Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Δεν είναι τόσα πολλά όσα νομίζεις! Οι κινέζοι είναι φίλοι μας και πλέον βγάζουν αξιόλογα προϊόντα.

παρακολουθώ το thread στο roadbike.rev και γενικά εχω καλές εντυπώσεις.

το θέμα είναι αν εμπιστεύεσαι τέτοιους τροχούς κάτω από τα πόδια σου (εγώ δεν εχω απαντηθεί)

Link to comment
Share on other sites

Πλέον ναι, πριν 2 χρόνια θα σου έλεγα ίσως. Τα review πλέον είναι τόσα πολλά από ευχαριστημένους χρήστες που δε νομίζω ότι υπάρχει κίνδυνος. Κι έχω μιλήσει και με τους 2 υπεύθυνους εκεί, σκοτώθηκαν να βοηθήσουν με ό,τι πληροφορία ήθελα και τις έφτιαξαν όπως ακριβώς ήθελα. Μάλιστα επειδή Ιρλανδία έστελναν μονο με courier (και δεν ήθελα λογω τελωνείου) τους ζήτησα αν μπορούν να πάνε στο ταχυδρομείο να το στείλουν απλά και δέχτηκαν.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=23]DJD[/MENTION]: Το μη τελωνείο είναι εγγύηση; (εντάξει, ποτέ δεν θα είναι 100%, απλά λέω)

μόλις παραλάβεις,θέλουμε full review :)

Τι full review? Να πάει σε λακούβες, να μας πει αντοχή; :p

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα η εμπειρία μου μέχρι στιγμής έχει δείξει ότι αν είναι με απλό ταχυδρομείο είτε την γλυτώνεις είτε πληρώνεις κάτι πολύ μικρό, 10-20ευρώ. Με κουριερ το μπιλιετάκι είναι εγγυημένο.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι έτοιμος να παραγγείλω το Focus Izalco pro 3.0 2013. Για τροχούς σκέφτομαι Fulcrum racing 3, προτείνετε κάτι άλλο σε αυτά τα λεφτά, ο ποδηλατάς μου επιμένει για Mavic Ksyrium Elite, είναι πράγματι τόσο πιο ποιοτικοί που να δικαιολογείτε η διαφορά τιμής (380€ vs 540€)?

Link to comment
Share on other sites

σε ένα αποδεδειγμένα καλό πλαίσιο όπως του focus,οι τροχοί είναι το πρώτο που πρέπει να βελτιώσεις

μην σου πω ότι θα κοιτούσα και ακριβότερους,δεν τους αλλάζεις κάθε μήνα άλλωστε

μετά σειρά έχουν τιμόνι,παλουκόσελο,πετάλια,groupset

στο τέλος μόνο το πλαίσιο θα μείνει :p

Τι full review? Να πάει σε λακούβες, να μας πει αντοχή; :p

ποιότητα κύλισης,τριγμοί και αεροδυναμικοί θόρυβοι για αρχή,συμπεριφορά στην ανηφόρα-κατηφόρα και εντυπώσεις αποστολής (έφτασαν στην ώρα τους,πακετάρισμα-τελωνείο)

Έγινε επεξεργασία από wrong method
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά σε Mavic δε θα πήγαινα, δε μαρέσουν τα hubs τους ιδιαίτερα.

Με αυτή τη σειρά θα πήγαινα αναλογώς τι σε παίρνει οικονομικά:

Campagnolo Shamal Ultra

Fulcrum RACING ZERO

Campagnolo Eurus

Reynolds Solitude

Campagnolo Zonda

Fulcrum Racing 3

(Αν σε ενδιαφέρουν και carbon clinchers αλλάζει το θέμα)

Link to comment
Share on other sites

Είμαι έτοιμος να παραγγείλω το Focus Izalco pro 3.0 2013. Για τροχούς σκέφτομαι Fulcrum racing 3, προτείνετε κάτι άλλο σε αυτά τα λεφτά, ο ποδηλατάς μου επιμένει για Mavic Ksyrium Elite, είναι πράγματι τόσο πιο ποιοτικοί που να δικαιολογείτε η διαφορά τιμής (380€ vs 540€)?

Έχω Mavik Crossland από to 97 και έχω άνοιξη τα κέντρα 5 -6 φορές. Απλά αγοράζεις ρουλεμάν τα αλλάζεις και τέλος. Ούτε μπίλιες ούτε κολλητικά γράσα. Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι όταν άλλαξα στεφάνι επειδή τρύπησε από τα φρεναρίσματα άρχισε να τρίζει στο δρόμο ο τροχός. Δεν ξέρω αν φταίει ο τροχός ή ο ποδηλατας.

Στο κουρσακι έχω Shimano Ultegra που είναι αξεπέραστο ζευγάρι σε τιμή βάρος και αξιοπιστία ταυτόχρονα

Link to comment
Share on other sites

και ο [MENTION=23]DJD[/MENTION] γουστάρει Shimano

Με αυτή τη σειρά θα πήγαινα αναλογώς τι σε παίρνει οικονομικά:

Campagnolo Shamal Ultra

Fulcrum RACING ZERO

Campagnolo Eurus

Reynolds Solitude

Campagnolo Zonda

Fulcrum Racing 3

:p

Link to comment
Share on other sites

Επίσης σιγουρέψου οτι θα τα πάρει ο σκελετός σου, εμένα πάνω από 2.25 σε schwalbe δεν μπαίνει.

Αν επαιρνες ομως το kona αντι του cube που ελεγα τα 2.4 τα ειχε ανετα και οχι τυχαια.

(απο τα βιντεο σου που εχω δει θα ηταν πιο καταλληλο ποδηλατο για τα μερη που πας τλχ σαν frame)

θελω να σου πω οτι ειναι μεγαλο πλεονεκτημα για ενα συγχρονο ΜΤΒ να εχει και κοντα ψαλιδια και μεγαλο χωρο για λαστιχα. Οι σχεδιαστες σφαζονται γι αυτο, ειδικα στα 29αρια που ειναι πιο σφιχτα τα πραγματα.

Όρος Αιγάλεω, 26Χ1,95, 40 - 45 psi, 85 κιλά εγώ 100 ο φίλος που πάμε μαζί, πάνω από 10000 χιλ με το ίδιο μοντέλο λάστιχα : P

χεχε και το 90 πηγαινα βουνο με ΜΤΒ με τιμονι 580cm σχεδιαση κουρσακι, με 1.90 λαστιχα (τα οποια ειχαν διαρκεια ζωής 200x των σημερινων σετ του 100ευρου πχ Schwalbe) με πιεση στα λαστιχα "αντιχειρας", χωρις καν αναρτηση . Μια χαρα ηταν δεν επαθα και τιποτα :p . Ο Lakisss σωστα συμπερανε οτι (επειδη δεν γινεται κι αλλιως) βαζει πολυ πιεση και μερικες φορες το "χανει" . Με πιο χοντρα λαστιχα θα ειναι πολυ καλυτερα απ ολες τις αποψεις, και καταλαβαινεις γιατι. Για αυτο και οτι υποστηριξα τα προηγουμενα ποστ.

Dem εισαι λαθος εδω.

panaracer 2.1 xc pro

απο 25-40 πιεση το λαστιχο συμπεριφερεται τελεεια σε οτι οδοστρωμα και να το πατησεις.

προσφυση χανεις μονο στις λασπες που λογω τακουνιου ΔΕΝ διωχνει την λασπη.

Οχι δεν ειμαι, δεν λεω οτι δεν μπορεις να κανεις ΜΤΒ με 1.9-2.1 λαστιχα, λεω οτι με μεγαλυτερα θα ειναι καλυτερα.

και ενας προ κατεβαινει τα παντα ολα με κουρσακι χωρις λαστιχα, δεν ειναι εκει το θεμα.

Παλια δεν υπηρχαν καν χοντρα λαστιχα. Και τα ΜΤΒ/αναρτησεις δεν ειχαν σχεδιασμο για χοντρα λαστιχα.

Στο πρωτο μου MTB πριν 20 χρονια δεν θα χωρουσε ενα "δεδομενο" 2.2 ΜΤΒ λαστιχο.

Καθως περνουσαν τα χρονια αρχισαν να μεγαλωνουν και τα clearances και τα λαστιχα ολων των κατηγοριων.

H Maxxis εφτασε στο σημειο να βγαζει καθαροαιμο racing XC λαστιχο 2.35 Ikon, ακομα και σε 29" που τα 29er

λογο δυσκολιας στο χωρο πισω αλλα και λογο μεγαλυτερου πατηματος απο τα 26 μπορεις να βαλεις και μικροτερο λαστιχο με τα ιδια αποτελεσματα. H τσβαλμπε τα ιδια Racing Ralph 2.4 που εχει πελμα XC....

Έχω αέρα αρκετό λόγω ότι είμαι και βαρυκόκκαλος. Εξακολουθώ να θέλω λάστιχο όμως.:p

(+)

δεν θα ανησυχεις αν χτυπησεις στεφανι

θα συγχωρουν λαθη στα πατηματα

αν εισαι σχετικα αρχαριος θα μπαινεις σε μονοπατια που πριν δεν ...

θα εισαι πιο γρηγορος και θα το διασκεδαζεις

θα ριξεις πιεση και θα κολλας περισσοτερο στο εδαφος

θα εισαι πιο ανετος παντου

(-)

με ανταλλαγμα, λιγη δυσκολια στο πεταλι παραπανω (που συνηθιζεται)

που αν δεν συμμετεχεις σε αγωνες και σε ενδιαφερουν οι χρονοι αλλα κανεις ποδηλατο

για προπονηση διασκεδαση κτλ ειναι και αυτο στα (+)

Δηλαδη δεν υπαρχουν (-) Δεν υπαρχει διλημμα :p

Μετά από 15 χρόνια είπα να αναβαθμιστώ κι εγώ.

Ποια η άποψή σας για το ideal zik zak; Αξίζει τα 470 ή με κάτι παραπάνω μπορώ να πάω σε κάτι καλύτερο;

Τα 29ριά που είναι και της μοδός, είναι καλύτερο από 26άρη; Αναφέρομαι για ήρεμο τρέξιμο σε χώμα χωρίς τρελά μονοπάτια και καταβάσεις.

Μοδα θα μπορουσες να υποστηριξεις οτι ηταν πριν χρονια,

πλεον εχει καθιερωθει εδω και αρκετα χρονια, και στην αγορα και σε επαγγελματικες κατηγοριες

... μην κοιτας Ελλαδα, πχ Αμερικη αν ζητησεις ΧC 26" HT θα κοιτανε περιεργα.

Σ αυτην την κατηγορια εταιριες αρχισαν να μειωνουν ολο και περισσοτερο το ευρος με 26"

ή και να το διακοπτουν τελειως

βεβαια δεν ειναι λαθος να παρεις οτιδηποτε για ποδηλατα μιλαμε, οχι διαστημοπλοια, και υπάρχουν πάντα λόγοι να προτιμήσεις το κλασικό 26"

ειδικα αν δεν ειναι προσεγμενο το 29αρι υστερει σε ευελιξια οπως ειπε και ο wrong method, (ψηλοτερα δεν θα το ελεγα αλλα ειναι αλλη κουβεντα... )

+ οτι πρεπει ακομα και τωρα να δωσεις κατι παραπανω για να παρεις αντιστοιχη στιβαροτητα και δεσιμο σε σχεση με ενα 26".

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

Αν επαιρνες ομως το kona αντι του cube που ελεγα τα 2.4 τα ειχε ανετα και οχι τυχαια.

(απο τα βιντεο σου που εχω δει θα ηταν πιο καταλληλο ποδηλατο για τα μερη που πας τλχ σαν frame)

θελω να σου πω οτι ειναι μεγαλο πλεονεκτημα για ενα συγχρονο ΜΤΒ να εχει και κοντα ψαλιδια και μεγαλο χωρο για λαστιχα. Οι σχεδιαστες σφαζονται γι αυτο, ειδικα στα 29αρια που ειναι πιο σφιχτα τα πραγματα.

Εάν ήξερα τι ήθελα να κάνω με το ποδήλατο τότε , δεν θα διάλεγα κανένα από τα 2 :)

Link to comment
Share on other sites

βεβαια δεν ειναι λαθος να παρεις οτιδηποτε για ποδηλατα μιλαμε, οχι διαστημοπλοια, και υπάρχουν πάντα λόγοι να προτιμήσεις το κλασικό 26"

ειδικα αν δεν ειναι προσεγμενο το 29αρι υστερει σε ευελιξια οπως ειπε και ο wrong method, (ψηλοτερα δεν θα το ελεγα αλλα ειναι αλλη κουβεντα... )

+ οτι πρεπει ακομα και τωρα να δωσεις κατι παραπανω για να παρεις αντιστοιχη στιβαροτητα και δεσιμο σε σχεση με ενα 26".

Το αντεπιχείρημα του ποδηλατά ήταν ότι τα 29ρια δεν είναι ώριμη αγορά ακόμη και δεν θα βρω μεγάλη γκάμα από ανταλλακτικά και λάστιχά. Ισχύει ή ήθελε να τον βοηθήσω να ξεστοκάρει τα 26ρια που του περίσσευαν:fist:.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.