Jump to content



Managed or unmanaged


NGM

Recommended Posts

Θα ηθελα λιγο την βοηθεια οσων ξερουν..

Θελω να αντικαταστησω ενα 24port 10/100 switch με ενα 24port Gigabit.

Αλλα βλεπω διαφορους τυπους και δεν καταλαβαινω τι παιζει ακριβως. :giveup:

Δηλαδη managed,unmanaged,web smart, θυρες SFP κτλ.

Παραθετω και τα link των συγκεκριμενων switch:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.612365

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.613830

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.612349

Link to comment
Share on other sites

Φίλε είναι ανάλογα τις ανάγκες σου.

Για τα SFP modules διάβασε εδώ http://en.wikipedia.org/wiki/Small_form-factor_pluggable_transceiver

Από εκεί και πέρα η διαφορά managed - unmanaged είναι ότι στα πρώτα μπορείς να τα παραμετροποιήσεις. πχ να φτιάξεις vlans, να κλειδώνει η τάδε πόρτα με την τάδε MAC κλπ.

Βέβαια στα web smart που αναφέρεις έχεις λιγότερες επιλογές, και μόνο ένα web interface.

Αν πας σε πιο επαγγελματική λύση(cisco), μέσω serial και κονσόλας θα κάνεις τα πάντα.

Όπως σου είπα και στην αρχή είναι ανάλογα τις ανάγκες σου.

Αν χρειάζεσαι απλά ένα switch κ τίποτα παραπάνω, πήγαινε σε unmanaged. Είναι πιο φθηνά.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ξέρεις τι είναι όλα αυτά (οπότε και δε σου χρειάζονται) πάρε το τρίτο που έχεις στη λίστα να κάνεις τη δουλειά σου. Είναι και το πιο φτηνό.

Σιγουρα εχεις ενα δικαιο. οποιο και απο τα τρια αν διαλεξω την δουλεια μου θα την κανω,οπως την κανει τωρα το 100mbs. Απλα την ψαχνω λιγο, εφοσον κανω μια αναβαθμιση στο δικτυο, να εχει και δυο πραγματα παραπανω για πιο μελλοντικα σχεδια.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε είναι ανάλογα τις ανάγκες σου.

Για τα SFP modules διάβασε εδώ http://en.wikipedia.org/wiki/Small_form-factor_pluggable_transceiver

Από εκεί και πέρα η διαφορά managed - unmanaged είναι ότι στα πρώτα μπορείς να τα παραμετροποιήσεις. πχ να φτιάξεις vlans, να κλειδώνει η τάδε πόρτα με την τάδε MAC κλπ.

Βέβαια στα web smart που αναφέρεις έχεις λιγότερες επιλογές, και μόνο ένα web interface.

Αν πας σε πιο επαγγελματική λύση(cisco), μέσω serial και κονσόλας θα κάνεις τα πάντα.

Όπως σου είπα και στην αρχή είναι ανάλογα τις ανάγκες σου.

Αν χρειάζεσαι απλά ένα switch κ τίποτα παραπάνω, πήγαινε σε unmanaged. Είναι πιο φθηνά.

Ευχαριστω για τις απαντησες σου. Και γω αυτα ειχα καταλαβει πανω κατω. Μαλλον θα παω για το web interface να δουμε και κατι παραπανω...Thanx anyway :T:

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα εχεις ενα δικαιο. οποιο και απο τα τρια αν διαλεξω την δουλεια μου θα την κανω,οπως την κανει τωρα το 100mbs. Απλα την ψαχνω λιγο, εφοσον κανω μια αναβαθμιση στο δικτυο, να εχει και δυο πραγματα παραπανω για πιο μελλοντικα σχεδια.

Αν δε βάλεις οπτική ίνα να συνδέσεις το switch με άλλο switch ή router (κάτι που γίνεται και με utp), το sfp δεν ξέρω πού θα μπορούσε να σου χρειαστεί.

Για vlans δε νομίζω ότι θέλεις τέτοιο επίπεδο ασφάλειας σε οικιακό περιβάλλον, ούτε το 1Gbps θα εξαντληθεί ώστε να χρειάζεται CoS ( το οποίο και προϋποθέτει ότι κάποια συσκευή πριν το switch έχει μαρκάρει την κίνηση ).

Οπότε βεβαιώσου ότι θα χρειαστείς αυτά που θα αγοράσεις για να μην πετάξεις άσκοπα τα λεφτά σου. Εκτός αν το θέλεις για πειραματισμό οπότε και θα σου πρότεινα να μην πάρεις 24άρι Gigabit, αλλά κάποιο 12άρι-16άρι 10/100 μεταχειρισμένο.

Link to comment
Share on other sites

Αν δε βάλεις οπτική ίνα να συνδέσεις το switch με άλλο switch ή router (κάτι που γίνεται και με utp), το sfp δεν ξέρω πού θα μπορούσε να σου χρειαστεί.

Για vlans δε νομίζω ότι θέλεις τέτοιο επίπεδο ασφάλειας σε οικιακό περιβάλλον, ούτε το 1Gbps θα εξαντληθεί ώστε να χρειάζεται CoS ( το οποίο και προϋποθέτει ότι κάποια συσκευή πριν το switch έχει μαρκάρει την κίνηση ).

Οπότε βεβαιώσου ότι θα χρειαστείς αυτά που θα αγοράσεις για να μην πετάξεις άσκοπα τα λεφτά σου. Εκτός αν το θέλεις για πειραματισμό οπότε και θα σου πρότεινα να μην πάρεις 24άρι Gigabit, αλλά κάποιο 12άρι-16άρι 10/100 μεταχειρισμένο.

Δεν προοριζεται για οικιακη χρηση αλλα για επαγγελματικη.Ισως ηταν λαθος μου που δεν το διευκρινησα απο την αρχη.

Απο κει και περα, εχω 18 Η/Υ φουλ λειτουργικους+κατι ψιρικοκο σε 24αρι 10/100 switch.

Λογω ομως οτι θα μπει στο δικτυο ΕRP θελω αναβαθμιση σε gigabit.

Εχω διαβασει αρκετα τελευταια πανω στα switch και αρχιζω λιγο να καταλαβαινω τι γινεται (οπως το QoS που αναφερεις, την συνδεση με αλλο router μεσω SFP ktl)

Link to comment
Share on other sites

Με ένα 24άρι unmanaged για δίκτυο 20 υπολογιστών για χρήση ERP είσαι καλυμμένος, χωρίς καμία επιπλέον παραμετροποίηση... και σε full blast ο server σου δεν θα μπορεί να εκτελέσει την ποσότητα των queries που χρειάζονται, έτσι ώστε να καλύψουν τα 100MB/sec του δικτύου σου (υποθέτω ότι ο server σου δεν είναι καμια συστοιχία από blade servers)...

Εκεί που χρειάζεται πιο προχωρημένο σχεδιασμό στο δίκτυο σου, οπότε και managed switches, είναι αν έχεις μετακίνηση μεγάλης ποσότητας δεδομένων από και προς τον server σου από πολλούς clients ή θέλεις ασφάλεια... Αν θες ασφάλεια, θα πρέπει να πας σε managed switches, γιατί εκεί μπορείς να οργανώσεις τα vlan σου και να φτιάξεις ακριβείς κανόνες για την συμπεριφορά του δικτύου σου...

Link to comment
Share on other sites

Με ένα 24άρι unmanaged για δίκτυο 20 υπολογιστών για χρήση ERP είσαι καλυμμένος, χωρίς καμία επιπλέον παραμετροποίηση... και σε full blast ο server σου δεν θα μπορεί να εκτελέσει την ποσότητα των queries που χρειάζονται, έτσι ώστε να καλύψουν τα 100MB/sec του δικτύου σου (υποθέτω ότι ο server σου δεν είναι καμια συστοιχία από blade servers)...

Εκεί που χρειάζεται πιο προχωρημένο σχεδιασμό στο δίκτυο σου, οπότε και managed switches, είναι αν έχεις μετακίνηση μεγάλης ποσότητας δεδομένων από και προς τον server σου από πολλούς clients ή θέλεις ασφάλεια... Αν θες ασφάλεια, θα πρέπει να πας σε managed switches, γιατί εκεί μπορείς να οργανώσεις τα vlan σου και να φτιάξεις ακριβείς κανόνες για την συμπεριφορά του δικτύου σου...

Ευχαριστω πολυ για την συμβουλη. Δεν υπαρχει συστοιχια server, παρα μονο ενας sql server που θα τρεχει το ERP ktl.

Σιγουρα το unmanaged μου κανει, απλα ειναι αυτο που εξηγησα και παραπανω.

Οταν κανεις μια τετοια αγορα, κοιτας και λιγο μπροστα και τι παραπανω μπορεις να κανεις.

Ευχαριστω παντως για την απαντηση και τον χρονο σου. :clap:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.