Jump to content



Zoom φακός για Canon 40D?


Recommended Posts

Προτείνετε κάτι καλύτερο σε zoom φακό από τον EF70-300 f/4-5.6 IS USM σε αυτή την τιμή ή φθηνότερο, για canon 40D...?

Το f/4 με χαλάει λίγο, αλλά μου σε σχέση με τους "φθηνούς" 70-200 f/2.8 της Sigma/Tamron διάβασα ότι έχει πολύ καλύτερο AF και φυσικά έχει IS...

Link to comment
Share on other sites

70-200 έχουν, sorry... αλλά με διεγείρει το 2.8 περισσότερο από τα 100mm παραπάνω... Δεν ξέρω, δεν έχω καταλήξει ακόμα, αλλά πρέπει σήμερα να πάω να τον πάρω γιατί φεύγω...

Τι λες Κώστα εσύ...?

Link to comment
Share on other sites

Thanks Κώστα, είμαι ανάμεσα στον Sigma και τον Canon, λοιπόν... ο Tamron βγαίνει εκτός λόγο του κακού AF...

Δυστυχώς δεν ξέρω από τώρα ακριβώς για τι χρήση θα τον έχω και τι συνήκες θα συναντάω συχνότερα, οπότε δεν ξέρω τι είναι καλύτερο 70-200/2.8 ή 70-300/4... Θα πάω από εκεί θα τους δοκιμάσω και τους δυο και όποιος μου "κάτσει" καλύτερα εκείνη την στιγμή... εξ' άλλου χαμένος δεν πάει κανένας από τους 2...

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα θα σου κάτσει ο 2.8

Με το γυαλί που έχει και το βάρος, δεν θα ασχοληθείς καν με τον Canon.

Και φυσικά ανεξαρτήτως συνθηκών, πάλι ο Sigma κερδίζει. To focus του είναι ακαριαίο και το διάφραγμα τεράστιο (O canon 4-5.6 δεν είναι?).

Link to comment
Share on other sites

Jaco πόσα χρήματα μπορείς να διαθέσεις ?

Με το γυαλί που έχει και το βάρος, δεν θα ασχοληθείς καν με τον Canon.

Δεν κατάλαβα ακριβώς τι θες να πεις, αλλα ο EF 70-300mmf/4-5.6 IS USM ζυγίζει 630gr ενω ο AF 70-200mm F/2.8 II EX DG HSM ζυγίζει 1270gr.

Link to comment
Share on other sites

Dubber, το μόνο που με τρομάζει, αλλά θα το δω στην πράξη είναι η έλλειψη του IS στον Sigma, σε μεγάλο zoom... χωρίς να έχω εμπειρία, θεωρητικά σε πολύ μικρή γωνία (μεγάλο zoom) η παραμικρή κίνηση του χεριού θα είναι πολλά μέτρα "κούνημα"...

Γι' αυτό λέω δεν ξέρω τι χρήση θα του κάνω... αν είναι μόνο για τρίποδο δεν υπάρχει θέμα... απλά μιας και θα φύγω διακοπές και ένας tele είναι ο μόνος φακός που μου λείπει, λέω να τον πάρω χωρίς να ξέρω πραγματικά αν θα τον χρειαστώ... αλλά σίγουρα θα μου την δώσει αν τον χρειαστώ και δεν τον έχω...

angel_f, δεν μπορώ να πω ότι δεν υπάρχει θέμα χρημάτων, σε καμία περίπτωση... αλλά αν είναι πραγματικά κάτι πολύ καλό και μιας και είναι κάτι που θα μου μείνει, μπορώ να ξεφύγω και να πάω μέχρι την τιμή του Sigma...

Link to comment
Share on other sites

Jaco πόσα χρήματα μπορείς να διαθέσεις ?

Δεν κατάλαβα ακριβώς τι θες να πεις, αλλα ο EF 70-300mmf/4-5.6 IS USM ζυγίζει 630gr ενω ο AF 70-200mm F/2.8 II EX DG HSM ζυγίζει 1270gr.

Εννοώ ότι ο 70-200 είναι φακός, όχι μπούρδα. Έχει γυαλί και φαίνεται

Link to comment
Share on other sites

Η άποψη μου ειναι, εφοσον ψάχνεις κατι ποιοτικό και το βλέπεις σαν επένδυση και μπορεις να διαθέσεις περίπου 850 , να παρεις απο το εξωτερικό τον canon 70-200 f4 IS ο οποίος θεωρείτε ο καλύτερος zoom φακος ever, που εχει βγαλει η Canon, ειναι φακος zoom επιπέδου prime.

Ειναι ελαφρύς , ζυγίζει περίπου τα μισά απο τον 70-200 φ2.8, ευέλικτος, ποιότητα κατασκευής , στεγανότητα επιπέδου L , οξύτητα και χρώματα ειναι απίστευτα... επίσης εχει εξαιρετικό IS 4 stop!

Οποτε για εμένα δεν αξίζει να τα δόσεις στον sigma... μάζεψε λιγα ακομα κει παρε οτι καλλίτερο κυκλοφορεί στην αγορα των zoom φακών.

Εαν θες να δεις δειγματα RAW, πες...

Εννοώ ότι ο 70-200 είναι φακός, όχι μπούρδα. Έχει γυαλί και φαίνεται

Εγω συμφωνώ... αλλά ρώτα και τον σβέρκο σου...:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Στο μελλον θα ειμαι και εγω στο διλημα του 70-200 f/4L η του ef 70-300. Ο L ξερω οτι εχει κορυφαια ποιοτητα αλλα του λειπει το is και 100mm (που δεν νομιζω να μου χρειαστουν αλλα καλο ειναι να υπαρχουν) ενω ο 70-300 δεν εχει σταθερο f αλλα σε αρκετα sites τον χαρακτηριζουν σαν κρυφο L φακο (Δηλαδη οτι η ποιοτητα του θυμιζει την L σειρα).

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε... Δεν ξέρω για το VR αλλα το IS της Canon ειναι εξαιρετικά χρήσιμο , ιδίως στν 70-200, διότι εχει 2 ρυθμίσεις, η μια ακυρώνει την κίνηση και στους δυο άξονες , πάνω-κάτω, αριστερά-δεξιά, και το δεύτερο mode ακυρώνει μονο την κίνηση του χεριού πάνω-κάτω , οπότε ειναι απαραίτητο εργαλείο για να βγάλεις ενα πολυ καλό panning.

Link to comment
Share on other sites

IS, VR, το ίδιο δουλεύουν. Και to VR έχει 2 modes, το θέμα δεν είναι αυτό, ούτε το πόσο καλά δουλεύει της κάθε εταιρίας. Απλά είναι άχρηστο σε περιπτώσεις κινούμενου αντικειμένου όπως ένα μωρό πχ που δεν μπορείς να του πεις να σταματήσει να κινείται. Δεν μπορεί όπως και να λέγεται η τεχνολογία του φακού να παγώσει την κίνηση αυτή.

Αν γινόταν θα το είχαν ήδη κάνει (H Nikon πρώτη φυσικά :))

Link to comment
Share on other sites

IS, VR, το ίδιο δουλεύουν. Και to VR έχει 2 modes, το θέμα δεν είναι αυτό, ούτε το πόσο καλά δουλεύει της κάθε εταιρίας. Απλά είναι άχρηστο σε περιπτώσεις κινούμενου αντικειμένου όπως ένα μωρό πχ που δεν μπορείς να του πεις να σταματήσει να κινείται. Δεν μπορεί όπως και να λέγεται η τεχνολογία του φακού να παγώσει την κίνηση αυτή.

Αν γινόταν θα το είχαν ήδη κάνει (H Nikon πρώτη φυσικά :))

κλασσικος dubber :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο που λες δεν θα συμφωνήσω :p

Προσωπικά με εχει βολέψει το IS, οταν ακυρώνει την κινιση του χεριού μου διασφαλίζει στις περισσότερες περιπτώσεις οτι δεν θα βγει κουνημένη η φωτο, οσο για το ζωηρό παιδι :D το καταφέρνω να κατσει εστω για 2 sec ακίνητο οστε να πατήσω το κουμπί.

Ασε που εαν θες να βγαλεις στα 200mm χωρις IS θα πρέπει να εχεις ταχύτητα 1/200 τουλάχιστον, οποτε με το IS θα βγάλεις ακούνητη φωτο ακομα και με 1/100 ακόμα και με το παιδι να τα σπάει άλλα.

Link to comment
Share on other sites

o 70-200 f4 IS δεν έχει μόνο το IS ως διαφορά με τον 70-200 f4, έχει άλλα οπτικά και είναι σίγουρα καλύτερος και παραμένει ελαφρύς.

από reviews και απόψεις στο δίκτυο o sigma δεν έχει την οξύτητα του tamron ούτε των Canon f4 70-200. Άσε που μπορεί να κάνει front focus :p.

Από την άλλη ο tamron είναι πιο οξύς αλλά με αβέβαιο, αργό AF (αλλά και πιο φθηνός) (εγώ θα τον δοκιμάσω και θα δω).

Γνώμη μου, πως για Canon, 70-200 f4 IS all the money (δυστυχώς και στη κυριολεξία μιας και είναι ακριβότερος του sigma).

Link to comment
Share on other sites

Ασε που εαν θες να βγαλεις στα 200mm χωρις IS θα πρέπει να εχεις ταχύτητα 1/200 τουλάχιστον, οποτε με το IS θα βγάλεις ακούνητη φωτο ακομα και με 1/100 ακόμα και με το παιδι να τα σπάει άλλα.

oι περιπτσωσεις σαν και την παραπανω ειναι σαφως περισσοτερες για καποιον που θελει να καλυψει το κενο στα μεγαλα εστιακα μηκη.

Το ερωτημα για μενα ειναι (παντα αναφερομενος στο jaco : p)

α)canon 70-300 φ4-5,6 is (να εχω και 300mm kai is με παρα πολυ καλο οπτικο αποτελεσμα) ή

β)70-200 f4 L (θυσιαζω τα 300 και το is το οποιο αντισταθμιζεται με F4 που δουλευει αψογα παντου και παντα και εστιαζει ταχιστα με ακριβεια) ....ή μηπως να δωσω κατιτις παραπανω ("δεν υπαρχει θεμα χρηματων") και να παρω τον

γ) 70-200 f4 L IS (οποιοδηποτε σχολιο περιττευει)

Link to comment
Share on other sites

Καλά εντάξει...

Όπου να' ναι σχολάω και θα κατέβω κέντρο να πάρω τον φακό και δεν ξέρω ακόμα τι θα πάρω... :hehe:

Τελικά με βλέπω (ενστικτωδώς) να καταλήγω στην αρχική μου σκέψη για πρώτο tele zoom... δηλαδή τον 70-200/4-5.6 IS USM... καταλαβαίνω τις αδυναμίες του, δηλαδή ότι δεν είναι όσο γρήγορος όσο ο Sigma (παρόλο που μ' αρέσουν πιο πολύ αυτοί οι φακοί λόγο του DOF τους), αλλά μάλλον μου λέει ότι θα την πατήσω με την έλλειψη του IS, γιατί δεν θα έχω παντού και πάντα τρίποδο... το βάρος είναι ένα θέμα, αλλά αν είσαι αποφασισμένος να πας εκδρομή για φωτογράφηση, δεν την γλυτώνεις την άρση βαρών, καθώς μισό κιλό λιγότερο δεν είναι τίποτα αν κουβαλάς ήδη βαρύ εξοπλισμό...

Θα πάρω μαζί μου και την μηχανή, για να δοκιμάσω όμως και τον Sigma, σίγουρα θα μ' αρέσει περισσότερο ο 2.8, αλλά αν δω ότι δεν μπορώ να τραβήξω καλή φωτό (παρόλο που μ' αρέσει το "out of focus" :p), θα μεταθέσω χρονικά τον 2.8, αφού έχω κάποια στιγμή την δυνατότητα, για έναν L, όπως λες NTG...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.