Jump to content



5870 & 5850 Bench και Εντυπώσεις


The_Blade

Recommended Posts

  • Replies 168
  • Created
  • Last Reply

Το CM Stacker 833 δεν παιρνει ανεμιστηρα στο πλαι, παιρνει ομως εναν ακομα 12αρι μπροστα, κανοντας τον αερα να πεφτει ακριβως στο υψος της καρτας.

Τον εβαλα τον ανεμιστηρα. Εβαλα και το MSI afterburner να ξεκιναει αυτοματα με το συστημα, ωστε φτιαχνοντας ενα fan profile να ρυθμιζεται η ταχυτητα αυτοματα με την θερμοκρασια, γιατι απ'οτι καταλαβα το πληρως αυτοματο συστημα της ATI δεν δουλεψε και τοσο καλα.

Δοκιμαζω και επανερχομαι...

Απντεϊτ: με το fan profile του MSI afterburner να ρυθμιζει τον ανεμιστηρα στο 50% και εναν 12αρι ψωφιοMaster να χτυπαει απο το μπροστα μερος του κουτιου μετα απο 5 λεπτακια furmark δεν ξεπερασαμε τους 71οC. Αρα για την ωρα καλα ειμαστε μεχρι να ερθει το HeatKiller block.

Θερμοκρασια δωματιου, 25οC.

Απντεϊτ2: με τις ιδιες ρυθμισεις στο MSI afterburner το 3dmark Vantage εδειξε ΜΑΧ 64οC και το Unigine σε DX11 εδειξε 62. Ανεμιστηρας απο το profile στο 35-40%.

Αρα καλα ειμαστε για την ωρα, μεχρι να μπουν τα νερα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι σχετικα με τις θερμοκρασιες εχω συμβιβαστει με την παρακατω εικονα.

Το καλο ειναι οτι δεν εχω δει ποτε 90c και τα επιπεδα θορυβου σε αυτες τις στροφες ειναι παρα πολυ καλα.

post-2962-1416074274,8708_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλημερες

Ετσι οπως επαιζα για το τελικο στησιμο του συστηματος μου (χρονισμους,τασεις) επεσε το ματι μου σε αυτο εδω ATi Stream 2.0 SDK http://www.thelab.gr/showthread.php?t=72218 .

Τι απιστευτο προγραμμα ρε παιδια; Τα μετροπρογραμματα και τα παιχνιδια πηραν αρκετα fps αλλα το ποιο σημαντικο ειναι οτι οσα κολληματα υπηρχαν στην κινηση σε καποιες περιπτωσεις εξαφανιστηκαν !!!!!

Το εχει δοκιμασει κανεις αλλος; Ειδατε τετοιες διαφορες;

Link to comment
Share on other sites

καλημερες

Ετσι οπως επαιζα για το τελικο στησιμο του συστηματος μου (χρονισμους,τασεις) επεσε το ματι μου σε αυτο εδω ATi Stream 2.0 SDK http://www.thelab.gr/showthread.php?t=72218 .

Τι απιστευτο προγραμμα ρε παιδια; Τα μετροπρογραμματα και τα παιχνιδια πηραν αρκετα fps αλλα το ποιο σημαντικο ειναι οτι οσα κολληματα υπηρχαν στην κινηση σε καποιες περιπτωσεις εξαφανιστηκαν !!!!!

Το εχει δοκιμασει κανεις αλλος; Ειδατε τετοιες διαφορες;

Τι ακριβως κανει αυτο το προγραμα ? Βελετιωνονται τα Fps στα παιχνιδια? Πως ακριβως δουλευει επειδη το εκανα εγκατασταση αλλα δεν ειδα καμια διαφορα..Θελει καποια <<ρυθμιση>>?

Link to comment
Share on other sites

Το έχω βάλει και εγώ το ati stream 2,πάνω από τους 9.12 αλλά δεν είδα καμιά διαφορά στην 5850.

Μάλιστα επειδή είχα διαβάσει και σε ξένο forum ότι αυξάνει τις επιδόσεις έκανα επίτηδες bench σε 5-6 games πριν και μετά για να δω.

Ίσως βοηθάει στα crossfire setup περισσότερο idk..

Link to comment
Share on other sites

Οχι οτι καταλαβαινω και πολλα http://www.amd.com/us/products/technologies/stream-technology/consumer/Pages/gaming.aspx

Προσωπικα ειδα διαφορα στα παιχνιδια σε fps σε αναλυση 1920χ1200 full στο vantage σε xtreme mode πηρα 1500 ποντους (απο 13000 σε 14500) και το ποιο σημαντικο ειναι η απιστευτη βελτιωση στην κινηση της εικονας.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.