Jump to content



24" Gaming Monitor & VGA


Jaco

Recommended Posts

μακαρι να βγει καλο το ολο θεμα, να δουμε και πως θα δουλευουν οι 3 οθονες μαζι αλλα νομιζω οτι δινεις υπερβολικα πολλη σημασια στο input lag τι στιγμη που στο ονλαιν χανεις παραπανω φπς με ενα σπαικ η λιγο λαγκ.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 125
  • Created
  • Last Reply

Το project αναβάλλεται προσωρινά...

Υπάρχουν δυο προβλήματα όσων αφορά τις 58xx...

1. Για να δουλέψουν με 3x μόνιτορ, θα πρέπει να υπάρχουν υποχρεωτικά Vista ή 7, πράγμα το οποίο θα γίνει ούτως ή άλλως μόλις κυκλοφορήσουν (είμαι ακόμα με XP, αλλά έχω δοκιμάσει τα 7 μέσω του MSDN subscription και τα έχω αποδεχθεί σε αντίθεση με τα Vista)...

2. Χρειάζεται τουλάχιστον η μία οθόνη να υποστηρίζει displayport... και εδώ αρχίζουν τα δύσκολα γιατί πρώτων δεν υπάρχουν πολλές οθόνες με τέτοιο interface και όσες κυκλοφορούν είναι ακριβές (>450$), οπότε το κόστος για 3 μόνιτορ διπλασιάζεται σε σχέση με αυτό που υπολόγιζα... στην αρχή είχα δει κάτι αντάπτορες dvi->dp και νόμιζα ότι δεν θα έχω πρόβλημα, αλλά τελικά απ' ότι έχω διαβάσει επικρατεί ένα χάος και κατά κανόνα ο αντάπτορας δεν λειτουργεί ή κάποιοι που έχουν παίξει (active) προσθέτουν lag... τέλος οι Dell S2408WFP (rev 2 μόνο) που παρουσιάζουν σχετικά χαμηλό lag (αλλά υψηλό για τα όρια που έχω θέσει) δεν είναι διαθέσιμες στην ελληνική αγορά... ευτυχώς γιατί έχω φαγούρα αυτόν τον καιρό και η επιθυμία μπορεί να επικρατήσει της λογικής...

Οπότε όσοι έχετε στο νου σας το Eyefinity, υπομονή λίγες εβδομάδες να κατασταλάξουν τα πράγματα...

Επίσης αναμένονται οι νέες οθόνες της Samsung (μονή, τριπλή και εξαπλή μάλλον) με το ultra-thin bezel που θα κυκλοφορήσουν για το Eyefinity, οπότε το κενό ανάμεσα στις δυο οθόνες θα είναι πολύ μικρότερο...

Link to comment
Share on other sites

H LP2275W τουλάχιστον που είναι το ίδιο panel αλλά στις 22" έχει το διπλάσιο lag... δες εδώ... και απ' ότι διάβασα λίγο τώρα και η 24" έχει περίπου 2 frames lag, που σημαίνει πάνω από 30ms, δηλαδή διπλάσιο από την rev2 της Dell...

Link to comment
Share on other sites

Έχει γύρο στα 20ms από δοκιμές που έκανα εγώ στο σπίτι (στο περίπου) στο ftfcentral βγάλανε μέσο ορό 25ms και δεν έχει καμιά σχέση με το μικρό αδελφάκι της! Έχει εντελώς άλλο panel! Η μια έχει PVA που γενικός είναι αργό panel ενώ η άλλη έχει H-ISP που είναι αρκετά ποιο γρήγορο. Εδώ το link από το review της στο tftcentral και εδώ απο prad. Η απόφαση δικιά σου.

Link to comment
Share on other sites

25ms είναι περισσότερο από 1fps (16ms) και σχεδόν 2fps...

Αλλά πέρα από αυτό όσο καλή να είναι, έχω βάλει αναγκαστικά ένα όριο στο budget, γιατί είναι πολλά τα λεφτά Άρη... οπότε είπα μέχρι 1000 - 1100€ μπορώ να φτάσω...

Βάση μιας τιμής από την Msystems που είδα, η LP2275W πάει 3x 373 + 315 (η 5870) = €1414, δηλαδή πολλά...

Link to comment
Share on other sites

Το ανθρώπινο μάτι μετά τα 24fps δεν αναλαμβάνετε την διαφορά(ή τουλάχιστο λίγα άτομα μπορούν να το καταλάβουν για αυτό και οι ταινίες τόσα χρονιά στα 24frame είναι και όχι στα 60 ή 100)... άλλο το fps και άλλο το imput lag δεν έχουν καμιά σχέση αυτά τα 2, κακός γίνετε μπέρδεμα. Εάν είσαι επαγγελματίας gamer τότε μονό CRT θα σε ικανοποίηση. Και 3 οθόνες ναι εντυπωσιακό αλλά με 2 24" θα είσαι οκ (και πάλη πολύ είναι κατά την δικιά μου γνώμη) για παιχνίδια και μην ξεχνάς ότι θέλεις σίγουρα ή 2x5870 ή 5870x2 οπότε πας για 315x2 ή 500-600 (που λογικά θα κάνη το πολύ 5870x2). Προσωπικά όσο καιρό έχω πάρει την δικιά μου οθόνη δεν το έχω μετανιώσει...για μένα ζητάς πολλά με λίγα χρήματα. Μέχρι να έρθουν οι οθόνες OLED (organic light emitting diode) αυτό που ζητάς δεν υπάρχει … ή παίρνεις σκουπίδια ποιότητα οθόνες με γρήγορο panel ή θυσιάζεις 10ms και πας σε ποιότητα που θα σου κάνη συντροφιά για χρονιά.

Link to comment
Share on other sites

άλλο το fps και άλλο το imput lag δεν έχουν καμιά σχέση αυτά τα 2, κακός γίνετε μπέρδεμα.

Ίσως να εννοείς κάτι άλλο , αλλά έχουν σχέση... καταρχάς πριν αναλύσεις τι είναι το καθένα, ξεκινάς από το γεγονός ότι και τα δυο μεγέθη έχουν στην μονάδας τους τον χρόνο (sec), άρα αυτό και μόνο σημαίνει ότι συνδέονται μεταξύ τους (καθώς είναι κομμάτια της ίδιας λειτουργίας)... το fps σημαίνει 2 πράγματα, πρώτων το ρυθμό παραγωγής frames από την κάρτα και δεύτερον τον ρυθμό απεικόνισης από την οθόνη... όταν το πρώτο είναι μεγαλύτερο από το δεύτερο είναι όλα καλά, αλλιώς υπάρχει πρόβλημα... το input lag στην πραγματικότητα είναι ο χρόνος από την στιγμή που φτάνουν τα δεδομένα στον buffer της οθόνης, μέχρι την στιγμή που το ηλεκτρονικό κύκλωμα της οθόνης θα απεικονίσει τα δεδομένα αυτά στα pixels και αφού αυτά έχουν γίνει settle... Στον χρόνο αυτό μετά αν θες προσθέτεις και άλλες καθυστερήσεις, όπως του μέσου, κάποιου conversion πριν κτλ... Οπότε αν έχεις μιας κάρτα γραφικών που παράγει 1000fps αλλά έχεις ένα μόνιτορ που μπορεί να απεικονίσει 60fps, σημαίνει ότι για να δείξει η οθόνη όλα τα frames που της στέλνει η κάρτα θα πρέπει να μπορεί να απεικονίζει 1 frame κάθε 16msec... αν η οθόνη χρειάζεται περισσότερο χρόνο για να απεικονίσει ένα frame τότε ο buffer της θα αρνηθεί οποιαδήποτε δεδομένα έρθουν, αν δεν τελειώσει η διαδικασία... άρα αν έχει lag 25ms και πάνω θα χάνει πάντα 1 frame και αν ο χρόνος διακυμαίνεται προς τα πάνω, θα χάνει frames με τον ακέραιο γινόμενο του lag με τα 16ms... στις νέες οθόνες των 120Ηz το ικανοποιητικό lag θα είναι 8ms και κάτω...

Εάν είσαι επαγγελματίας gamer τότε μονό CRT θα σε ικανοποίηση.

Επειδή το ακούω συχνά αυτό, πρέπει να το πω... δεν είναι απαραίτητη προϋπόθεση να είναι κάποιος επαγγελματίας για να έχει ένα τέτοιο setup... μπορεί απλά να είναι ανταγωνιστικός ή να έχει το μεράκι... αυτό ισχύει με όλα τα χάμπυ, τα οποία δεν είναι επαγγέλματα...

Και 3 οθόνες ναι εντυπωσιακό αλλά με 2 24" θα είσαι οκ (και πάλη πολύ είναι κατά την δικιά μου γνώμη) για παιχνίδια και μην ξεχνάς ότι θέλεις σίγουρα ή 2x5870 ή 5870x2 οπότε πας για 315x2 ή 500-600 (που λογικά θα κάνη το πολύ 5870x2). Προσωπικά όσο καιρό έχω πάρει την δικιά μου οθόνη δεν το έχω μετανιώσει...για μένα ζητάς πολλά με λίγα χρήματα. Μέχρι να έρθουν οι οθόνες OLED (organic light emitting diode) αυτό που ζητάς δεν υπάρχει … ή παίρνεις σκουπίδια ποιότητα οθόνες με γρήγορο panel ή θυσιάζεις 10ms και πας σε ποιότητα που θα σου κάνη συντροφιά για χρονιά.

Όταν έρθουν οι oled σίγουρα θα πάρω, αλλά μέχρι τότε θα πάρω αυτό που υπάρχει τώρα... δεν υπάρχει ουσία στην μεγάλη αναμονή, ειδικά όταν το σκηνικό δεν είναι ακόμα ξεκάθαρο... δηλαδή αν ήξερα ότι θα υπάρχουν 24" oled σε 1-2 μήνες με τα ίδια λεφτά, φυσικά θα περίμενα...

Με 2 οθόνες δεν έχει νόημα το EyeFinity... Πρέπει να είναι μόνος αριθμός και οριζόντια και κάθετα για να έχεις σωστή αίσθηση... αυτό δηλαδή με 6 μόνιτορς του EyeFinity (εδιτ: το βίντεο της ATI που κυκλοφορεί στο utube), το θεωρώ λάθος, γιατί στο κέντρο υπάρχουν bezels και όχι οθόνη... αντίθετα τα 3, 9 κτλ είναι καλύτερα...

Όσο για το κόστος τα 1000€ και μελλοντικά άλλα 250€ για μια 5870 είναι τσιμπημένο, αλλά η εμπειρία κάθε φορά που παίζεις ένα παιχνίδι δεν πρέπει να συγκρίνεται με κάτι άλλο (εκτός ίσως του 3D)...

Τα TN panels δεν είναι σκουπίδια... είναι λάθος αυτό που έχει επικρατήσει, γιατί υπάρχουν πολύ καλά panels... το ότι η τεχνολογία έχει κάποιες αδυναμίες όπως η περιορισμένη γωνία θέασης για κάποιον που κοιτάει πολλές ώρες ένα μόνιτορ με γωνίες 80 -> 170 μοίρες είναι πρόβλημα, αλλά στην περίπτωσή μου που τις κοιτάω ευθεία δεν είναι... και επίσης το μεγάλο gamut σίγουρα δίνει κάτι ιδιαίτερο σε ένα παιχνίδι, αλλά δεν θυσιάζω την ταχύτητα για λίγο πιο λαμπερά χρώματα, γιατί δεν είναι προτεραιότητά μου στο παιχνίδι, το οποίο φαίνεται πολύ καλά σε μια καλή TN οθόνη...

Link to comment
Share on other sites

Το ανθρώπινο μάτι μετά τα 24fps δεν αναλαμβάνετε την διαφορά(ή τουλάχιστο λίγα άτομα μπορούν να το καταλάβουν για αυτό και οι ταινίες τόσα χρονιά στα 24frame είναι και όχι στα 60 ή 100).......

Το ανθρωπινο ματι δεν μπορει να ξεχωρισει πανω απο 24 εικονες το δευτερολεπτο. Την διαφορα ομως απο 24fps σε 100 fps ας πουμε την καταλαβαινει ευκολα(μπορει να μην μπορει να ξεχωρισει ολα τα frames αλλα θα καταλαβει διαφορα και οτι ειναι πιο smooth). Δοκιμασε το σε καποιο game.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία θα ήταν ένα eyefinity με 3x 1080p projectors με 3πλο DLP έκαστος, που με τα 18,5 εκατομμύρια καθρεφτάκια τους να δείχνουν 35 τρισεκατομμύρια χρώματα... αλλά το setup θα κοστίζει όσο ένα ακριβό αμάξι μάλλον... :p

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να βάλω φωτογραφίες από το test που έκανα για το lag ανάμεσα σε ένα L204WT(αριστερά, 20" TN panel 5ms) και ένα Samsung 215TW (δεξιά, 21" PVA panel 8ms)...

img3341ua.jpg

img3342l.jpg

Οι φωτογραφίες είναι σκοτινές γιατί έχω χρησιμοποιήσει ταχύτητα 1/1250 στην μηχανή, αλλά οι αριθμοί φαίνονται μια χαρά...

Όπως φαίνεται η διαφορά είναι περίπου 50ms και αν σκεφτεί κανείς ότι ακόμα και το LG δεν είναι ότι πιο γρήγορο υπάρχει, τότε η ανάγκη ενός μόνιτορ με σταθερά μικρό input lag, κάτω από 15ms είναι φανερή...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το σήριαλ της οθόνης έλαβε τέλος... κατέφθασαν σήμερα 3x BenQ G2400WD και ένας 160GB x-25M για τα 7 και παιχνίδια μόνο...

Τέσπα, μένει ακόμα αρχικά μια 5870 και μια δεύτερη, αφού όμως πρώτα υποστηρίξουν οι drivers το CF και δεν μπορεί να δώσει η μία κάρτα μόνη της, ένας Phenom II με μια mobo-ram και ένας adaptor displayport σε dual link DVI...

Μόλις ανοίξουν και επανέλθει η ισορροπία στην αγορά με την απεργία στα λιμάνια, θα κυνηγήσω και τα υπόλοιπα, γιατί τώρα έχει αδειάσει η αγορά... 'Εχουν ανοίξει έμαθα δυο λιμάνια, ένα στον Αστακό και ένα την Θεσ/νίκη για να εξυπηρετήσουν τις εισαγωγές-εξαγωγές, αλλά λόγο του αυξημένου κόστους τα προϊόντα που δεν είναι άμεσης ανάγκης, μάλλον θα εμφανιστούν μετά την απεργία, η οποία μάλλον θα λήξει σύντομα λόγο των πιέσεων της Κίνας...

Edit...:

Και μια φωτό...

img3363a.jpg

Δεν μπορώ να περιγράψω, πόσο τεράστιο είναι αυτό που φαίνεται στην φωτογραφία, σε μια απόσταση 2 μέτρων με 27mm φακό και πάλι ίσα που χώραγε... πραγματικά είναι χαοτικό...

Το BenQ τελικά παρόλο που είναι TN, είναι καταπληκτικό monitor και έχει πολύ ωραία χρώματα... δεν το κάνεις με τίποτα για TN...

Link to comment
Share on other sites

Mε γεια!!

Με το hardware που έχεις τώρα στην κατοχή σου έκανες κάποια δοκιμή ;

Δε νομίζω να πιστεύεις πως θα καθαρίσεις με μια φωτό:p. Τέτοιο epic setup θα μας το παρουσιάσεις λίγο εκτενέστερα όταν ολοκληρωθεί. ε;

Link to comment
Share on other sites

H αλήθεια είναι ότι έχω μερικά προβλήματα...

1. πρέπει να βρω τον αντάπτορα displayport -> dual link dvi, ώστε να παίξει το eyefinity, για τον οποίο περιμένω απάντηση από συμφορουμίτη αν θα μπορέσει να μου τον βρει στα εξωτερικά, καθώς εδώ δεν υπάρχει φυσικά και δεν τον βρίσκω και από ebay... είναι αυτός εδώ και είναι ένας OEM active αντάπτορας της Bizlink, τον οποίο τον παρέχει σε τρίτους κατασκευαστές και δεν τον εμπορεύεται η ίδια στο site της... είναι ο μόνος που παίζει εξακριβωμένα... ποστάρω και φωτό για όσους επιχειρήσουν κάτι ανάλογο με 3 μόνιτορ και eyefinity...

IMG_1179.JPG

οτιδήποτε άλλο (πχ passive adaptor) για την ώρα, δεν υπάρχει πληροφορία ότι δουλεύει...

2. Ακόμα δεν έχω βρει 5870 σε μαγαζί, γιατί όλοι περιμένουν παραδόσεις μετά τις 20 του μήνα...

3. Έχω πρόβλημα χώρου για την ώρα και γιατί σε κανά μήνα πρέπει να μετακομίσω και το σπίτι και το εργαστήριο, οπότε ο χώρος αυτή την στιγμή είναι περιορισμένος και ακόμα προσπαθώ να βρω μια φόρμουλα, έτσι ώστε να χωρέσω και το gaming pc και το development στον ίδιο χώρο και να μοιράσω κάπως τις οθόνες... βασικά επικρατεί ένα μπάχαλο και ακόμα δεν έχω βρει ικανοποιητική λύση, οπότε μπορεί να καθυστερήσω το στήσιμο του gaming, καθώς το dev πρέπει να είναι πάντα σε λειτουργία...

Και τα λιγότερο σημαντικά...:

4. Περιμένω τον Phenom II το ΣΚ, τον οποίο θα τον είχα, τον έδωσα και τώρα θα τον πάρω πάλι πίσω, αλλά θα θέλει φορμάτ και τις γνωστές ιστορίες που βαριέμαι απίστευτα να τις κάνω...

5. Θέλω να πάρω και έναν δίσκο ~1ΤΒ, γιατί τα 160GB είναι λίγα αν πεις ότι το σκίζεις στα παιχνίδια...

6. Χρειάζομαι ένα πολύ μεγαλύτερο γραφείο και με μεγαλύτερο βάθος, γιατί από κοντινή απόσταση είναι περίερργο το πως σε περικυκλώνει αυτό το πράγμα... επίσης δεν χωράει η τιμονιέρα και το shift περιμένει... :p

7. Μυρίζομαι ότι χωρίς 2η 5870 θα κάνω υποχωρήσεις στα settings, αλλά ακόμα το cf είναι στα σπάργανα...

Μόλις γίνουν τα παραπάνω θα είμαι έτοιμος και θα ποστάρω αναλυτικά για το eyefinity με φωτογραφίες και βίντεο...

Κατά τα άλλα, όσων αφορά τις οθόνες είναι μια χαρά, χωρίς καμένα pixel, αλλά θέλουν calibration, το οποίο θα γίνει μόλις έρθει το spyder elite 3... Από απόκριση είναι πολύ καλές και το ξέρω γιατί ένας φίλος μου την πήρε πρώτος προχθές και έγραψε ένα ήδη ένα πρόγραμμα σε flash που κάνει διάφορες μετρήσεις, όσων αφορά το refresh rate, το lagging, το ghosting κλπ... την είδα όταν την πήρε, αλλά μελετούσαμε και σήμερα το πρωί τις φωτογραφίες από τις μετρήσεις του και είναι όντως πολύ γρήγορο πάνελ και με ωραία χρώματα... οι γωνίες του δεν είναι πολύ καλές, αλλά αν δεν συνηθίζεις να κουνιέσαι σαν βάρκα όταν κάθεσαι στην καρέκλα, δεν έχεις απολύτως κανένα πρόβλημα... πολύ καλή αγορά τελικά και πολύ καλές επιδόσεις για ένα τόσο καλό ΤΝ πάνελ...

Link to comment
Share on other sites

Μεγειες!! :D

Καλό λιώσιμο!!

Περιμένουμε εντυπώσεις...

ps. Εχεις σκεφτεί την εναλλακτική λύση των 2χ 5850? που δεν απέχουν και πολύ σε θέμα επιδόσεων απο 2χ5870 και υπάρχουν ετοιμοπαράδοτες?

Για το καλιμπραρισμα χρησιμοποίησε το προγραμμα basiccolor display 4 , ειναι πολυ μπροστα απο τα προγραματα που έρχονται μαζι με τισ συσκευες... και δεν θα χρειάζεσαι την elite έκδοση... η pro θα ειναι αρκετή αφου το εργαλείο ειναι το ιδιο και μονο το software αλλάζει...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ angel_f, έχω κάνει ήδη λίστα με παιχνίδια που θέλω να δοκιμάσω, αλλά ακόμα δεν έχω βάλει στην εξίσωση τον χρόνο t για να τα παίξω... :hehe:

ps. Εχεις σκεφτεί την εναλλακτική λύση των 2χ 5850? που δεν απέχουν και πολύ σε θέμα επιδόσεων απο 2χ5870 και υπάρχουν ετοιμοπαράδοτες?

Ναι ε...? όχι δεν το έχω σκεφτεί και για να είμαι ειλικρινής ούτε καν έχω δει τις 5850, για να έχω άποψη... Πρέπει να το ψάξω να δω τι γίνεται και αν είναι πράγματι έτσι, όσων αφορά τις επιδόσεις, τότε ναι δεν υπάρχει λόγος ή αναγκαιότητα για την 5870...

η pro θα ειναι αρκετή αφου το εργαλείο ειναι το ιδιο και μονο το software αλλάζει...

Τώρα είναι αργά πλέον, αλλά η διαφορά είναι 30 λίρες περίπου (από ebay) από τα οποία θα πληρώσω τα μισά συνολικά... Βασικά θα χρειαστεί και για projector γι' αυτό αποφασίστηκε το elite, καθώς θα το πάρω συνεταιρικό με έναν φίλο ο οποίος έχει και projector... αααααν μελλοντικά πάρω και εγώ κάποιο projector, οπότε θα φανεί χρήσιμο και σε μένα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.