Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Έχεις σκοπό να κάνεις πραγματικό ποδήλατο βουνού ή βόλτες σε χωματόδρομους; Για το δεύτερο αυτό σε καλύπτει. Για το πρώτο μάλλον από τα 500 και άνω σε βλέπω, εκτός αν κοιτάξεις για μεταχειρισμένο.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα τόσο πίσω τη σέλα στο mtb (πέραν του σημαδιού) που στράβωσαν τα σίδερα της.:o

πέτα την,μην ρισκάρεις για λίγα ευρώ.το πιο πιθανό είναι να κοπεί την ώρα που δεν το περιμένεις

Link to comment
Share on other sites

πέτα την,μην ρισκάρεις για λίγα ευρώ.το πιο πιθανό είναι να κοπεί την ώρα που δεν το περιμένεις

ΜΗΝ την πεταξεις...σκεψου...αν φυγει η σελα τι μενει ορθιο?? :happy2:

Καλα να περασεις!! :p

Link to comment
Share on other sites

hello thar!

Επειδή τελευταία δυσκολεύομαι πολύ να βρω parking στο κέντρο, σκέφτομαι να πάρω ένα ποδηλατάκι για να κάνω τις βόλτες μου μέσα στην πόλη. Μπορεί και καμιά βόλτα στην εξοχή τα Σαββατοκύριακα.

Προσανατολίζομαι σε υβριδικό/city bike με hard tail πίσω και αμορτισέρ που κλειδώνει μπροστά. Μπορώ να διαθέσω 400€ για το ποδήλατο και υπολογίζω να έρθει και άλλο ένα κατοστάρι ο εξοπλισμός (φωτάκια, λουκέτο, κτλ.)

Τι μου προτείνουν οι έμπειροι; Έχω μια αγάπη στο μαύρο, οπότε all black/stealth ποδήλατα θα προτιμηθούν :hehe:

Ακόμα δεν έχω αποφασίσει αν η αγορά θα γίνει από τοπικό κατάστημα ή online. Σκέφτομαι τοπικό έτσι ώστε να έχω τεχνική υποστήριξη αν την χρειαστώ.

Ένα ξεθαματάκι μιας και δεν είχα πάρει τελικά την απόφαση.

Έχω λίγο διαφορετικές ανάγκες πλέον. Θα ήθελα να προσθέσω την ποδηλασία σαν αερόβια άσκηση στο πρόγραμμα μου.Ακόμα θα γίνεται χρήση για μετακινήσεις μέσα στην πόλη, αλλά θα ήθελα να έχω την δυνατότητα να πάω βόλτα και σε light χωματόδρομο με καμία πετρούλα κάτω. Οπότε είμαστε στο 80% άσφαλτο και 20% χώμα. Εδώ που μένω οι δρόμοι είναι ελεεινοί οπότε ένα υβριδικό μου καλύπτει τις ανάγκες μου.

Το προηγούμενο ποδήλατο μου ήταν ένα Tonino Lamborghini της κακιάς ώρας (μόνο σαν Lamborghini δεν πήγαινε) το οποίο μου το είχαν δωρήσει. Συνολικό βάρος 18 κιλά το ποδήλατο (mountain bike με διπλή ανάρτηση και δισκόφρενα). :hehe:

Έπειτα θα ήθελα να έχει μπροστινή ανάρτηση με δυνατότητα κλειδώματος ούτως ώστε να την κλειδώνω στην άσφαλτο και να την ελευθερώνω σε δρόμους με λακούβες / χώμα.

Έκατσα και διάβασα κάποια πράγματα σχετικά με τα φρένα. Μου άρεσαν τα δισκόφρενα του προηγούμενου ποδηλάτου μου, γενικά μου αρέσουν σαν ιδέα τα δισκόφρενα. Είδα ότι πλεονεκτούν στο φρενάρισμα σε λάσπες, λακούβες κτλ. σε σχέση με τα V-brakes. Καθώς και ότι χρειάζονται λιγότερη συντήρηση και λιγότερη πίεση κατά το φρενάρισμα σε σχέση με V-brakes. Εγώ δεν σκοπεύω τώρα στην αρχή να πηγαίνω σε λάσπες, το πολύ πολύ να βγω έξω καμιά βροχερή μέρα. Αν βρω κάποιο ποδήλατο στο budget μου με αξιόλογα δισκόφρενα έχει καλώς, διαφορετικά V-brakes all the way!

Σε λάστιχα είναι ελάχιστες οι γνώσεις μου. Aπό όσα διάβασα στον οδηγό του cyclist καταλήγω σε ένα από τα δύο μεγέθη.

700 x 23 Κανονικό, για τις περισσότερες περιπτώσεις, άσκηση αναψυχής και αγώνες

700 x 25 Πιο παχύ, πιο ανθεκτικό, μεγαλύτερη απορρόφηση κραδασμών

Με απασχολεί αν θα γίνει η αγορά από κάποιο τοπικό κατάστημα ή μέσω internet. Την δευτέρα θα κάνω μια έρευνα αγοράς να δω τις επιλογές μου. Αλλά θα ήθελα να έχω μερικά ποδήλατα υπόψιν μου πριν αρχίσω να ψάχνω.

Budget τα 500€.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για ρουχισμό (χειμερινό)

Αυτά που χρειάζονται είναι Base Layer ισοθερμικό , Μπλούζα? , Ισοθερμικό ? ή απλά αδιάβροχο Jacket ?

Κάτω μπορείς να φορέσεις ένα κολάν και leg warmers και λογικά δεν είσαι οκ ?

Να δώ τι χρειάζομαι να τα αγοράσω σιγά σιγά... κανείς ειδικός?

Link to comment
Share on other sites

Για το βουνό

ισοθερμικό από κάτω,jersey και ένα αντιανεμικό για ποδηλασία που διπλώνει στο τσεπάκι του jersey.

Στα πολλά κρύα

ισοθερμικό από κάτω,jersey, softshell jacket και αντιανεμικό στο τσεπάκι.

Κάτω μέρος κολλάν, βερμούδα 3/4 ή λίγο πάνω από το γόνατο.

προτίμησε κάποιο ισοθερμικό με προστασία κατά του αέρα (θώρακα,κοιλιά)

Link to comment
Share on other sites

Ένα ξεθαματάκι μιας και δεν είχα πάρει τελικά την απόφαση.

Budget τα 500€.

IDEAL MEGISTO DISC - Trekking bikes - Ποδήλατα για άσφαλτο και χώμα - Ποδήλατα | τα πάντα για τα ποδήλατα

MERIDA CROSSWAY 40D 2013 - Trekking bikes - Ποδήλατα για άσφαλτο και χώμα - Ποδήλατα | τα πάντα για τα ποδήλατα

SCOTT ATACAMA SPORT X60 2013 - Trekking bikes - Ποδήλατα για άσφαλτο και χώμα - Ποδήλατα | τα πάντα για τα ποδήλατα

SCOTT SPORTSTER X50 2013 - Trekking bikes - Ποδήλατα για άσφαλτο και χώμα - Ποδήλατα | τα πάντα για τα ποδήλατα

KTM LIFE TRACK 2013 - Trekking bikes - Ποδήλατα για άσφαλτο και χώμα - Ποδήλατα | τα πάντα για τα ποδήλατα

GrammariosBikes.com - Cube LTD CLS 2013

GrammariosBikes.com - Specialized Crosstrail Int 2013

Ερώτηση για ρουχισμό (χειμερινό)

Αυτά που χρειάζονται είναι Base Layer ισοθερμικό , Μπλούζα? , Ισοθερμικό ? ή απλά αδιάβροχο Jacket ?

Κάτω μπορείς να φορέσεις ένα κολάν και leg warmers και λογικά δεν είσαι οκ ?

Να δώ τι χρειάζομαι να τα αγοράσω σιγά σιγά... κανείς ειδικός?

ένα καλό και ελαφρύ jacket με ανοίγματα είναι το βασικότερο,από κάτω μπορείς να φοράς

ένα jersey όταν ανεβαίνεις και απλά αλλάζεις στην κατάβαση με το ισοθερμικό για να μην παγώσεις.

ένα χειμερινό bib για τα πόδια θα σε καλύψει επίσης

κράνος,γάντια,γυαλιά κανένα παστέλι και all set to go :p

Endura | Chain Reaction Cycles

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν σε βοηθάω, αλλά με 10 βαθμούς είχα αντέξει γύρω στην 1,5 ώρα με ισοθερμικό + full sleeved jersey + full bibs + λεφτά full finger γάντια. Η διαδρομή ήταν σχετικά φλατ.

Link to comment
Share on other sites

Θα πάω μια βόλτα την Δευτέρα μπας και το βρω σε κάποιο μαγαζί να το δοκιμάσω.

μια χαρά είναι το Crosstrail,το είχα και εγώ ένα φεγγάρι(2011 μον νομίζω) απλά οι τσιγκούνηδες αμερικάνοι θα μπορούσαν να βάλουν λιιιιιγο καλύτερα περιφερειακά για τα λεφτά που ζητάνε

Σας ευχαριστώ !

Υγ. Τα arm/leg warmers είναι καλά σε τι περιπτώσεις? Σε λίγο κρύο ? Για βροχή δε κάνουν έτσι ?

κάνουν μόνο για το φθινόπωρο/άνοιξη +-15C. σε παρατεταμένο κρύο θα το δαγκώσεις

Link to comment
Share on other sites

Δε βλέπω να πηγαίνω και μεγαλύτερη βόλτα από 1.5 ώρες οπότε σε αυτό είμαστε οκ :p

Για να μη πάρω και τπτ άχρηστο και όχι τπτ άλλο δε θα μου κάνει και τι δουλεία δεν προτείνετε τπτ πιο συγκεκριμένο? Ανεξαρτήτως budget αν αξίζει τα λεφτά του δεν υπάρχει πρόβλημα :)

Όσο πιο πολύ ψάχνω τόσο πιο πολύ μπερδεύομαι

http://www.tredz.co.uk/Shimano/Clothing/Base+layer/Leg+Warmers/plf/f2-f3-f4-f5

Σχετικά με αυτά ... το Windstopper είναι σαν το Thermal απλά έχει και το επιπλέον για τον αέρα?

Έγινε επεξεργασία από LuNaTiC
Ερώτημα για τα Leg Warmer ^^
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά κάτω το Σάββατο σε σχέση με το παλιό μου καλύτερο χρόνο (στο κομμάτι της ανάβασης, ~430 μέτρα) και άλλα 1,5 λεπτά σήμερα!!! Ακόμα όμως μου βγαίνει η γλώσσα στην προτελευταία ανηφόρα (>10 μοίρες κλίση).

Untitled by Unsto at Garmin Connect - Details

Untitled by Unsto at Garmin Connect - Details

Και ένα σχόλιο σχετικά με τα 2 bibshorts που έχω. Το Sugoi RSE είναι εξαιρετικό αλλά ανά 40-50 λεπτά πρέπει να σηκώνομαι για λίγα δευτερόλεπτα από την σέλα αλλιώς πιάνομαι λίγο. Με το Giordana FRC από την άλλη δεν έχω τέτοιο θέμα, μόνο του αρνητικό ίσως ότι δεν έχει λάστιχα στο κάτω μέρος και ανεβαίνει λίγο πιο ψηλά στο πόδι, από την άλλη έτσι προσφέρει μεγαλύτερη άνεση σε αυτό το σημείο αν και με το Sugoi δεν έχω νιώσει κάποια ενόχληση.

Έγινε επεξεργασία από unstoppable
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.