Jump to content



GTX 260,216 Core η κατι αλλο?


GT88

Recommended Posts

δε θυμαμαι να εγραψα πουθενα οτι εχω την 8800...η καρτα μου ειναι αυτη

EAH2400 256

http://www.ozone3d.net/gpu/asus_radeon_hd_2400pro/images/asus_radeon_2400pro_01.jpg

φοβερη ε?

τεσπα...η gtx260 χωραει μεσα ισα ισα..δλδ απεχει απο τους δισκους 1-2 εκατοστα...τσιμα τσιμα....

οσο για το τρφοδοτικο που λεγαμε πριν ξεχασα να αναφερω οτι εχει μονο ενα 6pin για καρτα γραφικων δλδ αυτο σημενει οτι πρεπει να βαλω τον ανταπτορα με τα molex που δινει η καρτα...θα δουλεψει σωστα?

Link to comment
Share on other sites

καλα που ρωτησες για το κουτι...νομιζα οτι ηταν midi απο τα μεγαλα αλλα τελικα ειναι full tower...αλλα και παλι δε λες οτι χωραει με ανεση μεσα....26cm ειναι αυτα...http://www.pcstats.com/articleview.cfm?articleID=1870

Link to comment
Share on other sites

δε θυμαμαι να εγραψα πουθενα οτι εχω την 8800...η καρτα μου ειναι αυτη

EAH2400 256

sorry...ειλικρινά δε ξέρω πως μου ήρθε:tomato:

και η GTS250 θα είναι μια καλή αναβάθμιση τότε:T:

οσο για το τρφοδοτικο που λεγαμε πριν ξεχασα να αναφερω οτι εχει μονο ενα 6pin για καρτα γραφικων δλδ αυτο σημενει οτι πρεπει να βαλω τον ανταπτορα με τα molex που δινει η καρτα...θα δουλεψει σωστα?

απ' οσο ξέρω ναι

Link to comment
Share on other sites

sorry...ειλικρινά δε ξέρω πως μου ήρθε:tomato:

no problem...

λοιπον τωρα που σκαλιζα το pc ειδα οτι τελικα απο το τροδοδοτηκο βγαινουν 2 pci express

1χ6pin

1x6pin+2pin(8pin)

και τα 2 ειναι κοκκινα και μαλλον προοροζονται και τα 2 για καρτα γραφικων..δεν ειμαι σιγουρος...

οριστε και αυτα...

dsc03385.jpgdsc03385.jpg

τελικα μπορω να βαλω την gtx260 απροβλημαστιστα?τα Α φτανουν?η 260 θελει 36 νομιζω

psuenermax.jpg

dsc03385.jpg w2048.pngpsuenermax.jpg w1478.png

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω κάποια από αυτές (τιμές από Πλαίσιο):

1. EVGA GTX 260 (216 Core, PCI Express, 896MB) 159,00 €

2. MSI GTX260-T2D896 896MB (PCI Express) 160,00 €

3. Sparkle GTX 275 SVGA (PCI-Express, 896 MB) 173,00 €

Η 1 έχει 216 cores αλλά η 2 είναι με 198 αλλά λίγο κλοκαρισμένη εργοστασιακά. Καλύτερα πάρε την 3 που είναι ο διάδοχος. 15 ευρό διαφορά μόνο!

Προσωπικά έχω την 2 και είναι μια χαρά. Θα φτιάξεις και σωστά profiles σε RivaTuner και σε normal χρήση δεν θα ακούς τίποτα (αν και με τα καμια 10αρία fanάκια που είπες, αμφιβάλω λίγο για το πώς αντιλαμβάνεσε την ησυχία :unsure:

Πάρε κάρτα να βγάζει τον αέρα έξω 100%, βασικό αν θες να μην ανεβάσεις τη θερμοκρασία μέσα στο κουτί. Στη mobo πρόσεχε όχι μόνο αν φτάνει στους δίσκους, αλλά αν σου κρύβει τίποτα SATA connectors.

Για το PSU δεν θα έχεις πρόβλημα - μη σε απασχολεί.

Link to comment
Share on other sites

χα..για το τροφοδοτικό το ελπίζω...στην περίπτωση μου που δίνει λιγότερα Α στη κάρτα αυτό τι απώλειες θα έχει?μήπως δε θα δουλεύει τέρμα η κάρτα η θα τρώγω κάνα ρεσταρτ...αν τελικα καταληξω σε gtx260 σιγουρα θα παρω την 216core και σιγουρα evga γιατι εχω ακουσει πολυ καλα λογια για την ποιοτητα της...απο θερμοκρασιες ας ελπισω να τα καταφερνει καλα η ψυξη της...οσο για τα sata conectors ειναι πολυ κοντα αλλα νομιζω οτι δε θα εχω προβλημα....

οσο για τα 10 fans ειναι ολα σε χαμηλες στροφες...φαντασου οτι το μονο που ακουγετε στο pc μου ειναι ελαχιστα η εργοστασιακη ψυκτρα οταν ζεσταίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα πηρα αυτην (μαλλον πηρα 2) και δεν το μετανιωσα καθολου. Αθορυβη τελειως, με πολυ καλη ψυξη. Οι ανεμιστηρες ειναι ρυθμιζομενοι μεσα απο το Nvidia Control Panel και με τους ανεμιστηρες στο 40% οι θερμοκρασιες ειναι αρκετα χαμηλες.

Οσο για το τροφοδοτικο σου ειναι υπεραρκετο για την GTX260.

Link to comment
Share on other sites

με προβληματίζει λίγο η μάρκα...δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει palit και δε ξέρω τι παίζει...έχουν και 2 χρονια εγγυηση ενω η evga 3...αν σου ειναι ευκολο πες μου θερμοκρασιες idle και full load πανω κατω....

Link to comment
Share on other sites

1)αλλο 9800gtx και αλλο 9800gt...η gts250 ειναι σχεδον ιδια με την 9800gtx+ και στο site της nvidia λεει 450watt minimum...τεσπα ασχετο

2)δεν εχει σημασια τη τροφοδοτικα προτείνει σαν minimum η nvidia γιατι 500αρι απο 500αρι διαφερει πολυ!

3)

9800gtx+ 140watt

gts250 150watt

gtx260 182watt

gtx275 195watt

gtx295 σχεδον 290:-O:-O:-O

τεσπα thnx for the try...:T:

αυτο που με απασχολούσε ειναι το οτι η gtx260 λεει 36Α και το τροφοδοτικό μου βγάζει 34....αυτό δε ξέρω αν θα εχει επιπτωσεις....

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα εφιαλτικά σενάρια με τα βατ που ανακοινώνουν οι εταιρίες είναι περισσότερο για το φόβο των Ιουδαίων: η πιο ενεργοβόρα 260 είναι της Asus και απαιτεί κάπου 140+ βατόπουλα, η συντριπτική πλειοψηφία των 260 είναι κάτω από 140, ενώ υπάρχουν και φοβερές και τρομερές "φτιαγμένες" και τελείως αθόρυβες 260 με κατανάλωση 127 βατ...

Πχ. http://www.edel-grafikkarten.de/product_info.php?info=p243_GTX-260--GSPE--600--Palit---Gainward---Design-.html με επίπεδο θορύβου απίστευτα 19 ντεσιμπέλ σε 2D/3D.

Link to comment
Share on other sites

Για δες αυτην ειναι πολυ εντυπωσιακη και OC.

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.519070

μπα θέλω η κάρτα να πετάει τον ζεστο αέρα έξω...το ποιο πιθανό είναι να πάω για την EVGA gtx260..θα περιμενω λιγες μερες να παρουσιαστουν οι καινουργιες μπας και ριξουν λιγο ακομα τη τιμη αν και δεν το βλεπω...παντως αν εχει κανεις την evga θα ηθελα να μου πει εντυπωσεις απο θορυβο και θερμοκρασιες...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο, αλλα καποιες καρτες, σαν την ASUS GTX 260 MATRIX http://www.asus.com/product.aspx?P_ID=UcYfkNA6tbq7MmgQ&templete=2 μπορεις να ρυθμισεις με καποιο προγραμμα(iTracker) τα volt σε GPU και MEM.Aυτο ειναι και θεμα hardware, η μονο software.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.