Jump to content



24" Gaming Monitor & VGA


Jaco

Recommended Posts

Βάση του review, όντως η κάρτα είναι υπέροχη...

Κοίταξα για τιμές και διάθεση και αυτή αναμένεται επίσης, όπως και η 5870, αλλά το κυριότερο είναι πως η τιμής της είναι από 240€ και πάνω, ενώ η τιμή της 5870 είναι από 300€ και πάνω... δηλαδή για cf μιλάμε για 120€ διαφορά, τα οποία δεν είναι και λίγα, αλλά ούτε και πολλά...

Δεν ξέρω, θα το αναλογιστώ στον ύπνο μου... :p

Σκέφτομαι ότι ίσως με νέους drivers η διαφορά των δύο καρτών αυξηθεί, γιατί αυτή την στιγμή ο κώδικας τους είναι ακόμα γεμάτος με debug traces... :hehe:

Τι τροφοδοτικό σκέφτεσαι...?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 125
  • Created
  • Last Reply

Εχω παραγγείλει ήδη μια απο εδώ http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.513435 (προλαβαίνεις :p )

Αύριο θα την εχω λογικά.

Ειναι πολυ καλη η τιμή για αυτα που δίνει η κάρτα, ασε που φτάνει τα ρολόγια της 5870 με ο/c

Και η δεύτερη θα έρθει απο Πλαισιο οταν παραλάβει....

Τροφοδοτικό εχω ενα 850 και ειναι υπεραρκετό, με την 4870χ2 το PC τραβούσε 600w full load μαζι με την οθόνη...

Link to comment
Share on other sites

Monitor με displayport δεν υπάρχουν ακόμα πολλά και τα περισσότερα είναι τις Dell και της HP... Υπάρχει αυτή η λίστα στο displayport.org που υποτίθεται ότι ανανεώνεται συχνά με τα monitors τα οποία έχουν την θύρα...

Γνώμη μου όμως είναι όλα τα μόνιτορ να είναι ίδιο μοντέλο και από ίδιο κατασκευαστή, έτσι ώστε να έχουν παρόμοια χαρακτηριστικά... αν έχεις ήδη δυο ίδια, τότε πάρε άλλο ένα ίδιο και ας είναι dvi, απλά θα χρειαστείς και έναν active adapter από displayport σε dual link dvi, το οποίο έχει ένα εξτρά κόστος περίπου ~120€ με μεταφορικά στην Ελλάδα...

Έφαγα το internet για να βρω έναν adapter, τον οποίο τον έχει η Dell και τον κατασκευάζει η Bizlink, η οποία όμως κατασκευάζει OEM adapters για πολλές εταιρίες... Έψαξα Κίνα, μιας και η Bizlink είναι κινεζική, αλλά τελικά βρήκα ένα μαγαζί στην Ολλανδία που τον στέλνει Ελλάδα στο ποσό που ανάφερα πριν... το link για όποιον ενδιαφέρεται είναι αυτό και όπως αναφέρει και στο site είναι συμβατό με την 5850/5870...

Γενικά οι passive adapters από displayport -> dvi, δεν θα δουλέψουν ποτέ σε αυτές τις ΑΤΙ που κυκλοφορούν, οπότε δεν ισχύει αυτό που λένε μερικοί, ότι θα υπάρξει κάποιο update στους drivers το οποίο θα επιτρέπει το dvi pass-through από το displayport... αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι η κάρτα έχει ενσωματωμένα μόνο 2 clocks που χρειάζονται για τον χρονισμό και την αποστολή δεδομένων στις εξόδους, οπότε ο active adapter στην ουσία έχει δικό του clock ενσωματωμένο το οποίο άρει τον σχεδιαστικό περιορισμό της ΑΤΙ... το εξτρά κόστος των 120€ είναι ίσως απαγορευτικό για κάποιους, αλλά αν μπεις στον χορό, χορεύεις... και εγώ περίμενα πολύ λιγότερα έξοδα, αλλά τα πράγματα ξέφυγαν από ένα σημείο και μετά... ελπίζω μόνο το αποτέλεσμα να με αποζημιώσει...

Τέλος αν παίξεις με 3x οθόνες, υπολόγισε ότι γρήγορα θα χρειαστείς άλλη μια κάρτα σε cf... όπως είπε και ο angel_f, 2x 5850 είναι ότι πιο συμφέρων, αλλά απ' ότι είδα αυτό ισχύει μέχρι και αναλύσεις 1920x1200... από εκεί και πάνω και ειδικά αν μιλάμε για 3x 24" ή 5760x1200, τότε η διαφορά 5850cf με 5870cf είναι πολύ μεγαλύτερη και επειδή το frame drop στις αναλύσεις αυτές είναι μεγάλο, τότε τα 20+ frames διαφορά είναι πολύ ουσιαστικά γιατί διαχωρίζουν το αν το παιχνίδι είναι playable ή όχι... πχ σε ανάλυση 2560x1600, δεν είναι ουσιαστικό αν είναι 50 fps με 5850cf ή 70 με 5870cf, αλλά στα 5760x1200 τα 20 από τα 50 είναι μεγάλη διαφορά...

Link to comment
Share on other sites

Το gaming rig είναι σχεδόν έτοιμο, χωρίς oc για την ώρα...

AMD Phenom II X4 940 @ 3010MHz

M3A79-T Deluxe

4GB Ram @ 5-5-5-18-24

Gigabyte HD5870

Intel 160GB X25-M G2

WD6401AALS Black

3x BenQ G2400W

Windows 7 Ultimate 32-bit

gaming_rig.png

Όταν έρθει και ο adapter και χτυπήσω και το Enermax Revolution 1050 για το CF, θα είναι έτοιμο... :pleasantry:

Link to comment
Share on other sites

Έτρεξα ένα vantage, αλλά δεν είδα μεγάλα score... απ' ότι διάβασα κάτι περίεργο συμβαίνει με τους drivers ή την futuremark, οπότε δεν με ανησυχεί ιδιαίτερα...

Score: P13649

GPU: 15283

CPU: 10335

GPU Test 1: 45.22

GPU Test 2: 44.29

CPU Test 1: 1344.14

CPU Test 2: 15.86

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασα τον phenom στα 3700 [+18.9%] (18.5 x 200 @ 1.4375V)... :whistle2:

Έτρεξα δυο processes του Orthos (SP2004) γιατί υποστηρίζει μόνο μέχρι 2 cpu, αλλά μέσω του Task Manager (set affinity) έτρεξα το ένα process στους 2 πρώτους (CPU0 & CPU1) και το άλλο process στους 2 άλλους (CPU2 & CPU3)...

Αποτέλεσμα...? Rock Stable στα 3700... :banging:

Και ένα vantage με τα νέα clocks...:

Score: P14785 (+7.68%)

GPU: 15768 (+3.07%)

CPU: 12457 (+ 17.03%)

GPU Test 1: 47.45 (+ 4.69%)

GPU Test 2: 44.88 (+ 1.31%)

CPU Test 1: 1613.10 (+ 16.67%)

CPU Test 2: 19.29 (+ 17.78%)

Επομένως η cpu φαίνεται να είναι λίγο bottleneck στην 5870, αλλά όχι όμως σε μεγάλο βαθμό...

Συνεχίζω τα tests...

Link to comment
Share on other sites

Έγινε 5870 :hehe:

Ακόμα δεν εχω δει εαν είναι rock stable στα 850/1200 , πάντως στα 800/1100 ειναι βράχος.

Μέσα απο τους catalyst, με το ΑΤΙ Overdrive.

ps. Εν το μεταξύ, η καρτα ειναι εντελώς αθόρυβη και στα 850/1200

Link to comment
Share on other sites

Με όλα τσίτα 900/1300 στα 3D έβγαλε...:

GPU: 16404

GPU Test 1: 48.99

GPU Test 2: 47.08

Μικρή βελτίωση δηλαδή, αλλά αν με άφηνε να την κλοκάρω παραπάνω, ίσως έβλεπα μεγαλύτερη διαφορά...

Η κάρτα με το fan στο 100% έκανε σαν σεσουάρ κομμωτηρίου, αλλά τουλάχιστον η μέγιστη θερμοκρασία με το oc ήταν 49 βαθμούς... :boxed:

ΥΓ. Καλά το vantage πολύ μούφα γραφικά πάντως (δεν το είχα ξαναδεί)...

έπαιξα και λίγο Far Cry 2 και ήταν καρφωμένο πάνω από 100 fps (μέχρι και ~150), αλλά κόντεψα να βγάλω τα σωθικά μου... κάτι τρέχει με το παιχνίδι και μου φέρνει αναγούλα και η πλάκα είναι ότι έκανα search στο google ("far cry 2 dizzy") και οι μισοί ξερνάνε όταν παίζουν... :hehe:

κάτι παίζει με το fov... :no:

Link to comment
Share on other sites

Καλη η αύξηση... η 5850 δεν ανεβαίνει τοσο :(

Αυτο που εχω να πω, είναι οτι με εχει εντυπωσιάσει η κάρτα.... εχω παίξει COD4, NFS shift, OF DR, ARMA II σε 2560χ1600 και όλα τρέχουν νερό!

Με δυο οθόνες παίζεις τώρα?

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω εγω, γιατι χρειαζεσαι τον "περιεργο" ανταπτορα displayport -> dual link dvi αφου η οθονη που θα συνδεσεις ΔΕΝ ειναι 2560χ1600? Με εναν single link των 10 ευρω δεν κανεις τη δουλεια σου?

http://cgi.ebay.com/Brand-New-Displayport-to-DVI-adapter_W0QQitemZ260491230690QQcmdZViewItemQQptZLH_DefaultDomain_0?hash=item3ca67cbde2

Μου φαινεται παρανοια να δωσεις 120 ευρω για εναν ανταπτορα....Αν οντως απαιτειται, απο μονο του θα με αποθαρυνε απο το ολο εγχειρημα, και θα εψαχνα εναλλακτικο τροπο...

Link to comment
Share on other sites

Καλη η αύξηση... η 5850 δεν ανεβαίνει τοσο :(

Αυτο που εχω να πω, είναι οτι με εχει εντυπωσιάσει η κάρτα.... εχω παίξει COD4, NFS shift, OF DR, ARMA II σε 2560χ1600 και όλα τρέχουν νερό!

Με δυο οθόνες παίζεις τώρα?

Έχω συνδέσει μόνο την μία και τις άλλες δυο τις έχω συνδέσει στο pc που δουλεύω, για την ωρα... όταν έρθει ο adapter θα γίνει ανακατάταξη...

να ρωτησω εγω, γιατι χρειαζεσαι τον "περιεργο" ανταπτορα displayport -> dual link dvi αφου η οθονη που θα συνδεσεις ΔΕΝ ειναι 2560χ1600? Με εναν single link των 10 ευρω δεν κανεις τη δουλεια σου?

http://cgi.ebay.com/Brand-New-Displayport-to-DVI-adapter_W0QQitemZ260491230690QQcmdZViewItemQQptZLH_DefaultDomain_0?hash=item3ca67cbde2

Μου φαινεται παρανοια να δωσεις 120 ευρω για εναν ανταπτορα....Αν οντως απαιτειται, απο μονο του θα με αποθαρυνε απο το ολο εγχειρημα, και θα εψαχνα εναλλακτικο τροπο...

Γενικά οι passive adapters από displayport -> dvi, δεν θα δουλέψουν ποτέ σε αυτές τις ΑΤΙ που κυκλοφορούν, οπότε δεν ισχύει αυτό που λένε μερικοί, ότι θα υπάρξει κάποιο update στους drivers το οποίο θα επιτρέπει το dvi pass-through από το displayport... αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι η κάρτα έχει ενσωματωμένα μόνο 2 clocks που χρειάζονται για τον χρονισμό και την αποστολή δεδομένων στις εξόδους, οπότε ο active adapter στην ουσία έχει δικό του clock ενσωματωμένο το οποίο άρει τον σχεδιαστικό περιορισμό της ΑΤΙ...

Δεν υπάρχει σε single link ο συγκεκριμένος αντάπτορας και καλύτερα από την μία, έτσι ώστε να μπορεί να γίνει upgrade σε 30"... ο adapter που δείχνεις στο λινκ είναι passive (για pass through)...

Link to comment
Share on other sites

κατα τυχη χθες βρηκα αυτο.

δεν ξερω αν θα σου χρησιμευσει ...

http://www.kegetys.net/SoftTH/

Also το Triplehead2go της Matrox το χεις υποψην? [αν εχει ξαναναφερθει αλλα τωρα θα διαβασω το θεμα απο την αρχη του]

http://www.matrox.com/graphics/en/products/gxm/

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.