Jump to content



5870 & 5850 Bench και Εντυπώσεις


The_Blade

Recommended Posts

Περασα το mod που λες και πραγματικα αξιζει.... Τα εχω ρυθμισει ολα στο max αλλα ΑΑ δεν μπορω να βαλω με τπτ, ουτε απο το CCC ουτε απο το game. Ειτε το βαζω τερμα δεξια ειτε τερμα αριστερα μου φαινεται το ιδιο. Καπου ειδα οτι ΑΑ στην xrengine μπαινει μονο στο static lightning. Τελικα το ιδιο συμβαινει και με το clear sky... AA με τπτ.

Τα frames στην παρακατω screenshot ειναι γυρω στα 130!

[ATTACH]36650[/ATTACH]

ΠΟΣΑ ??? :crazy::crazy: :drool::drool:

Περιεργο παντως γιατι σε nvidia μπαινει κανονικα το AA απτο forceware control panel, απλα πρεπει να βγαλεις το gamma correction, ισως και να φταιει το λειτουργικο ξερω γω :S Για δοκιμασε να βαλεις AA και σε bioshock και ut3 αν μπορεις, το bioshock παιχτο και λιγο να δεις αν ειναι ενταξει γιατι οι ανεκδηιγητοι της nvidia απτους 178.xx και μετα το κανανε να κολλαει συνεχεια και χρειαζεται rename το .exe :S

Οσο θα παιζεις το shadow of chernobyl τσεκαρε αν παρατηρεις και το φαινομενο του texture shimmering, δηλαδη αμα τρεμοπαιζουν τα textures στο εδαφος ενω περπατας, (σαν να εχει ζεστη ενα πραμα ) δυστηχως αυτο δεν φαινεται σε screenshot πρεπει να εισαι σε κινηση για να το διαπιστωσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 168
  • Created
  • Last Reply
ΠΟΣΑ ??? :crazy::crazy: :drool::drool:

Περιεργο παντως γιατι σε nvidia μπαινει κανονικα το AA απτο forceware control panel, απλα πρεπει να βγαλεις το gamma correction, ισως και να φταιει το λειτουργικο ξερω γω :S Για δοκιμασε να βαλεις AA και σε bioshock και ut3 αν μπορεις, το bioshock παιχτο και λιγο να δεις αν ειναι ενταξει γιατι οι ανεκδηιγητοι της nvidia απτους 178.xx και μετα το κανανε να κολλαει συνεχεια και χρειαζεται rename το .exe :S

Οσο θα παιζεις το shadow of chernobyl τσεκαρε αν παρατηρεις και το φαινομενο του texture shimmering, δηλαδη αμα τρεμοπαιζουν τα textures στο εδαφος ενω περπατας, (σαν να εχει ζεστη ενα πραμα ) δυστηχως αυτο δεν φαινεται σε screenshot πρεπει να εισαι σε κινηση για να το διαπιστωσεις.

@@αρια με τπτ ΑΑ. Texture shimmering δεν παρατηρησα παντως.:hmm:

post-10015-1416074162,2343_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παίδες με τι drivers είστε? Περιμένω από ώρα σε ώρα να μου τη φέρει ο courierας :)

Στο site της AMD μέχρι την 4890 προτίνει τους Catalyst 9.9 ενώ για την σειρά 5xxx πηγαίνει σε αυτή τη σελίδα http://support.amd.com/us/kbarticles/Pages/ATIRadeonHD5800seriesrecommendedgraphicsdriver.aspx και κατεβάζει τους Catalyst 8.66.6-091006a

Link to comment
Share on other sites

dsc02538z.th.jpg dsc02552m.th.jpg 5870w.th.jpg

Από κάπου χάνω 100-150 πόντους στο σκορ της κάρτας... σύμφωνα πάντα με τα όσα διαβάζω σε reviews, βέβαια τα σκορ παίζουν κάθε φορά :hmm:

Στο vantage σερνονται η ΑΤΙ!!! Πολυ optimize σε nvidia!!!

Το κουτακι σου τα σπαει....!!!

Link to comment
Share on other sites

last warning.

απο δω και περα ειρωνιες,flame, thread hijacks και ασχετα με το θεμα εχει καρτουλα(οχι γραφικων) και thread ban.

Ευχαριστω.

edit: περι radeon 5 series crysis related πειτε τα εδω

και εκει να κρατηθει μετρο και οχι προσωπικες επιθεσεις.ισχυουν τα παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Εχθες πηρα και εγω την 5850.

Αυτο που εχω να πω σε πρωτη φαση εκτος το "μινιμαλ" του περιτιλυγματος ειναι οτι μιλαμε για πολυ "ησυχη" καρτα πραγμα που μου ειχε ληψει με την 295.

Απο tuning ακομα τπτ σιγα σιγα αλλα και μονο που τον νεκρωνω με το EPU 6 engine και σερφαρω μου φτανει.

Μετα απο τις επιδοσεις +++++ αυτο που σου μενει ειναι ο πονοκεφαλος τελικα.

Ισα ισα χωρεσε στο lian li ,για την 5870 ουτε λογος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ειναι το καταλληλο μερος εδω αλλα μιας και υπαρχει ιδιαιτερο ενδιαφερον για αυτες τις νεες καρτες να πω οτι η T-Rad2 της tharmalright ταιριαζει ακριβως στην 5850 χωρις το παραμικρο.

Και το μεγεθος της αλλα και οι αποστασεις της ειναι οτι πρεπει.

Εχθες την εβαλα με εναν 120αρι και αλλαξαν οι θερμοκρασιες καθως και ο θορυβος (αυτος που ειχε) εξαφανιστηκε.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω.

Περαν των fps που ποτε δεν ασχοληθηκα κιολα με την 5850 βρηκα την ησυχια μου,οι θερμοκρασιες σε idle η μια με την αλλη εχουν 30 βαθμους διαφορα :boxed: και φυσικα μικροτερη καταναλωση (και κατι οικολογικο).

Φυσικα οτι εκανα με την 295 το κανω και τωρα χωρις το παραμικρο κολλημα.

Αρα μπορω να σου πω ναι τα αξιζει με χιλια τα χρηματα της

Link to comment
Share on other sites

Εχθες πηρα και εγω την 5850.

Αυτο που εχω να πω σε πρωτη φαση εκτος το "μινιμαλ" του περιτιλυγματος ειναι οτι μιλαμε για πολυ "ησυχη" καρτα πραγμα που μου ειχε ληψει με την 295.

Απο tuning ακομα τπτ σιγα σιγα αλλα και μονο που τον νεκρωνω με το EPU 6 engine και σερφαρω μου φτανει.

Μετα απο τις επιδοσεις +++++ αυτο που σου μενει ειναι ο πονοκεφαλος τελικα.

Ισα ισα χωρεσε στο lian li ,για την 5870 ουτε λογος.

μπορεις να μας πεις τι μηκος εχει η καρτα σε cm ?

Link to comment
Share on other sites

24,5 cm μηκος εχει ο γυμνος πλεον "σκελετος" της απο την ακρη του μεχρι πισω + 1 cm και κατι ψιλα για τα ρευματα που βγαινουν επισης απο την πισω πλευρα.

Θα βγαλω περισσοτερες φωτο συντομα.

Προς το παρον εχω ανεβασει μερικες απο το συνολο στο "ΔΕΙΞΤΕ ΤΟ ΚΟΥΤΙ ΣΑΣ".

http://www.thelab.gr/showthread.php?t=2737&page=297

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι δεν θα εχεις προβλημα αν και η scythe αν δεν κανω λαθος εχει μεγαλυτερο μηκος και υπαρχει καποι ενα ολοκληρωμενο που μπορει να ενοχλει λογω μεγαλυτερου υψους του.

Αν περιμενεις να βγαλω φωτο μπορει να σε βοηθησω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.