Jump to content



Tv tuner (καλο)


Kostas007

Recommended Posts

Θελω να παρω ενα tc tuner το οποιο να ειναι εξωτερικο (usb).

εχω πελαγωσει ασχημα

σιγουρα θελω να εχει dvb-t (και s δε θα με χαλαγε)

οπως επισης και 1080...

αυτο εβλεπα http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1298224&x=30&category=69977767&catalog=20

αλλα δεν γραφει και πολυ αναλυτικα τα χαρακτηριστικα του

Link to comment
Share on other sites

αυτην http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1298224&x=30&category=69977767&catalog=20

ελεγα

αλλα μου φαινεται τελικα πολυ ακριβη...

λεω μαλλον να παω σε κατι πιο φτηνο και ας μην εχει και πολλα πολλα

Link to comment
Share on other sites

αυτην http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1298224&x=30&category=69977767&catalog=20

ελεγα

αλλα μου φαινεται τελικα πολυ ακριβη...

λεω μαλλον να παω σε κατι πιο φτηνο και ας μην εχει και πολλα πολλα

Αυτό δεν ειναι USB, δεν θελει ΚΑΝ Η/Υ για να δουλέψει. Αυτό + ένα μονιτορ + ρεύμα = TV και απο τον υπολογιστή σου δεν έχεις πρόσβαση καν σε αυτό.
Link to comment
Share on other sites

Και εγω HAUPPAUGE θα σου προτεινα,απο ενα παλιο που ειχα χρυσοπληρωσει(τωρα δεν υποστηριζεται απο τα Vista:suicide2:) και ειχα μεινει απολυτα ευχαριστημενος.Αν ειναι να δωσεις λιγα λευτα παραπανω αξιζει,γιατι τα φτηνα δεν ειναι τοσο καλα:pleasantry:

Link to comment
Share on other sites

Επειδη και μενα μ' ενδιαφερει το θεμα το εχεις δοκιμασει το συγκεκριμενο; Καλο μου φαινεται.

Διαφορετικα για εσωτερικο τι θα προτεινες;

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι κι εγώ για tuner, μιας και η m4a79 σε απόλυτη συνεργασία με τη 3870X2, μου άφησαν μόνο μια ελεύθερη PCI για τη κάρτα ήχου, και το cinergy 400tv πήρε πόδι, άρα ψάχνω κάτι σε USB.

Έχω βρει τα παρακάτω, που φαίνεται να τη παλεύουν:

AverMedia H810 Aver TV Tunner Pilot (USB, DVB-T, Analogue) (έχει και GPS)

AverMedia Aver TV Hybrid Volar HX

Hauppauge HVR 900 Hybrid TV Stick TV Tunner

Πως τα βλέπετε; Έχει δοκιμάσει κανείς τα προγράμματά τους;

Link to comment
Share on other sites

Επειδη και μενα μ' ενδιαφερει το θεμα το εχεις δοκιμασει το συγκεκριμενο; Καλο μου φαινεται.

Διαφορετικα για εσωτερικο τι θα προτεινες;

Έχω δοκιμάσει παλιότερο εσωτερικό μοντέλο της Leadtek και ήταν πάρα πολύ καλό.

Αλλά και απο γνωστούς και το net ακούω καλά λόγια.

Για εσωτερικό θα πρότεινα το αντίστοιχο leadtek πάλι dvr 3200 Η

Αυτό το Avermedia 180 κάλο φαίνεται άλλα δεν ξέρω τι software έχει. Γιατί άν έχει αυτό που έχουν και οι εσωτερικές της κλαφτα χαράλαμπε

Link to comment
Share on other sites

Μια καλή πηγή σύγκρισης/αναζήτησης έχει εδώ.

Βάσει αυτού, απέκλεισα το Hauppauge HVR-900 που σκεφτόμουν πριν, γιατί λέει ότι το HVR-950 έχει τα παρακάτω μειονεκτήματα:

  • Analog tuner does not have hardware encoder so picture is not the best
  • Drivers support only one HVR-950 per PC when using Hauppauge application (multiple's supported in MCE, SageTV and BeyondTV)
  • Application software somewhat confusing to install and setup
  • Included application (WinTV 2000) does not support close captioning

Επίσης δεν πιστεύω πως το άψογο remote της Cinergy μου, που πλέον βγήκε στη σύνταξη, μπορώ να το κάνω να δουλέψει με το νέο tuner, οπότε θέλω και remote.

Μάλλον θα καταλήξω στο AverMedia AVERTV TwinStar DVB-T (USB).

Νοοb question: Το βύσμα DVB-T είναι το ίδιο με το απλό RF antenna, ε;

Link to comment
Share on other sites

DVB-T = mpeg2

Αν δεν κάνω λάθος χρειάζεται DVB-C για να λαμβάνει τα νέα ψηφιακά προγράμματα των ιδιωτικών σταθμών κάτι που ακόμα μάλλον δεν υπάρχει σε USB Tuner ή είναι πανάκριβο.

Αν έχεις καλή λήψη των αναλογικών βούτα ένα απλό αναλογικό και στο μέλλον όταν χρειαστεί πάρε και έναν ψηφιακό δέκτη επιτραπέζιο που να δέχεται σήμα DVB-C και σύνδεσέ τον στο Video In του USB Tuner.

Αυτή την στιγμή TV Tuner με mpeg4 μάλλον δύσκολα θα βρεις - αν υπάρχει - κάτω από 100€.

ΟΚ, μάλλον έγραψα λάθος πριν λέγοντας ότι το Avermedia δεν υποστηρίζει mpeg4 - οπότε γκριζάρισα τα προηγούμενα σχόλια, αλλά θα σου πρότεινα να επιβεβαιώσεις ότι το mpeg4 δεν αναφέρεται αποκλειστικά σε αναπαραγωγή αρχείων. Μπερδεύτηκα με την περίπτωση των TV Box της Aver όπου ξεκάθαρα στο faq αναφέρει ότι κανένα μοντέλο της με ψηφιακό δέκτη δεν υποστηρίζει mpeg4.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.