Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Θυμάστε τα γαϊδουρίσια φώτα που είχα παραγγείλει, ε ήρθαν, και παρά είναι πολύ δυνατά.

Πρώτη φώτο τo παλιό 900 lumen magicshine που είχα

WQlWpM5.jpg

Δεύτερη φώτο το γαϊδούρι στα 9800 lumen. Παρόλο που δε φαίνεται στη φώτο, φωτίζει το σπίτι πίσω στα 20 μέτρα. Είναι επικίνδυνο φως για μέσα στη πόλη, τυφλώνει κόσμο άνετα.

YqFHbK2.jpg

Τα φώτα σε σύγκριση

nqBtnQA.jpg

και οι μπαταρίες τους

N6hI474.png

Link to comment
Share on other sites

200γρ είναι το φως και 400 η μεγάλη μπαταρία (κρατάει κοντά στο 10ώρο ομως). Η μικρή είναι στα 200γρ. Δε πρόκειται να το βάλω στο ποδήλατο δρομου, ειναι πολυ δυνατό, για κανά mtb θα το εχω.

Link to comment
Share on other sites

DigitalEPO.com

Δηλαδή πόσο τίποτας μπορεί να 'σαι για να θέλεις να δείξεις μεγαλύτερες ταχύτητες και καλύτερους χρόνους από όσο έκανες; Lol

Άμα κάνεις κλικ στο λινκ που έχει στο Νο3 σε βγάζει στο παρακάτω site: Welcome to Skata.com

:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Τα φώτα σας plz :help1:

Σκέφτομαι να ασχοληθώ λίγο με το αντικείμενο μετά από 15+ χρόνια απουσίας, σε μία προσπάθεια να βρώ τη φυσική μου κατάσταση και ενδεχομένως να χάσω κάνα κιλό.

Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια μοντέλα ή έστω την κατηγορία που θα πρέπει να κινηθώ, γιατί έχω χάσει την μπάλα.

Χρήση: χαλαρές βόλτες σε ποδηλατόδρομο που βρίσκεται κοντά μου, ήσυχοι ασφάλτινοι δρόμοι με πολύ μεγάλες κλίσεις όμως (για να γυρίσω σπίτι) και προαιρετικά με ενδιαφέρει η δυνατότητα για δασικούς δρόμους και μονοπάτια λόγω γειτνίασης (όχι κάτι xtreme όμως)

ΔΕΝ σκοπεύω

  • να πηγαίνω στη δουλειά ή να αντικαταστήσω το αυτοκίνητο με αυτό
  • να μπαίνω σε ΜΜΜ
  • να βγαίνω σε λεωφόρους/στην κίνηση
  • να σπάσω τα κοντέρ

Υπάρχει μια μικρή ευαισθησία στη μέση, γι'αυτό και γλυκοκοιτάζω μοντέλα με ανάρτηση (δεν ξέρω κατά πόσο βοηθάει)

Budget: 1000 max (γιατί υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να καταλήξει "κρεμάστρα" )

Τέλος, σημαντικό ρόλο παίζει για μένα και η εμφάνιση aka θέλω να με "τραβάει" από τον καναπέ.Δεν με ενδιαφέρει αν θα είναι "μουράτο" ή αν θα αρέσει στους άλλους.

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά

Έγινε επεξεργασία από cptkoulis
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μια μικρή ευαισθησία στη μέση, γι'αυτό και γλυκοκοιτάζω μοντέλα με ανάρτηση (δεν ξέρω κατά πόσο βοηθάει)

Budget: 1000 max (γιατί υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να καταλήξει "κρεμάστρα" )

όταν λες μοντέλα με ανάρτηση εννοείς 2πλη ανάρτηση;μπρος-πίσω δλδ;

αυτά δεν σε βοηθάνε απαραίτητα μπορείς απλά να διαλέξεις κάποιο στο οποίο θα μοιράσεις το βάρος 55-45% (χέρια-μέση) χαμηλώνοντας το τιμόνι(περισσοτερο βάρος στα χέρια) και ανεβάζοντας τη σέλα

τα 2πλης ανάρτησης θα ξεπεράσουν άνετα το ποσό που αναφέρεις για να μπορούν να κινηθούν αξιοπρεπώς και σε δρόμο

θα πρέπει να πας είτε σε ακριβότερο είτε να βρεις κάτι στα λεφτά που λες μεν αλλά βαρύ (καλό για χωμάτινες-απαγορευτικό για δρόμο)

Full Suspension | τα πάντα για τα ποδήλατα

ζύγισε τις ανάγκες σου και τα θέλω αλλιώς θα βρεθείς με ένα ποδήλατο που τα κάνει όλα μέτρια,θα έχεις ξοδευτεί και δεν θα το ευχαριστηθείς και από πάνω.γνώμη μου μείνε στην κατηγορία Trekking

SCOTT SPORTSTER X20 2013 - Trekking bikes - Ποδήλατα για άσφαλτο και χώμα - Ποδήλατα | τα πάντα για τα ποδήλατα

SPECIALIZED CROSSTRAIL COMP DISC 2014 - Trekking bikes - Ποδήλατα για άσφαλτο και χώμα - Ποδήλατα | τα πάντα για τα ποδήλατα

σημαντικό είναι επίσης να πας και μια βόλτα να δοκιμάσεις κάποιο,ότι και να πούμε εδώ άμα εσένα δεν σου αρέσει δεν λέει τπτ

καλημέρα

Link to comment
Share on other sites

Για να κανεις χαλαρες βολτες και μαλιστα στα πλησιεστερα μερη ..και απο σουπερ μαρκετ διπλης αναρτησης @180€ σου κανει.:p

Και για τα λεπτα(χρονο) που σκοπευεις να ασχοληθεις θα σου προσφερει περισσοτερα στη φυσικη κατασταση ενα βαρυ ποδηλατο παρα ενα ελαφρυ.Το ελαφρυ το θες ειτε για ευκολια..-που δε βοηθαει οταν θες να βελτιωσεις φυσικη κατασταση- ειτε οταν βαλεις μεσα τον παραγοντα χρονο.Για οτιδηποτε αλλο ειναι απλα ενα ελαφρυτερο ποδηλατο.

Oσο για τη μεση ..αναλογα το πως κανεις πεταλι μπορει να ειναι χειροτερο απο το να μην εχει πισω αναρτηση.Μπορει να σου φαινεται περιεργο αλλα μιας και δε σκοπευεις να τρεξεις ενδεχεται να το διαπιστωσεις στη πρωτη ανηφορα.

Εχω θεμα με τη μεση επισης ..το να την ριχνεις περα δωθε για να βαζεις δυναμη στο πεταλι ειναι no-go.Σταθερη στο κεντρο και "παιζε" με τα ποδια.Μοιαζει αυτονοητο αλλα ευκολα ξεχνιεσαι στη πρωτη δυσκολια..Το "τσιμπημα" στη μεση θα σε επαναφερει.

Απο την αλλη παλι προφανως αν πεφτεις σε λακουβες ή κατεβαινεις πεζοδρομια με το κ_λο δε θα σου κανει και πολλα η αναρτηση..αλλα σαφως προτιμοτερο απο το να μην εχει.

Μεινε στη κατηγορια των 500€...αν και βρισκεις και 350€ ..

Πηγαινε στην αγορα και διαλεξε οποιο σε εξιταρει περισσοτερο σε αυτα τα λεφτα.

Ακομα και κρεμαστρα αν "παει" καλο θα ειναι..

*Στα παραπανω ποδηλατα που προταθηκαν δες και σαν ακριβο το

MERIDA CROSSWAY 300D 2013 - Ποδήλατα | τα πάντα για τα ποδήλατα

Link to comment
Share on other sites

κάποιος γύρισε τον διακόπτη στον "Χειμώνα" και ξεπάγιασα.τουλάχιστον μου έκοψε και δεν βγήκα εντελώς καλοκαιρινός,ενώ εγώ ανέβαινα,

είδα ένα άμοιρο που ερχόταν από την απέναντι μεριά με κοντομάνικο που είχε γίνει σαν μελιτζάνα :dirol:

Link to comment
Share on other sites

^^Επιβαλλεται πλεον τουλαχιστον αντιανεμικο. Στην ανηφορα ακομα καλοκαιρινος παω, αλλα στην κατηφορα ενα αντιανεμικο χρειαζεται σιγουρα...

Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.