Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

-Το Izalco αναμένετε την επόμενη βδομάδα.

-Οι Zonda και ρούχα παραγγέλθηκαν και αναμένονται και αυτά την επόμενη βδομάδα. Πήρα και 2 σαμπρέλες latex και CO2 cartridges για τις άτυχες στιγμές.

-Θα κρατήσω τα XT SPD πετάλια και τα παπούτσια που έχω για αρχή τουλάχιστον.

-Κράνος και ένα ζευγάρι φωτοχρωμικά γυαλιά Rudy Project Rydon υπάρχουν ήδη.

-2 carbon παγουροθήκες και 2 παγούρια Camelbak υπάρχουν και αυτά.

Μόνο ένα λιπαντικό ψάχνω μιας και το μπουκαλάκι του Rock n Roll blue έσπασε. Προτάσεις για κάποιο για χρήση στο καλοκαίρι της Ελλάδος? Με το Rock n Roll ήμουν ικανοποιημένος αλλά αν υπάρχει κάτι καλύτερο δεν θα με χάλαγε.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=44]unstoppable[/MENTION] Καλορίζικα, περιμένουμε φώτος! Δε ξέρω αν έχεις ξαναχρησιμοποιήσει latex tubes αλλά να προσέξεις πολύ στην τοποθέτηση γιατί είναι πολύ ευαίσθητοι. Επίσης θα σου πρότεινα να έχεις ένα απλό butyl tube μαζί σου στο δρόμο και το ξαναλλάζεις μετά με την ησυχία σου όταν πας σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Χόλυ σιτ..

Σε αυτή την στροφή έχει τσακιστεί πολύ κόσμος! :slap:Εδώ και 2 χρόνια τους βλέπω να τρακάρουν με μηχανές, αμάξια, να πέφτουν σε σταματημένους εκτός δρόμου, κοκ και η αστυνομία κάνει τα στραβά μάτια! Τι περιμένουν; Να γίνει κανένα μοιραίο; Κατά τα άλλα Αμερική σου λέει....
Link to comment
Share on other sites

Γιατι έχεις κολλήσει με το crosstrail;

Που έχεις σκοπό να πηγαίνεις με το ποδήλατο;

Επειδή λες θα φάει χώμα, αν κολλησεις με καμία παρέα έστω για σειχ σου έστω μόνο απο δασικούς, κοιτάς λάθος ποδήλατο που μετα δεν θα διορθώνεται με καμία αναβάθμιση.

Mε είχαν προειδοποιήσει για σενα :p

Με Downhill μου είπε ενα πουλάκι θα καταλήξω αν σ'ακούσω! :hehe:

Χώμα με την έννοια του χωματόδρομου για αρχή, βουνά και καταβάσεις δεν είναι στο μενού.

Αν και πιστεύω πας σχετικά άνετα και εκει με crosstrail, απλα όχι γρήγορα λόγο γεωμετρίας.

Link to comment
Share on other sites

πολύ άσχημο πέσιμο ο πρώτος,ευτυχώς σηκώθηκε γιατί έτσι όπως το'δα φοβήθηκα το χειρότερο

το λαμακα με την μοτο έπρεπε να τον λιθοβολήσουν επί τόπου!

Δεν θα το λεγα...

Βάση νόμου ναι... φταίει πάντα ο απο πίσω... αλλά αν κάποιος είναι μοτοσικλετιστής μπορεί να καταλάβει πως είναι απλά ένα άσχημο ατύχημα!

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=44]unstoppable[/MENTION] Καλορίζικα, περιμένουμε φώτος! Δε ξέρω αν έχεις ξαναχρησιμοποιήσει latex tubes αλλά να προσέξεις πολύ στην τοποθέτηση γιατί είναι πολύ ευαίσθητοι. Επίσης θα σου πρότεινα να έχεις ένα απλό butyl tube μαζί σου στο δρόμο και το ξαναλλάζεις μετά με την ησυχία σου όταν πας σπίτι.

Yeap, έχω παραγγείλει και έναν απλό butyl!

Link to comment
Share on other sites

Mε είχαν προειδοποιήσει για σενα :p

Με Downhill μου είπε ενα πουλάκι θα καταλήξω αν σ'ακούσω! :hehe:

Χώμα με την έννοια του χωματόδρομου για αρχή, βουνά και καταβάσεις δεν είναι στο μενού.

Αν και πιστεύω πας σχετικά άνετα και εκει με crosstrail, απλα όχι γρήγορα λόγο γεωμετρίας.

:hehe:

δεν θα θυμαμαι να εχω αναφερει σε κανεναν downhill ποδηλατο, ουτε καν all mountain...

ο πιο ηπιος χωματοδρομος που μου ερχεται στο μυαλο θεσσαλονικη και περιξ, ειναι οι δασικοι

του σειχ σου. Ακομα και τα μονοπατακια του χαρτογραφημενα και μη ειναι μικρης δυσκολιας

βγαινουν με οποιοδηποτε cross country hardtail και μαλιστα μπορεις να τα χαρεις κι ολας.

Για το μονο που μπορεις να με κατηγορησεις ειναι οτι ειμαι (πλεον και μετα απο 4-5 χρονια εμπειριας με αυτα) φανμποι (αρα και να με κραξεις) των 29 ΧC εναντι των αντιστοιχων

26" ΧC (κυριως HT) θεωρώντας οτι τα πρωτα κανουν πολλα περισσοτερα πραγαματα πολυ καλυτερα απο τα

δευτερα. (και ειδικα αν εισαι πανω απο 1.75) - παλι καμια σχεση με downhill.

Ομως με τα trekking υβριδικα ειμαι τελειως καθετος.

Παρε κουρσα, παρε δρομου τυπου Sirrus, παρε BMX, παρε ΑΜ, παρε οοοοτι θελεις

στο ειδος του θα ειναι καλο.

Μια λυση....

Δοκιμασε ενα 29er με οριζοντιο ~ 620mm και ανω ,αφου εισαι 186 και σου αρεσει και η ασφαλτος.

με λαστιχα τυπου cyclocross θα εισαι ανετος παντου, ασφαλτος/χωμα

Αν τυχει και σου αρεσει το βουνο στη πορεια αν θελεις πας μ αυτα (ηδη θα ειναι καλυτερα απο το crosstrail)

αν θελεις πιο πολλα πραγματα βαζεις 1.9 2.0 αρια και εισαι οK παντου

με πιο φαρδια κανεις και πλακα στο βουνο και αφηνεις την ασφαλτο (λεμε αν..)

η σταση οδηγησης στην ασφαλτο παιζει να ειναι και καλυτερη σ αυτο απο του crosstrail που μαλλον ειναι αρκετα ορθια για πολλα χλμ.

(αλλα για λιγα και μες την πολη και μικρες αποστασεις θα ειναι πιο ξεκουραστο, φαναρια αυτοκινητα κτλ δεν θα σηκωνεις κεφαλι τοσο οσο με το 29er)

αν παρεις κατι σαν το sirrus θα σε σπρωξει προς την ασφαλτο περισσοτερο απο το crosstrail και θα το γουσταρεις περισσοτερο εκει και θα θελεις να κανεις περισσοτερα χλμ.

Αν παρεις crosstrail και λεμε αν... ΑΝ τυχει και σου αρεσει εστω και το σειχ σου...το βαζεις αγγελια.

και τελος αν ηδη εχεις δοκιμασει 29er και σ αρεσει περισσοτερο το crosstrail τζαμπα τα γραφω...:hehe:

επισης πολυ ραδιο αρβυλα το πουλακι... :p

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

Το downhill ηταν υπερβολή χάριν αστείου, πλάκα έκανε το πουλάκι :p

Δεν έχω δοκιμάσει 29αρι αλλά με έπεισες!

Θα καβαλήσω και θα επανέλθω, δε περίμενα να πει κανείς οτι τα crosstrail είναι τόσο χάλια στο βουνό όμως... :(

Eιναι και κουκλί το άτιμο!

KTM ULTRA FUN 29er 2013 - Hardtail 29ers - Με τροχό 29 ιντσών - Ποδήλατα | τα πάντα για τα ποδήλατα

Link to comment
Share on other sites

Το downhill ηταν υπερβολή χάριν αστείου, πλάκα έκανε το πουλάκι :p

Δεν έχω δοκιμάσει 29αρι αλλά με έπεισες!

Θα καβαλήσω και θα επανέλθω, δε περίμενα να πει κανείς οτι τα crosstrail είναι τόσο χάλια στο βουνό όμως... :(

Eιναι και κουκλί το άτιμο!

KTM ULTRA FUN 29er 2013 - Hardtail 29ers - Με τροχό 29 ιντσών - Ποδήλατα | τα πάντα για τα ποδήλατα

γενικα...

δεν ξερω ακριβως τιμες, και μιλαω απο αποψη γεωμετριας 29, χωρις να με νοιαζουν τα περιφερειακα αυτη τη στιγμη

θεσσαλονικη, εφοσον μιλαμε για αγορα απο Ελλαδα, και αποκλεισουμε μτχ, και μεινουμε σε μεινστριμ επιλογες

θα μπορεσεις να εχεις ευκολα προσβαση σε

specialized: προσπαθησε να κρατηθεις τλχ σε rockhopper οχι παρακατω (πχ hardrock) καλυτερα carve και φυσικα ακομα καλυτερα stumpjumper αλλα βγαινουμε πολυ εκτος μπατζετ.

Trek: hint, αντιθετα με τη spec η trek εχει μια γεωμετρια σε μεγαλος ευρος αλλαζοντας μονο τα περιφερειακα και το υλικο σε καποια απο αυτα. Εχει ποδηλατα στο μπατζετ, αν βρεις καποιο το 12 ή 11 σε προσφορα εχει παλι την ιδια γεομετρια οποτε δοκιμαζοντας ενα ξερεις πως θα ειναι καποιο αλλο τλχ στο fit που ενδεχομενως θα βρεις σε προσφορα και δεν θα το εχει το καταστημα κτλ.

giant: το xtc καλο αλλα νομιζω εκτος μπατζετ, δεν ξερω με προηγουμενα ετη και προσφορες τι παιζει

απο το μαγαζι που εδειξες το Kona mahuna ειναι μια καλη επιλογη, τα παραπανω που ζηταει το kona kahuna

τ αξιζει (προσωπικα θα το διαλεγα ακομα και αν ειχαν τα ιδια περιφερειακα)

το τελευταιο σ αυτη τη τιμη νομιζω ειναι αρκετα ενδιαφερον, αν το παρεις να κανονισομεν να το δοκιμασω :hehe:

τα αλλα ολα τα ψιλοξερω :p (διαφορετικων χρονων φυσικα, αλλα συνηθως λιγα πραγματα αλλαζουν)

αλλα ειναι πιο κοντα σε "κουρσα" πιο ΧC αλλα ειναι πιο trail, αλλα ολα εχουν κυλιση, βημα που θα σε ικανοποιησει και στο δρομο...

δοκιμασε τα

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

1.στο να χτισεις απο το 0 ποδηλατο ειναι αλλη ιστορια ισως με λιγα λεφτα παραπανω να μπορεις θελει πολυ ορεξη και λιγο χρονο παραπανω (ωστε να βρεις τις ευκαιριες και να κρατησεις χαμηλα το μπατζετ) αλλα το vfm θα ειναι μεγαλο.

2.εφοσον θελεις να το κρατησεις χρονια στην ακρη του μυαλου σου μπορεις να εχεις το κουτελο να ειναι tapered

αν γινεται. Κυκλοφορουν ακομα εκδοσεις 1 κ 1/8 αναρτησεων αλλα στο μακρυνο μελλον δεν ξερεις ποτε...λεμε αν χρειαστει...

3.τα περιφερειακα στα ~800-900 ειναι καλα για αυτο που θελεις, μπορει να μην χρειαστει και τιποτα ποτε, εκτος των αναλωσιμων φυσικα και αυτα αναλογα με τη χρηση. Αντε πιο γρηγορα απ οσο θα επρεπε να χρειαστει να αλλαξεις μεσαια τριβη...θα βαλεις μια τυπου shimano SLX και δεν θα ξανασχοληθεις...

4.Ιδιας ποιοτητας στεφανια στα 29 στραβωνουν πιο ευκολα απο τα 26 που ετσι κι αλλιως στην ιδια τιμη

εχουν καλυτερα περιφερειακα, αλλα στην περιπτωση σου τα ξεχνας τελειως. Και παλι παει αναλογα με το ειδος χρησης με μια καλη πρωτη ακτινολογιση, αν και εφοσον χρειαστει μπορει να μη σε απασχολησουν ποτε. Νομιζω για τη χρηση που θελεις δεν θα σε απασχολησουν.

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα, πέρασε το 1ο σέρβις και μαντέψτε... Άλλαξα αλυσίδα, γιατί η μαμίσια είχε λυγίσει σε πολλά σημεία. Έτσι είναι οι μεγάλοι ποδηλάτες... σε 3 βόλτες σπάνε αλυσίδες και λοιπά μέταλλα. :o

Επί τη ευκαιρία μεγάλωσα και την συλλογή των μπλιμπλικίων μου και με χαρά σας τα παρουσιάζω:

1. Κλειδαριά ABUS BORDO LITE LEVEL 7 6050/85. Στιβαρή κατασκευή, ουδεμία σχέση με συρματόσκοινο.

accessories-locks-ABUS-bordo-lite-level-7-6050-85.jpg

2. CAMELBAK CHARGE ULTRA LIGHT. Ακριβό, αλλά απίστευτα ελαφρύ ακόμη και σε σχέση με άλλα camelbak που δοκίμασα.

Camelbak-Charge-Peat.jpg

3. Μπροστινά Φώτα CUBE RFR LED CLIP LIGHT. Φθηνή λύση, που δεν κάνει για να φωτίζει στους λόγγους και φαράγγια, αλλά για μες την πόλη κάνεις αισθητή την παρουσία σου σε αυτόν που σε έχει φάτσα.

blylwld.png

4. Πίσω Φώτα BLACKBURN ΟΠΙΣΘΙΟ FLEA 2.0 USB. χαααααα Επαναφωρτιζόμενο μέσω Usb. Ο λόγος που το επέλεξα ήταν διότι ήταν μικρό και διακριτικό. Η απόδοσή του είναι σχετικά καλή.

accessories-lights-BLACKBURN-flea-2.0-usb.jpg

5. Λιπαντικά αλυσίδας/ανάρτησης WELDTITE TF2. Προσοχή δεν κάνει να πέσει στο δισκόφρενο. Ειδικά τώρα το καλοκαίρι αξίζει να ρίχνετε που και που στην ανάρτηση για να μην ξεραθούν οι τσιμούχες.

TF2-Lube.jpg

6. Σχάρα αυτοκινήτου. THULE XPRESS 970. στερεώνεται πάνω στον κοτσαδόρο του αυτοκινήτου.

1365.jpg

τις επόμενες μέρες ακολουθεί αγορά.

κράνους. είμαι μεταξύ:

CANNONDALE RYKER

85-84-ryker-helmet.jpg

ή CANNONDALE TERAMO

c_12_2he02_wts_1.jpg

Και βάσης μέσα στο σπίτι.

εκεί παίζουν δύο επιλογές πάλι:

α. βάση δαπέδου

YC-117N.jpg

β. Βάση τοίχου

bicycle-wall-rack-3.jpg

bike-storage-solutions-slatwall-hooks-bicycle-wall-rack-custom-overhead.jpg

Παρακαλώ οι έμπειροι για τις παρατηρήσεις σας. :jump:

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς ο ποδηλατάς δεν σου έδειξε πως πρέπει να αλλάζουν οι ταχύτητες γι αυτό και η στραβωμένη αλυσίδα τόσο νωρίς.

Σου χρειάζεται τόσο μεγάλο camelback?

Εαν δεν έχεις πρόβλημα χώρου πάρε την βάση δαπέδου. Στα συν ότι μπορείς να κάνεις μικρο διορθώσεις/ρυθμίσεις στο ποδήλατο όπως και να λιπαίνεις την αλυσίδα.

Δες bell,giro,fox εναλλακτικά για κράνος.

Ποιος το λέει αυτό με το λάδι στις τσιμούχες? Για την σκόνη που είναι άφθονη τώρα το καλοκαίρι και θα κολλάει πάνω στο λάδι και θα επιβαρύνει τσιμούχες και καλάμια τι έχει να προτείνει ?

Link to comment
Share on other sites

Η αλυσίδα πρέπει να την "άκουσε" όταν ενώ πήγα να καβαλήσω πεδοδρόμιο, αποφάσισα να αλλάξω ταχύτητες και μπρος και πίσω, με αποτέλεσμα να βγει η αλυσίδα και να μαγκώσει μεταξύ μπροστινού δισκοβραχίονα και πλαισίου.

Το camelbak δεν το λές και μεγάλο... Χωράει βέβαια μέχρι 3 (?) :o Lt υγρά, έχει εξωτερική θέση για το κράνος, θήκες για κινητά, ψιλά, ενώ το κύριο σώμα έχει την δυνατότητα να χωρέσει άνετα μία σαμπρέλα, μια πετσέτα, 1-2 σαντουϊτσάκια (:rofl:), απαραίτητα πράγματα για μια ολοήμερη βόλτα σε κανένα δασάκι.

Για την συντήρηση των μπουκάλων δεν ξερω και πολλά, γιατί είναι η πρώη φορά που χρησιμοποιώ. Προς το παρών τις σκουπίζω μετά από κάθε βόλτα με πανάκι για να μην πιάνει "μάκα" και φθείρει το καλάμι. Αλλά αυτό που λές για την σκόνη δεν το είχα σκεφτεί, και με προβληματίζει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά για όσους δεν έχουν δοκιμάσει Campagnolo.

Γιατί εμείς που τα είχαμε χρόνια και κάποια στιγμή δοκιμάσαμε shimano, δεν επιστρέφουμε με τίποτα. : )

Από τότε που χεις να τα δοκιμάσει έχουν αλλάξει 10 γενιές :p

Πέρα από τη πλάκα γούστα είναι αυτά, ότι ταιριάζει στα χέρια του καθενός, εγώ έφυγα από shimano και δε ξαναγυρνάω. Και αντικειμενικά τα campag είναι τα πιο όμορφα, ιταλικό design λέμε.

Link to comment
Share on other sites

Από τότε που χεις να τα δοκιμάσει έχουν αλλάξει 10 γενιές :p

Πέρα από τη πλάκα γούστα είναι αυτά, ότι ταιριάζει στα χέρια του καθενός, εγώ έφυγα από shimano και δε ξαναγυρνάω. Και αντικειμενικά τα campag είναι τα πιο όμορφα, ιταλικό design λέμε.

Ότι είναι όμορφα είναι. Από θέμα αξιοπιστίας και λειτουργικότητας όμως το να συγκρίνεις ιταλικά με γιαπωνέζικα είναι βλασφημία : P

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.