Jump to content



Δοκιμη stepping Π4..2,4C και 2,6C


Vagouridis

Recommended Posts

Αφου ειδαμε τι κανει ο 2.4C με SL6WR βρηκαμε να δοκιμασουμε και 2.6C με το αντιστοιχο και καλα νεο stepping. 2.6C SL6WS .To πληρη step δινεται στην παρακατω φωτο .To max ο/c απολυτα σταθερα ηταν 263 fsb me 1.75 στο βιος δηλαδη 1,63 σε full load.Ψυξη ενα κλασσικο πια WC με μπλοκ 11.......Επισης δεν μπουταρε με τιποτα πανω απο 270 fsb..Σχετικα καλο o.c αλλα οχι και κορυφαιο.

post-32-1416070570,6049_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα super bios suvior μην παιζεις με τα νευρα μου.....( και ναι δεν με ικανοποιησε σαν cpu...) αλλα μεχρι την παρασκευη θα εχω βρει καλο στεππινγκ ακομα και εαν χρειαστει να ψαξω ολη την quest , interset , rubicom , makedonika , e-net , ctc , ακομη και το σημειο που δεν το βλεπει φως στο σωμα του ζαχου....αι σιχτιρ δηλαδη....

Link to comment
Share on other sites

Originally posted by Vagouridis on 02-10-2003 at 01:18

Κοιτα super bios suvior μην παιζεις με τα νευρα μου.....( και ναι δεν με ικανοποιησε σαν cpu...) αλλα μεχρι την παρασκευη θα εχω βρει καλο στεππινγκ ακομα και εαν χρειαστει να ψαξω ολη την quest , interset , rubicom , makedonika , e-net , ctc , ακομη και το σημειο που δεν το βλεπει φως στο σωμα του ζαχου....αι σιχτιρ δηλαδη....

:p

Link to comment
Share on other sites

Ακομα ενα αποτελεσμα αυτη την φορα με εναν 2.4C.Mε την ιδια ψυξη εφτασε 284 fsb , η ταση ηταν ιδια ...1,75 βιος 1,668 σε full load.Παρακατω φοτο απο το ακριβες στεππινγκ του.Τελος παντοτε μιλαω για rock stable καραστασεις.

post-32-1416070571,7944_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ενας 2.6C L321 ο οποιος με 1.525 στο bios πηγε μεχρι και τα 262 fsb...μετα το χαος , οτιδηποτε πιο πανω ημουν στην φαση το βραδυ σταθερος το πρωι αστα να πανε...

(αυτος δοκιμαστηκε στο WC του jax7480 παλι με asus P4P800...) επισης πριν πολυ καιρο..

Ενδεικτικα αναφερω οτι περασε παο τα χερια μου και ενας 2.6C filipines με στεππινκ 7312 .....ο μιχαλης -11 το πηγε με 1,7 ταση στα 3500 και φυσικα με WC πανω σε μια abit IC7

post-32-1416070572,1534_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και καποια κουλα σε ολη την διαρκεια των δοκιμων

1)Δεν ξερω για αλλες mobo αλλα οι asus με 865/875 θελουν ψυξη και αυτο βοηθαει σε σταθεροτητα σε μεγαλα fsb.

2)Οι μαλαισιανοι σε συγκρση με τους φιλλιπινεζους ειναι πιο ζεστοι και εχουν μεγαλυτερα undervoltage ......Ο 7312 ο 2.6C απλα ειχε πτωση της ταξεως του 0,025 μονο .

3)Ακομα και αναμεσα σε καλα stepping υπαρχουν διαφορες.

4)Οι 2.4 εφτασαν σχεδον τα ιδια με τους 2.6 αλλα ειχαν και μεγαλο fsb με οτι συνεπαγεται αυτο.

5)Παρατηρησα οτι οσο τα fsb ανεβαινουν αρα και οι μνημες ειχα -εχουν - εχουμε προβληματα με artifacts σε games.Ιδιαιτερα με 2*512 τα προβληματα εμφανιζονται σε χαμηλοτερα fsb.Βεβαια το μεμτεστ σε dos στα ιδια timings στα ιδια mhz οι μνημες εβγαζαν καλυτερο νουμερο με 1gb παρα me 512... εαν καποιος ξερει κατι για αυτο ας μας-με ενημερωσει.

Link to comment
Share on other sites

Mπράβο Billy....

Aντε επιτέλους και ένα καλό νέο για εσένα που ταλαιπωρήθηκες αρκετά με τα διάφορα προβλήματα που αντιμετώπισες..... :D

Kαιρός λοιπόν για την μεγάλη στροφή σε AMD64 ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.