Jump to content



Επιλογή Φακου για Nikon D40


george-gp

Recommended Posts

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply
βασικά η d40 δεν έχει autofocus οπότε ο 50mm f1.8 θα τον δυσκολέψει.

Σωστά, ειναι κ ο λογος που που δεν ειναι στις παραπάνω επιλογές.

Παρεξηγήθηκα ισως πριν με την εκφραση "θα κανω την πλακα μου" εννουσα προσωπικά και με τα συγγενικά μου πρόσωπα. Φωτογράφος θα ειναι στη βαφτιση κατα 90%.

Συγγνώμη για το ύφος μου πριν, τωρα που έχετε μια εικονα ισως να καταφέρεται να με βοηθήσετε περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

για αυτό το λόγο του πρότεινα τον AF-S 35mm 1.8

1) autofocus

2) πιο βολικά τα 35mm (χ1.5 μήν ξεχνάμε)

σύμφωνοι για το autofocus (που οκ δεν είναι τραγικό prob ειδικά σε prime) αλλά ο 35mm έχει πρόβλημα με Chromatic aberrations

από τους άλλους που αναφέρεις, ίσως τον 18-105 να σου έλεγα μόνο γιατί σε σχέση με τον κιτ θα σου δώσει εύρος που δεν έχεις, είναι οξύς, έχει vr, AΛΛΑ όχι φωτεινός, κ έχει κ αυτός Chromatic aberrations...

συμφωνώ κ εγώ για ένα sb600

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι εγκυκλοπαιδικό:

Χωρίς φλας, για να βγάλεις κεινούμενα αντικείμενα σταθερά και όχι κουνημένα, ασχέτως διαφράγματος κλπ θα πρέπει να έχεις ταχύτητα το περισσότερο 1/200. Έχεις ιδέα τι σημαίνει αυτό?

Προσπαθώ να σε αποτρέψω από κάτι λάθος κι εσύ μου λες να χαλαρώσω...

Πάρε ένα SB-600 και δούλεψέ το με ανάκλιση 60 μοίρες με τον φακό που έχεις. Και το αποτέλεσμα θα είναι καλύτερο και θα σου μείνει το φλας, είναι επένδυση καλή.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα SB-600 και δούλεψέ το με ανάκλιση 60 μοίρες με τον φακό που έχεις. Και το αποτέλεσμα θα είναι καλύτερο και θα σου μείνει το φλας, είναι επένδυση καλή.

έχεις καθόλου εμπειρία με επαγγελματία φωτογράφο στον ίδιο χώρο? (Ρωτάω φιλικά, μην φανεί ότι κάνω τον έξυπνο!!!)

δεν του "χαλάς" φωτογραφίες αν βαράει και άλλο φλας?

Νομίζω οι ομπρέλες ανάβουν ανιχνεύοντας τη λάμψη ή με πομπό υπέρυθρα? (Παίζουν και οι δύο επιλογές και εξαρτάται απο το πόσο επαγγελματίας είναι ο φωτογράφος έτσι?)

Link to comment
Share on other sites

Χμ, Nikon D40 χωρίς έξτρα φωτισμό. Δηλαδή σύμφωνα με τα λεγόμενα σου θα παίξεις:

1) Μεγάλο ISO 400-800, οι φωτογραφίες δεν θα τυπωθούν ποτέ και οι μισές δεν θα φαίνονται. Η d40 δεν αντέχει καλά στο θόρυβο.

2) Άλλος φακός 35 ή50mm με μικρό f, πχ 1.8 δεν έχει βάθος πεδίου. Δηλαδή θα βγάλεις πορτραίτο για παράδειγμα, αλλά πίσω δεν θα φαίνεται τίποτα από τη θολούρα. Καλό και αυτό, αλλά δεν είναι το 3 ζητούμενο που λες. Επίσης με έναν σταθερό φακό στα mm θα πρέπει να τρέχεις πέρα δώθε για να καδράρεις, κοινώς δεν έχεις zoom, αλλά μειώνεις τις αποστάσεις.

Σε αυτές τις περιπτώσεις δεν πας "με ότι έχεις". Ή έχεις ότι απαιτείται ή δεν το δοκιμάζεις καν. Πχ, αν πίσω από το ζευγάρι έχει άλλα φώτα και φωτομετράς εκεί, θα βγει το ζεύγος υποφωτισμένο. Αν ανεβάζεις f κλπ για το ζέυγος, θα κάψεις κάτι άλλο. Ο σκοπός σε τέτοιες περιπτώσεις είναι να εξισώνεις το φως και να έχει το κάδρο σου αρκετό φωτισμό.

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τους από πάνω. Αν είναι να είσαι ο μόνος εκεί μίλα τους και μη το δέχεσαι. Θα χαλαστούν αυτοί και εσύ και είναι κρίμα. Είναι φωτογραφίες μίας μοναδικής εμπειρίας. Αν είσαι backup φωτογράφος ή θέλεις να κάνεις την πλάκα σου μαζί με ένα επαγγελματία έχει καλώς, αλλιώς κατ εμέ ασ'το.

Link to comment
Share on other sites

έχεις καθόλου εμπειρία με επαγγελματία φωτογράφο στον ίδιο χώρο? (Ρωτάω φιλικά, μην φανεί ότι κάνω τον έξυπνο!!!)

δεν του "χαλάς" φωτογραφίες αν βαράει και άλλο φλας?

Νομίζω οι ομπρέλες ανάβουν ανιχνεύοντας τη λάμψη ή με πομπό υπέρυθρα? (Παίζουν και οι δύο επιλογές και εξαρτάται απο το πόσο επαγγελματίας είναι ο φωτογράφος έτσι?)

Όχι, ό,τι έχω αναλάβει ήμουν εγώ ο κύριος φωτογράφος.

Τα φώτα μου ανάβουν μόνο από τη δική μου μηχανή, όσοι όμως δουλεύουν με flash triggers έχουν πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

σύμφωνοι για το autofocus (που οκ δεν είναι τραγικό prob ειδικά σε prime) αλλά ο 35mm έχει πρόβλημα με Chromatic aberrations

Το προβλημα αυτο δεν παρουσιάζεται κυριως σε τοπία; Σε προσωπα θα εχω προβλημα;

Και κάτι εγκυκλοπαιδικό:

Χωρίς φλας, για να βγάλεις κεινούμενα αντικείμενα σταθερά και όχι κουνημένα, ασχέτως διαφράγματος κλπ θα πρέπει να έχεις ταχύτητα το περισσότερο 1/200. Έχεις ιδέα τι σημαίνει αυτό?

Προσπαθώ να σε αποτρέψω από κάτι λάθος κι εσύ μου λες να χαλαρώσω...

Πάρε ένα SB-600 και δούλεψέ το με ανάκλιση 60 μοίρες με τον φακό που έχεις. Και το αποτέλεσμα θα είναι καλύτερο και θα σου μείνει το φλας, είναι επένδυση καλή.

Σ ευχαριστώ για την απάντηση σου. τωρα κοιταω 2-3 πράγματα για το φλας που μου λες.

Ομως θα ειναι γενικότερα εύχρηστο ενα φλας; Πιστευω θα ειναι δυσκολο να το χρησιμοποιώ σε καθημερινές στιγμες περα απ την βάφτιση. Ομως πλεον αποτελει κ αυτο μια επιλογή.

Ευχαριστώ και παλι για το ενδιαφέρον και παλι συγγνώμη για την "επίθεση" πριν :)

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα αυτο δεν παρουσιάζεται κυριως σε τοπία; Σε προσωπα θα εχω προβλημα;

1. στο είπα γενικά σαν μείον του φακού όπως σου είπα κ τα συν του, θεωρώ όταν δίνεις λεφτά θα τον δουλέψεις κ αλλού όχι μόνο στη βάφτιση, οπότε έπρεπε να στα πω.

2. εμφανίζονται οπουδήποτε έχει μεγάλο contrast, απότομη μετάβαση από ένα φωτεινό σε ένα σκοτεινό χρώμα.

τραβηγμένα παραδείγματα

chromatic.jpg

ChromaticAberrationExample.jpg

Link to comment
Share on other sites

18-55 + φλας μηχανης και οτι βγει...

αποσβεση ενα σβ-600 δε θα κανεις απο αυτη την δουλεια, να πας σε κατωτερο σβ-400 δε λεει...κυριος φωτογραφος τελικα δεν θα εισαι...αρα προς τι τα εξοδα?δες το λογικα, μια χαρα φωτογραφιες θα βγαλεις ;)

edit : σχετικα με τον 35ρι af-s ειναι χαλια οπως ακριβως τα λενε απο πανω, δεν αξιζει μια...καμια σχεση με τον 50ρι 1.8 δυστηχως.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρουσες και οι φωτογραφίες.

Αν λοιπόν βαζαμε σε μια σειρα προτεραιότητας τα παραπάνω, δλδ, τον 35mm, τον 18-105VR, τον Sigma 17-70 αλλα και το φλας SB-600, ποια θα ηταν αυτή; Μην ξεχνάμε θελω η αναβάθμιση να βοηθήσει στις νυχτερινές λήψεις, περα απ την εκκλησιά, γενικότερα..

Link to comment
Share on other sites

Γιά τό θέμα της βαφτισης τά είπαν οί άλλοι καί φυσικά συμφωνό 100%

Στήν θέση σου θά άφηνα τήν δουλειά σέ επαγγελματία,καί θά προχώραγα σέ αναβάθμηση μόνο σέ κάτι πού θά μού ήταν χρήσιμο.BTW καί κάποιος f/1.8 ή καί φωτεινότερος φακός δέν πρόκειται νά σέ βοηθήσει σέ νυχτερινές λήψεις εάν τό ενοεις μέ τήν καθεαυτού ένοια.

Τρελή ιδέα.....εάν ενδιαφέρεσαι μόνο γιά τήν εμπειρία βρές τόν φωτογράφω καί ρώτα τον μήπως μπορείς νά τόν βοηθήσεις σάν δευτερος ή τρίτος ή δέν ξέρω καί γώ τί,θά είναι καλή εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

δε θα σε σωσει κανενας φακος

παρε φλας μπας και καταφερεις κατι..

εχω d40 και d90..η διαφορα χαοτικη στις 2 μηχανες ετσι.παρολο που εχω και φωτεινο φακο , παλι χωρις φλας δε θα εκανα τπτ.Εστω και στο ISO2000 που δε βγαζει τοσο θορυβο

Link to comment
Share on other sites

αποσβεση ενα σβ-600 δε θα κανεις απο αυτη την δουλεια, να πας σε κατωτερο σβ-400 δε λεει...κυριος φωτογραφος τελικα δεν θα εισαι...αρα προς τι τα εξοδα?δες το λογικα, μια χαρα φωτογραφιες θα βγαλεις ;)

Ένα external flash το κάνεις απόσβεση οποτεδήποτε το χρησιμοποιείς, πόσο μάλλον σε μια τέτοια περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον..εφοσον επαγγελματίας θα υπάρχει..

Κ εγω εχω βαλθεί να ξοδέψω κάποια χρήματα για να ευχαριστηθώ λιγο περισσότερο το χόμπι, καταλήγω στα παρακατω (προς το παρον, αυριο μπορει να το ξανασκεφτω :look: )

Nikon AF-S DX Nikkor 18-105mm (εδώ ποντάρω στο VR)

ή

Nikon SB 600

τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Sb600 απο μενα!

Το φλας δεν ειναι μονο για τον γαμο και μετα τελος, υπαρχουν αρκετες φορες που θα σου φανει χρησιμο. Μερικες φορες τραβαω με φλας ακομα και την μερα για fill σε διαφορες φωτογραφιες.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον..εφοσον επαγγελματίας θα υπάρχει..

Κ εγω εχω βαλθεί να ξοδέψω κάποια χρήματα για να ευχαριστηθώ λιγο περισσότερο το χόμπι, καταλήγω στα παρακατω (προς το παρον, αυριο μπορει να το ξανασκεφτω :look: )

Nikon AF-S DX Nikkor 18-105mm (εδώ ποντάρω στο VR)

ή

Nikon SB 600

τι λέτε;

πες μου τι διαφορα θα δεις απο τον 18-55 με τον 18-105 εκτος του μεγαλυτερου ζοομ και VR που αυτα ΔΕΝ θα σε βοηθησουν σε ΚΑΜΜΙΑ περιπτωση στον γαμο..

sb600 καινουργιο δε θα παιρνα σε καμμια περιπτωση.Η sb800 μτχ...η sb600(παλι μτχ..)

επειδη ειχα για μεγαλη περιοδο d40 + 18-55 (και 55-200) με sb800 μπορω να σου πω οτι ο 55-200 δουλεψε ανετα μεσα σε σπιτι που χωρις φλας ουτε κατα διανια δε θα δουλευε.

Το VR σε τι θα σε βοηθησει ; Στο να βγαλεις ακινητη την εκκλησια ; η θα στησεις την νυφη ακινητη ;

Link to comment
Share on other sites

πες μου τι διαφορα θα δεις απο τον 18-55 με τον 18-105 εκτος του μεγαλυτερου ζοομ και VR που αυτα ΔΕΝ θα σε βοηθησουν σε ΚΑΜΜΙΑ περιπτωση στον γαμο..

sb600 καινουργιο δε θα παιρνα σε καμμια περιπτωση.Η sb800 μτχ...η sb600(παλι μτχ..)

επειδη ειχα για μεγαλη περιοδο d40 + 18-55 (και 55-200) με sb800 μπορω να σου πω οτι ο 55-200 δουλεψε ανετα μεσα σε σπιτι που χωρις φλας ουτε κατα διανια δε θα δουλευε.

Το VR σε τι θα σε βοηθησει ; Στο να βγαλεις ακινητη την εκκλησια ; η θα στησεις την νυφη ακινητη ;

Koιτα...ισως στη βάφτιση να κανω αυτο που ειπε και ο φίλος παραπάνω..το on-board flash και ο θεός βοηθός.

Το VR θα βοηθήσει για να παρω 2-3 καλες φωτογραφίες των συγγενών κτλ, δε νομιζω να χορεύουν κατα τη διάρκεια του μυστηρίου. Επισης θα παρει μόνιμα την θεση του 18-55, ο οποίος μάλλον θα πουληθεί. Γενικοτερα τον 18-105 τον βλεπω ως μια καλη-must αναβάθμιση φακου.

Εdit: Μια δικη σου πρόταση ποια ειναι; και μη μου πεις να κάτσω στ αυγά μου...:baby:

Link to comment
Share on other sites

onboard? ποιος που ; αστο καλυτερα

VR? αστο και αυτο επισης...

απο την αλλη ..... κανε αυτο που νομιζεις.Σου λεμε 1000 φορες να παρεις φλας και εσυ σκεφτεσαι για φακο και onboard φλας.

δεν εχει νοημα.

το θεμα που συζηταμε εχει σχεση με το τι ειναι καλυτερο για βαφτιση και οχι για το αν θα πρεπει να παρεις γενικα φακο.

οποτε για να ειμαστε εντος θεματος , η μονη λυση* ειναι το φλας.Ειτε εχεις 18-55 ειτε 18-1000mm

Λυση εννοω για καλυτερα οπτικα αποτελεσμα ωστε να μπορουν να βλεπονται λιγο οι φωτος.Που χωρις φλας οτι φακο και να εχεις δε θα καταφερεις τπτ

edit : τωρα ειδα το edit σου..

δικη μου προταση ; sb600/800 (μεταχειρισμενο εννοειται) και οτι φακο θελεις.Το να προσαρμοστεις με τα καδρα σου , τις αποστασεις ειναι πολυ πιο ευκολο απο το να αποκτησεις "φως"

αλλιως ναι....κατσε στα αυγα σου:)

Link to comment
Share on other sites

onboard? ποιος που ; αστο καλυτερα

VR? αστο και αυτο επισης...

απο την αλλη ..... κανε αυτο που νομιζεις.Σου λεμε 1000 φορες να παρεις φλας και εσυ σκεφτεσαι για φακο και onboard φλας.

δεν εχει νοημα.

το θεμα που συζηταμε εχει σχεση με το τι ειναι καλυτερο για βαφτιση και οχι για το αν θα πρεπει να παρεις γενικα φακο.

οποτε για να ειμαστε εντος θεματος , η μονη λυση* ειναι το φλας.Ειτε εχεις 18-55 ειτε 18-1000mm

Λυση εννοω για καλυτερα οπτικα αποτελεσμα ωστε να μπορουν να βλεπονται λιγο οι φωτος.Που χωρις φλας οτι φακο και να εχεις δε θα καταφερεις τπτ

Ωραιος φιλε, ευχαριστώ, αυτο ηθελα να ακούσω..

οκ, καταλαβα..οσο super duper και να ναι ο φακός δεν ποντάρω μονο σ αυτόν και δε πάω πουθενά (με χαμηλο φωτισμό και δε σε βάφτιση) χωρίς φλας.. λοιπον εχουμε +3 για το SB-600.

Θα κοιτάξω να δω και μεταχειρισμένα τι τιμές παίζουν..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.