Jump to content



Απιστευτο προβλημα με τα ηλεκτρολογικα του σπιτιου + psu ------>SOLVED


theo_mich

Recommended Posts

lol ομολογώ ότι δεν το έχω ξανακούσει....πάντως να ξέρετε ότι το σωστό - επαρκές σφίξιμο σε ΟΛΕΣ τις βίδες ενός πίνακα (τόσο στους μικροαυτόματους aka σελάκια) όσο και στις μπάρες ουδετέρου και γείωσης ειναι εξαιρετικά σημαντικό.

Link to comment
Share on other sites

Επισης μην αρχισετε ολοι τωρα και ανοιγετε πινακες να σφιξετε βιδες... Στον πινακα υπαρχουν μερη που εχουν ρευμα, ακομα και αν εχεις κατεβασει το γενικο... Οποτε χρειαζεται καποια εμπειρια/γνωση για να βαλεις χερι.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ξυλωσα το πισι προχθες για να αλλαξω ψυκτρα.μολις συνδεσα το τροφοδοτικο και πηγα το διακοπτη στο Ι επεσε η ασφαλεια.λεω κατι θα βραχυκυκλωσε.ε ελεγξα λιγο το πολυπριζο κτλ και μετα ανοιξε κανονικα.χθες επαιζα και ανοιξε το air condition ο αδερφος μου και παλι επεσε η ασφαλεια.δεν επεσε γιατι τραβαγαν πολυ ρευμα το πισι μαζι με τα αλλα,γιατι απειρες φορες τα δουλευαμε ολα μαζι και δεν υπηρχε προβλημα.ανεβαζαμε την ασφαλεια και ξαναπεφτε.μετα ξυλωσα πισω απο τον υπολογιστη ολα τα καλωδια ρευματος(ηχεια οθονη κτλ)και τα ξαναβαλα στα πολυπριζα και τελικα ανεβηκε η ασφαλεια.αυτο γιατι να εγινε?οχι τιποτα αλλα δεν εχω ορεξη να πεφτουν ασφαλειες και να καει και τιποτα και να τρεχω μετα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

έχω δει παρεμφερή προβλήματα σε αρκετά σπίτια με σχετικά παλιά ηλεκτρολογική εγκατάσταση.

Ένας φίλος ηλεκτρολόγος μου έδωσε τη λύση. Οι παλιές αυτόματες ασφάλειες δεν αντέχουν μεγάλο στιγμιαίο φορτίο.

Οι καινούριες (για τις hager ξέρω σίγουρα) αντέχουν μέχρι 6ka στιγμιαίο φορτίο, έχω αλλάξει αρκετές παλιές 10αρες με αυτές και ο πρόβλημα λύθηκε.

Επίσης κάθε μερικά χρόνια ο πίνακας θέλει σύσφιξη, δηλαδή αυτό που λέει και ο φίλος theo_mich, να σφιχτούν καλύτερα όλες οι επαφές γιατί με την συστολή-διαστολή χαλαρώνουν....

Link to comment
Share on other sites

επίσης το να αλλάξει κάποιος άναρχα της ασφάλειες με μεγαλύτερες για να μην πέφτουν εύκολα είναι επικίνδυνο.

συνήθως οι ασφάλειες μπαίνουν αναλογικά με το πόσο χοντρά καλώδια έχει η εγκατάσταση του σπιτιού.

βάζοντας μεγαλύτερη ασφάλεια πρέπει να υπάρχει και η σιγουριά οτι αντέχει και το καλώδιο τα μεγαλύτερα φορτία.

αν αυτό δε συμβαίνει μπορεί να αρπάξει εσωτερικά η καλωδίωση στον τοίχο με πολύ μεγαλύτερες συνέπειες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.