Jump to content



PHP IDE (ποιο?)


neuromancer

Recommended Posts

Έχει κανείς άποψη?

Zend: http://www.zend.com/en/

NuSphere: http://www.nusphere.com/products/phped.htm

Eclipse: http://www.eclipse.org/pdt/

Delphi for PHP: http://www.embarcadero.com/products/delphi-for-php

Dreamweaver?

άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα έχω δουλέψει.
Μόνο για Java editor μετράει
Dreamweaver?
Αν και δεν με πολυ ενθουσίασε είναι το καλύτερο από αυτά που ανέφερες. Αυτό δουλεύω κι εγώ.
Link to comment
Share on other sites

Το χρησιμοποιώ χρόνια το DW αλλά σε ASP/MSSQL. Μια χαρά είναι, απλά τα Zend και NuSphere είναι εξειδικευμένα για PHP και παρακολουθούνε και ταχύτατα την εξέλιξη της γλώσσας (ειδικά το Zend - αυτοί εξελίσουν και την PHP!). Η Adobe για παράδειγμα είπε πριν από λίγο καιρό ότι δεν ασχολείται με τα DW extentions που είχαν ασυμβατότητες με PHP 5.3 (όχι ότι τα χρησιμοποιώ βέβαια... απλά λέμε τώρα....)

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως οι εξελίξεις τρέχουν με τρελό ρυθμό στο web programming.

Το Zend απ' ότι βλέπω φαίνεται ωραίο πακετάκι, θα δω αν βρω χρόνο να το δοκιμάσω.

Πάντως αν καταλήξεις κάπου, θα ήθελα να μας πεις τις εντυπώσεις σου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δουλεύω με το Aptana το οποίο είναι free plugin για το Eclipse και το θεωρώ αρκετά καλύτερο από το PDT. Έχει και pro version με παραπάνω features αλλά ποτέ δεν τα χρειάστηκα, πλήν του FTP support. Η νέα έκδοση όμως (1.5.1) έχει το FTP support και στην free edition. :>

Για μικροβελτιώσεις και scriptακια κτλ, το notepad++ κάνει χρυσή δουλειά. Επίσης και το Komodo Edit είναι καλούτσικο (και crossplatform!) αλλά κάνει αρκετά περισσότερη ώρα να φορτώσει από το notepad++ :/

O eclipse είναι από τους καλύτερους IDE είτε πρόκειτε για Java είτε για C++ είτε για οτιδήποτε. Πολύ customizable, cross-platform και fully packed. Kαι είναι open-source φυσικά. Ποιός ο λόγος να πληρώσεις περί 300-400€ για το DW? Το μόνο αρνητικό του eclipse είναι ότι κάνει έναν αιώνα για να ξεκινήσει :p

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επειδή είμαι Borlandοαναθρεμένος, βρήκα το IDE της Eclipse για C++ πριν 3-4 χρόνια που το δοκίμασα φλύαρο, άβολο, δύσχρηστο, βαρύ και άσχημο. Δεν ξέρω κατά πόσο βελτιώθηκε η κατάσταση από τότε αλλά είναι γεγονός ότι σε open πρέπει να είναι το καλύτερο IDE.

Link to comment
Share on other sites

Το CDT έχει φτιάξει πάρα πολύ και με το Galileo και το update του 6.0.0 (ήταν και από την 5 έκδοση τούμπανο βέβαια)...

Μπορείς να γράψεις και plugins και να κάνεις ότι γουστάρεις...

Χρειάστηκε πριν από μερικές μέρες να κάνω realtime sharing ενός project, έτσι ώστε να δουλεύουμε ταυτόχρονα δυο άτομα στο ίδιο C αρχείο και workspace γενικότερα, οπότε έψαχνα τι λύση υπήρχε... τελικά βρήκα ένα plugin (DocShare) του eclipse το οποίο χρησιμοποιεί το πρωτόκολλο ECF (Eclipse Communication Framework) και κάνει sharing το project μέσω XMPP το οποίο το υποστηρίζει και το gmail... Το πρόβλημα ήταν ότι το plugin ήταν γραμμένο για τον java editor, αλλά τελικά έφτιαξα ένα άλλο plugin με class το DocShare και το έκανα να δουλεύει με τον CDT... έστησα και έναν XMPPS server στο domain μου με τον OpenFire, ώστε να μην περνάνε οι κώδικες από τους servers της Google και δούλεψε μια χαρά... πολύ δύναμη ο eclipse, δεν το συζητάμε, είναι χαλαρά ο καλύτερος editor μακραν και ξεπερνάει ακόμα και το Visual SlickEdit που θεωρούσα κάποτε κορυφη... Είναι άπειρα αυτά που μπορείς να κάνεις και επειδή είναι και open source ο κόσμος έχει πέσει με τα μούτρα...

Να φανταστείς ακόμα και πολύ σοβαρές εταιρίες του χώρου έχουν αρχίσει να γυρνάνε τα επαγγελματικά τους IDE σε eclipse, όπως πχ η ARM με το νέο RealView Developer Studio 4.0 το οποίο τρέχει σε μονταρισμένο eclipse, το OpenAT της Sierra Wireless (η μεγαλύτερη εταιρία σε embedded GSM applications) είναι μια από της μεγαλύτερες και καλύτερες μόντες του eclipse και άλλοι πολλοί... χαμός...

O ιδανικός συνδυασμός για C/C++ για γρηγοροδουλειές είναι το Galileo (CDT) με το update και την μόντα του mingw που βγάζει ο TDM (TDM/MinGW) γιατί παλεύει μόνος του με την αναβάθμιση του GCC στον Mingw και τον έχει φτάσει στην έκδοση 4.4.1 που υποστηρίζει πλέον και multithreading με το OpenMP (και άλλα πολλά), καθώς ο κανονικός MinGW έχει σταματήσει στην έκδοση 3...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.