Jump to content



AMD OC Database


PGM

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από felix

Έλα ντε....σου λέω...κάποιο κόλλημα είναι και έδειχνε τόσο....κι εγώ φρίκαρα τόσο που έτρεξα και Spi 1M για να σταματήσω να τρίβω τα μάτια μου!!!

Πάλι καλά που είχα και πρόχειρη τη φωτογραφική από πρίν....είχα και 2 φωτό από την αρχική οθόνη που του Βοοt που φαίνεται το "Sempron 3000+ 6.01GHz", αλλά δεν τις βρίσκω...

έπρεπε να το κάνεις validate.

WR θα είχες :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Unfair....:D

Μιάς και δεν έχω πολύ εμπειρία...ψάχνω να δώ πού θα τερματίσει...

Έριξα τον divider στις μνήμες...και τώρα μου ήρθε μία πιθανή αιτία που δεν μπούταρε την προηγούμενη που το έκανα...

είχα δοκιμάσει με 270ΗΤ , άρα με μνήμες (270*8)/6 = 360Μhz....και επειδή είναι σεταρισμένες ώς 533 και διαβάζουν auto latencies δηλαδή 4-4-4-11....παίζει στα 720 να έπρεπε να βάλω Ultra High to Voltage μάλλον ή να χαλαρώσω τα latencies...πάντως έτσι δεν μπούταρε....ούτε και με x2 ΗΤΤ που δοκίμασα...

αυτά για να δώ αν με κόβουν οι μνήμες...(νομίζω)

γιατί μπορεί και να μην ανεβαίνει άλλο με 1.368V που του δίνει η μητρική....:(

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Kostas007 [Σήμερα, στις 19:31]

dont try this at home...

μια ερωτηση

ποιο ειναι το μεγιστο safe voltage για 4800 2.5ghz (65w)?

Έχω τον ίδιο, στα 3200 24/7, με 1.52, και πολύ λογικές θρμοκρασίες με καλό αέρα. Για 3250, θέλει 1.58 για να είναι σταθερός, αλλά εκεί οι θερμοκρασίες αρχίζουν και ανεβαίνουν πολύ. Πιστεύω γενικά, οι brisbane G2 stepping σηκώνουν λιγάκι παραπάνω τάση από τους G1, εγώ με τον 4800 στα 3.2 1.52V, βλέπω ίδιες θερμοκρασίες με τον 3600@2850 1.44V.

Πιστεύω κάπου 1.5-1.55 τάση μπορείς να δώσεις μάξιμουμ για 24/7 και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Γενικά, οι ΑΜD, και ειδικά οι brisbane, σου δείχνουν από μόνοι τους πόσο περίπου είναι το ασφαλές όριο, κάπου φτάνεις και βλέπεις ότι για 50 mhz, θές 0.05 volts και ανεβαίνει η θερμοκρασία 6-7 βαθμούς, οπότε μένεις εκεί που είσαι.

Πάντως, και στους 2 brisbane που έχω δοκιμάσει, το cpuz δείνχνει χαμηλότερη τάση από αυτή που βάζω στο bios, οπότε μην βασίζεσαι μόνο στην ένδειξη αυτή.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Για να είσαι σίγουρος μέτρα πάνω από τη μητρική με ένα πολύμετρο...

Σε pinmodded AMD AM2 για να πάρω 1.4V to Cpu-Z,το Everest και το PC Probe της ASUS μου έδειχναν 1.27V...Bios και πολύμετρο έδειχναν 1.41V...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Ποσταρω και γω το νεο συστηματακι μου,πηγα σε ΑΜ2 μετα απο πολυ σκεψη.

Στα screenshot δειχνω 2 GB μνημη,τωρα εχω 4 με το ιδιο O/c απλα τοτε δεν ειχαν ερθει τα αλλα 2 dimm.

Το πολυμετρημενο ρευμα ειναι 1,38ν,εχει περασει Orthos-Prime95 12H τo καθενα,S&M long test.Σε WinXP x64 ολα αυτα.

Μητρικη ειναι μια απο την αγαπημενη μου ASRock,η ALiveXFire-eSATA2 μονταρισμενη (ενισχυση του vcore κυκλωματος,dip switches στο ολοκληρωμενο που χειριζεται την τροφοδοσια (ST L6714D) για αυξηση του max vcore +0,005 +0,01 +0,2 +0,4 απ οσο δινει η μητρικη,λιγο fine tune στο vdimm (προστεθηκε ενας πυκνωτης,+0,01 up τo vidimm) και τελος μονταρισμενο bios εκδοση 2.30Α (αυτη την βρηκα).Δεν ειναι το max o/c αυτο,αλλα το rockstable.

Oλα τα τεστ σταθεροτητας ειναι εδω http://www.amdgeeks.net/overclock/697.

post-946-1416073444,0375_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Eρημια παιδια εδω μεσα,μονος ειμαι?

Νεα απο το μετωπο,λεπτομεριες εδω http://www.amdgeeks.net/overclock/726

Πηρα 50MHz παραπανω,με πιο χαμηλο multi και ανεβασμενο ΗΤΤ(11*285,το cpu-z δεν το δειχνει σωστα,αλλα ελαχιστα πιο κατω.).Εγινε αλλαγη βιος σε official 2,60.Επομενη σταση 3200 (γιατι εχω και μια παραγγελια 5000+ black εν αναμονη και ισως με προλαβει).Πριν ηθελε 1,425 για αυτη την συχνοτητα ο core0,αλλα εστρωσε και τωρα ειναι με 1,4ν.

850MHz πανω σε AMD δεν ειναι ασχημα πιστευω.Θελω να παω στο 1GHz ο/c απο το εργοστασιακο η αλλιως 3.3G,αν και δυσκολο,φτανω στα ορια σιγα σιγα.

post-946-1416073470,88_thumb.jpg

post-946-1416073470,9221_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Και ένα rock stable από μένα

AMD BE-2350 , 1.475v , πάνω σε Asus M3A με 4 χ 1gb Team Xtreem 800 ram (dark 4-4-4-12) στα 2.2v , scythe shuriken cooler on air

labamd.jpg

Εν αναμονή Phenom 9850 τώρα , ο πιτσιρικάς έδωσε ότι είχε να δώσει για τα λεφτά του :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Kαινουριος στο σπορ,καρτα γραφικων δεν εχω κατι φοβερο x1800xl

Mε τη ψυκτρα της μανας του (8450 χ3 2,1) 2gb team group 4-4-4-12 800mhz

Ευχαριστω τα παιδια απο το forum της oktabit!

Οταν τον ανεβαζω πανω απο τα 2,5 δεν ξεκηναει.Ανεβασα τις μνεμες στα 1,9 αλλα παλι τιποτα

εριξα το Dram frecuency αλλα παλι τιποτα

post-5471-1416073613,2101_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από JERY
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σας παιδια! Ειμαι νεος σ'αυτο το forum στο οποιο κατεληξα για να μου δωσετε τα φωτα σας πανω στο O/C. Αν και στο παρελθον εχο κατεφερει να clockαρω αρκετα CPU's με αυτον εδω(βλεπετε υπογραφη) εχω τρελαθει! Το περισσοτερο που τον εχω φτασει ειναι 3.398~3.4Ghz αλλα μεχρι εκει!

Οταν ανεβασω το bus πανω απο τα 214 με πολλαπλασιαστη 16x αυτο ηταν.!

Bootαρει μεν αλλα δεν φορτωνει ουτε Windows oυτε Linux!! Ειμαι σε απελπισια..

Απ'οτι διαβαζω αλλοι τον εχουν φτασει και 3.6.. Εχω αρχισει να πιστευω οτι ειναι η μητρικη.. Αν και εναν 4800+ Brisbane 65nm που ειχα με την ιδια μητρικη τον ειχα φτασει απο 2.5 που ετρεχε στα 3.1 ...

Τι να πω καθε βοηθεια καλοδεχουμενη...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.