Jump to content



Zoom φακός για Canon 40D?


Recommended Posts

απο ποτε βλεπουμε το βαρος μονο σαν αντικειμενο μεταφορας και οχι πανω στη πραξη ;

το ιδιο ειναι να θες να κρατησεις σταθερο εναν φακο 1,6KG και το ιδιο 800gr?

Ε εντάξει... οσο ποιο βαρύς τοσο ποιο σταθερό το χέρι... αλλα είπαμε... ο σβέρκος μπορεί να διαμαρτυρηθεί:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ε εντάξει... οσο ποιο βαρύς τοσο ποιο σταθερό το χέρι... αλλα είπαμε... ο σβέρκος μπορεί να διαμαρτυρηθεί:hehe:

οσο πιο βαρυς τοσο πιο σταθερο χερι?????

δε ξερω για σας , εμενα μου συμβαινει το αντιθετο.

Link to comment
Share on other sites

το βάζω κ εδώ μιας κ αναφέρθηκε το VR or not to VR...

το VR προσωπικά το βρίσκω πολύ χρήσιμο σε indoor φάση με χαμηλό φωτισμό...

resized crop από ένα test στο σπίτι με τον δικό μου Nikon DX VR 18-200mm F3.5-5.6G κόντρα στον κλασσικό Sigma 17-70mm f/2.8-4.5 που δεν έχει OS.

και οι 2 φώτο στα 70mm, max aperture (ap.priority), 1/10, από τον καναπέ κάπου 4-5 μέτρα απόσταση...

44a730e88777e5.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τελικά οι γυναίκες είναι σοφές .-

Όταν μου λέει η δικιά μου ότι είμαι ακατάλληλος για ψώνια, το έχει φιλοσοφήσει το πράγμα...

Τελικά κατέληξα με έναν Canon EF 70-200/4.0L USM χωρίς IS...

Νταξ... μαμάτος... για την ώρα είναι αστεράτος και πολύ πάνω των δυνατοτήτων μου...

Mε αυτά που είδα, τα Χριστούγεννα με κόβω να τον δίνω και να πηγαίνω για τον 70-200/2.8L USM IS... :drool: Απλά δεν υπάρχει...

Edit...:

@NTG, xωρίς να καταλάβω πως έγινε κατέληξα στο β που είπες... βασικά το αποφάσισε ο φακός, όχι εγώ...

Link to comment
Share on other sites

, οποτε με το IS θα βγάλεις ακούνητη φωτο ακομα και με 1/100 ακόμα και με το παιδι να τα σπάει άλλα.

Αν το παιδί τα σπάει, με 1/100 και κακό φωτισμό, το παιδί θα βγει κουνημένο ό,τι και να κάνεις. Και φυσικά δεν πιστεύω να εννοείς ότι παίζει κανένα ρόλο αν έχει ή όχι IS/VR

Link to comment
Share on other sites

Edit...:

@NTG, xωρίς να καταλάβω πως έγινε κατέληξα στο β που είπες... βασικά το αποφάσισε ο φακός, όχι εγώ...

Xαιρομαι....: D

Ποσο τον πηρες και απο που?Δεν δοκιμασες καποιον αλλον?Δεν χρειαστηκε/βιαζοσουν??

Tα χριστουγεννα ριξε ενα πμ.

Οσο για τη γυναικα (αυτα που ειπε δλδ) θα διαφωνησω.

Με αυτην την αγορα εισαι ο πλεον καταλληλος.Πες την να κανει μια αγορα σαν και τη δικη σου χωρις να ξοδεψει μια περιουσια και τα ξαναλεμε : p

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ NTG...

Πήγα στο adorama και δοκίμασα τον 70-300/4-5.6 USM IS και τον 70-200/4L USM...

Μετά (αφού είχα πάρει τον φακό) πήγα κάπου και δοκίμασα και τον 70-200/2.8L USM IS, φυσικά όχι για να τον αγοράσω...

Ο 70-300/4-5.6 είναι πολύ καλός φακός... πραγματικά, για τα λεφτά του είναι καταπληκτικός... έχω τραβήξει φωτογραφίες εκεί στην Κάνιγγος και τώρα που τις κοιτάζω φαίνονται πολύ καθαρές, δεν έχει τόσο γρήγορο AF, ή τουλάχιστον την αίσθηση αυτή μου έδωσε, όσο ο 4L, αλλά παρόλα αυτά είναι πολύ γρήγορο...

Η αλήθεια είναι ότι δυσκολεύτηκα να πάρω την απόφαση, γιατί και οι δύο είναι πολύ καλοί φακοί, ωστόσο το σταθερό f/4 κυρίως του L, νομίζω ότι υπερτερεί και σε full zoom μου φαίνεται λίγο πιο "καθαρός" κοιτάζοντας τα πλακάκια του πεζοδρομίου που τράβηξα...

Δυστυχώς, δεν πήγα πολύ οργανωμένος και κυρίως ήμουν βιαστικός, οπότε δεν τράβηξα όσες φωτογραφίες ήθελα... παρόλ' αυτά ο L με κέρδισε, δηλαδή ενώ ήθελα τον 70-300, δεν μπορούσα να μην πάρω τον 70-200... ότι να' ναι...

Η τιμή που μου τον άφησε ήταν αυτή του site μείον 30€... αλλά πήρα και κάτι άλλα πραγματάκια, όπως φυσερό και remote control, οπότε μου έκοψε και κάτι άλλα... γενικά πολύ καλή εξυπηρέτηση...

Η πλάκα είναι μόλις του ζήτησα τον Sigma να τον δοκιμάσω στην 40D, μου λέει δεν στον δίνω, φύγε... :hehe: και ας ήταν ακριβότερος και από τους 2 άλλους... :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, angel_f...

Τώρα στις διακοπές, έχω βγάλει διαδρομές για φωτογραφήσεις... έχω να γυρίσω απίστευτα μέρη της Ελλάδας και μακάρι να είχα μεγαλύτερη εμπειρία να ξεζουμίσω τον εξοπλισμό που έχω... αλλά που θα πάει θα έρθει και αυτό... πάντως μετά την μουσική, αν μου έλεγε κάποιος ότι θα έτρωγα κόλλημα με άλλο χόμπυ μέχρι και πριν από ένα χρόνο θα γέλαγα... ποτε μη λες ποτέ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να δανειστω λιγο το θεμα του jacob για να κανω και εγω μερικες ερωτησεις. Εχω την 450d και μεχρι τωρα ειχα πανω τον 18-55 is (κιτ) φακο αλλα θελω να παω σε κατι με μεγαλυτερο ευρος. Μεχρι τωρα κοιταω καποια μοντελα 18-200mm απο διαφορες εταιριες αλλα ολοι λενε οτι θυσιαζεις την ποιοτητα για την ευκολια. Θελω να ρωτησω εσας που εχετε φακους στα παραπανω εστιακα μηκη αν εχετει αισθητες διαφορες στην ποιοτητα σε σχεση με τον Kit φακο.

Απο θεμα ευρους νομιζω οτι και τα 18-100mm με καλυπτουν αλλα δεν εχω δει καποιο σχετικο μοντελο. Μεχρι τωρα εχω ακουσει καλα λογια για τον sigma AF 18-200mm f3.5-6.3 DC OS και Canon EF-S 18-200 f/3.5-5.6 IS που τον 2ο ενας φιλος μου ειπε οτι τον εχει βρει σε καλη τιμη αλλα δεν ξερω αν μιλαμε για τον ιδιο η εκανε λαθος.

Στην αρχη ελεγα να παω για τον 70-200 f/4l της canon που οσους εχω ακουσει λενε οτι ειναι εξαιρετικος φακος και να τον συνδυασω με καποιον 18-55mm f/2,8 αλλα αυτο το βγαλε-βαλε νομιζω οτι θα με ταλαιπωρησει.

Link to comment
Share on other sites

Να δανειστω λιγο το θεμα του jacob για να κανω και εγω μερικες ερωτησεις. Εχω την 450d και μεχρι τωρα ειχα πανω τον 18-55 is (κιτ) φακο αλλα θελω να παω σε κατι με μεγαλυτερο ευρος. Μεχρι τωρα κοιταω καποια μοντελα 18-200mm απο διαφορες εταιριες αλλα ολοι λενε οτι θυσιαζεις την ποιοτητα για την ευκολια. Θελω να ρωτησω εσας που εχετε φακους στα παραπανω εστιακα μηκη αν εχετει αισθητες διαφορες στην ποιοτητα σε σχεση με τον Kit φακο.

Απο θεμα ευρους νομιζω οτι και τα 18-100mm με καλυπτουν αλλα δεν εχω δει καποιο σχετικο μοντελο. Μεχρι τωρα εχω ακουσει καλα λογια για τον sigma AF 18-200mm f3.5-6.3 DC OS και Canon EF-S 18-200 f/3.5-5.6 IS που τον 2ο ενας φιλος μου ειπε οτι τον εχει βρει σε καλη τιμη αλλα δεν ξερω αν μιλαμε για τον ιδιο η εκανε λαθος.

Στην αρχη ελεγα να παω για τον 70-200 f/4l της canon που οσους εχω ακουσει λενε οτι ειναι εξαιρετικος φακος και να τον συνδυασω με καποιον 18-55mm f/2,8 αλλα αυτο το βγαλε-βαλε νομιζω οτι θα με ταλαιπωρησει.

Οταν ειχα την 30d άλλαξα τον φακο του κιτ 18-55 αρχικά με τον canon 28-105 3.5-4.5 τον οποιο κράτησα μια Βδομάδα... ήταν χάλια, τον γύρισα πίσω και πήρα τον canon 17-85 4-5.6 is ο οποίος ηταν σαν τον φακο του κιτ αλλά με μεγαλύτερο ζοομ... απογοήτευση...

Τελικά πηρα τον canon 24-70 2.8 για all around και ξεμπέρδεψα.

Η άποψη μου ειναι να κρατήσεις τον φακο του κιτ μεχρι να μαζέψεις τα λεφτά για να πας σε κατι πραγματικά ποιοτικό (εαν σε ενδιαφέρει η ποιότητα) γιατι οι λύσεις του τύπου canon 18-200 ειναι απογοητευτικές σε θέαμα ποιότητας.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.