Jump to content



Canon 500D vs Nikon D90 vs Sony A350


Recommended Posts

Kαλησπέρα,

Kαθώς έχω φάει κόλλημα με τις dslr είπα να πάρω κι εγώ μια!Και είμαι ανάμεσα στα 3 μοντέλα του τίτλου.Διάβασα διαφορα reviews αλλα καθώς είμαι άσχετος,δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη.Μου άρεσε η Canon διότι είναι λίγο πιο ελαφριά,και στα ματια μου,μου φαίνεται πιο εύχρηστη.Βεβαια γνωρίζω ότι οποια και από τις 3 να πάρω,παραπονεμένος δεν θα μείνω!Αλλα θέλω και την γνώμη σας.Επίσης να πω ότι η κάμερα προορίζεται καθαρά για ερασιτεχνική χρήση (hobby),όχι για επαγγελματική δουλειά. :T:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 42
  • Created
  • Last Reply

Για τι budget μιλάμε σύνολο? κοντά στα 800€ για σώμα μόνο?

Φακούς θα πάρεις?

Για χρηστικότητα θα την συνηθήσεις, καμια δεν είναι "δύσχρηστη" μηχανή, απλά είναι θέμα συνήθεια των μενού τους.

Το βάρος έχει να κάνει και με το γυαλί κρεμάς μπροστά, οπότε 100γρ δεν θα σου κάνουν διαφορά more or less.

Μετά οι γνώμες είναι και θέμα "στρατοπέδου" για πολλούς και εμπειρίας, εγώ πχ έχω D90 καθότι κάποτε ξεκίνησα με Nikon, άλλα παλικάρια εδώ είναι Canona-κιδες.

Βίντεο σε ενδιαφέρει να τραβάς?

Είχα ρωτήσει και εγώ εδώ για ένα φίλο που ήταν μεταξύ D90 και 500D , και είχα πάρει απαντήσεις που δείχνανε πως η 90άρα είναι πιο "ποιοτική" μηχανή στα σημεία (και πιο ακριβή συνάμα κατά 100€).

Γενικά πλέων σε κάθε κατηγορία τιμής και "επαγγελματισμού" οι 2 μεγάλοι (3 με την Sony μέσα) έχουν πολύ ποιοτικές μηχανές, με αποτέλεσμα ο "ερασιτέχνης" ρεαλίστικα να μην μπορεί να ξεχωρίσει στον πραγματικό κόσμο εύκολα τις διαφορές.

Αν φτάσεις σε σημείο που τα ξεχωρίζεις και κλίνεις προς τα κάποια τότε είσαι απο τους τυχερούς που μπορεί να χρειάζονται ΟΝΤΟΣ κάτι καλύτερο.

Θέλω να καταλήξω, πώς πάρε όποια σου αρέσει και ξόδεψε τον καιρό σου, φωτογραφίζοντας αντί να σκεύτεσε πιαν θα πάρεις :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απάντησεις!

Dolly αρκετά κατατοπιστικό το post σου!Το budget είναι μέχρι 900euro.Για video δεν ενδιαφέρομαι...Περισσότερο με ενδιαφέρει η ταχύτητα του κλείστρου,η ποιότητα κατασκευής και φυσικά η ποιότητα της φωτογραφίας!Επίσης να πω ότι δεν ήθελα να γράψω Α350,αλλα A700.

Link to comment
Share on other sites

θεμα στρατοπεδου δεν τιθεται αν θελεις να πληροφορεις σωστα και να εισαι υπευθυνος για οτι γραφεις σε γενικες γραμμες canon καλυτερους φακους (οχι σε ολες τις κατηγοριες)

nikon καλυτερη φωτο-φλασομετρηση sony πολλους νεωτερισμους στα σωματα χωρις ιδιαιτερο αποτελεσμα

για μενα αποφασισε σκεψου περιπου τη χρηση θα κανεις εσωτερικους χωρους (παρτυ-μυστηρια κ.λ.π) η φωτογραφια φυσης-εξωτερικους χωρους

απο αυτο κυριως κρινεται ο τυπος των φακων που θα προτιμησεις

οσο αφορα το σωμα και με entry level κανεις δουλεια

σωσε € απο το σωμα και παρε εναν καλο φακο και εξωτερικο φλας αν το κρινεις απαραιτητο

αν θελεις καταγραφη video τοτε υποχρεωτικα πας ψηλα για το σωμα

Link to comment
Share on other sites

Oι 3 αυτές μηχανές έρχονται μαζί με φακούς,τουλάχιστον στο Πλαίσιο!Όπως προείπα,είμαι ερασιτέχνης,οποτε το βρίσκω άσκοπο να ψάχνομαι από τώρα για φακούς!

Canon 500D

Nikon D90

Sony A700

Link to comment
Share on other sites

αν επιτρεπεται ...συνολικα ποσα λεφτα μαζι με φακο σκοπευεις να δωσεις?

Ειναι τα 900 που προανεφερες?

Για πια χρηση περιπου τη θελεις?

Καποια εξοικιωση υπαρχει?

(το λεω με την εννοια μη παρεις καποια ακριβη μηχανη που θα παρεις απο αυτην το 1/10....πχ)

εδιτ

(με προλαβες)

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι, θα δεί ο φίλος μας διαφορά στους 18-55 πχ entry level φακούς μεταξύ Nikon/Canon? ή θα πάει να πάρει 2,8 φακούς με το καλημέρα?

είμαι και εγώ της αποψης για την ποιότητα out of the box της Nikon πως ειναι ελαφρός καλύτερη απο τις αντοίστιχες canon που έχω κάνει μια μικρή σύγκρηση, αλλά δεν ειναι τίποτα που με λιγο tuning δεν φτιάχνει, και είμαι και biased γιατί έχω τραβίξει 100 φορές πιο πολες φωτο με Nikon αντι με Canon.

Αν δεν σε νοιάζει video μπορείς να δεις και λιγο πιο φθηνά σώματα (πχ d40 / d5000) και να επενδύσεις σε ένα λίγο καλύτερο φακό απο τον 18-55 του κιτ πχ. (χωρίς ο εν λόγω να είναι "ασχημος φακός").

Ταχύτητα κλείστρου έχουν τις ίδιες, η ποιότητα κατασκευής είναι υπεράνω κριτικής για Nikon Canon που έχω πιάσει κάμποσες στα χέρια μου, αλλά δεν είναι d300/d200 κλπ που έχουν και το weather sealing (χωρίς να σημαίνει πως δεν ειναι καλές έτσι...) οι Nikon λόγω του ότι είναι λιγο πιο βαριές και πιθανός ογκόδεις απο τις Canon σου δίνουν συνήθως την αίσθηση πως είναι πιο στηβαρές.

Για ποιότητα out of the box είναι όπως είπε και ο vagchrist αλλά σε αυτό μπαίνει και ο φωτογράφος πάντα μέσα. και εκεί παραπέμπει και η τελευταία γραμμή στο 1ο πόστ μου :)

Link to comment
Share on other sites

Για πια χρηση περιπου τη θελεις?

Καποια εξοικιωση υπαρχει?

(το λεω με την εννοια μη παρεις καποια ακριβη μηχανη που θα παρεις απο αυτην το 1/10....πχ)

Δεν την θέλω για κάτι συγκεκριμένο σε σημείο πχ,να επενδύσω σε φακούς οι οποιοι είναι καθαρά για τοπία ή κάτι παρόμοιο.Την θέλω για all use.Επίσης εξοικείωση δεν υπάρχει με DSLR,παρα μονο με απλές ψηφιακές μηχανές,

Αν δεν σε νοιάζει video μπορείς να δεις και λιγο πιο φθηνά σώματα (πχ d40 / d5000) και να επενδύσεις σε ένα λίγο καλύτερο φακό απο τον 18-55 του κιτ πχ. (χωρίς ο εν λόγω να είναι "ασχημος φακός").

Επειδή θα ήθελα να πάρω ενα από αυτά τα μοντέλα,καθώς αυτά μου αρέσουνε(χωρίς να λέω ότι ένας άλλος συνδυασμός δεν θα ήτανε καλύτερος),οι φακοί οι οποιοι έρχονται μαζί με την κάμερα,εμενα τον αρχάριο,δεν θα με καλύπτουνε?Για all use χρήση?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι ο 18-55 ο Νικον για να ξεκινήσεις, και ο νέος με το VR είναι ακόμα καλύτερος φίλε μου.

Εγώ με τον "απλό" 18-55 έχω βγάλει πολύ ωραίες φωτογραφίες. για ξεκίνημα και για να μην ξηλωθείς είναι πολύ καλός.

Φαντάζομε και ο αντοίστιχος canon θα είναι εξίσου καλός (αν και δεν ξέρω απο ιδία εμπειρία)

απλά κάπιοα στιγμή μπορεί (και λογικά θα) χρειαστείς κάποιο με πιο μεγάλη εστική απόσταση,( πχ 55-200) αλλά μην σε απασχολεί αυτό τώρα)

Link to comment
Share on other sites

μεχρι να δοκιμασεις κατι καλυτερο (σε φακο) 8α σε καλυψει.

Προσωπικα θα επαιρνα την nikon..

Στα χερια σου μπορει να καθεται καλυτερα η canon...να σου αρεσει η canon klπ. τοτε παρε την canon.

(biased...δε με λες..canon εχω ..και ευελπιστω να εχω)

Προτιμω παντως καλο φακο παντως και να "ριξω" το σωμα παρα το αντιθετο...για συγκεκριμενο budget.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή θα ήθελα να πάρω ενα από αυτά τα μοντέλα,καθώς αυτά μου αρέσουνε(χωρίς να λέω ότι ένας άλλος συνδυασμός δεν θα ήτανε καλύτερος),οι φακοί οι οποιοι έρχονται μαζί με την κάμερα,εμενα τον αρχάριο,δεν θα με καλύπτουνε?Για all use χρήση?

δεν μιλησα για ειδικους φακους

για all around use σε καλυπτει αλλα συντομα θα ζητησεις κατι με περισσοτερο zoom και τοτε θα ξεφυγεις απο το budget υπαρχουν φακοι που κανουν για περισσοτερες χρησεις π.χ. 28-200

σε εξειδικευμενα καταστηματα μπορεις να αγορασεις μονο το σωμα και φακο επιλογης σου η φτηνοτερο σωμα και φακους (2) για ολες τις χρησεις

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι ο 18-55 ο Νικον για να ξεκινήσεις, και ο νέος με το VR είναι ακόμα καλύτερος φίλε μου.

Εγώ με τον "απλό" 18-55 έχω βγάλει πολύ ωραίες φωτογραφίες. για ξεκίνημα και για να μην ξηλωθείς είναι πολύ καλός.

Φαντάζομε και ο αντοίστιχος canon θα είναι εξίσου καλός (αν και δεν ξέρω απο ιδία εμπειρία)

απλά κάπιοα στιγμή μπορεί (και λογικά θα) χρειαστείς κάποιο με πιο μεγάλη εστική απόσταση,( πχ 55-200) αλλά μην σε απασχολεί αυτό τώρα)

Ok thanks! :T:

BTW σε αυτό εδω το review (http://www.digitalreview.ca/content/Canon-Rebel-T1i-EOS-500D-Compared-to-Nikon-D90.shtml) αρκετά πιο πανω απο την μέση της σελίδας,συγκρίνει 2 φωτογραφίες,μια από την 500d και μια από την d90.Τόσο μεγάλη διαφορα έχουνε ή απλά οι reviewers είναι nikon-boys?

Εδιτ:

μεχρι να δοκιμασεις κατι καλυτερο (σε φακο) 8α σε καλυψει.

Προσωπικα θα επαιρνα την nikon..

Στα χερια σου μπορει να καθεται καλυτερα η canon...να σου αρεσει η canon klπ. τοτε παρε την canon.

(biased...δε με λες..canon εχω ..και ευελπιστω να εχω)

Προτιμω παντως καλο φακο παντως και να "ριξω" το σωμα παρα το αντιθετο...για συγκεκριμενο budget.

Πιστεύω ότι για αρκετό καιρό δεν θα έχω πρόβλημα με τους φακούς :T: .Τώρα εάν μετά από 10 μήνες δω ότι όντως θέλω καλύτερο φακό,τότε απλά θα πάρω έναν καλύτερο.Mετά από τόσο καιρό δεν θα σκεφτώ ότι βγήκα εκτος budget διότι θα είναι απλά σαν να κάνω μια αναβάθμιση (που ουσιαστικά αυτό είναι).

Link to comment
Share on other sites

Σαν 1η dslr οτι και να παρεις πιστευω θα σου φανει εξαιρετικο, παντως τα χρηματα που δινεις ειναι αρκετα οποτε αν ημουν στην θεση σου θα εκανα επενδυση σε εναν καλυτερο φακο και θα επαιρνα ενα φθηνοτερο σωμα (d80,450d).

Εγω πηρα την 450d με τον 18-55 is φακο και ειδα οτι μετα απο 2-3 μηνες χρησης θελω κατι καλυτερο και με μικρο f οποτε πηρα τον 50αρι 1,8f. Μεχρι τωρα μου φτανουν αλλα συντομα νομιζω θα χρειαστω καποιον τηλεφακο για τις μακρινες ληψεις. Εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι τα σωματα στις μηχανες πανω κατω τα ιδια ειναι και θα τα αλλαξεις καποια στιγμη ενω τον φακο τον κρατας για καιρο και δεν πεφτει τοσο γρηγορα η αξια του.

Link to comment
Share on other sites

BTW σε αυτό εδω το review (http://www.digitalreview.ca/content/Canon-Rebel-T1i-EOS-500D-Compared-to-Nikon-D90.shtml) αρκετά πιο πανω απο την μέση της σελίδας,συγκρίνει 2 φωτογραφίες,μια από την 500d και μια από την d90.Τόσο μεγάλη διαφορα έχουνε ή απλά οι reviewers είναι nikon-boys?

οχι στις περισσοτερες περιπτωσεις ακομα και με φλας η nikon ειναι καλυτερη στη φωτομετρηση

Link to comment
Share on other sites

οχι στις περισσοτερες περιπτωσεις ακομα και με φλας η nikon ειναι καλυτερη στη φωτομετρηση

Οποτε μάλλον πάω σε nikon.Επίσης θα ήθελα αν γίνετε να μου πείτε κάποιο καλο ελληνικό κατάστημα με ποικιλία σε φακούς,και γενικός σε ότι έχει σχέση με dslr,για να δω και τι παίζει από τιμές σε φακούς!

Link to comment
Share on other sites

Αφου εισαι κοντα στην πρωτευουσα, κανε τον κοπο να πας Adorama/katerelos και τα γυρω μαγαζια για να δεις ολα τα σωματα/φακους απο κοντα... (Πλατεια Κανιγγος)

Δες εδω μερικα μαγαζια http://www.skroutz.gr/s/54486/Nikon-D90-Kits.html?from=recommendation

Ενημερωτικα, εγω θα αγοραζα την d80+ 18-200 Sigma

Link to comment
Share on other sites

Aν λες για το παιδακι στη παιδικη χαρα..δε θα λεγα οτι ειναι θεμα φωτομετρησης.

Πρεπει να εχει σχεση με το Active D-Lighting και ειναι πανω-κατω οτι κανει καποιος με shadows/highlight sto photoshop.

Δεν ξερω αν αυτο το χαρακτηριζει biased υπερ της nikon παντως ουτως η αλλως ειναι κατι που εχει η nikon kαι δεν εχει η canon.

Link to comment
Share on other sites

Αφου εισαι κοντα στην πρωτευουσα, κανε τον κοπο να πας Adorama/katerelos και τα γυρω μαγαζια για να δεις ολα τα σωματα/φακους απο κοντα... (Πλατεια Κανιγγος)

Δες εδω μερικα μαγαζια http://www.skroutz.gr/s/54486/Nikon-D90-Kits.html?from=recommendation

Ενημερωτικα, εγω θα αγοραζα την d80+ 18-200 Sigma

Ωραία,ευχαριστώ για την πληροφορία!Ειδικά αύριο όπου πιθανότατα θα πάω Aθήνα μια βόλτα για κάτι αγορές,μπορώ να περάσω και από εκεί να τις δω και από κοντά!Βασικά την canon την είχα δει πλαίσιο,αλλα την D90 δεν την έχω πιάσει στα χερια μου!(ακόμα)

@NTG Ναι για το παιδάκι λεω.Πάντως κάτι άλλο συμβαίνει,δεν μπορεί να είναι τόσο τραγική η διαφορα.

@Voudas Ναι όντως το λέγανε και σε ένα review!Αλλα από την στιγμή που το απενεργοποιείς οποτε θες,δεν υπάρχει πρόβλημα :T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.