Jump to content



Opera 10.00


Jaco

Recommended Posts

Για όσους ενδιαφέρονται έχει κυκλοφορήσει εδώ και λίγο καιρό o Opera 10.00...

Περισσότερες πληροφορίες εδώ...: http://www.opera.com/browser/

Η πιο σημαντική αλλαγή είναι το turbo mode, το οποίο λέει ότι συμπιέζει την πληροφορία, για τις αργές συνδέσεις... Για να πω την αλήθεια, δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς κάνει, άλλα σίγουρα δεν είναι ακριβώς έτσι όπως τα λένε, γιατί δεν μπορείς να συμπιέσεις μια πληροφορία που δεν έχεις ήδη, εκτός και αν η συμπίεση υποστηρίζεται από την πλευρά του web server... κατ' εμέ κάποιο κόλπο με την cache κάνουν και του έχουν δώσει zuper-duper όνομα για κράχτη... Εξ' άλλου ως γνωστών η Opera δεν έχει ανάγκη από βελτίωση ταχύτητας, είναι ίσως ο πιο γρήγορος browser...

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά για να συμπιέζεις τις εικόνες κτλ μιας σελίδας, θα πρέπει πρώτα να τις κατεβάσεις, διαφορετικά δεν μπορείς να τις συμπιέσεις... αυτό είναι που δεν μπορώ να καταλάβω πως το κάνουν, χωρίς την χρήση cache πάντα...

Εδιτ:

Το έψαξα λίγο και το βρήκα... τελικά είναι όπως είχα υποθέσει, συμπιέζουν πρώτα στον server τον δικός τους το internet και στο σερβίρουν από εκεί... Νταξ... δεν ξέρω κατά πόσον είναι δόκιμη λύση αυτό, σε άλλες περιπτώσεις μπορεί να είναι ταχύτερο και σε άλλες πιο αργό...

opera_turbo.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η πιο σημαντική αλλαγή είναι το turbo mode, το οποίο λέει ότι συμπιέζει την πληροφορία, για τις αργές συνδέσεις... Για να πω την αλήθεια, δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς κάνει, άλλα σίγουρα δεν είναι ακριβώς έτσι όπως τα λένε, γιατί δεν μπορείς να συμπιέσεις μια πληροφορία που δεν έχεις ήδη, εκτός και αν η συμπίεση υποστηρίζεται από την πλευρά του web server... κατ' εμέ κάποιο κόλπο με την cache κάνουν και του έχουν δώσει zuper-duper όνομα για κράχτη... Εξ' άλλου ως γνωστών η Opera δεν έχει ανάγκη από βελτίωση ταχύτητας, είναι ίσως ο πιο γρήγορος browser...

Επειδη το χω κατεβασει εδω και καμια βδομαδα και επειδη το χρησιοποιω πιο πολυ για downloading ,δεν παρατηρησα καμια διαφορα με turbo on.Πιο γρηγορο θεωρω τον Chrome,αλλα παντα θα ειναι ενας απο τους πιο γρηγορους με διαφορα απο IE,FF.:hmm:

Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλημερα...μιας κ ειναι ηδη ανοιχτο το θεμα ας ρωτησω μηπως ξερει κανεις απο εσας γιατι εψαξα κ δε βρηκα τπτε....υπαρχει κανα addon η προγραμματακη για να κανεις backup τον opera οπως ειναι???δλδ με τους κωδικους που εχει κρατημενο το θεμα που εχω βαλει κ ολα τα συναφη...οπως ειναι to mozilla backup??Γιατι θελω να κανω ενα φορματ κ κολλαω μονο σε αυτο επειδη εχω ξεαχασει κωδικους απο πολλα σιτες κ δε θα τα βρισκω μετα!

Link to comment
Share on other sites

google for "osie", αυτό είναι το καλύτερο αυτή τη στιγμή.

(το site του διανομέα είναι down, αν επιτρέπεται πείτε μου να το ανεβάσω εδώ σε rapid ή ότι άλλο θέλετε)

ps όσο αναφορά το turbo mode είναι για τις pstn γραμμές κατά κύριο λόγο αφού συμπιέζει τα images, ή όταν κάποιος κάνει upload torrent και έχει μπουκώσει το modem του και ταυτόχρονα προσπαθεί να σερφάρει κιόλας...εγώ το έχω πάντα κλειστό, αλλά να με ειδοποιεί να δει ότι και καλά η σύνδεση αργεί

Link to comment
Share on other sites

φοβερο προσθετο ειναι το unite.... googlαρετε το λιγο.

Πραγματι "φοβερο". Νομιζω αρκετοι hackers θα το χρησιμοποιησουν για πιο ευκολη διοδο στο συστημα μας. Κριμα ομως, γιατι κατι τετοιες εφαρμογες κλεβουν λευτα απο τους απλους web deisgners που με μια τροποποιηση ενος ετοιμου template περνουν τα 100αρικα για πλακα, ονοματα δεν λεμε τους βλεπουμε γυρω μας καθε μερα :)

Ασχετα απο την πλακα φενεται προοδευτικο. Μπραβο στον opera.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι λάθος κάνεις...που βρίσκεται το profile σου?

C:\Documents and Settings\Kostas\Application Data\Opera\Opera\profile οπως ειναι τον αντεγραψα κ οταν τον ξαναβαλα στα win7 που εχω περασει στο αλλο παρτιτιον δε κρατησε τπτε απολυτος!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.