Jump to content



NF2 Northy : Cooling vs. O/C


chroma

Recommended Posts

Τι ψύξη χρησιμοποιήτε στο northbridge του NF2; Σε τι FSB δουλεύει σταθερά και με πόση τάση; Επειδή τώρα ψάχνω να το βελτιώσω, με εξαίρεση της θερμοαγώγιμης κάτω από το cooler η οποία ήταν από ανύπαρκτη εως λάθος τοποθετημένη, τα υπόλοιπα είναι τα stock της μητρικής (abit nf7s). Έτσι δουλευει 220mhz με 1.6vdd stable και 2.5-3-3-8 με 2.8 τάση.

Link to comment
Share on other sites

stock coolιng του Zenith7NJS, αλλα με ενα 12αρη temperature-controlled στο plexi απεναντι απο ram και chipset να φυσαει. Δυστυχως VDD δεν μετραει η zenith αν και με το mod απο οτι διαβασα πρεπει να ειναι μαλλον προς 1,7. fsb 215 me timings 5-3-2-2. Φτανει μεχρι 230 αλλα μετα πρεπει να ριξω πολυ τα timings 8-4-4-2,5.

Link to comment
Share on other sites

Originally posted by soki

Aυτο http://www.hacshop.gr/hac/servlet/gr.hac.display.Visualiser?action=showproduct&item=669 κανει παρα πολυ καλη δουλεια, το χρησιμοποιω κατα κορον αν του βαλεις και ενα ανεμιστηρακι πανω δεν παιζεται...

με το ίδιο και ένα 40ρι φαν, πάω 235+ με 1,8v vdd... παραπάνω κόβουν οι μνήμες

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ποια rev του chipset έχεις. To Α2 και Α3 είχαν κοίλο σχήμα και χρειαζόταν ένας περίδρομος απο θερμοαγώγιμο υλικό για να έχουμε καλή επαφή. Πολλοί μάλισταν έκαναν και lapping στο chip(μέχρι να σκάσει μύτη ο χαλκός). Στα A1/C1 το σχήμα άλλαξε και έγινε το κλασικό ίσιο.

Α και στην ερώτηση σου. Titan chipset και AS3 πάνω σε ξυσμένο A2(αυτό δεν ήταν το πρώτο?). 225 fsb με 1,6 vdd. Κάποια στιγμή πρέπει να το αναλάβει ο γνωστός άγνωστος και να του κάνει το mod για να δω που θα φτάσει...

Link to comment
Share on other sites

Ο Hipro βέβαια. Απλώς βαριέμαι να το λύσω και να του το πάω. Μάλλον θα γίνει αυτό, όταν περάσω σε wc(και επομένως θα έχω εξασφαλίσει και καλύτερη ψύξη για το northbridge)

Link to comment
Share on other sites

Παει 220 με την ψυκτρα που εχει πανω της η ASUS... Βγαζει και κανα 3ωρο πριμε ... Αλλα για σταθερά μαλον γυρω στα 218.. μεγαλύτερο boot μέχρι να μπει win νομίζω 232 (ή 230 δεν θυμάμαι καλά)...

Link to comment
Share on other sites

Οταν ειχα το ASUS Α7N8Χ με το rev 1.2 μεχρι καπου 185-190 ειχα παει

με rev 2 οταν ειχα μητρικη που αναιβενει δεν ειχα μνημες , και οταν ειχα μνημες η μητρικη που ειχα τοτε σταματουσε στα 208.Ενεδεικτικα αναφερω οτι καπου 220 πηγαινε η προηγουμενη.

Ολα αυτα με το μανισιο ψυκτρακι και χωρις καθολου ταση οτι εδινε η μητρικη απο την μανα της ποσο ηταν αυτο δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Lapped Α3 , με μια παλιά ψύκτρα απο Ρ3 ,αλλά με καλή σχεδίαση.

βέβαια... ενώ default (1.56) πάει 203 περίπου (3d..,...,) για 225 περίπου θέλω.. ....1.94-95 πραγματικά (ένδειξη 1.97) ....πάντως δουλεύει ακόμη...

Link to comment
Share on other sites

Στο nf7-s με το cooler της foto ειμαι max στα 232 με 1.7vdd αλλα επειδη εχω προβλημα με τα multi 10-11 στον 2400+ ειμαι 228x11 και ο σενσορας απο το nexus panel δειχνει 30-31c με θερμοκρασια κουτιου 25-26c!!

post-73-1416070568,3849_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Βγήκαν οι Swiftech γιά AMD και INTEL Northbridges.........ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΕΣ......και "βαρβάτες"........... Σε λίγο καιρό και στην Ελλάδα σε "γνωστό" μαγαζί (τους "ψήνω" να τις φέρουν - ακούς???)......... :D:)

LINK HERE .....Δεν είναι τέλειες???........Click on chipset heatsinks......

Link to comment
Share on other sites

Originally posted by hipro5 on 30-09-2003 at 23:49

Βγήκαν οι Swiftech γιά AMD και INTEL Northbridges.........ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΕΣ......και "βαρβάτες"........... Σε λίγο καιρό και στην Ελλάδα σε "γνωστό" μαγαζί (τους "ψήνω" να τις φέρουν - ακούς???)......... :D:)

LINK HERE .....Δεν είναι τέλειες???........Click on chipset heatsinks......

Αν εννοείς από εικαστικής άποψης όχι δεν είναι τέλεια. Έχω δη πολύ καλύτερη μοντέρνα τέχνη.

Αν όμως τα κρήνης με βάση την λειτουργικότητα, γράψε κάτι παραπάνω να καταλάβει και ο πένητας ιθαγενής.

Πετάτε όλοι μια παραπομπή σε εγγλέζικη ιστοσελίδα και όποιος μπορεί ας καταλάβει. Εγώ βλέπω κάτι μπλοκ ανακατεμένα με βούρτσες για χτένισμα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια χτες μαζι με εναν 12αρη Sunon ειπα να παρω και εναν 4αρη χοντρουλη(σαν αυτο που φαινεται πανω στο Swiftech που εκανε post o RootX, οχι τον λεπτο) για το Northbridge, και τον δοκιμασα σημερα και κανει ΤΡΟΜΕΡΗ δουλεια, αν τον βρειτε παρτε τον αμεσως!!!!

:woot:

post-40-1416070569,3656_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.