Jump to content



Official Cars, Motors, βελτίωση, τρακαρίσματα και οδήγηση Thread (MotorLab)


LevelOne

Recommended Posts

Οχι περιττες αναπηδήσεις, για την ακρίβεια στα σαμαρακια απλα το νιώθεις σκληρο κάπως οταν τα περνας ακουγεται και ενα" ντουπ ντουπ". Σα να ειναι κολλημένες στη πλατφορμα (πως να το πω) του αυτοκινητου οι ροδες, ενω θα επρεπε να το περασει χωρις να παρει "κλιση" ή να ακουστεί κατι :slap:

Προχτες οταν το είχαμε φορτώσει με βαλιτσες ειχε κάτσει αρκετά (το λαστιχο σχεδον δεν αφηνε κενο να δεις πισω απο τη ροδα)

Οποτε αμορτισερ +ελατηρια χρειαζεται?

Πρεπει να προσεξω κατι στην αγορα τους?

(ειμαι πολυ noob στα μηχανολογικα, με το καιρο ελπιζω να μαθω κατι)

Link to comment
Share on other sites

Οχι περιττες αναπηδήσεις, για την ακρίβεια στα σαμαρακια απλα το νιώθεις σκληρο κάπως οταν τα περνας ακουγεται και ενα" ντουπ ντουπ". Σα να ειναι κολλημένες στη πλατφορμα (πως να το πω) του αυτοκινητου οι ροδες, ενω θα επρεπε να το περασει χωρις να παρει "κλιση" ή να ακουστεί κατι :slap:

Προχτες οταν το είχαμε φορτώσει με βαλιτσες ειχε κάτσει αρκετά (το λαστιχο σχεδον δεν αφηνε κενο να δεις πισω απο τη ροδα)

Οποτε αμορτισερ +ελατηρια χρειαζεται?

Πρεπει να προσεξω κατι στην αγορα τους?

(ειμαι πολυ noob στα μηχανολογικα, με το καιρο ελπιζω να μαθω κατι)

Όταν τα αμορτισέρ είναι κλασμένα, σε απότομες αλλαγές κοπανάνε επίσης.

Link to comment
Share on other sites

Τα ελατήρια το μόνο που μπορούν να παθουν μετα απο πολλά χιλιόμετρα είναι να έχουν μαλακώσει – χαμηλώσει το αμάξι… και πάλι 100Κ km δε δικαιολογούν πεσμένα ελατήρια.

Ξεχνάς την 20ετία όμως. Μπορεί να μην έχουν χλμ, αλλά έχουν πολλά χρόνια πάνω στο αμάξι. Όσο να ναι παίζει και αυτό το ρόλο του.

Link to comment
Share on other sites

Όταν τα αμορτισέρ είναι κλασμένα, σε απότομες αλλαγές κοπανάνε επίσης.

Φαντάζομαι εννοείς στις απότομες αλλαγές πορείας, γιατί στις απότομες αλλαγές ταχυτήτων θα ήταν ψιλοπαράλογο να ακούς τερμάτισμα της ανάρτησης σε ένα sedan με τη κατανομή βάρους της E34.

και γενικότερα, χρειάζεται ανάρτηση με αρκετά μικρή διαδρομή για να συμβεί κάτι τέτοιο από αλλαγές πορείας. Ίσως θα μπορούσε να συμβεί σε κάποιο μικρό hot hach... αλλά σε ένα πιο οικογενειακών διαστάσεων αμάξι είναι λίγο απίθανο... εκτός αν τα αμορτισέρ έχουν βγει τόσο off που προχώρα στο δρόμο σα να είσαι καβαλά σε pogo stick.

Ξεχνάς την 20ετία όμως. Μπορεί να μην έχουν χλμ, αλλά έχουν πολλά χρόνια πάνω στο αμάξι. Όσο να ναι παίζει και αυτό το ρόλο του.

Ναι, παίζει ρόλο και ο χρόνος, αλλά ούτε η 20ετία μου το δικαιολογεί αυτό με τόσο λίγα χιλιόμετρα... εκτός ίσως και αν συνηθίζατε να φορτώνετε παρά πολύ το αμάξι συστηματικά. Αλλά και πάλι. Εχω δει πολύ φτηνότερα αμάξια 20ετίας να κάθονται μια χαρά πάνω στα εργοστασιακά τους ελατήρια... μου κάνει λίγο εντύπωση να έχουν κάτσει τόσο εύκολα τα ελατήρια μιας BMW.

[MENTION=6199]SirDiman[/MENTION]

Όπως και να χει, αυτό εύκολα ελέγχεται. Ψάχνεις να βρεις αναφορές για το στοκ ύψος του αυτοκίνητου σου, και μετράς στο δικό σου να δεις ποσο έχει πέσει. Αν δεν έχεις χάσει κάτι σημαντικό σε ύψος, τα ελατήρια σου είναι μια χαρά.

Από αμορτισέρ δεν έχω τίποτα να προτείνω... καλυτέρα να ψάξεις-ρωτήσεις σε κάποιο BMW club γι αυτό. Δεν έχει νόημα να ακούς την οποιαδήποτε καλή - κακή αναφορά από εφαρμογές σε άλλο μοντέλο αυτοκίνητου περά απ το δικό σου.

[edit]

Να τσεκάρεις και τις βάσεις των πίσω αμορτισέρ, μπορεί να θέλουν αλλαγή.

Αυτό, και καθαρά για θορύβους-κτύπους της ανάρτησης, καλό είναι να ρήξεις μια ματιά σε σινεμπλόκ αντιστρεπτικής αλλά και γενικότερα.

Έγινε επεξεργασία από kaynd
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι εννοείς στις απότομες αλλαγές πορείας, γιατί στις απότομες αλλαγές ταχυτήτων θα ήταν ψιλοπαράλογο να ακούς τερμάτισμα της ανάρτησης σε ένα sedan με τη κατανομή βάρους της E34.

και γενικότερα, χρειάζεται ανάρτηση με αρκετά μικρή διαδρομή για να συμβεί κάτι τέτοιο από αλλαγές πορείας. Ίσως θα μπορούσε να συμβεί σε κάποιο μικρό hot hach... αλλά σε ένα πιο οικογενειακών διαστάσεων αμάξι είναι λίγο απίθανο... εκτός αν τα αμορτισέρ έχουν βγει τόσο off που προχώρα στο δρόμο σα να είσαι καβαλά σε pogo stick.

απότομες αλλαγές εδάφους εννοούσα :p πχ λακουβες και τέτοια.

Link to comment
Share on other sites

[ame]

[/ame]

Δε ξέρω.... Οργή και μίσος μου προκάλεσε το συγκεκριμένο. Την ώρα του τετακε δόξα το θεό (η ότι πιστεύει ο καθένας) που δεν υπήρξε ένα μηχανάκι η κανένα αυτοκίνητο με οικογένεια και παιδάκι μέσα.

Έγινε επεξεργασία από amdnikos
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.