Jump to content



Νέες μνήμες και πρόβλημα με timings!! χέλπ!


ChaniaMania

Recommended Posts

Παίδες HELP!!!!

Καλησπέρα είπα? ;

Καλησπέρα καταρχήν!

Μόλις έβαλα 8GB (4X2GB) ραμ οι οποίες γράφουν timings 4-4-4-12

αλλά αυτό που βλέπω τώρα είναι

20090630141227.jpg

να του δώσω manual τα 4-4-4-12 ??

ddr overvoltage τι να του βάλω ??? (Από eshop: Τάση λειτουργίας: 2.2 V)

Η μητρική μου είναι αυτή

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.526711

Ευχαριστώ!!! :thank_you2:

Edit: Μόλις βρήκα το manual της μαμάς!

[Memory 4 x 1.8V DDR2 DIMM sockets supporting up to 8 GB of system memory]

άρα του δίνω o.v 0.4 και είμαι 100% safe?

Link to comment
Share on other sites

ναι εχει να κανει με τη μνημη θα εισαι ενταξει δοκιμασε και 2.1 μπορει να το πιασεις το τεσσαρι σε καθε περιπτωση κανε μεμτεστ

επισης μαλλον θα χρειαστει να περασεις μονος σου τα ρολογια της μνημης στο bios αν δεν τα παρει μονη της μετα τορευμα που θα δωσεις

Link to comment
Share on other sites

Όλα οκ ως τώρα... με 2.0 τελικά

To eshop τις έδινε για 2.2 ενώ στο site της Crucial 2.0 ...

Πόσο να τσιτώνονται τέρμα άραγε? :hehe:

Ε συνηθως αμα τυχεις σε καλα κομματια δουλευουν και στα 2,3V και μπορει με 4ρια timings να τις πας μεχρι και 870-900 mhz.

Αλλα εννοειτε μειωνεις τη ζωη της μνημης και δεν εισαι και στην εγγυηση.

+ οτι δε θα κερδισεις και πολλα πραματα απο επιδοσεις

-οτι πιθανοτατα πιο πολλα θα χασεις

= δε προτεινετε ;)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως τις έχω δοκιμάσει και εγώ αυτές τις μνήμες σε ένα pcάκι που έφτιαξα και πάνε πολύ καλά!Συγκεκριμένα με ρεύμα 2.1 και 5-5-5-15 πήγαν 1090mhz!

Να μαντεψω οτι μιλας για 4gb eτσι? (2Χ2) Στα 8gb και ιδιως σε P35 ειναι πολυ πιο δυσκολα τα πραγματα

Φιλε ChaniaMania, εγω εχω 8gb (αλλη μνημη βεβαια) σε P35 chipset και απο εμπειρια μπορω να σου πω οτι δεν κερδιζεις και τιποτα φοβερο με τα πολλα βολτ προκειμενου να πιασεις μερικα mhz στις μνημες παραπανω ...ισα-ισα που ρισκαρεις να τις παρεις στο χερι ... και αφου τις εχεις παρει και απο eshop ... αστο καλυτερα

Γνωμη μου μεχρι 2.0V για καθε μερα και οσο ανεβουν ... ασε που μονο στα benchmark θα δεις διαφορες οποτε θα σου λεγα μεχρι και default να τις τρεχεις εαν το εχεις το pc 24/7

Εγω ειμαι στα 5-4-4-18 για καθε μερα , 800mhz με 1.79 αλλα οπως ειπα εχω αλλες μνημες

Link to comment
Share on other sites

Όπως σας είπα και παραπάνω, έχω παίξει με τα 2x2 και με 2.1 και 5άρια είναι εντελώς ασφαλές.Άσε που και με 5άρια θα πάνε και παραπάνω και συγκεκριμένα εμένα είχαν πάει 1090.Τους είχα δώσει μέχρι και 2.3 για να δω πόσο μπορούν να πάνε και πήγαν 1120 αλλά δεν ήθελα για 24\7 τόσο ρεύμα αλλά 2.1 όπου είναι οκ.Το 0.1-0.2 παραπάνω ρεύμα στις μνήμες από αυτό που δείνει ο κατασκευαστής είναι ασφαλές για να το δώσεις.Από εκει και πέρα για ρεύμα >0.2 δεν συνιστάται για 24\7.

Πάντως ότι και να κάνεις,είτε default είτε o\c το ανεμιστηράκι για να της φυσάει είναι απαραίτητο για μένα.Όσο πιο δροσερές τόσο καλύτερα!Και έτσι το 2.1 είναι ακίνδυνο για 24\7.;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.