Jump to content



Η αληθεια για την πανδημια της νεας γριπης


elpadrone

Recommended Posts

Eιχα προσφατα μια κουβεντα αναφορικα με το γεγονος οτι υπαρχει φοβος απο τον WHO (world health organization) οτι οι φαρμακευτικες εταιριες μπορουν να παραγουν μονο τα μισα εμβολια απο οσα χρειαζονται καθε χρονο λογο περιορισμων στις γραμμες παραγωγης τους (that is 3.000.000.000 εμβολια αντι για 6.000.000.000 το χρονο).

Το εμβολιο κατασκευασθηκε πρωτα απο τη νοβαρτις υπο τις οδηγιες του WHO και λογο της κρισημοτητας της καταστασης η πατεντα διανεμηθηκε σε ολες τις φαρμακοβιαμηχανιες του κοσμου.

Τεσπα το θεμα με τον υποτυπο H1N1 του ιου της γριπης Α ειναι οτι ειναι η πρωτη πανδημια μετα το 1968 της ασιατικης γριπης που στοιχησε τη ζωη σε 1.000.000 ανθρωπους. Κατηγοριοποιηθηκε σε επιπεδο υγειονομικου συναγερμου 6 (δηλαδη πανδημια) στις 11 ιουνιου απο τον WHO.

Μεχρι τις 24 Σεπτεμβριου εχει σκωτωσει πανω απο 4.000 ανθρωπους (4195) ενω ειναι πρακτικα ΑΓΝΩΣΤΟ το ποσους εχει προσβαλει...

Aκριβως λογο αυτης της καταστασης τα εμβολια δεν περασαν οσο ενδελεχεις κλινικες μελετες οσο θα επρεπε και το ερωτημα του συνομιλητη μου ηταν αν θα επρεπε να εμβολιαστει ο ιδιος και τα παιδια του η οχι.

Λοιπον η κλινικη εικονα του ιου ειναι η εξις:

Εχει περιοδο εποασης απο μερικες ωρες (20-24) εως καποιες μερες (μεχρι 2-3) αναλογα τον οργανισμο. Η πιθανοτητα επιβιωσης ειναι μολις 99.8% στο γενικο πλυθησμο και μολις 99.95% στις μη ευπαθεις ομαδες (δηλαδη 5>ηληκια<65). Τα συμπτωματα στη συντρηπτικη πλειοψηφια ειναι εμφανη και εντονα, περιλαμβανουν τυπικα υπερθερμια (1), πνευμονοδιαφραγματικους σπασμους (2), φλεγμονη και εντονες απεκρισεις του ρηνικου βλενογονου (3). Σε βαριες περιπτοσεις συνανταμε φλεγμονη των βρογχων με βλενοδη απεκριση (4), καθως και εντονη δραστηριοτητα του παρασυμπαθητικου νευρικου συστηματος με υδαρα κοπρανα (5).

Οι θεραπειες μεχρι τωρα ειναι σε πειραματικο σταδιο ενω ΚΑΜΙΑ απο αυτες δεν εχει μελετηθει κλινικα! Ειναι σοβαρο αυτο που λεω, ΚΑΜΙΑ απο τις μεχρι τωρα θεραπειες δεν εχει μελετιθει (ποσο μαλλον να επιβεβαιωθει...) κλινικα. Αφορουν δεν την συμπτοματικη αντιμετοπηση της παθησης, δεν ειναι ιοκτονες.

Οι θεραπειες περιλαμβανουν ενα κοκτειλ ουσιων:

Εφαπαξ χορηγηση ακετυλοσαλικιλικου οξεος για την αντιμετοπιση της υπερθερμιας και του αλγους*

Υδατικα διαλυματα πλουσια σε ευπεπεπτες πρωτεινες και υδατανθρακες για την αντιμετοπιση της πρωτεαλυσης, του καταβολισμου και της αφυδατοσης**

Χωρηγηση υπερφυσιολογικων δοσεων ασκορβικου οξεος και την ενισχυση του ανοσοποιητικου***

Εφαπαξ χορηγηση υπογλωσιων παρασκευασματων με 2.5mg μενθολης σε βαση γλυκοζης και κιτρικου οξεος****

Αυτη ειναι η αληθεια της γριπης, οποιος νοιωθει αρκετα γεναιος ας μην εμβολιαστει

1) Πυρετουλης

2) Βηχαλακι

3) Μυξουλες

4) Γατακια

5) Τσιρλιπιπι

--------------

* Ασπιρινουλα

** Κοτοσουπιτσα

*** Πορτοκαλαδιτσα (κατα προτιμηση με τη πουλπα κανει καλο στο αντερακι)

**** Καραμελες Halls για τα λαιμακια

Link to comment
Share on other sites

Οι θεραπειες μεχρι τωρα ειναι σε πειραματικο σταδιο ενω ΚΑΜΙΑ απο αυτες δεν εχει μελετηθει κλινικα! Ειναι σοβαρο αυτο που λεω, ΚΑΜΙΑ απο τις μεχρι τωρα θεραπειες δεν εχει μελετιθει (ποσο μαλλον να επιβεβαιωθει...) κλινικα. Αφορουν δεν την συμπτοματικη αντιμετοπηση της παθησης, δεν ειναι ιοκτονες.

Οι θεραπειες περιλαμβανουν ενα κοκτειλ ουσιων:

Εφαπαξ χορηγηση ακετυλοσαλικιλικου οξεος για την αντιμετοπιση της υπερθερμιας και του αλγους*

Υδατικα διαλυματα πλουσια σε ευπεπεπτες πρωτεινες και υδατανθρακες για την αντιμετοπιση της πρωτεαλυσης, του καταβολισμου και της αφυδατοσης**

Χωρηγηση υπερφυσιολογικων δοσεων ασκορβικου οξεος και την ενισχυση του ανοσοποιητικου***

Εφαπαξ χορηγηση υπογλωσιων παρασκευασματων με 2.5mg μενθολης σε βαση γλυκοζης και κιτρικου οξεος****

Αυτη ειναι η αληθεια της γριπης, οποιος νοιωθει αρκετα γεναιος ας μην εμβολιαστει

1) Πυρετουλης

2) Βηχαλακι

3) Μυξουλες

4) Γατακια

5) Τσιρλιπιπι

--------------

* Ασπιρινουλα

** Κοτοσουπιτσα

*** Πορτοκαλαδιτσα (κατα προτιμηση με τη πουλπα κανει καλο στο αντερακι)

**** Καραμελες Halls για τα λαιμακια

1) Αυτό για τις θεραπείες απο που το γνωρίζεις (λίγες περισσότερες πληροφορίες)

2) Ασπιρίνη σε παιδιά και νέους κάτω των 19 ετών ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ(σύσταση του ΚΕΕΛΠΝΟ)

Link to comment
Share on other sites

1) Αυτό για τις θεραπείες απο που το γνωρίζεις (λίγες περισσότερες πληροφορίες)

Ηταν ειρωνικο δεδομενου οτι η καλυτερη ενδεδειγμενη θεραπεια της γριπης ειναι αντιπυρετικα, κοτοσουπα, πορτοκαλαδα και ξεκουραση...

Αλλα σοβαρα τωρα η αντιμετοπιση των ιωσεων ειναι παντα υποστιρικτικη, τα αντιικα μπορει μαλιστα να κανουν χειροτερο κακο σε ενα οργανισμο στο οποιο ο ιος βρισκεται σε μεγαλα ποσα.

2) Ασπιρίνη σε παιδιά και νέους κάτω των 19 ετών ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ(σύσταση του ΚΕΕΛΠΝΟ)

Ναι ναι σωστο ΑΠΑΓΟΡΕΤΕΤΑΙ δια ροπαλου.

Κοιτα οκ, δεδομενου οτι υπαρχουν εναλακτικες (οποιοδηποτε μη σαλυκιλικο NSAID η παρακεταμολη) οκ εχει μια λογικη, αλλα μην χανουμε και τα μυαλα μας, η επιδημιολογια του συνδρομου rayes ειναι 0.2 περιπτοσεις στο εκατομμυριο. Απο αυτες τις 0.2 περιπτωσεις στο 93% (οχι στο 100%) ειχε προηγηθει καποια ιογενης λοιμοξη κατα την οποια χωρηγηθηκε ασπιρινη. Εξου και ο συσχετισμος που ειναι at the very best λιγακι αδρος. Βεβαια επειδη σε ολες αυτες τις περιπτοσεις ισχυει το better safe than sorry προτεινουν να μην χωρηγητε η ασπιρινη σε παιδια κατω των 12

Link to comment
Share on other sites

Εσύ καλά τα λες και ευχαριστούμε που μας ενημέρωσες,αλλά στο θέμα εμβόλιο δεν είμαι καθόλου σύμφωνος,δεν μπορώ να ακούω άτομα να λένε πήγαινε εμβολιάσου λες και αν δεν το κάνεις θα πεθάνεις,δηλαδή έλεος προσωπικά δεν έχω κάνει της φυματίωσης,δεν κάθομαι να μου χώνουν κάτι βελονάρες ΝΑ κάθε λίγο για just in case θέματα τύπου Η1Ν1,σιγά μην χάσω χρόνο να κάνω ένα Beta για μια γρίπη που σπάνια παθαίνεις σοβαρό θέμα.

Ναι ωραία έχουν πεθάνει 4000+ μέσα σε εκατομμύρια ασθενείς όμως,γιαυτό όλοι είναι 100% σίγουροι ότι θα είσαι εσύ ή εγώ ο επόμενος μέσα στο εκατομμύριο,πάω να γράψω και ένα τζόκερ τώρα που μιλάμε.

Οι θεραπειες μεχρι τωρα ειναι σε πειραματικο σταδιο ενω ΚΑΜΙΑ απο αυτες δεν εχει μελετηθει κλινικα! Ειναι σοβαρο αυτο που λεω, ΚΑΜΙΑ απο τις μεχρι τωρα θεραπειες δεν εχει μελετιθει (ποσο μαλλον να επιβεβαιωθει...) κλινικα. Αφορουν δεν την συμπτοματικη αντιμετοπηση της παθησης, δεν ειναι ιοκτονες.

Ακριβώς,εδώ δεν έχουν μελετήσει καν τις θεραπείες,ξαφνικά βγάλανε και εμβόλιο μέσα σε 2 μήνες που το δοκιμάσανε στο hamster,που το αν έχει παρενέργεια μετά από μισό χρόνο κανείς δεν το ξέρει.

Παλιά φάρμακα και εμβόλια τα δοκιμάζουν ακόμα,τι μας λένε τώρα.

Αυτη ειναι η αληθεια της γριπης, οποιος νοιωθει αρκετα γεναιος ας μην εμβολιαστει

Και όποιος δεν νιώθει,ας πάει να του βάλουν pre-beta υγρό,γιατί νομίζει ότι ήρθε το τέλος του κόσμου και ότι έτσι και κολλήσεις είναι λες και κόλλησες μεταλαγμένο ιό ο οποίος σε μετατρέπει σε zombie μετά από κάτι ώρες και το παίζεις zombine,το headcrab θα λείπει.

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΤΗΣ ΧΑΛΑΛΙΜΑΣ που έλεγε κ ο ASterix αν δεν κάνω λάθος.

ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΕΣ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΕΣ κ τίποτα άλλο. Εδώ ο καημένος ο OBAMA είπε θα κανει δωρεάν σύστημα υγείας για τους άπορους-φτωχούς και πέσαν οι πτωχές οι εταιρίες να τον φάνε..

Και συγχώραμε κιόλας αλλά όταν σε έναν οργανισμό βλέπω τον όρο WORLD ή GLOBAL, ε δεν μου μένει παρά να κρατάω τις όποιες αμφιβολίες μου. WHO και GREENPEACE και WWF και UNESCO και UNICEF και OHE κτλ κτλ. Ολα αυτά μαζί έχουν κοινό παρονομαστή τι άλλο...το χρήμα. Και πάντα προς αυτό αποσοκοπούν. Και όποιο καλό έχει δει ο πλανήτης από τις πράξεις-αποφάσεις των ανωτέρω οργανισμών, είναι καθαρά και μόνο προσωπική πρωτοβουλία κάποιων "παραγόντων" τους που μένουν στην αφάνεια.

Εγώ αυτό που διαπιστώνω δυστυχώς, είναι ότι πέρα από την αποδεδειγμένη κερδοφορία των φαρμακοβιομηχανιών είναι και η περαιτέρω απομάκρυνση των ανθρώπων μεταξύ τους. Και εξηγώ.

Διαταγή σε σχολεία: Όλα τα παιδάκια να έχουν πια το ατομικό τους μπουκαλάκι. Να μην πείνουν ατομικά νερό με το στόμα από τις βρύσες. Υγρό σαπούνι να βρίσκεται παντού κτλ κτλ κτλ... Τα βλέπω εγώ ο "στοργικός" πατέρας και ησυχάζω. Αλλά δεν μου φτάνει αυτό. Κρατάω και το παιδί μου μέσα. Που να τρέχει σε παιδικές χαρές, αλάνες (Ω ναι! υπάρχουν ακόμα) και τα ξένα σπίτια που δεν ξέρω γω τι μικρόβια HN1 και CHOO-Na CHOO-Na Ti CHOO-CHOO-Na παραμονεύουν στα πόμολα και στα playmobil. Τα ίδια στους παιδικούς σταθμούς που απο φέτος ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ τα πιτσιρίκια να κουβαλάνε μαζί τους καμιά κούκλα, ένα αυτοκινητάκι, 2-3 νεροφατσούλες κτλ..Μόνο Παραμύθια που θα ψιλοαπολυμάνονται πριν το πιάσει η κυρά-δασκάλα. Να μην αναφερθώ βέβαια καν, για internet cafes κτλ κτλ. Ξέρετε ότι τα ποντίκια λόγω μικροβίων, ονομάζονται σε αρουραίους... Και εκεί δεν πατάμε το πόδι μας δια ροπάλου...

Μέσα ρε σας λέμε....μην αναπνέετε, μην μιλάτε σε άλλους....και μην ξεχάσετε να εμβολιαστείτε....and you will live in prosperity..

Και δεν μιλαώ καθόλου εκ του ασφαλούς. Δύο τα έχω τα άτιμα.

Link to comment
Share on other sites

Και όποιος δεν νιώθει,ας πάει να του βάλουν pre-beta υγρό,γιατί νομίζει ότι ήρθε το τέλος του κόσμου και ότι έτσι και κολλήσεις είναι λες και κόλλησες μεταλαγμένο ιό ο οποίος σε μετατρέπει σε zombie μετά από κάτι ώρες και το παίζεις zombine,το headcrab θα λείπει.

μαλλον δεν διαβασες αρκετα καλα το ποστ μου μπραδα:p

πρακτικα λεω οτι κανεις πυρετουλι και εχεις μυξουλες και πιθανοτητα επιβιωσης 99.8% και το να κανεις εμβολιο ειναι μια βλακεια και μιση:p

Link to comment
Share on other sites

Lol έλεος με άλλο ύφος νόμιζα ότι το έλεγες,σαν κάτι φίλους μου που νιώθουν ότι πεθαίνουν επειδή δεν έχουν κάνει το εμβόλιο,και το προτείνουν και στους περαστικούς.:fist:

Link to comment
Share on other sites

Ορισμενα πραγματα για τον πυρετο:

Ο πυρετος ανοικει στις φυσιολογικες αμυνες του οργανισμου. Συμβαινει οταν ο υποθαλαμος ρυθμιζει την φυσιολογικη θερμοκρασια του σωματος πιο ψηλα για να σκωτωσει τα παθογονα. Το συναισθημα ριγους, κρυου, η ταχυπαλμια κτλ συμβαινει γιατι το σωμα οντως κρυωνει γιατι θεωρει οτι η φυσιολογικη θερμοκρασια ειναι παραπανω.

Ο πυρετος ειναι ως εξις:

38-39 χαμηλος

39-40 μετριος

40-41.1 ψηλος

41.1+ ειναι ιατρικο επειγον

Τον πυρετο τον ριχνουμε ΜΟΝΟ οταν ειναι ΠΑΝΩ απο μετριος, δηλαδη μετα το 39-40 γιατι μεχρι τοτε κανει ΚΑΛΟ

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή μου παρεπιπτόντως όταν ανεβάζει πυρετό....ΑΝΕΒΑΖΕΙ για τα καλά...δεν υπάρχει μέση κατάσταση. 39-40 στάνταρ. Ο παιδίατρος βέβαια λέει ότι αυτό δείχνει άμεση άμυνα του οργανισμού...Ντεπονάκι - πονστανάκι (αλήθεια ποιος λέει ότι απαγορεύεται το postan? διότι μόνο αυτό την πιάνει γρήγορα)...η το καλύτερο αντιπυρετικό....χλιαρό μπάνιο ή τουλάχιστον βρέξιμο των άκρων. Βέβαια στα παιδιά ο πυρετός είναι ψιλοκαθημερινό φαινόμενο ιδίως στις μέρες μας με τις αλλάγες του καιρού και τα διάφορα σωματίδια να πλανόνται στον αέρα, αλλά ο πυρετός δεν είναι σημάδι ίωσης-γρύπης κτλ. Έτσι και δεις όμως πιτσιρίκι να έχει γίνει "μαρούλι" χωρίς καμία διάθεση, τότε αρχίζεις να ανησυχείς.

Link to comment
Share on other sites

Ο παιδίατρος βέβαια λέει ότι αυτό δείχνει άμεση άμυνα του οργανισμού...Ντεπονάκι - πονστανάκι (αλήθεια ποιος λέει ότι απαγορεύεται το postan? διότι μόνο αυτό την πιάνει γρήγορα)...η το καλύτερο αντιπυρετικό....χλιαρό μπάνιο ή τουλάχιστον βρέξιμο των άκρων.

Ε ναι αυτο ακριβως δειχνει ενα υγειες ανοσολογικο συστημα. Το χλιαρο μπανιο ΔΕΝ ειναι αντυπυρετικο, κατεβαζει τη θερμοκρασια του σωματος αλλα μονο παροδικα γιατι δεν επαφερει τον υποθαλαμο σε φυσιολογικο setpoint θερμοκρασιας.

Ο πυρετος προκαλειται οταν παραγεται προσταγλαδινη Ε2 που δρα στον υποθαλαμο και αναιβαζει το θερμορυθμηστικο σημειο του οργανισμου, πολυ σπανια θα δεις πυρετο χωρις καποια λιμοξη.

Εχει διαφορα παντος η υπερθερμια με τον πυρετο, αν δηλαδη ο πιτσιρικας σου εχει 38 θερμορκασια μετα απο παιχνιδι, ειναι υπερθερμια και ειναι φυσιολογικο, ζεσταθηκε επειδη ετρεχε κουνιοταν κτλ, ο πυρετος ειναι διαφορετικος γιατι ο οργανισμος θεωρει οτι το 38 ειναι φυσιολογικο και οτιδηποτε λιγοτερο σε κανει να αισθανεσαι κρυο.

Και σιγουρα δεν ειναι καθημερινο φαινομενο, αν κανει πυρετους πολυ συχνα για μεγαλα χρονικα διαστηματα (προσεξε ομως πυρετους, οχι απλα υπερθερμια) πρεπει να το κοιταξεις

p.s. σορρυ η πιτσιρικα - να σου ζησει by the way:D

p.s. 2 για να γινω πιο σαφης υπερθερμια (λογο εντονης σωματικης δραστηριοτητας) = αυτοκινητο που ζεσταινεται επειδη ειναι κωλημενο στη κινηση, μολις περασει λιγος αερας απο το ψυγειο θα κρυωσει, πυρετος = αυτοκινητο χωρις ψυγειο

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.