Jump to content



Μπαταρίες


jeeper

Recommended Posts

ταχυφορτιστης? εγω νομιζα οτι 8 ωρες ειναι πολλες, καποιον αλλο φορτιστη να αγορασω? πχ απο εδω υπαρχει κανενας καταλληλος ? (δεν με πειραζει εαν φορτιζει μονο 2 καθε φορα)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 65
  • Created
  • Last Reply

Όχι μην αγοράσεις άλλον. Ο φορτιστής είναι ok. Απλά μην τους κάνεις σύντομες φορτίσεις.

Για παράδειγμα αν έχει setting για 1 hour φόρτιση πάνω του με διακόπτη μην το κάνεις στις eneloop.

Το 8ωρο είναι για να είσαι σίγουρος ότι έχουν γεμίσει όλα τα cells. Πολλές φορές μια μπαταρία φαίνεται γεμάτη ενώ μόνο ένα cell είναι στο 100%. Τα άλλα μπορεί να είναι στο 90 η στο 70%. Και αν η μπαταρία έχει πολλά cells τόσο περισσότερο ωφέλιμο φορτίο χάνεις. Εκτός από το φαινόμενο μνήμης που στις μπαταρίες μετάλλου (Ni-MH) υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, ευχαριστω, δεν κανω συντομες φορτισεις ετσι κι αλλιως κατι gp 1800 που εχω τωρα τις αφηνω τουλαχιστο 12 ωρες (απογεμα μεχρι πρωι που ξυπναω).

Link to comment
Share on other sites

εχω κατι μπαταριες 2700 νομιζω οταν πρωτο ειχα παρει την canon s2 is ( 2006? ) και απο τοτε αυτες εχω για 2ες στο φλας της μηχανης..και ειναι ΧΙΛΙΟχρησιμοποιημενες

δε θελω να σκεφτω ποσα θα ειχα σκασει αν ολες αυτες τις φορες επαιρνα αλκαλικες

έχω πάρει Duracell 2650 σε πολύ καλή τιμή και κρατάνε αρκετά καλά.

Όταν όμως χρησιμοποιούσα τις 2200 και τις 2000 που πουλάνε με τους φορτιστές γενικά κρατάγανε για 40 φωτογραφίες....:tw:

και στις διακοπές έπαιρνα και από περιπτερα μπαταρίες....

πάντως το καλύτερο είναι να υπήρχαν ΑΑ λιθίου που φορτίζονταν

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα, ποιο το πρόβλημα με τους ταχυφορτιστές? Εγώ έχω δύο φορτιστές. Και οι δύο σε 2-3 ώρες κλείνουν το κύκλωμα φόρτισης από μόνες τους - πρασινίζει ενα led που είναι κόκκινο αρχικά.

edit:

είναι αυτό που λέει ο Candyman....(?)

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα, ποιο το πρόβλημα με τους ταχυφορτιστές? Εγώ έχω δύο φορτιστές. Και οι δύο σε 2-3 ώρες κλείνουν το κύκλωμα φόρτισης από μόνες τους - πρασινίζει ενα led που είναι κόκκινο αρχικά.

edit:

είναι αυτό που λέει ο Candyman....(?)

Διάβασες εδώ (εκεί που λέει 'charging');

Οι απλοί φορτιστές για μπαταρίες NiMH κάνουν μια χαρά. Όχι ταχυφορτιστές της 1 ώρας π.χ. και τέτοια...

Γενικά οι eneloop αν είναι εντελώς άδειες θέλουν κανά 5ώρο για να γεμίσουν.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.