Jump to content



Πρόβλημα με Asus Rampage 2 Extreme και Dominator GT μνήμες


BUSBAS

Recommended Posts

Γεια σας ρε παίδες και ελπίζω κάποιος να μπορεί να με βοηθήσει γιατί ειλικρινά δε την παλεύω άλλο.....

Το σύστημα μου αποτελείται απο RE2+ 965 + GT 2000 CL8

Αν και όταν το σύναρμολογησα φαινόταν και δούλευαν ολα καλα ξάφνικα μια μέρα μου πέταξε ενα bluescreen και απο τότε δε μπορώ να το συνεφέρω.Το ανοίγω και αφου ξεκινάει κανονικά και ανάβουν ολα τα φωτάκια που πρέπει παραμένει εκει και το μόνιτορ δεν ανοιγει...νόμιζα οτι ειχαν καει οι μνημες γι αυτο και τις εστειλα ΡΜΑ και πηρα καινουργιες αλλα παλι τα ιδια...τυχαινει βεβαια να ανοιξει και να δουλέψω μεσα στα windows αλλα μόλις κανω ρεσταρτ παλι τα ιδια ..........αυτο γίνεται εδω και τουλαχιστον μια εβδομάδα και εχω δοκιμασει σχεδον τα πάντα αλλα μάταια..ειτε ενεργοποιω το XMP ειτε οχι ειναι το ιδιο πραγμα....

Κατ αρχην θα ήθελα αν εχει κάποιος ιδιο σύστημα να μου πει πως το εχει σεταρισμένο μηπως κανω εγω κάποια λάθη..απο κει και πέρα οποιαδήποτε βοήθεια θα μου ηταν ιδιαίτερα χρήσιμη γιατι εχω κολλήσει και δε μπορω πλεον να σκεφτώ τίποτα...:hm:

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Να σημειώσω οτι δεν το εχω κλοκάρει ποτε καθόλου ακομα κι οταν λειτουργούσε κανονικά και οτι γενικά απο τα bios αυτα (1366) δεν εχω και πολυ ιδέα..

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις ανακατέψει antivirus? Πρόσφατα διόρθωσα κουφά κρεμάσματα και κολλήματα στο boot εξαιτίας διαδοχικής χρήσης πολλών antivirus. Ειδικά αν έχει και NAV μέσα είναι άστα να πάνε.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις ανακατέψει antivirus? Πρόσφατα διόρθωσα κουφά κρεμάσματα και κολλήματα στο boot εξαιτίας διαδοχικής χρήσης πολλών antivirus. Ειδικά αν έχει και NAV μέσα είναι άστα να πάνε.

Μακάρι φίλε μου άλλα δεν είχα βάλει ποτε και κανένα ...

Link to comment
Share on other sites

Εχεις περάσει το τελευταιο bios;

Nαι φίλε μου το 1506 αν δε κανω λάθος και απο τοτε δε μπόρεσε να ξαναμπουτάρει το μηχανημα οποτε αναγκαστηκα να χρησιμοποιησω το πρωτο μπιος πάλι το 1001 για να μπορεσω να τον ανοίξω πάλι...

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε με ενα dimmaki αν παλι το κανει, δοκιμασε με μια καρτα γραφικων, βγαλε οτι περιττο υπαρχει (usb devices, δισκους κτλ).

Μπορει να ειναι και το τροφοδοτικο σου ή και η μητρικη σ....

Πες μας αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου μου εχει ξανατυχει αυτο με RIIE

για να ξεμπλοκαρει απλα βγαλει το καλωδιο τροφοδοσιας

πατα κανα δυο φορες το κουμπι on/off να ξεφορτισει

και μετα ξανα βαλτο και μπουταρε κανονικα.

δεν χρειαζεται να ξαναφλασαρεις bios

επισης το περιεργο ειναι οτι το συστημα restart εκανε κανονικα.

μονο μετα απο shutdown τυχαινε να μην μπορει να μπουταρει.

ο μονος τροπος που λυθηκε σε εμενα τουλαχιστον, ηταν με ταχυτητα μνημων <1600 (μιλαμε για 12gb ετσι)

επισης να αναφερω οτι δοκιμασα ολα τα διαθεσιμα bios

και οτι με xmp2000 το συστημα εντοπιζε 8 αντι για 12gb

(δοκιμαστηκε με Dominator GT2000, gSKILL ps2000, adata 2133)

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε με ενα dimmaki αν παλι το κανει, δοκιμασε με μια καρτα γραφικων, βγαλε οτι περιττο υπαρχει (usb devices, δισκους κτλ).

Μπορει να ειναι και το τροφοδοτικο σου ή και η μητρικη σ....

Πες μας αποτελεσματα.

Φίλε μου τα εχω δοκιμάσει ολα αυτα δυστυχώς...με ενα dimmaki μονο, με μια καρτα γραφικων με μονο ενα δίσκο και κτλ....Το κακό είναι οτι το πρόβλημα παραμένει....δηλαδή εντάξει μπουτάρει κανονικά και μπαίνω στα windows και ολα φαίνονται οκ αλλα μόλις κανω restart απλα δε ξαναξεκινάει και η ιστορία συνεχίζεται!!

Το θέμα ειναι αν ΄μπορώ να βάλω καποια στάνταρτ ρεύματα ώστε να σταθεροποιηθεί το σύστημα και ας μη κλοκάρω ποτέ...:)

Το τροφοδοτικο δουλεύει άψογα μια που το ξέχασα...

φιλε μου μου εχει ξανατυχει αυτο με RIIE

για να ξεμπλοκαρει απλα βγαλει το καλωδιο τροφοδοσιας

πατα κανα δυο φορες το κουμπι on/off να ξεφορτισει

και μετα ξανα βαλτο και μπουταρε κανονικα.

δεν χρειαζεται να ξαναφλασαρεις bios

επισης το περιεργο ειναι οτι το συστημα restart εκανε κανονικα.

μονο μετα απο shutdown τυχαινε να μην μπορει να μπουταρει.

ο μονος τροπος που λυθηκε σε εμενα τουλαχιστον, ηταν με ταχυτητα μνημων <1600 (μιλαμε για 12gb ετσι)

επισης να αναφερω οτι δοκιμασα ολα τα διαθεσιμα bios

και οτι με xmp2000 το συστημα εντοπιζε 8 αντι για 12gb

(δοκιμαστηκε με Dominator GT2000, gSKILL ps2000, adata 2133)

Δηλαδή πιστεύεις φίλε μου οτι με αυτες τις μνήμες δε θα είναι ποτέ σταθερό??Να παω δηλαδή σε 1600 η να κοιτάξω να αλλάξω τη μητρική με μια άλλη??

Θα με βοηθούσε πάντως παρα πολύ αν μου έλεγε καποιος οτι εχει τις ίδιες μνήμες και το ιδιο mobo και δεν αντιμετωπίζει προβλήματα....το πιο περίεργο απ ολα ειναι οτι το δούλεψα το σύστημα για 2-3 μήνες περίπου χωρίς να έχω κάποια ιδιαίτερα προβλήματα ( και χωρίς να εχω κλοκάρει ποτε φυσικά)....

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πιστεύεις φίλε μου οτι με αυτες τις μνήμες δε θα είναι ποτέ σταθερό??Να παω δηλαδή σε 1600 η να κοιτάξω να αλλάξω τη μητρική με μια άλλη??

Θα με βοηθούσε πάντως παρα πολύ αν μου έλεγε καποιος οτι εχει τις ίδιες μνήμες και το ιδιο mobo και δεν αντιμετωπίζει προβλήματα....το πιο περίεργο απ ολα ειναι οτι το δούλεψα το σύστημα για 2-3 μήνες περίπου χωρίς να έχω κάποια ιδιαίτερα προβλήματα ( και χωρίς να εχω κλοκάρει ποτε φυσικά)....

Εγω παντως δεν εχω καταφερει να Οverclockαρω συστημα με 12gb 2000 μνημες

και να σταθεροποιηθει

ειδικα με xmp profile...

τωρα για 6gb ξεκινα να δεις εαν παιζει με ολα στο auto, χωρις O/C με XMP 'η χωρις

και βλεπεις απο κει και μετα

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως δεν εχω καταφερει να Οverclockαρω συστημα με 12gb 2000 μνημες

και να σταθεροποιηθει

ειδικα με xmp profile...

τωρα για 6gb ξεκινα να δεις εαν παιζει με ολα στο auto, χωρις O/C με XMP 'η χωρις

και βλεπεις απο κει και μετα

Δυστυχως τα εχω δοκιμασει ολα αυτα και τα συμπτωματα ειναι τα ιδια....

Το μονο που δεν εχω δοκιμασει ειναι να βάλω ρευματα manualκαι αυτο επειδή δε τα ξέρω.Αν μπορείς εσυ η τα γνωρίζει κανένας να μου πει για να τα δοκιμάσω εχει καλώς αλλιώς τι να πω ρε παιδια δε ξέρω...:suicide2:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.