Jump to content



Official Battlefield - Bad Company 2 Thread.


Nephiλiμ

Recommended Posts

Λογικά πρέπει να είναι τα frames που ετοιμάζει η μηχανή για την κάρτα γραφικών ή με κάποιο τρόπο μέσω του dx φορτώνει στην κάρτα περισσότερη πληροφορία από αυτή που πρέπει να δείξει σε μια χρονική στιγμή... τέλος πάντων έχει να κάνει με pre-buffering, δηλαδή κάνει buffer μεγαλύτερη πληροφορία από αυτήν που θα δείξει, έτσι ώστε αν υπάρχει κάποια καθυστέρηση, να έχει ήδη cached πληροφορία για να δείξει... Αυτό λογικά πάλι, έχει να κάνει με την ταχύτητα του hardware, δηλαδή δεν πα να το βάλεις 1000, αν το hw δεν το έχει, θα σου δώσει ότι μπορεί...

Link to comment
Share on other sites

Τελικα τι παιζει με αυτο?

Εγω σημερα θα κανω δοκιμες με FOV 90. :shifty:

Με ένα απλό search στον γόγλι βρήκα αυτό

http://forums.electronicarts.co.uk/battlefield-bad-company-2-pc-beta/895745-renderaheadlimit-0-20-extra-fps.html

Βέβαια για την μπέτα είναι αυτό, δεν ξέρω αν πιάνει στην retail.:look:

Link to comment
Share on other sites

Λογικά πρέπει να είναι τα frames που ετοιμάζει η μηχανή για την κάρτα γραφικών ή με κάποιο τρόπο μέσω του dx φορτώνει στην κάρτα περισσότερη πληροφορία από αυτή που πρέπει να δείξει σε μια χρονική στιγμή... τέλος πάντων έχει να κάνει με pre-buffering, δηλαδή κάνει buffer μεγαλύτερη πληροφορία από αυτήν που θα δείξει, έτσι ώστε αν υπάρχει κάποια καθυστέρηση, να έχει ήδη cached πληροφορία για να δείξει... Αυτό λογικά πάλι, έχει να κάνει με την ταχύτητα του hardware, δηλαδή δεν πα να το βάλεις 1000, αν το hw δεν το έχει, θα σου δώσει ότι μπορεί...

Με απλα ελληνικα οσο πιο πολλα frames στον buffer τοσο μεγαλυτερο και το Input lag, ισως να πεσει το framerate ελαχιστα βαζοντας το στο 0 αλλα ετσι εχεις πιο smooth χειρισμο ( ειδικα στο mouse ) καλο ειναι να το βαζουμε στο 0/1 και απτο control panel των forceware, οι κατοχοι ati αναγκαστικα πρεπει να βαζουν το ati tray tools και να πειραξουνε την ρυθμιση " max flip queue size " αποσο ξερω δεν εχει τετοιες "προχρωρημενες" επιλογες το νουμπικο το CCC

Ειναι γνωστο το fix εδω και μερικα χρονια, απο τοτε που ο κοσμος ζοριζοτανε να παιξει το oblivion στις 6800gt και το αθλιο port του ghost recon advanced warfighter, ολοι το βαζανε 1 ή 0 ετσι ωστε οταν τους επεφτε το framerate απτα 40 fps και κατω η αποκριση του χειρισμου παρεμενε "σχετικα" smooth, εγω παντως ειδικα σε multiplayer αμα δεν ειμαι συχνα απτα 50fps και πανω πολυ απλα αρνουμαι να παιξω

Link to comment
Share on other sites

πάντως εδώ και λίγες μέρες έχω το εξής, μέσα στο παιχνίδι και ανά διαστήματα (πχ. ανά 30-40 λεπτά - δεν το έχω χρονομετρήσει) το παιχνίδι "σέρνεται" για 2-3 secs, και μετά παίζει κανονικά.

παίδες, false alarm για hdd problem, το παρατήρησα σήμερα το φαινόμενο (αν είναι δυνατόν, επιστημονικά papers θα γράφουμε σε λίγο - "The Science of Debugging BC2" :D) και είδα ότι αυτά τα 2-3 secs που σέρνεται, το ping εκτοξεύεται +100ms περίπου. Δλδ αν έπαιζα με 70ms, αυτά τα seconds πάει 170+ ms. Any clues τι μπορεί να τρέχει στο παιχνίδι και να ζητάει έτσι ξαφνικά bandwidth; Μήπως κανένα PBbans check;

--------------------

@luis_gas: Το καλύτερο: http://azarimy.tanggam.com/wp-content/gallery/Comics/BFBC2/finished5.jpg

:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.