Jump to content



Official Battlefield - Bad Company 2 Thread.


Nephiλiμ

Recommended Posts

Λοιπόν αρρωστάκια μου:

Documents> Bf2beta> settings.ini (άνοιγμα με κάποιον κειμενογράφο), 3ο από το τέλος έχει dxversion=auto. Δώστε τιμή 9 και απολαύστε 10-15 fps moaaarrr!!!

και AA off :bad::bad:

Link to comment
Share on other sites

Τώρα να έχεις αγοράσει 5xxx και να παίζεις dx9......... είναι λίγο.........

Καλύτερα 15fps κάτω + dx11. Και αν δεν είναι playable* , καλύτερα medium + dx11, παρά high + dx9. Τώρα θα πεις, "ρε φίλε που την είδες την διαφορά dx9 - dx11", ίσως έχεις δίκιο, ίσως όμως πάλι οι μικρές λεπτομέρειες του dx11 να προσθέτουν άλλη χροιά στο όλο παιχνίδι. Οι devs επιβεβαίωσαν ότι το παιχνίδι υποστηρίζει dx11 (έχει επιβεβαιωθεί η υποστήριξή του και από benches χρηστών), όταν ανακοινώσουν και ποια ακριβώς στοιχεία υποστηρίζουν dx11, τότε θα μπορούμε να συγκρίνουμε. Κάτι GameTrailers θα είναι το πρώτο που θα κάνουν (μετά το ps3/xbox comparison...).

*(αν και στη retail θέλω να πιστεύω ότι θα είναι σενιαρισμένο)

Link to comment
Share on other sites

και AA off :bad::bad:

χ1 η χ2 αν το χεις δε βαραίνει τόσο.

Εγώ με high-medium-medium-high-x1-x2-off-off και πέφτοντας με αλεξίπτωτο ξεκινάει με 60-65 fps.

σε πολύ ξύλο και εκρήξεις άντε να πάει 38-45 και σε γενικές γραμμές παίζω με 55+.

Σε servers όμως που παίζω με 46-47-62 μαξιμουμ. Πιο πάνω αν δείχνει δεν μπαίνω καν..Η κίνηση των παιχτών είναι σα να βλέπω επεισόδιο του southpark!

Τώρα να έχεις αγοράσει 5xxx και να παίζεις dx9......... είναι λίγο.........

Καλύτερα 15fps κάτω + dx11. Και αν δεν είναι playable* , καλύτερα medium + dx11, παρά high + dx9.

διευκρίνησα στην αρχή! Απευθύνομαι σε αρρωστάκια

Έγινε επεξεργασία από Stolis
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα έχω όλα full (δηλ high και x16 ή όσο πάει - δεν θυμάμαι) και είμαι με 5870cf... δεν πέφτει ποτέ κάτω από 30 fps, αντίθετα είναι αρκετά ψηλότερα... το θέμα όμως είναι ότι σκεπτόμενος την δύναμη του hw που έχει το pc και αυτά που βλέπω στην οθόνη, είναι τελείως δυσανάλογα... δεν το έχω ψάξει στο internet να δω αν είναι της beta και θα διορθωθεί στην τελική έκδοση ή θα είναι έτσι και στην τελική του μορφή, αλλά νιώθω λίγο :blink: να ξέρω ότι μου γονατίζει το hw αυτό το παιχνίδι...

Πάντως θέμα drivers δεν πρέπει να είναι, γιατί σε άλλα παιχνίδια που είχα δοκιμάσει είχα πολύ υψηλά frame rates... αυτό πάντως που έχω στο πίσω μέρος του κεφαλιού μου (σαν εμπειρική διαίσθηση κυρίως), για το συγκεκριμένο θέμα, είναι ότι έχει γίνει πολύ βαριά, όχι η μηχανή γραφικών, αλλά η μηχανή του παιχνιδιού... δηλαδή όλες οι άλλες λειτουργίες που αφορούν την επεξεργασία των πληροφοριών που παράγονται στο παιχνίδι, όπως ήχοι, positioning, rating, stats, client/server communication κτλ... αν όντως είναι αυτό, τότε δεν έχει να κάνει τόσο με τις gpu... Αν θέλει κάποιος να πειραματιστεί, θα πρέπει με το ίδιο hw (cpu+mobo+ram) και άλλη κάρτα γραφικών, να δει αν η διαφορά θα είναι ποσοστιαία ανάλογη στο bfbc2 και σε ένα άλλο παιχνίδι (ή 2-3 παιχνίδια)...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως θέμα drivers δεν πρέπει να είναι, γιατί σε άλλα παιχνίδια που είχα δοκιμάσει είχα πολύ υψηλά frame rates... αυτό πάντως που έχω στο πίσω μέρος του κεφαλιού μου (σαν εμπειρική διαίσθηση κυρίως), για το συγκεκριμένο θέμα, είναι ότι έχει γίνει πολύ βαριά, όχι η μηχανή γραφικών, αλλά η μηχανή του παιχνιδιού... δηλαδή όλες οι άλλες λειτουργίες που αφορούν την επεξεργασία των πληροφοριών που παράγονται στο παιχνίδι, όπως ήχοι, positioning, rating, stats, client/server communication κτλ... αν όντως είναι αυτό, τότε δεν έχει να κάνει τόσο με τις gpu... .

Έτσι είναι, θυμάμαι κάποια στιγμή είχα κοιτάξει στο g15 το everest template και όλοι οι πυρήνες του q9550 stock ήταν ~40% (δεν είμαι σίγουρος για το ποσοστό, άλλα μου έκανε εντύπωση, γιατί στα άλλα παιχνίδια συνηθώς ο ένας, άντε δύο βγάζουν το ζόρι και οι άλλοι cores ξύνονται).

Οι driver παίζουν πάντα ρόλο, αν δεις changelogs των catalyst κυρίως σε αύξηση επιδόσεων παιχνιδιών αναφέρεται.

Btw, έχω διαβάσει στο net ότι οι 10.1 ήταν κυρίως για "bug fixing", στους 10.2 και 10.3 αναμένονται "mejor features". Άντε να δούμε...

Έγινε επεξεργασία από Athanasios2104
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα... άρα αυτό εξηγεί κάποια πράγματα που μου είχαν κάνει εντύπωση... :hmm:

Γενικά, δεν είναι κακό να "κάνουν πράγματα" οι πυρήνες, αλλά το θέμα είναι τι κάνουν, πως το κάνουν, πότε το κάνουν και ποιες διαδικασίες πληρώνουν την νύφη... δεν λέω σε καμία περίπτωση "εγώ θα το έκανα καλύτερα", για να μην παρεξηγούμαι, απλά τώρα ξέρω ότι υπάρχει χώρος για πολύ optimization... το μόνο πρόβλημα που βλέπω, είναι ότι αυτό μάλλον δεν θα γίνει σε αυτό το παιχνίδι, γιατί ως γνωστόν "αν δουλεύει δεν το ακουμπάς" και επίσης δεν υπάρχει και συμφέρων να απασχολείς προγραμματιστές και να ξοδεύεις λεφτά σε λειτουργικό κώδικα (όπως και ας είναι αυτός)... τέλος πάντων, καλές οι θεωρίες, προσωπικά δεν με απασχολούν στην πράξη γιατί δεν έχω ουσιαστικό πρόβλημα, απλά νομίζω ότι θα μπορούσαν πολλοί περισσότεροι χρήστες να παίζουν το παιχνίδι με το ήδη υπάρχον hw τους και με καλύτερα details...

Αυτή την εβδομάδα που μας έρχεται, έχω σκεφτεί να κάνω και μερικά τεστάκια για να δω κάποια πράγματα στην συμπεριφορά του παιχνιδιού στο online... αν έχω τα αποτελέσματα που υποψιάζομαι θα ποστάρω...

Link to comment
Share on other sites

Καλά ναι δεν το συζητάμε αυτό, εννοείται, και χρόνος υπάρχει και τεχνογνωσία υπάρχει... όλα εξαρτώνται από τους μανατζεράδες που θα κάτσουν στο στρογγυλό τραπέζι...

Ε θα παιξει ρολο κι αν υποστηριξει το community το παιχνιδι αγοραζοντας το....

Οποιος ψηνεται να βοηθησει να ανεβασουμε ενα προχειρο site-ακι/fora για BF:BC2 ας στειλει PM.

Αντε 2 βδομαδουλες εμειναν!

Έγινε επεξεργασία από Nephiλiμ
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το παιχνίδι, αλλά μάλλον δεν του αρέσει το oc ή ο επεξεργαστής μου είναι της πλάκας. Κάποιες φορές δεν μπορώ να κλείσω γύρο και μου πετάει BSOD "a clock interrupt was not received on a secondary processor "bad company μπλα μπλα". Αύριο θα δοκιμάσω χωρίς oc στον Phenom 9950 BE μου... :)

Για όποιον ενδιαφέρεται και συναντήσει το ίδιο πρόβλημα να ξέρει ότι τελικά ήταν θέμα oc. Τον επανέφερα στις αρχικές ρυθμίσεις και πλέον δεν βγαίνει η BSOD.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.