Jump to content



Canon 500D vs Nikon D90 vs Sony A350


Recommended Posts

  • Replies 42
  • Created
  • Last Reply

σε τυχαιο review...πως περιπου επιδρα το d-lighting

(scrollare στη μεση περιπου...στο τραπεζι και κλικαρε τις επιλογες απο κατω)

H διαφορα ειναι τραγικη ακομα και στην ιδια μηχανη με ον-οφ..

Εναλλακτικα κατεβασε την pic στο pc σου ...ανοιξε με lightroom ...(μιας και βλεπω ολοι σε αυτο στραφηκατε) και ανεβασε exposuse ..

Η λεπτομερεια που εχει στο προσωπο μονο me to dligthing βγαινει...oχι με υπερεκθεση..και το μαυρο μπλουζακι στην canon μερια παραμενει μαυρο(σχεδον) ακομα και στην υπερεκθεση σε αντιθεση με το nikon ...που το μπλουζακι εχει πλυθει καμποσες φορες..

anyway...ψιλα γραμματα..

(το οτι η εικονα σωζεται με ονομα d60-xsi με τρομαζει λιγο ..αλλα ας ειναι)

Link to comment
Share on other sites

H a700 απο τις τρεις που ανεφερες (απο τιμη και μονο) ειναι σιγουρα η καλυτερη σαν σωμα αν εξαιρεσεις το vileo και το live view.

Αν συνδηαστει με τον 16-105 τοτε απο canon και απο nikon πρεπει να ανεβεις σκαλι για να συγκριθει (με την 500d δεν το συζητω) αρα και κοστος.

Η πρωτη μου dslr ηταν μια 350d που ημουν υπερ ευχαριστημενος αλλα την ταλαιπωρησα αρκετα και τελικα κατεληξα να την κανω δωρο.

Θεωρω οτι για αρχη και η 500d με τον 18-55 θα ειναι υπεραρκετη μην πω το χαος αν συγκριθει (οπως παντα) με την ex compact ,οποτε αποψη μου περνεις αρχικα κατι πιο οικονομικο και μαθαινεις τα βασικα και να κανεις καμια ζημια δεν την κλαις τοσο και μετα που θα παρεις φορα ...

Link to comment
Share on other sites

το exposure κανει η μηχανη...(σε θεμα υπο-υπερ-εκθεσης)...

Το fill light το κανει κατι αλλο...(λεγε με active d-lighting??)

Σκοπος δεν ηταν να φερω τη μια φωτο να μοιαζει στην αλλη ,απλα να δειξω οτι η φωτο της νικον δεν ειναι αποτελεσμα καλυτερης φωτομετρησης .αλλα θεμα d-lighting (οπως πιστευω)

(to lightroom το δουλευω καιρο τωρα ,αλλοι το σνομπαραν στην αρχη..ασχετα αν το εμαθαν καλυτερα απο μενα μετα..:p

Χρησιμοποιω και τα δυο βεβαια..καποια πραματα με βολευουν στο cs..αλλα στο LR)

Link to comment
Share on other sites

Παντως σκεψου και αυτο το πακετο με την CANON EOS 40D & 18-200mm Sigma

Ο φακος καλυπτει πιο μεγαλο ευρος απο τον 18-55 που εχουν και οι 2 εταιριες και η 40d ποιοτικα ειναι καλυτερη απο την 500d και ειναι στην κατηγορια της d90 νομιζω.

Link to comment
Share on other sites

το exposure κανει η μηχανη...(σε θεμα υπο-υπερ-εκθεσης)...

Το fill light το κανει κατι αλλο...(λεγε με active d-lighting??)

Σκοπος δεν ηταν να φερω τη μια φωτο να μοιαζει στην αλλη ,απλα να δειξω οτι η φωτο της νικον δεν ειναι αποτελεσμα καλυτερης φωτομετρησης .αλλα θεμα d-lighting (οπως πιστευω)

(to lightroom το δουλευω καιρο τωρα ,αλλοι το σνομπαραν στην αρχη..ασχετα αν το εμαθαν καλυτερα απο μενα μετα..:p

Χρησιμοποιω και τα δυο βεβαια..καποια πραματα με βολευουν στο cs..αλλα στο LR)

θα σε quotάρω όλη νύχτα:p

εγώ το έκανα και για να δείξω κ ότι το d-lighting δεν είναι κάτι εξωτικό που αν δε το έχει η μηχανή σου δε μπορείς να τραβήξεις... (αν δεις τη ροή του λόγoυ σου, λες ότι σε pp με υπερέκθεση δε τη βγάζεις την έξτρα λεπτομέρεια, οπότε μόνο με d-lighting) i got your point απλά πρόσθεσα ότι υπάρχει εύκολος τρόπος στο pp να μιμηθείς το d-lighting... (κ όχι μόνο ένας)

oύτε καν ξέρω τι apps προτιμάς, το είπα το σνομπάρεις γτ έγραψες "όλοι σε αυτό στραφήκαΤΕ"... anyway οι διαφορές στα φωτογραφικά είναι λίγες, παραλλαγές κ εμπλουτισμένα camera raw με διαφορα interfaces... κ το Photoshop είναι για πιο "καταστρεπτικές" εργασίες... οπότε είναι κ ποιο workflow συνηθίσεις/μάθεις...

Link to comment
Share on other sites

τον 18-200 τον sigma τον έχω αν θες να τον δεις πάντος.

δουλεύω κέντρο και αν θες μου στέλνεις ενα πμ και μια καθημερινή τον φέρνω και αυτό και τον 18-55 και στους δείχνω να καταλαβείς.

οτι θες μου λες.

Link to comment
Share on other sites

θα σε quotάρω όλη νύχτα:p

εγώ το έκανα και για να δείξω κ ότι το d-lighting δεν είναι κάτι εξωτικό που αν δε το έχει η μηχανή σου δε μπορείς να τραβήξεις... (αν δεις τη ροή του λόγoυ σου, λες ότι σε pp με υπερέκθεση δε τη βγάζεις την έξτρα λεπτομέρεια, οπότε μόνο με d-lighting) i got your point απλά πρόσθεσα ότι υπάρχει εύκολος τρόπος στο pp να μιμηθείς το d-lighting... (κ όχι μόνο ένας)

Kαι μιας και ξημερωσε....σειρα μου..:p...(λογικα τελευταιο ποστ επι του θεματος)

Τιποτα απο οτι κανουν οι μηχανες δεν ειναι εξωτικο, Τα παντα ολα (:p) που κανουν οι συγχρονες μπορεις να τα κανεις σε καποιο prog επεξεργασιας εικονας.Θεωρητικα προσπαθουν να μας γλιτωσουν χρονο απο το pp.

Για αυτο και ειμαι φαν μιας απλης καλης μηχανης με ενα καλο-ποιοτικο-ακριβο φακο παρα το αναποδο για συγκεκριμενο budget.

ΕΛπιζω να εχει φανει οτι αυτο που λεω ειναι οτι με ενα "κλικ" δεν βγαινει η φωτο της nikon αν δεν υπαρχει το d-lighting και οτι ολες οι φωτος θα βγαινουν στο περιπου οπως της canon.Ακομα και με EV να παιξεις ,για να μιμηθω μια πιο "σωστη" εκθεση κατα την φωτογραφιση, η λεπτομερεια στο προσωπο δεν βγαινει..(oπως βγαινει στην νικον)

Μετα στο pp εννοειται οτι κανεις ο,τι θες οπως βολευει τον καθεναν.

Link to comment
Share on other sites

να επισημανω οτι αγοραζοντας μηχανη απο Adorama / katerelo δεν υπαρχει ελληνικη εγγυηση και ουτε τα μαθηματα της νικον (νομιζω)

Ευρωπαικη εγγυηση..Δηλαδη δεν μεσολαβει ο Δαμκαλιδης..

Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστος, απλα αυτοι αναλαμβάνουν την αντικατάσταση.

Εδιτ : Αντε ωραιος μεγειες! και καλες λήψης

Καλορύζικη καί καλές φωτογραφίες:snap:
Με γειες! Καλες ληψεις ευχομαι :)
:D welcome to the club:snap:

Ευχαριστώ!Η κάμερα αν και δεν ξέρω να την χρησιμοποιώ ακόμα παρα μονο στο Auto,είναι απλά φοβερή!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.