Jump to content



Επισκεψη στο νεο μουσειο Ακροπολης


ea6gka

Recommended Posts

κάποιοι γνωστοί μου προλάβανε πάντως να βγάλουν :) Εγώ με τέτοια ζέστη δεν πάω για βολτούλες στο κέντρο, πάντως. Από Σεπτέμβριο-Οκτώβριο, πάντως, θα είμαι κάθε μέρα (φοιτητής γαρ)

Link to comment
Share on other sites

Κλέφτες Άγγλοι φέτρε πίσω τα μάρμαρα :spam:

Σε κάποια φάση είδα ένα απόσπασμα από τις μάχες που έδινε η Μελίνα παλιά για τα μάρμαρα

Μελινα : θελουμε τα μαρμαρα μας

Βρετανό ριπαπα: θελετε να καταστρεψετε το αγγλικο μουσειο?

Μελινα : οχι απλα θελουμε αυτα που μας ανηκουν..

Βρετανο ριπαπα: ναι αλλα αμα παρετε τα δικα σας, θα ζητανε μετα ολοι τα δικα τους.. :hang3::hang3:

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποια φάση είδα ένα απόσπασμα από τις μάχες που έδινε η Μελίνα παλιά για τα μάρμαρα

Μελινα : θελουμε τα μαρμαρα μας

Βρετανό ριπαπα: θελετε να καταστρεψετε το αγγλικο μουσειο?

Μελινα : οχι απλα θελουμε αυτα που μας ανηκουν..

Βρετανο ριπαπα: ναι αλλα αμα παρετε τα δικα σας, θα ζητανε μετα ολοι τα δικα τους.. :hang3::hang3:

link?>

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να βγάλω εισιτήρια online την Κυριακή, αλλά έφαγα γείωση, γιατί ακόμα είναι μπάχαλο...

Για να εκδώσεις εισιτήρια λοιπόν, θα πρέπει να συμπληρώσεις μια φόρμα η οποία μετά σε στέλνει στο paycenter της Πειραιώς για να συμπληρώσεις τα στοιχεία της πιστωτικής σου σε μια online φόρμα η οποία ούτε καν SSL δεν είναι και δεν έχει κανένα απολύτως πιστοποιητικό, είναι απλά ένα https... :hehe: ύμαρτον...

0hdypg3cvvfb658vqrar_thumb.png

Απλά δεν υπάρχει περίπτωση... ακόμα και σε αυτό 10 χρόνια πίσω...

Θα πει κάποιος όλο κριτική είσαι και ουσία τίποτα... εμ δεν είναι έτσι, γιατί δεν μπορεί να τους κάνουμε τεμενάδες επειδή κάνουν το αυτονόητο, αλλά το κάνουν και λάθος... Απορώ σε μια τέτοια δραστηριότητα, που είναι οι άνθρωποι που έχουν την τεχνογνωσία, η οποία πλέον θεωρείται και αυτονόητη...?

Το θεωρώ προσβολή για τους έλληνες επαγγελματίες του κλάδου, γιατί με τον τρόπο αυτό και συγκεκριμένα στο εγχείρημα αυτό, το οποίο έχει παγκόσμια προβολή, είναι σα να φαίνεται ότι δεν υπάρχουν άνθρωποι με δυνατότητες στην Ελλάδα για να το κάνουν αυτό και ότι έχουμε μια τεχνογνωσία του περίπου και απαρχαιωμένη για τα σημερινά δεδομένα... Έτσι είναι...? Αυτό είμαστε...? Το site του μουσείου θα έπρεπε να μαμάει, όπως το ίδιο το μουσείο και να είναι το καλύτερο που παίζει, ώστε να μένουν με ανοιχτό το στόμα όσοι μπαίνουν μέσα και να υπάρχουν όλες οι σύγχρονες τεχνολογίες του web, όπως 3D περιήγηση στον χώρο κλπ... ύμαρτον... και το ότι δεν είχαν χρόνο δεν είναι δικαιολογία, είχαν πολλά χρόνια για να το κάνουν, αλλά άλλη μια φορά ότι να' ναι...

Αν αυτό είναι παράλογο, τότε μάλλον είμαι εγώ αλλού...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα πάει πριν από ένα χρόνο με το στρατό από μια καβατζομονάδα που ήμουν στην Αθήνα που είχε διοργανώσει ένα συνέδριο διεθνές και ούτε λίγο ούτε πολύ μας δώσανε ένα early access στο μουσείο που τότε δεν ήταν ακόμα έτοιμο και ακόμα πολλά γλυπτά δεν είχαν τοποθετηθεί στην θέση τους.

Πάντως εμένα τόσο πολύ τσιμέντο δεν με είχε συγκινήσει πρέπει να το πω, αυτή η κίνηση του να ταυτίσουμε γυαλί και τσιμέντο και ν-1 κολώνες δεν με έκανε να τα κατεβάσω (αρχιτεκτονικά). Είναι ωραίος χώρος, τα αρχαία από κάτω είναι πολύ ωραίο «touch» και ο πάνω πάνω όροφος είναι καταπληκτικός με την θέα στον βράχο.

Θέλω πολύ να παω να το δω και τώρα τελειωμένο, αλλά μετά από κανένα 2 μήνο, και εγώ προσπάθησα ον λαιν και έφαγα άκυρο από τα λίγα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.