Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Eίχα πάρει

RockShox Recon Silver TK Coil 100mm Fork With Lockout

Το πρόβλημα είναι πως του Ιάσονα έχει καταργηθεί και στα λεφτά αυτά δεν είχε ΤΙΠΟΤΑ αέρος.

Τώρα το ΠΟΣΟ καλύτερη αίσθηση έχουν δεν ξέρω, παίζουν υπέρ και κατάμ αλλά ναι είναι λίγο πιο smooth η αέρος, αν και νομίζω είναι πιο άμεση στην επαναφορά η δική μου. όπως και να έχει εδώ θα πεταχτεί ο Ιάσονας και θα πει τα δικά του πάλι :p <3

Εγώ ήταν σαν να πήγα σε άλλο κόσμο απο την στοκ.

Το Planet-x έγινε παραλαβή σήμερα το πρωί, οπότε στις επόμενες μέρες έχει σίγουρα! ακόμα σκέψου καν πετάλι δεν έχω βάλει πάνω!!

καλοριζικη αγορι μου..και ετοιμασου για λιωσιμο.Αν δεν ερθεις απο Αγγλια με το ποδηλατο χωριζουμε!

οσον αφορα την αναρτηση σου , μιας και την εχω σπασει αρκετα οσο ειχα το ποδηλατο σου..

η επαναφορα που λες ισχυει και νιωθεις οτι εχει μεγαλυτερη διαδρομη.ΑΛΛΑ η αισθηση της αερως και ειδικα απο τοτε που επισκευαστηκε δεν συγκρινεται στην αποροφηση κραδασμων.δε νιωθεις την ανωμαλια του εδαφους

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση:

πως θα δω τι ακτινες φοραει η κουρσα μου ; Γτ με εχει αφησει 2 φορες.τη μια φορα γυρισα με τραμ απο ελληνικο.

τη δευτερη φορα εφτασα οινοη απο δερβενοχωρια και μου σπασε.Γυρισα με ΟΣΕ

Link to comment
Share on other sites

πάρε 29αρι αν θέλεις να κάνεις διαδρομές με πολλά ασφάλτινα ή χωμάτινα χλμ

ανηφόρες,χωματόδρομοι,κροκαλοδρομοι,ταπανταολα δεν χαμπαριάζει τπτ αφού περνά από πάνω τους

η μόνη κατάσταση που θα χρειαστείς 26αρι είναι όταν το έχεις για μέσο μεταφοράς μέσα στην πόλη(το 29αρι αποκλείεται για τέτοιες δουλειές)

η αν βρεθείς σε τπτ κλειστά δασικά μονοπάτια με πολλές στροφές όπου λόγω μεγέθους το 29αρι δυσανασχετεί

μέγεθος θέλεις 17 aka medium

Έγινε επεξεργασία από wrong method
typo
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ με το Γομάρι και λέω να πάρεις 26άρι... την "ανάγκη" σου για χιλιόμετρα θα την καλύπτεις με την κούρσα. Σε αυτά τα χρήματα εάν μιλάμε για 29αρι το πιο πιθανόν είναι να πας κάτι σε XC. Κουρσομάουντεν δηλαδής. θα έχεις δυο ποδήλατα με ίδιο χαρακτήρα για διαφορετικό τερέν. Εάν δεν είχες το κουρσάκι το ξανα συζητούσαμε. Επίσης εάν δεν έλεγες ότι σου άρεσαν τα μονοπάτια και προτιμούσες τον δασικό πάλι το ξανα συζητούσαμε.

Το βουνό θα είναι το εναλλακτικό παιχνίδι σου. Καγκουριές, βλακείες, χαβαλέ χωρίς να σε νοιάζει να είσαι αποδοτικός κτλ.

Με 1500-1600 ευρώ μπορείς να φτιάξεις μόνος σου trail ποδηλατάρα κομμάτι κομμάτι που δεν θα το ξαναπειράξεις (αναβαθμίσεις κτλ) ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

26αρι ΤΙ? ΗΤ ΧC ? με 80mm - 120mm αναρτηση ? Το 2013 ?

φυσικα και ειναι υποκειμενικα τα πραγματα και δεν υπαρχει "καλυτερο" αλλα αυτα τα συγκεκριμενα 26αρια

εχουν εξαφανιστει απο το ποδηλατικο χαρτη...επαγγελματικο και μη...

αφου θελει να δωσει πανω απο 1000 μη το δουλευετε το παιδι...

να ελεγε δινω μεχρι 500 να πω ok...

Αλλα σε >1000Ε -1200Ε τα 29αρια αν μιλαμε για ΗΤ θα πρεπει να ειναι πρωτα στη λιστα.

Μονο ΑΝ θελει καγκουροποδηλατο "wannabeAM" ΗΤ με 130-150mm αναρτηση βλεπεις και 26"

γιατι και εκει μπορεις να δεις και 29" αν εισαι φαν της μεγαλης ροδας.

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

I said trail.Όχι XC.

On-One 456 carbon για σκελετό και μια fox 140-150 για ανάρτηση. Τα υπόλοιπα τα βρίσκουμε.

Έχει κούρσα για τον δρόμο ίσως να μην τον ενδιέφερε να έχει και στο βουνό.

Link to comment
Share on other sites

I said trail.Όχι XC.

On-One 456 carbon για σκελετό και μια fox 140-150 για ανάρτηση. Τα υπόλοιπα τα βρίσκουμε.

Έχει κούρσα για τον δρόμο ίσως να μην τον ενδιέφερε να έχει και στο βουνό.

γενική ηταν απαντηση, ετσι ναι, και αν θελεις να "παιξεις" και εισαι ψιλοαρχαριος (με την εννοια οτι το carbon αν χτυπησει θα τραυματιστει ευκολα) μπορεις να δεις και ατσαλι, αλλα δεν θα τα χαλασουμε εκει. :) απ οτι καταλαβα ομως δεν μιλανε για 150mm...

παντως για hardtail XC μεταξυ 26" 29" αν ειναι το ιδιο στημενα (δηλ. το 29 θα ειναι λιγο πιο ακριβο)

ξεφευγουν τα πραγματα απο το υποκειμενικο....

και δεν μιλαμε μονο στο πεταλι/βήμα που εκει η διαφορα ειναι χαοτικη

αλλα και στο μονοπατι, που ειναι σαφως πιο ευκολα με 29" ειδικα απο την στιγμη που το "μαθεις"

Ο παραγοντας "ευελιξια" στα 29" μπαινει στα trail-AM Full με 130-140mm

και σε μεγαλες ταχυτητες που εκει οντως τα 29" αρχιζουν να "χανουν" σε σχεση με τα 26 αλλα και παλι μαθαινονται.

ή ίσως (γιατι δεν μπορω να ξερω) και σε χαμηλοκαβαλους που ειναι και κατω απο 175cm (μπορει και πιο κοντους)

γιατι εκει λες αντε δεν το βολευει το συνηθως ψηλοτερο standover και μεγαλυτερο μηκος συνολικοτερα.

(αν και γι αυτο υπαρχουν τα μεγεθη)

που και σ αυτη την περιπτωση παλι δεν κοιτας 26 HT XC αν ειναι δωσεις 1500-2000 και εισαι τετοιος

κοιτας και προς 26" XC-trail Full, αν θελεις ΧC και πεταλι και λιγο απ ολα κτλ.

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

Τωρα το μεσημερι εκανα ενα καλο και ενα κακο...

Στο κακο: πειραματιστηκα με το παραφινελαιο για πρωτη φορα, στο ποδηλατο της φιλης μου και οχι στο δικο μου...μουχαχαχαχα!!!

Το καλο: εντυπωσιακο αποτελεσμα πραγματικα! Η κασετα γυαλιζει σαν και καινουρια!!

Το επλυνα κιολας αρα...ολα καλα!

Αυριο εχει σειρα το δικο μου!!

Κουκλια!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ωρε από την αρχή το γράφω για trail, δεν είπα κάτι για xc. :-)

Δεν βλέπω να διαφωνούμε κάπου πάντως. Απλά συζητάμε για διαφορετικά πράγματα. Εγώ μίλησα για τον χαβαλετζίδικο χαρακτήρα που θα έδινα στο ποδήλατο εάν είχα και κούρσα. Εαν πάμε στο M5 μετά το καράβι εκεί στα Sάκια τα κατηφορικά δεν θα είσαι πιο ευέλικτος με το 26άρι?

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση:

πως θα δω τι ακτινες φοραει η κουρσα μου ; Γτ με εχει αφησει 2 φορες.τη μια φορα γυρισα με τραμ απο ελληνικο.

τη δευτερη φορα εφτασα οινοη απο δερβενοχωρια και μου σπασε.Γυρισα με ΟΣΕ

Spoke Head Identification Chart

Link to comment
Share on other sites

Ωρε από την αρχή το γράφω για trail, δεν είπα κάτι για xc. :-)

ωρε πανω γραφω, γενικη ηταν η απαντηση, δεν αναφερομαι ειδικα καπου, και νομιζω οτι δεν μιλουσαν για 26αρι χαβαλετζιδικο με 150mm, ουτε και εγω νομιζω διαφωνουμε, κουβεντα να γινεται... : P

Εαν πάμε στο M5 μετά το καράβι εκεί στα Sάκια τα κατηφορικά δεν θα είσαι πιο ευέλικτος με το 26άρι?

Ε ναι σε μια 2 στροφες μετα το καραβι μετα το παγκακι με το 26"

αλλα αν μου ελεγες σε ολα τα μονοπατια και την διαρκεια αυτων τλχ σ αυτων που ειναι για ΗΤ του Σειχ - κουρι - χορτιατης κτλ

τι θα ηθελες να εχεις ή με ποιο εισαι πιο ανετος και πιο γρηγορος .... 26" ΧC HT ή 29" XC ΗΤ θα σου ελεγα χαλαρα με το 2ο. Ειδικα οσο πιο ανωμαλο γινεται το μονοπατι....

και μια που λεμε για Σειχ σου

το "πετρινο" το ανεβαινεις κατεβαινεις πιο ευκολα με 29 ή 26? (ρητορικη ερωτηση)

Σε ολα τα μονοπατακια του σειχ σου Μ1 Μ2 Μ4 Μ5 (καλα δεν μιλαμε για το ανεβασμα απο δασικους) μου φαινονται πιο ευκολα με 29ΧC HT απο 26ΧC HT (το τρωει η σκονη)

Ποτε δεν μου λειψε το 26, Aν σε καποια μονοπατια θα ηταν καλυτερα με 26 140-160mm Ε, Σαφως τι να λεμε τωρα....εκει ομως παραχωρεις αλλα πραγματα,οπως ξερεις δεν γινεται να τα εχεις και ολα, σε ενα.

θελω να πω η ευελιξια δεν ειναι βασικος παραγοντας σε ΗΤ ΧC

οσο ανεβαινεις σε ταχυτητα και δυσκολια στα κατεβασματα (που δεν θα το παρεις ετσι κι αλλιως το ΗΤ σου)

αλλαζει το πραγμα

γενικα imo ετσι, δεν υπαρχουν bench εδω ο καθενας κανει οπως του αρεσει.

απλα 1000-1500Ε για 26XC HT μου φαινονται καπως, ας δοκιμασει και ενα καλο 29αρι...πρωτα

και αν του φαινεται ψηλό, ας δοκιμασει ενα με χαμηλα (πιο χαμηλα απο 26") την μεσαια τριβη, υπαρχουν 29ρια πλεον για ολα τα γουστα

(χαβαλετζιδικα ΗΤ 140mm 29" δεν υπαρχουν πολλα και οσα υπαρχουν ειναι πανακριβα)

Εγώ μίλησα για τον χαβαλετζίδικο χαρακτήρα που θα έδινα στο ποδήλατο εάν είχα και κούρσα.

για 456 + ~150mm συμφωνώ και εγω ειδικα αφου τα χλμ τα κανει με κουρσα

και δεν χρειαζεται να ειναι και Fox..

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

για 456 + ~150mm συμφωνώ και εγω ειδικα αφου τα χλμ τα κανει με κουρσα

και δεν χρειαζεται να ειναι και Fox..

Το crc τις έχει τσάμπα πάντως...οπότε γιατί όχι ακόμη και για μια ταλας στα 560ευρα

MTB Suspension Forks

Link to comment
Share on other sites

καλες αναρτησεις , ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ σερβις , ουτε καν μονος σου ΔΕΝ μπορεις να τις φτιαξεις.

και αποδοση ελαφρα καλυτερη απο αλλες με μισο κοστος.

μακρια να μου λειπει

οτι ειναι τα iphone σε κινητα ειναι οι φοξ στις αναρτησεις

Link to comment
Share on other sites

Ε μα γι αυτό δεν τις παίρνεις full price. παίρνεις περσινό προπέρσινο στα μισά σχεδόν λεφτά.

Λάδια μπορείς να αλλάξεις μόνος σου πολύ εύκολα και service το catrige μια φορά το χρόνο και αν.

Πιο αναλυτικές οδηγίες στην αποσυναρμολόγηση της ανάρτησης δεν πρόκειται να βρεις. Αν πιάνουν τα χέρια σου και έχεις και ένα ροπόκλειδο όλα γίνονται. Βήμα βήμα DIY

WebHelp.

Πάτα απλά από περιέργεια στην ενότητα service

Link to comment
Share on other sites

γτ ξερω αρκετους που ανοιγουν rockshox πχ και ΚΑΝΕΝΑΝ να ανοιγει fox ? μηπως ειναι αρκετα πιο δυσκολο ;

δεν αρκει ενα "να πιανουν τα χερια σου"

γιαυτο και κοστιζει 100+ Ε

λεω τωρα.μη γινομαστε ολοι τεχνικοι και μηχανικοι ενω δεν ειμαστε.

[MENTION=1446]Dolly[/MENTION] #@$@#%#@$@#$ θελω να μου βρεις spokes για τους shimano τροχους!!

αγγλια εχουν.. θα μου φερεις ε καλο μου παιδι ;; :D

Link to comment
Share on other sites

Το crc τις έχει τσάμπα πάντως...οπότε γιατί όχι ακόμη και για μια ταλας στα 560ευρα

MTB Suspension Forks

Σε περιπτωση που θελει 2πλης διαδρομης...ναι μ αυτες δεν ξερω τι παιζει.

Παντως δεν ειναι μονοδρομος για καλη αναρτηση οι Fox, η Manitou πχ που εχω τωρα που την πηρα στη μιση τιμη

απο οσο ειχε η Float RL (ανευ προσφορας) που ειχα για ενα διαστημα, μου φαινεται καλυτερη, μιλαω για κατηγορια 100mm / 32mm καλαμια. Την Fox δεν μπορουσα να την ρυθμισω να παιζει και σωστα και να εκμεταλλευται ολα τα 100mm.

(Για XC χρηση ετσι?, επειδη θα χρειαστω μαλλον μια ασανσερ για αλλο ποδηλατο σε καποια φαση θα δω τι θα κανω...η talas ειναι μια επιλογη ειδικα σ αυτα τα λεφτα....

παντως οντως παιζει ξεστοκ στο crc

μας δουλευεις ετσι ;

προφανως το "δουλευετε" ηταν υπερβολη στα ορια του χαβαλε..για ποδηλατα λεμε... :fun:

απλα ~ 1200 - 1500Ε για 26" ΧC hardtail ειναι πολλα για μενα...

κανει λιγοτερα πραγματα καλα απο οποιοδηποτε αλλο ειδος κατηγοριας για εναν ερασιτεχνη.

αλλα οπως ειπα και πριν δεν υπαρχει καλυτερο, οπως αρεσει στο καθενα.

εγω απλα την γνωμη μου ειπα.

και παιρνω πισω και αυτο

παντως για hardtail XC μεταξυ 26" 29" αν ειναι το ιδιο στημενα (δηλ. το 29 θα ειναι λιγο πιο ακριβο)

ξεφευγουν τα πραγματα απο το υποκειμενικο....

αν και το πιστευω 100% πες οτι δεν το ειπα, ξεχνα το...μη παρεξηγηθουμε και για ποδηλατα :hehe:

Edit : Η συνταγη ειναι μια δοκιμαζω και αποφασιζω, οτι και να λεμε μετα ειναι θεωριες.

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.