Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Σήμερα αποφάσισα να κάνω ένα καλό πλύσιμο στο ποδήλατο+λίπανση.

Τα φρένα μου είναι tektro draco και το πίσω ήδη άρχισε να τρώγεται...βλέπω ότι θέλω μεγαλύτερο πάτημα στη μανέτα.

Έβγαλα έξω τα τακάκια και έχουν ακόμα πολύ ψωμί, αλλά η επιφάνεια τους ήταν κατάμαυρη.

Λαπάρισα τα τακάκια με 180αρι γυαλόχαρτο σε επίπεδο μάρμαρο, τα καθάρισα με βενζίνη και τα επανατοποθέτησα.

Έγιναν καινούργια αλλά η αυριανή βόλτα θα δείξει (αν πετύχει θα το κάνω και στο μπροστινό που σκούζει σαν γαλοπούλα:p)...λέει να συμπληρώσεις υγρό να σηκωθεί η μανέτα?

Δέν σε κόβω να ξαναφενάρεις με αυτά... :fie:

Κανε καμια βόλτα και πές μας...

Μα για ποιο λόγο να καθαρίσεις τα τακάκια???

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά θα φρενάρει, απλα αν τα έχει πάρει πολυ θα χρειαστεί λίγο bent in πάλι μέχρι να ξανα πάρουν τη φορα των δίσκων. Βεβαια αν δεν είχε πέσει τίποτα δεν ήταν απαραίτητο, τζάμπα τελειώνουν. Και εννοείται το χαρτί να είναι εντελώς καθαρό...

Καθάρισμα ενίοτε θέλουν οι δαγκανες ανοιγμα κλπ μέσα απο την μαυρίλα για να επαναφέρουν σωστά τα εμβολα.., και προσοχή. Μια φορα δεν είχα βάλει καλά μια τσιμουχα στο εμβολο στο μπροστα και χύθηκε το υγρό πάνω στα τακακια.

Με γιαλοχαρτο και λίγο κάψιμο το τακακι σώθηκε και παίζει άψογα.

Βέβαια η εξαέρωση στα Avid είναι τεράστια αγκαρία τελικα...

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

Οταν πεσει λιπαντικο η καποιο σπρευ λιπανσης πανω στα τακακια , η καλυτερη μεθοδος ειναι να τα αφηνεις το βραδυ σε ενα κουβαδακι με βενζινη να διωξει το λαδι η μπορεις κιολας να τα βρασεις σε μπρικι με νερο

Γυαλοχαρτο και μετα παλι στρωσιμο..

Καθαρισμα δισκοπλακες και εμβολα με νερο και σαπουναδα τυπου αβα / φερυ και εισαι κομπλε

Επισης πολλες εταιριες αναφερουν οτι το καλυτερο υγρο για πλυσιμο τακακιων ειναι η ισοπροπυλικη αλκοολη

Link to comment
Share on other sites

Σας είχα πει πως είχα λαπάρει τα πίσω τακάκια με 180άρι γυαλόχαρτο και περίμενα τη πρώτη βόλτα.

Ξέχασα να σας ενημερώσω....μην το επιχειρήσει κανείς!:p

Άδικος κόπος, στην αρχή το φρένο ήταν αισχρό....δεν είχε καν δύναμη να μπλοκάρει τον τροχό!

Σιγά σιγά πάτησαν τα τακάκια, επανήλθε η χαμένη δύναμη, αλλά και το σκούξιμο γαλοπούλας.:hehe:

Επειδή όμως κάτι φτιάχνουμε και εμείς, έλυσα τελικά το μυστήριο των μπαταριών του ασύρματου κοντέρ.

Οι μπαταρίες του πομπού χαμηλά στο πηρούνι είναι αυτές.

1008909.jpg

Περιέργως μου κρατούσαν 4 δίωρες βόλτες και μετά πάπαλα το κοντέρ...έτσι την έβγαζα όταν γυρνούσα σπίτι.

Το αποτέλεσμα ήταν να θέλω μπαταρία κάθε 8-10 ημέρες και τις έπαιρνα δέκα δέκα απ' το ebay.

Κατά τύχη μετακίνησα το κοντέρ λίγο πιο δεξιά και ανακάλυψα ότι δούλευε με την ίδια μπαταρία.

Αιτία τελικά ήταν το δίδυμο μανέτα/επιλογέας που μπλόκαραν το σήμα του πομπού, έτσι απλά άλλαξα θέσεις με το φωτάκι.

(να δω τώρα πόσο παραπάνω θα με βγάλει η μπαταρία)

1008906x.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χρήμα έχω δώσει στους συγκεκριμένους δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα.

Το τυπικό που κάνει η dhl Γερμανία Ελλάδα. Γύρω στην μια εβδομάδα είχα την παραγγελία στο χωριό.

~2 εβδομάδες υπολόγισε..

μαυρόγατε!!!:tongue::p

post-7634-1416077061,1433_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χρειάζομαι βοήθεια, (μιας και είμαι αρκετά άσχετος για να λύσω το πρόβλημα μόνος μου) Το ρουλεμάν της πίσω ρόδας παρέδωσε πνεύμα. Σε πολύ αργές ταχύτητες σκάλωνε και δεν γύρναγε (πχ όταν τσούλαγα το ποδήλατο γυρνάγαν και τα πεντάλ μαζί). Έβγαλα την ρόδα και προσπαθώντας να γυρίσω την κασέτα με το χέρι βλέπω ότι σκαλώνει σε συγκεκριμένο σημείο και θέλει αρκετή δύναμη για να συνεχίσει να γυρνάει. Η αλήθεια είναι ότι το ήξερα ότι πάω για αλλαγή, μιας και τον τελευταίο καιρό είχε αρχίσει να ακούγεται, απλά είπα να το κρατήσω όσο πάει. Τελικά μετά από ενα πλύσιμο που έκανα στο ποδήλατο (τυχαίο ήταν αυτό?) παρέδωσε πνεύμα.

Στο ψητό τώρα. Τι κάνω?

α. Παραγγέλνω μόνο άξονα + μπίλιες + το ειδικό λεπτό κλειδάκι και το φτιάχνω μόνος

β. Παραγγέλνω ολόκληρο το κέντρο και το φτιάχνω μόνος

γ. Παραγγέλνω ολόκληρο το κέντρο και το πάω σε ποδηλατά για πλέξιμο ακτίνων.

Φαντάζομαι ότι το πιο σωστό είναι να αλλαχτεί ολόκληρο το κέντρο. Απλά παρόλο που πιάνουν τα χέρια μου, δεν έχω καθόλου εμπειρία σε επισκευές ποδηλάτου. Θα μπορέσω να πλέξω τις ακτίνες χωρίς πρόβλημα? Για αυτό το λόγο έχω αρχίσει και σκέφτομαι το να αγοράσω μόνο άξονα :(

Για βοηθάτε λίγο :D Επίσης θα χρειαστώ βοήθεια για το τι πρέπει να παραγγείλω, γιατί στο chainreaction χάνω την μπάλα κάθε φορά :p

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε το κέντρο με γερμανικό κλειδί, βγάλε μπίλιες-άξονα-ρουλεμάν (γενικά ότι έχει μείνει) καθάρισε το και αν δεν έχει ζουληχθεί το κέντρο από μέσα (πχ να έχει σπάσει κανένα ρουλεμάν και να γδέρνει εδώ και καιρό τις άκρες), απλά αλλάζεις άξονα. Αλλιώς προχωράς και σε κέντρο.

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε το κέντρο με γερμανικό κλειδί, βγάλε μπίλιες-άξονα-ρουλεμάν (γενικά ότι έχει μείνει) καθάρισε το και αν δεν έχει ζουληχθεί το κέντρο από μέσα (πχ να έχει σπάσει κανένα ρουλεμάν και να γδέρνει εδώ και καιρό τις άκρες), απλά αλλάζεις άξονα. Αλλιώς προχωράς και σε κέντρο.

Αρκεί απλό γερμανικό κλειδί? Εγώ κάτι βίντεο που έβλεπα λέγαν ότι θες 2, ένα κανονικό και ένα πολύ λεπτό :)

Link to comment
Share on other sites

Αν τα έχεις :p

Εγώ "μία ζωή" με γερμανικό (ανοιχτού και κλειστού τύπου) + γαλλικό κλεδί + πένσες την έβγαζα. Φυσικά αν δεν βαριέσαι να πας να αγοράσεις λεπτό, θα είσαι πολύ πιο άνετος.

Ξεβείδωσε μόνο τις βίδες από την μία πλευρά του άξονα και τράβα το από την άλλη.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, δεν κατάφερα να βγάλω τον άξονα :( Οπότε θα παραγγείλω ένα λεπτό κλειδάκι. Όπως το είδα, 15άρι πρέπει να θέλω.

X-Tools Cone Spanner | Buy Online | ChainReactionCycles.com

Ερώτησις: Πρέπει να βγάλω και την κασέτα? Να πάρω ένα τέτοιο?

Cyclo Pro Series Cassette Lockring Remover | Buy Online | ChainReactionCycles.com

Link to comment
Share on other sites

Για να έχεις πρόσβαση στην δεξιά μεριά του κέντρου πρέπει να βγάλεις και την κασέτα. Ολόκληρο το freehub(αυτό που γυρίζει και κάθεται πάνω η κασέτα) βασικά.

Σε ορισμένα κέντρα (πχ της fulcrum που έχω) με το που λύσεις την αριστερή μεριά πέφτει απευθείας όλο το σύστημα όπως σου είπε ο [MENTION=8837]l2phile[/MENTION]. Αλλά επειδή δεν ξέρεις πως θα είναι το δικό σου καλό είναι να πάρεις το δεύτερο εργαλείο. Εάν δεν σου χρειαστεί λύνεις την κασέτα και την καθαρίζεις.

Θα χρειαστείς μια μικρή αλυσίδα (εγώ το κάνω με ένα χοντρό πανί) για να κρατάς κόντρα την κασέτα καθώς ξεσφίγγεις το παξιμάδι της.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.