Jump to content



24" Gaming Monitor & VGA


Jaco

Recommended Posts

Λοιπόν, 2 απορίες τις συνοψίζω σε ένα thread...

Καταρχήν έχω καταλήξει, αλλά επειδή πάντα υπάρχει η πιθανότητα να μου έχει ξεφύγει κάτι, αν θέλει κάποιος λέει την γνώμη του...

Πρώτον, θέλω να αγοράσω ένα 24" monitor, μόνο για gaming, το οποίο για μένα σημαίνει...:

- no lag

- μικρό response time

- καλή αντίθεση και χρώματα

Δεν με νοιάζει το κείμενο και το βίντεο...

Στο ψάξιμο απάνω κατέληξα ότι το καλύτερο gaming monitor είναι ένα της Samsung και συγκεκριμένα το SyncMaster XL2370... Τα θετικά του είναι ότι έχει πολύ χαμηλή κατανάλωση, χαμηλή τιμή, μεγάλη οξύτητα λόγο του μικρού dot pitch, led backlight και είναι από τα γρηγορότερα μάλλον panels (ονομαστικά 2ms, στην πραγματικότητα 7ms, τα οποία όμως είναι 3 φορές μικρότερα από τα πραγματικά 5ms των άλλων)... Από την άλλη όμως είναι 23" και όχι 24", όπως επίσης την φέρνει μόνο το pixmania...

Έχει κανείς να προτείνει κάτι καλύτερο...?

Δεύτερον, λέω να περιμένω για την HD5870 η οποία ναι μεν φιγουράρει στα προϊόντα του πλαισίου, αλλά είναι στο αναμένεται (το οποίο μου την δίνει, αν δεν το έχετε μην το βάζετε)... Δεν με νοιάζει αν θα πατώσει η τιμή της 4890, με την κυκλοφορία της 5870, δεν ψάχνω ευκαιρία, αλλά την καλύτερη επιλογή... υπάρχει κάτι αξιόλογο από την nvidia το οποίο να την κοντράρει στα ίσια σε τιμή και απόδοση...?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 125
  • Created
  • Last Reply

1 - no lag λίγο απίθανο αλλά ναι σε λογικά πλαίσια.

2 - μικρό response time ναι ανετα!

3 - καλή αντίθεση και χρώματα μα με καμιά πανάγια!

Τα 2 πρώτα άνετα τα βρίσκεις αν και το imput lag υπάρχει ωμός είναι τόσο μικρό που δεν είναι αισθητό. Μικρό response time εννοείτε .... αλλά εάν θέλεις καλή αντίθεση και χρώματα ξεχνά απλός τα 2 παραπάνω α και ξεχνά το οικονομικό!!! Η μονή οθόνη που έχει αυτά τα 3 κάνη 800+ ευρώ είναι αυτή και δεν υπάρχει σε ελληνικό κατάστημα! Οπότε διαλέγεις και παίρνεις TN-Film το 1 και 2 ξεχνώντας για το 3 ή πας σε H-ISP,PVA και MVA panel οπού θα έχεις το 3 αλλά όχι και τα 1,2.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά η NEC MultiSync 24WMGX³ επειδή ήθελα κι εγώ μια καταργήθηκε, ούτε στο εξωτερικό δεν υπάρχει πλέον δυστυχώς. Προσωπικά έχω μια crt 19'' και με αυτή θα παραμείνω μέχρι να παραδώσει πνεύμα ή να μπουν επιτέλους στη παραγωγή οι SED. Είναι κρίμα πραγματικά που η τεχνολογία των οθονών μετά τις crt έκανε βήματα πίσω-μπρος, χάσαμε σε ποιότητα χρωμάτων, responsiveness, γωνίες θέασης κλπ και κερδίσαμε σε χώρο, κατανάλωση ενέργειας και μείωση ακτινοβολίας. Μακάρι να έρθει γρήγορα μια τεχνολογία που να τα συνδυάζει όλα αυτά και δε θα κοστίζει μία περιουσία...

Link to comment
Share on other sites

Βασικα αμα περιμενεις αυτο σε πλιροφορω οτι του χρονο θα βγουν οι προτες OLED οποτε απο τεχνολογια πιστεβω ειναι οριμο και ετιμο για την αγορα. Τωρα τι τιμες θα εχει δεν το γνοριζη κανενας αλλα μαλλον τσουχτερες . Παντος εαν εχει καταργηθη δισκολο να βρεις καποια αριστη οθονη για games.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έχουν μεγάλο response time 1, 2...

Αναγκαστικά θα πάω σε tn panel... είδα και σε ένα άλλο thread για τις lcd τα 120Ηz, οπότε προστέθηκε μάλλον και η 2233RZ στην λίστα, αλλά είναι σχεδόν δυο φορές πιο αργή από την XL2370... από την άλλη το στερεοσκοπικό 3D είναι δελεαστικό, αλλά με περιορίζει σε nVidia και μου χαλάει λίγο την σούπα...

Βασικά πρέπει να δω κάποιο demo του στερεοσκοπικού, για να δω αν θα αντέξω...

Link to comment
Share on other sites

Μην τρελαίνεσαι πάντως με το response time. Από τότε που κατέβηκε κάτω από τα 16ms δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα. Εγώ για παράδειγμα έχω προς το παρόν την Eizo S1910 με PVA panel στα 16ms. Δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ το παραμικρό πρόβλημα στα παιχνίδια. Εχει βέβαια μια τεχνολογία της Eizo για το θέμα, το overdrive, αλλά καμία σύγχρονη οθόνη με 2ms, 4ms και 6ms δεν έχει πρόβλημα. Αφού θέλω και εγώ να πάω στις 24 ίντσες και όλο το καθυστερώ επειδή δεν μπορώ να αγοράσω προς το παρόν 24άρι μη ΤΝ panel.

Για την ιστορία η συγκεκριμένη Eizo με τα 16ms response time είχε λάβει ένα Very Good από το Prad με ότι συνεπάγεται αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Jaco....η εντύπωση που μου χεις δώσει είναι οτι θα άντεχες ΤΝ για να γράφεις κώδικα...όχι όμως για να παίξεις σε 24άρα τα WWII fps σου ;)

είμαι με το AS-IPS της 20άρας NEC 20WGX2 εδώ και 4 χρόνια.....ειλικρινά δεν έχω δει ακόμα κάποιο ΤΝ που να με ικανοποιεί ωστέ να δελεαστώ να φύγω από τις 20" για να πάω σε 24 που θα το θελα η αλήθεια είναι.....τα 6-8ms δεν είναι τίποτα...ειδικά τα νούμερα που δίνουν οι σοβαρές εταιρίες βλέπε NEC DELL EIZO......οι "μικροί" τα 2ms τα μετράνε πάντα G2G...οι σοβαρές εταιρίες B2W.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου δινει την εντυπωση οτι στα παιχνιδια που παιζει ...χανει!!:p ...και νομιζει οτι φταιει η οθονη...:D

Mπορεις να δεις το αντιστοιχο στην lg 2486L που υπαρχει και ελλαδα..

Eναλλακτικα ...χωρις led...μπορεις να δεις την samsung 2493HM

Kαι αυτη που "ειδες" μοιαζει πολυ καλη λυση βεβαιως-βεβαιως..

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρω κάποια στοιχεία που δεν ανάφερα στον πρόλογο... έχω άλλα 4-5 pc για το εργαστήριο, για δουλειά, τα οποία έχουν M-PVA + ΤΝ panels και μόνο εκεί γράφω κώδικα ή δουλεύω... Στο σπίτι θα είναι μόνο ένα pc και αυτό για gaming, οπότε δεν με νοιάζει να διαβάζω κείμενο ή να βλέπω φωτογραφίες... τίποτα άλλο εκτός από games...

Αυτή την στιγμή έχω ένα 20" ονομαστικό 5ms και ένα 22" με 8ms σε ένα pc, οπότε έκανα κάποια test για την καθυστέρηση... αυτά είναι τα ονομαστικά GtoG... Ο πραγματικός χρόνος όμως είναι αρκετά μεγαλύτερος και δεν έχει να κάνει μόνο με την ταχύτητα ton και toff των κρυστάλλων, αλλά και με την ταχύτητα των ηλεκτρονικών που επεξεργάζονται τα δεδομένα από το dvi... Βάση τα στοιχεία του digitalversus, ο πραγματικός χρόνος για να εμφανιστεί τελικά η εικόνα στην οθόνη είναι ~18ms στο 20" και 45ms στο 22"... Υπόψη ότι ο χρόνος αυτός είναι μετρημένος σαν καθυστέρηση σε σχέση με μια crt (mitsubishi diamondtron), δηλαδή στο digitalversus δεν μετράνε τον χρόνο ton, toff (ο οποίος όμως περιέχεται στην τελική μέτρηση), αλλά τον χρόνο που έκανε το lcd να ακολουθήσει το crt... Η μέτρηση γίνεται τραβώντας φωτογραφίες και αναφέρουν ότι η ακρίβεια τους είναι 1ms...

Από την πλευρά μου τώρα, φορτώνοντας το bf2 σε clone mode, στα μάτια μου η καθυστέρηση του δεύτερου ήταν κάτι περισσότερο από εμφανής, δηλαδή τα 27 ms είναι ένας χρόνο πολύ μεγάλος για το μάτι και είναι σχεδόν 2 frames στα 60Hz... αν υπολογίσει κανείς και τον χρόνο καθυστέρησης vsync του crt ο οποίος συνήθως είναι 80Ηz δηλαδή περίπου 12ms τότε το 5ms 20" monitor καταλήγει να έχει 12+18 = 30ms καθυστέρηση απεικόνισης από την στιγμή που πήρε το σήμα... Κάποιος θα πει υπερβολές, αλλά δεν είναι έτσι, γιατί σε ένα online παιχνίδι του οποίου ο server είναι στο εξωτερικό και έχεις travel time 40 μέχρι 90 ms, τότε στον χρόνο αυτό προστίθεται και το input lag της οθόνης, οπότε φτάνει στα 70 με 120, το οποίο για τα αντανακλαστικά είναι πολύ μεγάλος χρόνος...

Link to comment
Share on other sites

.........

Αυτή την στιγμή έχω ένα 20" ονομαστικό 5ms και ένα 22" με 8ms σε ένα pc, οπότε έκανα κάποια test για την καθυστέρηση... αυτά είναι τα ονομαστικά GtoG... Ο πραγματικός χρόνος όμως είναι αρκετά μεγαλύτερος και δεν έχει να κάνει μόνο με την ταχύτητα ton και toff των κρυστάλλων, αλλά και με την ταχύτητα των ηλεκτρονικών που επεξεργάζονται τα δεδομένα από το dvi... Βάση τα στοιχεία του digitalversus, ο πραγματικός χρόνος για να εμφανιστεί τελικά η εικόνα στην οθόνη είναι ~18ms στο 20" και 45ms στο 22"... Υπόψη ότι ο χρόνος αυτός είναι μετρημένος σαν καθυστέρηση σε σχέση με μια crt (mitsubishi diamondtron), δηλαδή στο digitalversus δεν μετράνε τον χρόνο ton, toff (ο οποίος όμως περιέχεται στην τελική μέτρηση), αλλά τον χρόνο που έκανε το lcd να ακολουθήσει το crt... Η μέτρηση γίνεται τραβώντας φωτογραφίες και αναφέρουν ότι η ακρίβεια τους είναι 1ms.......

Οι κατασκευαστες αναφερουν το response time για εναλλαγες χρωματων του panel. Εσυ μετρας το input lag.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αναφέρομαι σε όλα, οπότε και το input lag και τον χρόνο ton-toff και την εναλλαγή κατάστασης των rgb και ότι άλλο ενέχεται στην διαδικασία της τελικής απεικόνισης... δηλαδή τον χρόνο μεταξύ των δυο διαδοχικών καταστάσεων ισορροπίας...

Γενικά το ξέρω ότι δεν περιμένω θαύματα από ένα lcd, απλά ψάχνω την βέλτιστη λύση της αγοράς τώρα, για ένα καθαρό gaming monitor...

Edit:

NTG, από τα μόνιτορ που είπες μόνο για το 2486L δεν βρήκα δεδομένα από μετρήσεις, το 2493ΗΜ και αυτά που λέει ο KOMM είναι αρκετά πιο αργά monitors...

Link to comment
Share on other sites

Το response time δεν πιστευω οτι αποτελει προβλημα εδω και χρονια(τουλαχιστον στα ματια μου απο το πρωτο μου κλασσικο auo 16ms 17αρι monitor - Sony X73- μεχρι την σημερινη μου 24αρα δεν εχω δει διαφορα). Το input lag ειναι το θεμα πιστευω, ειδικα αν μιλαμε για online games οπως αναφερεις παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

και παλι και με καλο sips το παλευεις στα ονλαιν....δεν ειναι δα και τοσο μεγαλο θεμα οσο το χουμε κανει..και με pva στο πολυ χαλαρο ετρεχα κοντ 4 διχως προβληματα..

εγω νομιζω με ενα τn απλο θα ειναι οκ

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα υπαρχει διαφορα δεν αντιλεγω αλλα οχι τοση ωστε να μας αναγκασει να χουμε ενα μονιτορ στο δωματιο για gaming και ενα μονιτορ στο σαλονι για νετ και φωτος....

τωρα εαν επιμενουμε τοσο στα ms περνουμε ενα tn και τελειωνει η υποθεση...

πιστευω ειναι καθαρα τι ζηταει ο καθενας μας..παντως εγω σε τn δεν ξαναγυρναω και ας εχω και 5 kills λιγοτερα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.