Jump to content



Tv tuner (καλο)


Kostas007

Recommended Posts

Τι εννοείς σχετικά με την αναπαραγωγή αρχείων MPEG4; Λογικά το MPEG4 που έχουν εκεί, μαζί με το DVB-T και τη μέγιστη ανάλυση των 1920x1080, σημαίνει ότι έχει τη δυνατότητα να κάνει λήψη ψηφιακών προγραμμάτων.

Τέλοσπάντων, βασικά με ενδιαφέρει που έχει τηλεκοντρολ αποδεκτής, όπως φαίνεται, ποιότητας, και έχει καλά χαρακτηριστικά. Θα συνδέσω σε αυτό απλό RF, το οποίο όμως μέσω του παρόχου τηλεόρασης μου δίνει καμιά 80άρα κανάλια (discovery και λοιπά συνδρομητικά), και αυτά τα κανάλια έρχονται σε εμένα καμπάνα, δεν έχουν ούτε το παραμικρό χιόνι ή παρεμβολή, οπότε με ενδιαφέρει να είναι καλής ποιότητας το tuner πρώτα απ' όλα σε αναλογική αποκωδικοποίηση. Δυστυχώς reviews δεν υπάρχουν, και μόνο από γνώμες των ήδη κατόχων και βάσει τιμής μπορεί κάποιος να καταλάβει κάποιος πόσο ποιοτικό είναι κάτι. Ψηφιακό επιλέγω, επειδή απλά δε λέει να πάρω σκέτο αναλογικό.

Μάλλον θα το χτυπήσω (ίσως και αύριο εάν το έχουν ετοιμοπαράδοτο στο εδώ Πλάισιο -εξωτερικό), και θα ενημερώσω με εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας πρόσφατα για TV Box ξέχασα μια σημαντική παράμετρο για τα USB/internal tuners. Μπορούν να αναβαθμιστούν τόσο στο firmware όσο και στο software.

Τώρα όσον αφορά το mpeg4. Τα ιδιωτικά θα εκπέμψουν σε άλλο πρότυπο από αυτό της ERT. Οι τωρινοί mpeg2 δέκτες είναι για πέταμα όσον αφορά τα ψηφιακά των ιδιωτικών σταθμών. Το ίδιο και οι περισσότεροι ενσωματωμένοι, στις παλαιότερες κυρίως, τηλεοράσεις. Νομίζω όσες έχουν CI interface έχουν δυνατότητα αναβάθμισης, χωρίς να παίρνω και όρκο.

Αυτό που απλά λέω είναι αυτό που τόνισε και ο FANISTELROOY ποιο πάνω. Να κοιτάξετε ότι σίγουρα θα παίζουν το σήμα των ιδιωτικών σταθμών και να μην εννοούν αλλιώς την mpeg4 υποστήριξη (π.χ. ότι μπορείς να κάνεις εγγραφή με mpeg4 codec ή να παίξεις αρχείο video κωδικοποιημένο σε mpeg4).

Θέλει λίγο προσοχή σε αυτό.

Υ.Γ. Μιας και αναφέρθηκε η Crypto θα ήθελα να τους δώσω συγχαρητήρια :tw:

Δεν λέω, το TV Box τους που πήρα από την Mediamarkt (αναφέρω την Mediamarkt διότι η πολιτική της στην επιστροφή προϊόντων είναι "Δεν σας αρέσει φέρτε το πίσω" ) είναι ΟΚ με εξαιρετική λήψη και απλά ψιλό φτήνια remote.

Αλλά ρε γαμώτο αφού κύριοι το παίζετε Ελληνική εταιρία γιατί δεν κάνατε τον κόπο να προσθέσετε και την Ελληνική γλώσσα? Αγγλικά η Κινέζικα η μοναδική επιλογή για το OSD. Μπράβο σας :giveup::wall::hang3:

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς σχετικά με την αναπαραγωγή αρχείων MPEG4; Λογικά το MPEG4 που έχουν εκεί, μαζί με το DVB-T και τη μέγιστη ανάλυση των 1920x1080, σημαίνει ότι έχει τη δυνατότητα να κάνει λήψη ψηφιακών προγραμμάτων.

Τέλοσπάντων, βασικά με ενδιαφέρει που έχει τηλεκοντρολ αποδεκτής, όπως φαίνεται, ποιότητας, και έχει καλά χαρακτηριστικά. Θα συνδέσω σε αυτό απλό RF, το οποίο όμως μέσω του παρόχου τηλεόρασης μου δίνει καμιά 80άρα κανάλια (discovery και λοιπά συνδρομητικά), και αυτά τα κανάλια έρχονται σε εμένα καμπάνα, δεν έχουν ούτε το παραμικρό χιόνι ή παρεμβολή, οπότε με ενδιαφέρει να είναι καλής ποιότητας το tuner πρώτα απ' όλα σε αναλογική αποκωδικοποίηση. Δυστυχώς reviews δεν υπάρχουν, και μόνο από γνώμες των ήδη κατόχων και βάσει τιμής μπορεί κάποιος να καταλάβει κάποιος πόσο ποιοτικό είναι κάτι. Ψηφιακό επιλέγω, επειδή απλά δε λέει να πάρω σκέτο αναλογικό.

Μάλλον θα το χτυπήσω (ίσως και αύριο εάν το έχουν ετοιμοπαράδοτο στο εδώ Πλάισιο -εξωτερικό), και θα ενημερώσω με εντυπώσεις.

Τελικα το αγορασες; Θα μας πεις εντυπωσεις;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τελικά την έκανα τη καλαμία ο λακαμάς!

Το πήρα τελικά το avermedia, αλλά δεν είχα κοιτάξει καν το post του Κώστα παραπάνω, που αναφέρει ότι δεν είναι hubrid... Μη έχοντας και μεγάλη σχέση με dvb-t και τα ρέστα, δεν ήξερα ή μάλλον ήξερα αλλά κατά πάσα πιθανότητα δε μου έκοψε, και αφού τώρα το έχω συνδέσει με την αναλογική κεραία δε βρίσκει κανένα κανάλι, τίποτα...

Μου διέφυγε εντελώς ότι πρέπει να είναι hybrid, μου είχε καρφωθεί ότι το dvb-t είχε "backwards compatibility"...

Πω ρε ξενέρωμα.. Και το κακό είναι ότι είναι και κάτσε καλά όλο το set-άκι. Άψογο πρόγραμμα media center style, πολυ καλό OSD κτλ.

Ούτε να το βγάλω στο σφυρί δεν μπορώ, ποιος θα το πάρει... :fist:

Άμα είσαι βλαμμένος... :wall:

EDIT: Κώστα κι εγώ αυτό λέω να πάρω τελικά... χαχαχα α ρε βλαμμένε (αυτοκριτική) :rofl:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά την έκανα τη καλαμία ο λακαμάς!

Το πήρα τελικά το avermedia, αλλά δεν είχα κοιτάξει καν το post του Κώστα παραπάνω, που αναφέρει ότι δεν είναι hubrid... Μη έχοντας και μεγάλη σχέση με dvb-t και τα ρέστα, δεν ήξερα ή μάλλον ήξερα αλλά κατά πάσα πιθανότητα δε μου έκοψε, και αφού τώρα το έχω συνδέσει με την αναλογική κεραία δε βρίσκει κανένα κανάλι, τίποτα...

Μου διέφυγε εντελώς ότι πρέπει να είναι hybrid, μου είχε καρφωθεί ότι το dvb-t είχε "backwards compatibility"...

Πω ρε ξενέρωμα.. Και το κακό είναι ότι είναι και κάτσε καλό όλο το set-άκι. Άψογο πρόγραμμα media center style, πολυ καλό OSD κτλ.

Ούτε να το βγάλω στο σφυρί δεν μπορώ, ποιος θα το πάρει... :fist:

Άμα είσαι βλαμμένος... :wall:

EDIT: Κώστα κι εγώ αυτό λέω να πάρω τελικά... χαχαχα α ρε βλαμμένε (αυτοκριτική) :rofl:

Μήπως να το πας πίσω :whistle2:

Αν δεν έχεις πετάξει κουτιά, χαρτιά κτλ κτλ νομίζω θα το πάρουν ;)

Link to comment
Share on other sites

@offtopic

...Οι εμπειρίες μου από crypto λένε "μακριά"...
Η πρώτη μου (και μοναδική) εμπειρά με crypto, ήταν πριν κανά τριάρι χρόνια με ένα usb montem.

Αυτό που μου έχει μείνει είναι το κακό support. Συγκεκριμένα τότε είχα αποφασίσει να χρησιμοποιώ linux σαν κύριο λειτουργικό και δεν υπήρχαν drivers.:hm:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Τελικα ειναι καλο απο αποψη software-ποιοτητας κτλ?

Γιατι ενδιαφερομαι και 'γω...

Το είχα ξεχάσει το thread εντελώς. Είναι πολυ καλό το συγκεκριμένο tuner, έχει και θύρα με παρεχόμενο καλώδιο που βγάζει σε s-video, RCA κτλ. Πολυ καλό software, δεν έχω βρει ούτε ένα μικρό bug μέχρι στιγμής, έχει πολλές επιλογές και ρυθμίσεις και έχει καλή ποιότητα εικόνας. Μπορείς να βάλεις επιπρόσθετα και το Aver Media Center, που είναι αρκετά καλό και σου δίνει τα πάντα στο πιάτο. Το μόνο μου παράπονο είναι ότι επειδή το θέλω για desktop χρήση, έχει μπει αναγκαστικά στις πίσω USB, καθιστώντας έτσι το remote control άχρηστο, αφού δεν υπάρχει οπτική επαφή με το IR. Έχει βέβαια στη συσκευασία καλώδιο USB προέκτασης, αλλά δε βολεύει γιατί μετά θα φαίνεται επάνω στο γραφείο το καλώδιο της κεραίας. Αυτό βέβαια ισχύει για όλα, σχεδόν, τα USB TV Tuners. Το προτείνω πάντως, είναι καλή αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Το είχα ξεχάσει το thread εντελώς. Είναι πολυ καλό το συγκεκριμένο tuner, έχει και θύρα με παρεχόμενο καλώδιο που βγάζει σε s-video, RCA κτλ. Πολυ καλό software, δεν έχω βρει ούτε ένα μικρό bug μέχρι στιγμής, έχει πολλές επιλογές και ρυθμίσεις και έχει καλή ποιότητα εικόνας. Μπορείς να βάλεις επιπρόσθετα και το Aver Media Center, που είναι αρκετά καλό και σου δίνει τα πάντα στο πιάτο. Το μόνο μου παράπονο είναι ότι επειδή το θέλω για desktop χρήση, έχει μπει αναγκαστικά στις πίσω USB, καθιστώντας έτσι το remote control άχρηστο, αφού δεν υπάρχει οπτική επαφή με το IR. Έχει βέβαια στη συσκευασία καλώδιο USB προέκτασης, αλλά δε βολεύει γιατί μετά θα φαίνεται επάνω στο γραφείο το καλώδιο της κεραίας. Αυτό βέβαια ισχύει για όλα, σχεδόν, τα USB TV Tuners. Το προτείνω πάντως, είναι καλή αγορά.

Σ'ευχαριστω.

Και κατι τελευταιο... Εχεις 64μπιτο λειτουργικο?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Μιας και αναστήθηκε το θέμα, μία ερώτηση:

- Σε φορητό υπολογιστή είναι προτιμώτερο να επιλεγεί κάρτα τηλεόρασης σε σύνδεση ExpressCard ή USB;

Είχα διαβάσει παλιότερα για ψιλοκολλήματα με κάρτες USB, δεν ξέρω αν ισχύουν ακόμη...

Λογικά, αν η σύγκριση είναι μεταξύ USB 2.0 και ExpressCard (Pcie 2.0), η δεύτερη λύση είναι προτιμητέα λόγω ταχύτητας διαύλου, σωστά;

Αν και θεωρητικά μπορεί να είναι έτσι, δεν ξέρω τί ισχύει στη πράξη πλέον...το γεγονός ότι οι περισσότεροι κατασκευαστές προτιμούν τις κάρτες USB δεν ξέρω τί σημαίνει, όμως, όσον αφορά τη "βιωσιμότητα" και τη προσοχή στην υποστήριξη των καρτών αυτών από τις κατασκευάστριες εταιρείες...

Σκεφτόμουν να τσιμπήσω μια Avermedia AverTV Hybrid NanoExpress....διαβάζω όμως για ιδιαίτερα εύθραστο βύσμα κεραίας και με ανησυχεί...

Γενικά τις Avermedia τις εχω σε εκτίμηση...στο παρελθόν έχω δει καλές επιδόσεις (ποιότητα εικόνας/λήψης) ακόμη και από φτηνές κάρτες

Όσον αφορά τις κάρτες σε USB είναι σκέτο πέλαγος η αγορά και το μόνο σταθερό κριτήριο νομίζω εν τέλει πως είναι η τιμή κι ίσως κάποιες επιμέρους λειτουργίες, πχ διπλό tuner...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.