Jump to content



GTX 260,216 Core η κατι αλλο?


GT88

Recommended Posts

το pc μου είναι αυτό της υπογραφής...θέλω να του βάλω μια καλή καρτουλα γιατι αυτη που ειχα βαλει πριν 1,5 χρονο ειναι πολυ μαπα αλλα τοτε δεν εβγαινα...τεσπα σκεφτομαι να βαλω αυτη

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1293567&Manufacturer=EVGA&category=69977735&catalog=20

εχω 2 αποριες....

1)το motherboard μου (ASUS P5K) θα την αξιοποιησει?

2)το τροφοδοτηκο μου ειναι το http://www.driverheaven.net/reviews/enermax535/unit.htm

ειναι αρκετα τα watt του για αυτη τη καρτα?ξερει κανεις ποσα watt θελει η συγκεκρημενη?

Link to comment
Share on other sites

1) Το motherboard σου θα την αξιοποιήσει.

2) Το τροφοδοτικό πιστεύω ότι είναι ok, κυρίως λόγω του ότι είναι enermax.

Κοίτα και την palit που είναι λίγο φθηνότερη

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1294237&CHIPSET_TYPE=GTX+260+Cuda&category=69977735&catalog=20

Link to comment
Share on other sites

το motherboard εχει chipset P35 και ειναι η απλη εκδωση της p5k γιαυτο ρωταω....οσο για το τροφοδοτικο πιστευω οτι θα ειναι οριακα αν η καταναλωση ειναι 190 watt οπως ειχα διαβασει καπου...το προβλημα ειναι οτι δε μπορω να βαλω μεγαλητερο τροφοδοτικο γιατι το ups μου ειναι 800va και αν αλλαξω τροφοδοτικο θα πρεπει να αλλαξω και ups και αυτο ειναι προβλημα $$$$$.

Link to comment
Share on other sites

Το P35 σου δίνει μια θύρα pci-eΧ16 1.0, ενω η κάρτα είναι 2.0. Υπάρχει backward compatibility, με συνέπεια η κάρτα να λειτουργεί μια χαρά με τη μητρική σου.

Μπορούμε να μιλάμε για μια απώλεια σε επιδόσεις της τάξης του 2-3%, περισσότερο ψυχολογική δηλ.

Εχω P35+gtx285, ενω νομίζω πως στο forum μας υπάρχουν μέλη που έχουν συνδυάσει P35+GTX295 με ''κολασμένα'' αποτελέσματα.

Το τροφοδοτικό είναι όντως οριακό, αλλά νομίζω ότι δε θα έχει πρόβλημα. Αν ήταν κάποιο noname θα σου έλεγα να το ξεχάσεις.

Το δικό σου είναι 535W+34A στη 12αρα. Απ' οσο ξέρω η gtx260 θέλει 36Α, αλλά δεν πρόκειται για κάποιο spec που προκύπτει από επίσημα datasheet's. Ακόμα και έτσι να είναι όμως, το αυτί σου δεν ιδρώνει για 2Α.

Link to comment
Share on other sites

για χαμηλοτερη καταναλωση μηπως να κοιταξω για καμια gts250 η καμια 4870?βασικα ξεχασα να αναφερω τις απαιτησεις μου....

την θελω ΑΘΟΡΥΒΗ και δροσερη...του κουτι μου ειναι εντελος αθορυβο και δροσερο και σε idle και σε load...οποτε ετσι θελω να παραμηνει...δεν εχω κανενα κολημα ουτε σε ATI ουτε σε NVIDIA...αα ξεχασα θελω και συνδεση hdmi που νομιζω οτι η 260 δεν εχει...

Link to comment
Share on other sites

μιας και αναφερθηκε καπου...σε ποστ..

το psu σου αν και κραταει ακομα..δωστο σε καποιον αλλον.

Παλιωσε σχετικα...σαν σχεδιαση.(οχι εξωτερικη) .Το efficiency του πρεπει να παιζει στο 75-77% περιπου.

Με ενα συχρονο θα παιζεις περιπου στο 85% που σημαινει ..οτι για (πες) περιπου 250 watt που θελει το pc σου(μετα το psu) θα εχεις μια μειωση 25-30watt χωρις να αλλαξεις αλλο hardware περα απο το τροφοδοτικο.

Θα ελαφρυνεις και το Ups με αυτην την κινηση ..(εκτος αν ριξεις τα 25watt σε πιο ενεργοβορα καρτα).

Πηγαινε για την gtx260 ..αν αυτην ειχες σταμπαρει αρχικα..

Αν περιμενεις και κανα μηνα ακομα καλυτερα.

Περι θορυβου κλπ δεν μπορω να βοηθησω βεβαια..

Link to comment
Share on other sites

τροφοδοτικό δεν αλλαζω γιατι αν μπει μεγαλύτερο θα εχω προβλημα με το UPS μου...για να καταλαβεις το ups μου ειναι APC 800VA και βγαζει 550 watt

υπολογισε οτι πανω στο ups εκτος απο το 535watt τροφοδοτικο εχω και την 19αρα EIZO,ηχεια 5,1,τιμονιερα φορτιστες κτλ...αν κανω αυτο που λες και τραβαει μονο το τροφοδοτικο εστω και 500 καθαρα watt τοτε θα εχω προβλημα...για να καταλαβεις το ups μου κανει 200 ευρο...δεν συμφερει να το αλλξω...:blink:

αρχικα ειχα σκοπο να βαλω κατι σε 4850...παιχνιδια παιζω σπανια...μονο με ενα δυο εχω κολημα αλλα ειναι simulators και ειναι αρκετα ελαφρια...φαντασου οτι με την αχρηστη καρτα που εχω τωρα τα παιζω σχεδον ανετα...το ενα το παιζω ολα στο full και παιζω στα 98 fps:sarcastic:...απλος η συγκεκρημενη μου ζοριζει το cpu χωρις λογο καποιες στιγμες και θελω να τη ξεφορτοθω...τωρα λογικα αν η gts250 που εχω βαλει στο ματι ειναι οντως μια βελτιομενη 9800gtx+ σε αποδοση,καταναλωση και ψιξη τοτε πιστευω οτι με καλυπτει και με το παραπανω.....

Link to comment
Share on other sites

τη συγκεκριμένη καρτα μαλλον την αποκλείω...by the way η κάρτα είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ...26 εκατοστα?δλδ θα ειναι απο τη μια μερια του κουτιου στην αλλη...:-O...ξερει κανεις να μου πει ποσα watt χρειαζεται η gts250 και ποσο η gtx260?

Link to comment
Share on other sites

τροφοδοτικό δεν αλλαζω γιατι αν μπει μεγαλύτερο θα εχω προβλημα με το UPS μου...για να καταλαβεις το ups μου ειναι APC 800VA και βγαζει 550 watt

υπολογισε οτι πανω στο ups εκτος απο το 535watt τροφοδοτικο εχω και την 19αρα EIZO,ηχεια 5,1,τιμονιερα φορτιστες κτλ...αν κανω αυτο που λες και τραβαει μονο το τροφοδοτικο εστω και 500 καθαρα watt τοτε θα εχω προβλημα...για να καταλαβεις το ups μου κανει 200 ευρο...δεν συμφερει να το αλλξω...:blink:

αρχικα ειχα σκοπο να βαλω κατι σε 4850...παιχνιδια παιζω σπανια...μονο με ενα δυο εχω κολημα αλλα ειναι simulators και ειναι αρκετα ελαφρια...φαντασου οτι με την αχρηστη καρτα που εχω τωρα τα παιζω σχεδον ανετα...το ενα το παιζω ολα στο full και παιζω στα 98 fps:sarcastic:...απλος η συγκεκρημενη μου ζοριζει το cpu χωρις λογο καποιες στιγμες και θελω να τη ξεφορτοθω...τωρα λογικα αν η gts250 που εχω βαλει στο ματι ειναι οντως μια βελτιομενη 9800gtx+ σε αποδοση,καταναλωση και ψιξη τοτε πιστευω οτι με καλυπτει και με το παραπανω.....

To τροφοδοτικο δινει οσα χρειαζεται..οχι ο,τι εχει .Αν το pc σου θελει πχ..250watt τοσα θα δωσει οχι 525 επειδη τετοιο εχεις.Βεβαια απο το ups θα τραβηξεις 250/0.77 =325watt(0.77 το efficiency) .Με ενα πιο συχρονο θα ελαφρυνεις το Ups...(κατα 25 watt βεβαια ..αλλα κατι ειναι και αυτα) ασχετα αν ειναι 550-650 watt το καινουριο.

Anyway...ψιλα γραμματα ..

Απλα η θα ειχες ελαφρυνει το ups ή δεν θα σε ενδιεφερε ποια καρτα καιει λιγοτερο..

Link to comment
Share on other sites

To τροφοδοτικο δινει οσα χρειαζεται..οχι ο,τι εχει .Αν το pc σου θελει πχ..250watt τοσα θα δωσει οχι 525 επειδη τετοιο εχεις.Βεβαια απο το ups θα τραβηξεις 250/0.77 =325watt(0.77 το efficiency) .Με ενα πιο συχρονο θα ελαφρυνεις το Ups...(κατα 25 watt βεβαια ..αλλα κατι ειναι και αυτα) ασχετα αν ειναι 550-650 watt το καινουριο.

Anyway...ψιλα γραμματα ..

Απλα η θα ειχες ελαφρυνει το ups ή δεν θα σε ενδιεφερε ποια καιει λιγοτερο..

το ξερω οτι δινει οσο χρεαζετε αλλα σου ειπα οτι αμα τραβήξω πανω απο 450 (σε game δλδ) μετα θα εχω προβλημα...

το τροφοδοτικο μου εχει 80% efficiency

τεσπα οσο για το τροφοδοτικο οτι δε θα εχω προβλημα ειναι σιγουρο?

CPU: E6850 CORE 2 DUO (3.00),stock cooler

MOBO: ASUS P5K

RAM: TRANSCEND AXE RAM 4GB 1066(2*2GB KIT) + CORSAIR COOLER

GPU: ASUS EAH2400PRO(μλκ ειναι)

PSU: ENERMAX 535W

HD: WD 320GB AAKS (7200RPM-16MB)

DRIVE: ASUS DL 1814BL (IDE)

και εχει πανω καμια 10αρια ανεμηστιρακια....

και εχω σκοπο εκτως απο τη καρτα να βαλω...

καρτα ηχου

velociraptor 150

δευτερο drive...

Link to comment
Share on other sites

και με την νεα καρτα που θες να βαλεις..(οποια και αν ειναι ..@130-150Ε) ...μονο με βραχυκυκλωμα θα τραβηξει το pc σου 450 watt..

παρε intel ssd@200E και οχι veloci.

Δεν γλιτωνεις 70Ε..απλα πετας 130E.

Link to comment
Share on other sites

και με την νεα καρτα που θες να βαλεις..(οποια και αν ειναι ..@130-150Ε) ...μονο με βραχυκυκλωμα θα τραβηξει το pc σου 450 watt..

παρε intel ssd@200E και οχι veloci.

Δεν γλιτωνεις 70Ε..απλα πετας 130E.

αυτο με το τροφοδοτικο που ειπες δε το καταλαβα....

οσο για το δισκο που λες εκτος του οτι θα εχω με τα διπλα λεφτα τη μιση χωριτικοτητα ποσο % ποιο γρηγορος θα ειναι ο ssd σε σχεση με τον velociraptor?

Link to comment
Share on other sites

περι τροφοδοτικου ...

απλα δεν προκειται ποτε να τραβηξεις 450watt με το υπαρχον hardware..(+την καινουρια καρτα).

οπα μπερδευτικα...δλδ μου λες οτι με το τροφοδοτικο που εχω τωρα θα ειμαι κοπμλε και μετα τις αναβαθμισεις?σε αλλο ποστ ποιο πανω αλλα μου ελεγες...μπερδευτικα...:...:

Link to comment
Share on other sites

by the way η ξερει κανεις να μου πει ποσα watt χρειαζεται η gts250 και ποσο η gtx260?

H Nvidia λέει :

GTS250=minimum 450W

GTX260=minimum 500W

Κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει η αναβάθμιση από 8800gt σε GTS250. Τσάμπα το βάλε-βγάλε στο κουτί...

Σύμφωνα με τα οσα έχεις γράψει, θα σου πρότεινα να μείνεις με τη 8800gt. Εξάλλου είσαι με 19αρα οθόνη. Όταν θα βρεθεί κάποιο παιχνίδι να δυσκολεύει την κάρτα, τότε άρχισε να κοιτάς για την επόμενη.

Αν πάλι θέλεις να αναβαθμίσεις, νομίζω ότι πρέπει να κοιτάς από GTX260-216sp/4870 1gb και πάνω.

τη συγκεκριμένη καρτα μαλλον την αποκλείω...by the way η κάρτα είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ...26 εκατοστα?δλδ θα ειναι απο τη μια μερια του κουτιου στην αλλη...:-O...

Το κουτί σου νομίζω πως είναι midi??

Aν ναι, κάνε ενα μέτρημα γιατί δύσκολα βολεύονται αυτές οι γομαρόκαρτες σε τέτοια κουτιά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.