Jump to content



Μπαταρίες


jeeper

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • Replies 65
  • Created
  • Last Reply

Τελικά αυτές οι GP λένε τίποτε?

http://www.plaisio.gr/Furntiture/Office-Machines/Batteries/Batteries/GP-Rechargable-Batteries-Aa-2700Ma-4-Pcs-RAA270-C4.htm

Λέω αυτές γιατί βολεύει να πεταχτώ να τις πάρω από κανονικό shop. Είναι για σχετικά ελαφριά χρήση σε Canon PowerShot Α95.

Έχω κατι μάρκας Digital 4ετίας και βάλε στην φωτογραφική από pixmania που παρέδωσαν πνεύμα (έντονο φαινόμενο μνήμης) και πρέπει να τις αλλάξω ASAP.

Link to comment
Share on other sites

http://www.katerelos.gr/product_info.php?products_id=3471

ή

http://www.e-shop.gr/show_ana.phtml?id=ANA.NLP0002

ή

http://www.ansmann.de/cms/consumroot/batteries-battery-packs/rechargeable-batteries-nimh/maxe-plus/2500mah-aa-maxe-plus.html

αν τις βρεις...που ειναι τεχνολογιας "eneloop" (<-μπακαλιστικος ορος..) ..με περισσοτερα mah

Link to comment
Share on other sites

Thanks...

Οι eneloop είναι μικρές (2000), οi ansmann του katerelos είναι καλή περίπτωση και φτήνια!

Αν όμως οι παγκοσμίως αγνωστες Digital του pixmania με βγάλανε 4 χρόνια, λογικά δεν θα έχω πρόβλημα ότι και να πάρω. Θα κοιτάξω οπότε για τουλάχιστον >2500 ώστε να καλύπτω ημερήσια εξόρμηση και νομίζω θα είμαι οκ.

Αυτές τις ansmann τις πουλάει κανείς σε salonika?

Link to comment
Share on other sites

oi eneloop των 2000mah δεν ειναι μικρες....

Απλα τωρα βγηκαν μεγαλυτερες.

Δεν αποφορτιζονται οταν δεν τις χρησιμοποιεις οποτε σε διακρκεια "μοιαζουν" μεγαλυτερες.

Εκτος φυσικα αν τις ξεζουμιζεις στην πρωτη χρηση.

(τις βαλεις πληρως φορτισμενες πχ και τραβας φωτος μεχρι να μεινεις απο μπαταρια.)

Link to comment
Share on other sites

Είχα 2500 (αλλη μάρκα, για 4 χρόνια) και βλέπω να κυκλοφορούν 2500, 2700 μέχρι και 2850. Γιατί να μη μου φαίνονται μικρές οι των 2000 ? Αλλιώτικα είναι τα mAh της eneloop ή λέει κάποιος ψέματα ?

Και οι Digital που είχα τα πρώτα χρόνια μηδέν διαροή. Τώρα τις φορτίζω και ξεφορτίζονται σε σβηστή μηχανή ως την μεθεπόμενη μέρα (ή μήπως το service της μηχανής έκανε καμμιά χοντρή πατάτα και έχω μόνιμη διαροή?....! )

Και η ερώτηση τουυ ασχετου, κλασικά....

Γιατί πρέπει να τις "χαϊδεύω" στην πρώτη χρήση? Είχα την εντύπωση ότι πρέπει να αφήνεις τις επαναφορτιζόμενενς μέχρι να στραγγίξουν τελείως, δεν είναι έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Είχα 2500 (αλλη μάρκα, για 4 χρόνια) και βλέπω να κυκλοφορούν 2500, 2700 μέχρι και 2850. Γιατί να μη μου φαίνονται μικρές οι των 2000 ? Αλλιώτικα είναι τα mAh της eneloop ή λέει κάποιος ψέματα ?

Και οι Digital που είχα τα πρώτα χρόνια μηδέν διαροή. Τώρα τις φορτίζω και ξεφορτίζονται σε σβηστή μηχανή ως την μεθεπόμενη μέρα (ή μήπως το service της μηχανής έκανε καμμιά χοντρή πατάτα και έχω μόνιμη διαροή?....! )

Και η ερώτηση τουυ ασχετου, κλασικά....

Γιατί πρέπει να τις "χαϊδεύω" στην πρώτη χρήση? Είχα την εντύπωση ότι πρέπει να αφήνεις τις επαναφορτιζόμενενς μέχρι να στραγγίξουν τελείως, δεν είναι έτσι?

πρεπει μαλλον να αλλαξω τροπο γραφης ...

Αυτο που παρατηρεις στις digital ...να αποφορτιζονται δλδ την επομενη μερα ..ειναι χαρακτηριστικο των επαναφορτιζομενων..(οχι βεβαια σε μια μερα..αλλα σε 1-2 μηνες απλα το παρατηρησες στη μια μερα).

Ολοκαινουριες μπαταριες να παρεις (οτι μαρκα θες) και να τις φορτισεις μετα απο 2 μηνες δεν θα εχουν πληρη φορτιση οπως 2 μηνες πριν.Εστω πχ οτι θα πεσουν στο 40%.

Οι τεχνολογιας eneloop ..αυτο αλλαζουν.Μετα απο 2 μηνες θα ειναι στο 95%.(σχεδον μηδενικη αποφορτιση οταν δεν χρησιμοποιουνται)

Ετσι ενω πχ με τις κανονικες επαναφορτιζομενες πχ 2100mah μπορεις να τραβηξεις εστω πχ 400 φωτος με την φωτογραφικη σου ..αν τραβας 100 ανα εβδομαδα θα πρεπει να τις φορτισεις στην 3 εβδομαδα.

Με τις eneloop θα μπορεις να τις χρησιμοποιησεις και την 4η.

Και αν τις ξεζουμισεις στην πρωτη χρηση εννοω αν θα χρησιμοποιεις την ενεργεια τους γενικα την πρωτη μερα της φορτισης.Οπου τοτε δεν σε ενδιαφερει αν μπορει να διατηρησει την ενεργεια οσο ειναι stand by.

Οποτε αναλογα τη χρηση που κανεις ..οι 2000αρες ενελοοπ μπορει να σε κρατησουν περισσοτερο απο τις 2850 απλες επαφορτιζομενες.Με τις 2500αρες πλεον ansmann (τεχνολογιας ενελουπ) σαφως καλυτερα.

*τα νουμερα στο παραπανω παραδειγμα ειναι τυχαια απλα για να καταλαβεις τον τροπο λειτουργιας τους...

Δεν απεχουν πολυ απο την πραγματικοτητα ομως μιας και η μηδενικη αποφορτιση τις βοηθαει να διατηρουνε την συνολικη ενεργεια τους για οποτε τις χρειαστεις.

Link to comment
Share on other sites

@ΝTG,

H χρήση που κάνω στη μηχανή είναι περιστασιακή. Θα βγάλω πολλές (π.χ. 30-40) σε καμια εκδρομή ή κανένα γεγονός (μία στο δίμηνο ή στο τρίμηνο) και μετά με το μωρό :snap: 3-4 shots την εβδομάδα, χωρίς πρόγραμμα. Δε με ενδιαφέρει τόσο η αποφόρτιση όσο το να μπορώ αν πάσα στιγμή να τις φορτίζω, σε ότι κατάσταση και να είναι (ξεφόρτιστες, μισοφορτισμένες, whatever). Αλλά απόσο κατάλαβα αυτό είναι ουτοπία. Με τις διαδοχικές επαναφορτίσεις οι επαναφορτιζόμενες είναι καταδικασμένες.

Αρα εσύ λες ότι οι eneloop είναι καλύτερα γιατί δεν αποφορτίζονται, αρά αξιοποιείς ότι "ζουμί" βάζεις και δε χάνεται στην αποθήκευση στο συρτάρι, άρα μειώνονται οι κύκλοι φόρτισης στο ίδιο χρονικό διάστημα, άρα θα με βγάλουν πιό πολύ. Σωστά;

Όμως, πες ότι φορτίζω το πρωί 2000 enellop και 2500 μια άλλη μάρκα και φεύγω εκδρομή. Ποιες θα μου δώσουν περισσότερο "ζουμί" μέχρι το βράδυ? Αναφέρομαι σε καινούριες μπαταρίες, όχι ταλαιπωρημένες.

Link to comment
Share on other sites

H απάντηση που γυρεύεις στο θέμα της αντοχής του συσσωρευμένου φορτίου, είναι: LSD NiMH battery.

Low self-discharge NiMH batteries are good for photography and other high energy requirement applications. Due to the low self-discharge, they are also suitable for long-term intermittent or low-current uses; they might last a year or longer between charges, much better than ordinary NiMH batteries. They can therefore also be used for electrical clocks, remote controls, etc.

By the way, oι eneloop είναι απλά οι LSD batteries της Sanyo.

Oρίστε που θα βρεις LSD:

Ιnfinium από Panasonic

ReCyko από Gold-peak

Eneloop από Sanyo

Link to comment
Share on other sites

Το παραπάνω άρθρο μιλάει για νέα γενιά eneloop.

Ρε συ... έλεος!

EDIT: Μέχρι τώρα κανείς εδω δεν έχει αναφέρει τις LSD μπαταρίες. Το μόνο που είδα είναι να θεωρούνται οι eneloop ως.. LSD.

Και γράφω κάτι να μάθει ο κόσμος για τι πράγμα μιλάει, έτσι να μην τους αποκαλέσει κανείς "άσχετους"... και μου λες για τις eneloop;

Ε λοιπόν να σας πληροφορίσω ότι οι Duracell, και οι Sony Cycle energy είναι καλύτερες!

Link to comment
Share on other sites

Όμως, πες ότι φορτίζω το πρωί 2000 enellop και 2500 μια άλλη μάρκα και φεύγω εκδρομή. Ποιες θα μου δώσουν περισσότερο "ζουμί" μέχρι το βράδυ? Αναφέρομαι σε καινούριες μπαταρίες, όχι ταλαιπωρημένες.

Στην διαρκεια της ημερας περισσοτερο ζουμι εχει το μεγαλυτερο νουμερο.

(αν και φανταζομαι οτι σε ενα χρονο -αφου ταλαιπωρηθουν- θα εχουν αντιστραφοι οι οροι υπερ των lsd..μπαταριων)

εδιτ...

αναφερω πιο πανω οτι η "τεχνολογια eneloop" ειναι μπακαλιστικος ορος..

Link to comment
Share on other sites

Επειδή η χρήση δεν είναι έντονη και δεν θέλω να ανοίγω accounts σε on-line shop για 15 ευρω αγορά, μάλλον θα πάρω ότι καλύτερο βρω σε γνωστό shop που θα πεταχτώ για αναλώσιμα κτλ. Thanks για την ενημέρωση πάντως, άκρως διαφωτιστική. :clap:

Στην διαρκεια της ημερας περισσοτερο ζουμι εχει το μεγαλυτερο νουμερο.

(αν και φανταζομαι οτι σε ενα χρονο -αφου ταλαιπωρηθουν- θα εχουν αντιστραφοι οι οροι υπερ των lsd..μπαταριων)

Κάπως έτσι το αντιλαμβάνομαι κι εγώ.... thanks!

Link to comment
Share on other sites

αναφερω πιο πανω οτι η "τεχνολογια eneloop" ειναι μπακαλιστικος ορος..

Συγνώμη αλλά ακριβώς σε αυτό έχω ένσταση. Eneloop είναι όνομα της μπαταρίας, του μοντέλου τέλος πάντων 'χαμηλής αποφόρτισης' της Sanyo. Θα μπορούσε να την λέει και Hyper super duper triplex power. Η τεχνολογία όμως γενικά ονομάζεται "Low self-discharge".

Για να γινει flame χρειαζονται 2 και παραπανω ατομα..

Οπως μπηκατε (στο φλαμε).. βγειτε.

Έκανα edit και έχω στείλει και διευκρινιστικό pm στον yanni, φαντάζομαι πως το θέμα είναι εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά ακριβώς σε αυτό έχω ένσταση. Eneloop είναι όνομα της μπαταρίας, του μοντέλου τέλος πάντων 'χαμηλής αποφόρτισης' της Sanyo. Θα μπορούσε να την λέει και Hyper super duper triplex power. Η τεχνολογία όμως γενικά ονομάζεται "Low self-discharge".

Το φανταστηκα..

Αλλα μιας και ειναι οι πρωτες που βγηκαν (ή εστω που εγιναν γνωστες στο ευρυ κοινο και σε μενα-δεν ξερω αν οντως εχουν την πρωτια) μου ειναι πιο ευκολο να χρησιμοποιω το ονομα τους και να καταλαβαινουν και οι αλλοι πιο ευκολα χωρις περαιτερω εξηγησεις σε τι αναφερομαι.

Δες το -περιπου- οπως με το ονομα "jeep" .Kαι αυτο μαρκα ειναι ..αλλα πλεον χαρακτηριζει ολοκληρη σειρα αυτοκινητων και την χρησιμοποιουμε (την λεξη) πλεον εσκεμμενα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.