Jump to content



Επιλογή Φακου για Nikon D40


george-gp

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα,

Έχω μια Nikon D40, με τον φακό του κιτ (18-55mm).

Σκεφτομαι να ξοδεψω καποια λεφτα (το πολυ μεχρι 300 ευρω) για να πάρω ενα φακό.

Η "ανάγκη" αυτή προέκυψε απ το γεγονός οτι θέλω να είμαι ο "επίσημος" (:tomato:) φωτογράφος σε μια βάφτιση.

Ο λογος που δεν μου κανει ο κιτ φακος ειναι οτι δεν ειμαι πολυ ευχαριστημενος απ τις βραδυνες φωτογραφιες (λόγο του f και για το οτι δεν είναι VR) η οταν ειμαι ευχαριστημενος, χρειαζεται να φαω πολυ ωρα στις ρυθμισεις.

Θέλω λοιπόν ενα φακό που να καλύπτει τις εξής ανάγκες μου:

1) Να μπορώ να βγάλω φωτογραφια με χαμηλό φωτισμό μέσα στη εκκλησια (χωρις χρήση φλας)

2) Να μην χρειάζομαι χρονο για να ρυθμίσω το φακο αλλα να..στοχεύω και να πυροβολώ.

3) Να μπορω να βγαλω πρόσωπα και να φαίνεται απο πισω το τοπίο.

Οι "δυνατοι" παίχτες μεχρι στιγμης, ειναι οι εξης

α) Nikon AF-S DX NIKKOR 35mm f/1.8G

β) SIGMA 17-70mm HSM F2.8-4.5

γ) Nikon AF-S DX Nikkor 18-105mm f/3.5-5.6

δ) SIGMA Lens 28-70mm F2.8-4

Γνωριζω οτι με τα α, β θα ειναι δύσκολο να πετυχω το 3 παραπανω.

Επίσης οτι με το γ αγοράζω ενα φακο γενικης χρησης που θα βγάλει περισσότερο τα λεφτα του. Την επιλογή γ την βάζω για το VR καθω πιστεύω οτι θα εξισορροπήσει το μεγάλο f.

Θα ήθελα να μου πείτε απόψεις, εμπειρίες και να με βοηθήσετε να κάνω την καλύτερη επιλογή σε αυτά τα λεφτά.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply
Εγω θα προτεινα να αφησεις τους φακους και να παρεις καποιο flash. Θα σου φανει πιο χρησιμο στην φωτογραφηση της βαφισης.

To εχω σκεφτεί αυτο..τελικα κατέληξα να μην προχωρήσω στη αγορά φλας..καθως πιστευω δε θα με βολέψει γενικότερα, ασε που ενα καλο φλας ειναι πανάκριβο.

Αν μείνουμε στους παραπάνω φακους και στην λειτουργεια τους "χωρις φλας" που αναφέρω.

Link to comment
Share on other sites

Ο dubber εχει δικιο σε αυτο που ειπε, αν υπαρχει και αλλος φωτογραφος καλως αλλα μονος σου δεν προκειτε να βγαλεις τιποτα αξιολογο χωρις φωτισμο. Οι φωτεινοι φακοι δεν κανουν και θαυματα, θα σου δωσουν καλυτερες ταχυτητες αλλα δεν θα ειναι τοσο καλες για να βγαλεις αξιολογες φωτογραφιες.

Για αυτην την δουλεια θα χρειαστεις 2 τουλαχιστον φλας στημενα σε τριποδα ειτε κανοντας τα bounce στην οροφη ειτε σημαδευοντας σε διαφορα σημεια. Οποτε μυστηριο σε εκλησια χωρις φλας ξεχνα το.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω κάνει απόπειρα σε βάφτιση, απλά έχοντας τον sigma 17-70 σε canon θα σου πω οτι θα ξεμείνεις και από εύρος και από φώς. Τα 70mm δε φτάνουν, ούτε το f/4.5 σε αυτά ειδικά χωρίς φλας. Εκτός αν τραβάς στα 17/2.8 και στέκεσαι μέσα στην κολυμπήθρα.

Καλύτερα για τη βάφτιση πάρε τη συμβουλή του dubber.

Link to comment
Share on other sites

Δική σου πλάκα, αλλουνού όμως στιγμές για μια ζωή.

Chroma, το διάφραγμα είναι λάθος που το αναφέρετε. Τί νομίζεις, ότι σε τέτοιες περιπτώσεις θα δουλέψεις πάνω από 5.6? Ποτέ!

Link to comment
Share on other sites

ένα θα πώ....

απο τις 701 φωτογραφίες επαγγελματία φωτογράφου απο βάφτιση σε κλειστή εκκλησία

οι 600 (αν όχι 650) είναι με flash

μία γκουμούτσα απο πάνω απο τη μηχανή και δύο ομπρέλες δίπλα απο τη κολυμπήθρα

σύν τους προβολείς για την κάμερα

Link to comment
Share on other sites

Δική σου πλάκα, αλλουνού όμως στιγμές για μια ζωή.

Να χαλαρώσουμε λίγο; Στη βαφτιση ισως να μην υπάρχει επαγγελματιας φωτογράφος για αυτο το λογο προσφέρθηκα. Το ξερουν, καλυτερα απο σενα οτι δεν προκυται να ειναι επαγγελματικές οι φωτος.

Αν εχει κατι να πεις επαναλαμβανω στα παραπανω, u r welcome :)

Link to comment
Share on other sites

στη βάφτιση όπως τα ξέρω εγώ θα είναι και επαγγελματίας φωτογράφος

απλά ο Γιώργος θέλει σαν συγγενής να βγάλει πιό ιδιαίτερες φωτογραφίες (αυθόρμητες, απο πιο προσωπικές στιγμές κλπ κλπ) και βρίσκει και ευκαιρία να αγοράσει ένα ακόμα gadget για το hobby του

σε ανάλογη δική μου περίπτωση διάλεξα τον 16-85 VR αλλά δεν ήταν ότι καλύτερο, ειδικά όταν δεν έβαζα καθόλου φλας για να μήν ενοχλήσω τον φωτογράφο

στο φαί και στο σπίτι μετά όμως ηταν μια χαρά

θα πρέπει λοιπόν να αποφασίσεις εάν θές φακό για τη βάφτιση ΜΟΝΟ ή γενικά σαν αναβάθμιση του 18-55

επίσης ξέρει κανείς αν μπορεί να νοικιάσει κανέναν ζοομ με σταθερό aperture για μία μέρα? Υπάρχει κατάστημα στην Ελλάδα για τέτοιες δουλειές? Ρωτάω γιατί είχα βρεί στην Αγγλία.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια στο κατω-κατω την πλάκα μου θα κάνω..

οι γονείς του μωρού το ξέρουν???

το ζητούμενο είναι να βγάλεις 5-10 φωτογραφίες? ή να βγάλεις τις φωτογραφίες που θα γίνουν άλμπουμ κ θα τις δουν οι συγγενείς κλπ? γτ αν είναι το 2ο προβλέπω το παιδάκι να το βαφτίζουν κ 2η φορά...

από τις επιλογές φαίνεται ότι αγνοείς βασικά πράγματα...

γενική παρατήρηση, ότι εφώσον βασίζεσαι στο διάφραγμα κ όχι σε εξωτερικό φωτισμό (λανθασμένα γτ ουσιαστικά χάνεις κ σε ποιότητα δεδομένου του budget αλλά κ έχεις μικρό βάθος πεδίου που έρχεται σε αντίθεση με το 3* που ζητάς), να ξέρεις πως τέρμα ανοιχτοί ΛΙΓΟΙ φακοί είναι καλοί σε ποιότητα εικόνας (κ κοστίζουν πολλά 100ευρα)

επίσης χωρίς φως θα αναγκαστείς να ανεβάσεις iso με αποτέλεσμα θόρυβο, κ δε σε βοηθάει κ η d40 εκεί...

τα μεγάλα διαφράγματα (πχ f1.8) οκ θα σου δώσουν φως, ΑΛΛΑ αντιλαμβάνεσαι πόσο μικρό βάθος πεδίου σου δίνει εκεί? Θα περιοριστείς σε 5.6-8 λογικά για τη συγκεκριμένη θεματολογία

επίσης πχ 35mm ΜΟΝΟ σημαίνει θα τρέχεις γύρω γύρω σα το Βέγγο να βρεις κάδρο... ή τα 17mm του sigma όπου έχει f2.8 είναι ΛΙΓΑ

Η γνώμη μου είναι εφώσον θα δώσεις λεφτά, να κάνεις έρευνα για το ποιος θα είναι ο επόμενος φακός σου που θα αντικαταστήσει τον kit σου για ΟΛΕΣ σου τις ανάγκες κ όχι για μια βάφτιση, όπου δεν είναι τόσο απλό θέμα κ δε την καλύπτεις με ένα απλά φωτεινό φακό...

Πες κ στην οικογένεια να πάρουν ένα φωτογράφο κ άντε κ εσύ μαζί να βγάλεις παράλληλα

κ αν επιμένεις να αγοράσεις σώνει κ καλά φωτεινό φακό για την περίσταση, θα σου έλεγα πάρε έναν Nikkor 50m f1.8 που είναι τσάμπα κ οξύτατος (όχι φυσικά στα 1.8..) κ κάνε την πλάκα σου με αυτόν...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.