Jump to content



Περιεργο και αλυτο προβλημα


Dant3

Recommended Posts

Καλησπερα.εχω το εξης συστημα.Phenom 9850,Asus M3A79-T Deluxe,4xGeil 1Gb DDR800@4-4-4-12,Chieftec 850Watt,Sapphire 4870 512Mb.το προβλημα ειναι το εξης.οταν παιζω,σε ολα σχεδον τα παιχνιδια(BFME2,Prototype,Stranglehold,Dark Horizon μονο στο hawx και το crysis δεν θυμαμαι να το χε κανει ποτε) αλλα σε διαφορετικη συχνοτητα στο καθενα κολλαει το pc και στην οθονη καποια κομματια απο το frame που εχει εκεινη την στιγμη στην οθονη και ειναι κολλημενο βεβαια,πηγαινουν σε αλλα σημεια!μετα αναγκαστικα κανω reset γιατι δεν γινεται κατι αλλο.αυτο μου το εκανε απο τοτε που ειχα εναν Athlon X2 6000+,μια Μ3Α32 MVP-Deluxe και μια 3870.

τι καρτα γραφικων εχω αλλαξει τι μητρικη τι ακομα και επεξεργαστη,επειδη τον βρηκα σε ευκαιρια παλι τα ιδια!εχω κανει απειρα φορματ αλλα τα ιδια παλι!windows αλλαξα απο home basic πηγα σε premium και τωρα εβαλα ultimate 64bit αλλα τιποτα.ειχε εξαφανιστει για μια περιοδο το προβλημα μολις ειχα αλλαξει μητρικη αλλα μετα εμφανιστηκε παλι.εχω κανει τεστ στις μνημες και δεν εβγαλε τιποτα.εχω απελπιστει πια γιατι δεν μπορω να παιξω ενα παιχνιδι καθως κατα 60% θα μου κολλησει.καμια ιδεα,γιατι μου φαινεται θα το διωξω οπως ειναι και θα παιζω μονο cs με τον Ρ4 που ειναι στην αποθηκη...

α και ενα αλλο προβλημα αυτην την φορα με μια ψυκτρα που θα ζητησω την βοηθεια σας παλι.ο 9850 ειναι αρκετα ζεστος,και ειδικα τωρα που ανεβηκε η θερμοκρασια ειχε ως αποτελεσμα σε idle να παιζει στους 55-59 και σε full load στους 60+.αποφασισα ετσι να βγαλω την στοκ ψυκτρα επειδη εκανε και πολυ θορυβο και να βαλω μια αλλη.αρχικα εβαλα αυτην http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1054198&Manufacturer=Xigmatek&category=69977719&catalog=20&MSCSProfile=DCCDF22EB27065BEDD37B4CEAECB11D11194A55C1F6D314CF4EC3FE3E28B53101F60A4BA7F7F84B8655CE5A961A53ADEE4AF7C38B4831F8CE5995995C1B73CC5C2D52544FDC0DF892D706A5D3A9B2D4808FA32E9D371B377DDE841673FC2AD3CCBA4B5754125C453100EC1761E5B6FCA9D5CE2E0BC11EE0C166FC47325F97882

ομως οταν πηγα να την βαλω διαπιστωσα οτι ακουμπαει στις μνημες.ετσι την αντικατεστησα με αυτην

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1075187&Manufacturer=Scythe&category=69977719&catalog=20

επειδη την ειχα βαλει σε εναν φιλο μου με 9450 και τα πηγαινε αρκετα καλα και κυριως δεν εκανε και πολυ θορυβο.η βαση για ΑΜ2 εχει δυο κλιπακια που πιανουν στο σοκετ τα οποια εχουν 3 σκαλες το καθενα για να σφιγγει πιο πολυ η να χαλαρωνει.

πηγα να την βαλω ενω ηταν στην 1η σκαλα και την πιο σφικτη και ειδα οτι θελει παρα πολυ δυναμη και φοβομουν οτι μπορει να γινει ζημια στη μητρικη.ετσι τα εβαλα στο 2ο που ηταν λιγο πιο χαλαρο.οι θερμοκρασιες μετα ηταν χειροτερες καθως μετα απο prime95 επιανε 85(!!) βαθμους.διαπιστωσα ομως οτι δεν ακουμπουσε η βαση με δυναμη γιατι αν πιεζα με το χερι την ψυκτρα κατεβαινε 10 βαθμους ενω αν την αφηνα ξανανεβαινε.ομως στην 1η σκαλα ηταν αρκετα σφικτη η βαση.

ετσι εβαλα το ενα κλιπακι στην 1η σκαλα και το αλλο στην 2η.το αποτελεσμα ηταν να παταει αρκετα καλα και να εχει θερμοκρασιες που δεν μεταβαλλονταν αν πιεζα την ψυκτρα.ομως οι θερμοκρασιες τωρα ειναι 51-55 idle και σε full (με prime95) πηγε μεχρι 70.σε παιχνιδια κτλ μεχρι 62 πηγε.οι αποριες μου ειναι οι εξης.τα κλιπακια,επειδη το ενα το εχω στην 1η και το αλλο στην 2η σκαλα υπαρχει περιπτωση να κανουν καποια ζημια,επειδη ισως εξασκουν διαφορετικα δυναμη?υποψιν οτι εχω βαλει το απο πανω να ειναι σφικτο ετσι ωστε το βαρος να πιεζει και το κατω και να ισοσταθμει λιγο την πιεση.

μηπως να τα βαλω και τα 2 στην 1η παρολο που φαινεται πολυ σφικτο και θελει δυναμη(παρα πολυ κιολας) για να κλειδωσει η ψυκτρα?και δευτερον,λιγο ψηλες δεν ειναι οι θερμοκρασιες παλι?περιμενα κατι καλυτερο απο αυτην την ψυκτρα,δηλαδη κανα 48αρι σε idle ενω σε full να μην πηγαινει ουτε με prime πανω απο 60...την βοηθεια σας!ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply

για το πρωτο προβλημα που λες εφοσων αλλαξες ολο το πισι δεν θα επρεπε να ειχες το προβλημα...τον σκληρο τον κοιταξες?τα τεμπσ της καρτας γραφικων?

οσο για το δευτερο προβλημα με τοσα χρηματα επερνες καμια mugen2 η καμια thermalright 120.. παστα εβαλες στην ψυκτρα?αν ναι μηπος εβαλες πολυ?επισης καλο ειναι να μην ειναι χαλαρη η ψυκρτα αλλα ουτε και να στραβωνει το mobo απο την πιεση :flower:

Link to comment
Share on other sites

καλητερα να βαλεις προγραμμα απο τον κατασκευαστη του δισκου μπας και βρει τιποτα bad sectors etc. ολα τα αλλα εινια οκ?η cpu απο θερμοκρασιες πως παει?απο ραμ?δοκιμασες μεμτεστ?

Link to comment
Share on other sites

Στο τροφοδοτικο ειχα δει πιο παλια τασεις με πολυμετρο και ηταν ολα οκ.θα δοκιμασω στον σκληρο με κανα προγραμμα και μετα αυτο με τις μνημες.η cpu οπως εγραψα παρολο που αλλαξα ψυκτρα πιανει 62 αρια αλλα νομιζω δεν ειναι υπερβολικη θερμοκρασια.

Τελικα τιποτα ο σκληρος.ετρεξα σχεδον ολα απο τα seatools και τον εβγαλε οκ.στις μνημες ειχα αφησει να τρεξει ενα 2ωρο memtest και δεν βρηκε τιποτα.λετε να παιζει καμια ασυμβατοτητα geil asus?

Link to comment
Share on other sites

Καμια ιδεα κανεις?δεν μπορω να παιξω ενα game να πουμε.ειναι εκνευριστικο...:(

edit:κοιταζα μια λιστα της μητρικης μου που λεει για μνημες και ειδα οτι τις δικες μου μνημες δεν τις υποστηριζει λεει οταν εχω 4 μαζι ταυτοχρονα.τωρα στεκει αυτο?παιζει να φταιει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

μπα τελικα ακυρο κοιταξα το μοντελο των ραμ και τελικα ειναι αλλο και λεει οτι τις παιρνει και σε single και σε dual ακομα και 4 μαζι...περιεργα πραματα.μπας και ειναι καμια ρυθμιση στα bios?να θελουν παραπανω ρευμα?εχω δωσει 2,1.οι μνημες ειναι αυτες

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.553001

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε με ενα μονο dimm να δεις, τρεξε memtest http://www.memtest.org/ με καθε ενα dimm ξεχωριστα, δες temps/voltages κλπ πχ βαλε το asus probe για να δεις τι κανει η μητρικη, και το rivatuner για να δεις την καρτα γραφικων. Αν σου βγαλει error το μεμτεστ, δοκιμασε να χαλαρωσεις λιγο τα timmings των μνημων απο το BIOS της μητρικης

Link to comment
Share on other sites

Αρκετές μητρικές ζορίζονται να παίξουν με 4 dimmάκια μνήμης.

Δοκίμασε να δώσεις λίγη τάση στο northbridge.

αυτο που λες δεν παιζει γιτι δεν εχει καμια μητρικητων 10 ευρω και δευτερον γιατι αν πας να κοιταξεις στα specs της μητρικης εχει SB750 και μπορεις να βαλεισ πανω μνημες 1066 απο μαμα και δεν μπορει να σηκωσει τις 800?και στο κατω κατω ποσα volt παιρνει εκει?8?σιγα το μεγεθος.ισως μονο σε καποια αστοχια υλικου..αλλιος αν ολα εινια μαμα δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα με ρευμα.

Link to comment
Share on other sites

ρε φιλαρακι, 1ο προσεξε λιγουλακι το spelling και

2ο δε λεει για μητρικη αλλα για μνημη των 10 ευρω!

ε ισως εγω λεω και για μνημη των 10 ευρω?και για την μητρικη απλα δινω εμφαση στο οτι εχει καλη μητρικη.εγω να προσεξω πως γραφω αλλα εσυ προσεξε το ποιος λεει τι.επισης το θεμα ειναι να δωσουμε μια λυση στο παλικαρι με το προβλημα αν εχεις κατι να πεις επι του θεματος ωραια αλλιος κακος απαντας σε αυτο το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Ας μας πει με το τροφοδοτικό τι έγινε πρώτα. Το τροφοδοτικό και αυτό παίζει ρόλο γιατί αν δεν δίνει σταθερή τάση, προκαλούνται προβλήματα.

ναι ειναι μεγαλο θεμα αυτο.και οπως ειπε και ο φιλος πριν μπορει να παιζει το προβλημα και απο προβλημα στα ηλεκτρικα του σπιτιου(εμενα μου παιζε τετιο θεμα σε μια πριζα)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.