Jump to content



To δικο μου superpi....


Recommended Posts

Βασικα Billy εριξα μια ματια στα σκορ και μου φαινονται παρα μα παρα πολυ μικρα για 3700.

Πρωτον το Memory στην Sandra το οποιο ως γνωστος μετραει παρα πολυ τα MHz της μνημης(μιλαω για το unbuffered που εχεις ποσταρει) Εγω με τις μνημες στα 238,4 εβγαζα περιπου 6300-6350 και timings 2-2-3-7. Το PCmark 2002 οφειλω να ομολογησω οτι ειναι αρκετα μικρο τοσο για την CPU οσο και για τις μνημες. Δηλαδη εχεις τον επεξεργαστη στα 3700 και βγαζεις απ'οτι ειδα (στο λινκ που εχεις παραθεσει) 8494. Το δικο μου στα 3580(με τον επεξεργαστη 120ΜΗz παρακατω) ειναι στα 8685.

Το αλλο που παρατηρησα ειναι η σημαντικη πτωση στις μνημες σου. Εξηγουμε : με τις μνημες σου να τρεχουν λογικα στα 5/4 απο το FSB, δηλαδη οπως λεει και το CPU-Z στα 246.8 εχεις memory score στην Sandra 6060 περιπου και στο PCMark2002 εχεις 9747. Να επισημανω οτι αυτο το σκορ στο PCMark το εβγαλες με Ti4600. Εγω με Τι4200 ειχα PCmark σκορ 10436 και στην Sandra ειχα 6322. Παρακατω παραθετω 2 φωτο απο τα λεγομενα μου για να μην περασει απο το μυαλο κανενος οτι λεω αερολογιες....

Δεν ξερω που οφειλεται αυτη η διαφορα στις επιδοσεις οταν βρισκεσαι 120ΜΗz παραπανω στον επεξεργαστη και 8ΜΗz πανω στις μνημες. Επισης να αναφερουμε οτι και το συνολικο FSB του μηχανηματος ειναι μεγαλυτερο. Το δικο μου ηταν στα 298 και το δικο σου στα 308.

post-51-1416070582,7715_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ειδα και γω διαφορα αλλα αποτελεσματα και με προβληματισε αυτο αλλα ετσι ειναι τα αποτελεσματα μου.

Θα δοκιμασω να χαμηλωσω και να μετρησω .

Ζαχο κατι ακομα σε μενα οι μνημες ειναι 2-3-3-6 και στη μητρικη το 10 βιος δε ξερω αν εχει σχεση αλλα σου αναφερω και οτι πηρα περιπου 1300 μαρκς στο 3D 2001

Σταθερα παντου παντως ειμαι στα 3700 και μολις 1.675 ταση.

Αν εχει σημασια εχω μια φουλ εγκατασταση προγραμματων και οταν λεω φουλ ....ασε χαμος...

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχεις ενεργοποιημενο το system throttle μεσα στο BIOS και αν το εχεις μηπως ειναι ρυθμισμενο και στο 50%? αν ναι κατεβασε το στο 12.5 που ειναι το η μικροτερη επιλογη. Δεν θυμαμαι αν η Asus εχει DDRAM Thermal Throttle..... Οποιος ξερει ας πει...

Link to comment
Share on other sites

Οπως βλεπετε και σεις μεγαλη ανοδο και στο PC Mark

Θα το αφησω εδω λιγες μερες μπας και με 1.7 ταση (1.675 τωρα) απο το βιος παντα ψηθει και ανεβει και αλλο.

Καλα ειναι για 2.4

post-81-1416070591,7419_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.