Jump to content



24" Gaming Monitor & VGA


Jaco

Recommended Posts

Thanks Neph... η αλήθεια είναι ότι είχα "καεί" με το surround gaming πριν αρκετά χρόνια και τα είχα κοιτάξει όλα αυτά, αλλά έχουν περιορισμούς που πλέον το eyefinity τους άρει...

Το TH το είχαν βγάλει για "κόντρα" στο TH2GO της Matrox, δεν ξέρω τι λέει, αλλά σίγουρα δεν έχει τις επιδόσεις του eyefinity γιατί όσες κάρτες και να έχεις, μόνο η μια κάνει το rendering...

To ΤΗ2GO, από την άλλη ήτα το μοναδικό το οποίο έπαιζε μέχρι τώρα με κόστος περίπου 300+€ για το digital και ο περιορισμός ο δικός του είναι ότι υποστηρίζει μόνο 3x (1680χ1050), οπότε δεν μπορείς να έχεις 3x 24" οθόνες...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 125
  • Created
  • Last Reply

Νταξ... όργιο λέμε...

Ωραίος... :T:

Εγώ ακόμα περιμένω το ρημάδι τον adapter... :(

Εδιτ:

Την Δευτέρα έρχεται και η δεύτερη 5870, μαζί με ένα thermaltake toughpower 1500W... Αρχικά ψαχνόμουν για το enermax 1050, αλλά μιας και το τροφοδοτικό θα δουλεψει max στα 600W και αν, είδα ότι το καλύτερο efficiency το έχει το thermaltake σε αυτά τα watt (87%) και φυσικά μικρότερες θερμοκρασίες και λιγότερο αθόρυβο... plus ότι είναι και πιο φθηνό...

Με έστειλαν email οι Χολανδοί σήμερα και ο adapter θα έρθει σε με, αρχές Νοέμβρη... μέχρι τότε έχω κολλήσει με ένα monitor (για τα παιχνίδια)... χαλλλαρά, εξάλλου ποτέ δεν είχα περισσότερα monitor στα παιχνίδια για να μου λείψει... :p

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μου ήρθε και η δευτερη 5870, τις έκανα crossfire και όλα δουλεύουν ρολόι... :drool:

Μόνο και μόνο που σκέφτομαι πόσα δισεκατομμύρια τρανσίστορ δουλεύουν αυτή την στιγμή και πόσες τεχνολογίες ταυτόχρονα, με πιάνει κρύος ιδρώτας... είναι απίστευτο που έχουν φτάσει οι άνθρωποι...

Τέσπα, έτρεξα και ένα vantage, αλλά πρέπει να με κόβει η cpu... νομίζω δηλαδή, συγκρίνοντας με τα αποτελέσματά σου...

3dmark_x.png

Έτρεξα και ένα bench με το crysis 2 (small ranch)

cr2_CF.png

και τα αποτελέσματα (average) είναι...:

  • Average Framerate: 86,32
  • Max. Framerate: 114,86
  • Min. Framerate: 65,99

Ελπίζω με καινούργιους drivers να δούμε καλύτερα αποτελέσματα, γιατί νομίζω ότι ένα CF με 2x 5870 έχει να δώσει πολύ παραπάνω...

Ακόμα δεν έχει έρθει ο adapter... :rant:

Και επίσης ακόμα δεν έχουν βγει drivers που να υποστηρίζουν eyefinity με crossfire μαζί... 2x :rant:

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι χαρές, δεν είναι βάσανα... :hehe:

Μακάρι να ήταν το μεγαλύτερο μου πρόβλημα...

Λοιπόν, για την cpu δεν πρόκειται να κάνω κάτι, αυτή είναι και δεν την αλλάζω τώρα (το λέω και το γράφω, για να το πιστέψω)... απ' ότι είδα και από άλλα παρόμοια amd συστήματα με 5870 cf, είμαι πολύ καλά και μάλλον καλύτερα από τον μέσω όρο... :D

Τώρα αναμονή για τον adapter και τους drivers για cf+ef... :baby:

Χρόνο και υπομονή διαθέτομαι...

Οι 9,10 όντως έκαναν μια μικρή διαφορά, αλλά νομίζω ότι θα δούμε και καλύτερα σε 1-2 μήνες...

3dmark_x_910.jpg

Edit:

Το ρημάδι το cod: world at war γιατί μένει καρφωμένο στα 91fps...? Δεν έχει fps unlock...? Απαράδεκτο, δεν μπορώ να παίξω έτσι... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Είναι στο 4x το ΑΑ...

Εν τω μεταξύ, το fraps δεν μπορεί να πάρει ss σε τόσο μεγάλες αναλύσεις και χρησιμοποιούσα το PrintScreen των windows, οπότε δεν ξέρω αν κόβει κάτι από εκεί, γιατί το παιχνίδι όπως το βλέπω δεν έχει καμία σχέση, είναι πολύ καλύτερο από τις εικόνες...

Από fps με όλα full και 4xAA, πέφτει ελάχιστο μέχρι τα 30 περίπου και μέγιστο φτάνει 80+... η ανάλυση είναι 5760x1200...

Link to comment
Share on other sites

Περιτό να πω ότι έχω χαζέψει έτσι...?

Arma II

arma22009-11-1820-20-11-92-1.jpgarma22009-11-1820-22-17-92-1.jpgarma22009-11-1820-27-14-89-1.jpgarma22009-11-1820-29-14-86-1.jpgarma22009-11-1820-23-02-85-1.jpg

To surround gaming πραγματικά αναπροσαρμόζει τα δεδομένα στην έννοια του gaming... και τελικά δεν περίμενα τέτοιες επιδόσεις από 24" monitor των 200€... :nothing:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.