Jump to content



5870 & 5850 Bench και Εντυπώσεις


The_Blade

Recommended Posts

επειδη δουλευω εγω τωρα θα βαλω το βραδυ screens . κ δεν δουλευω στο starswars .

edit η θερμοκρασια που ειπα ειναι μετα απο ενα τεταρτο furmark κ αναφερεται στον πυρηνα .

Και οπως υποσχέθηκα

231312.th.png

Crysis Warhead αλα Dx9 seb mode!:happy2:

Εν αναμονη για furmark!

Edit : Furmark as you ask Mr.Seb :D

furmarkr.th.jpg

το ανεμηστηρακι γτ το εχεις στο auto ?

edit sorry για το double ποστ.

edit

Για να μη λετε νουμερα βγαλμενα απο το star wars (επιστημονικη φαντασια) τρεχατε ενα furmark και οι δυο σας και ανεβαστε photo εδω να δουμε!

231312.png

θερμοκρασια δωματιου νορμαλ, το κουτι κλειστο . μια χαρα μου φαινεται εμενα . ιδιαιτερα με οvercolck της ταξεως του +31% για πυρηνα παντα .

edit οριστε κ ενα link γιατι δεν την εβαλα σωστα κ δεν φαινεται καλα.

http://img691.imageshack.us/img691/7834/231312.png

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 168
  • Created
  • Last Reply

παιδιά θα βάλω μια 5850 σε crossfire με την 5870 για δοκιμή για λίγες μέρες

το PSU μπορει να την σηκώσει ; coolermaster 700W 4 x 12V @ 18A

η συχνότητα της 5870 θα πέσει στα επίπεδα της 5850;

Link to comment
Share on other sites

επειδη δουλευω εγω τωρα θα βαλω το βραδυ screens . κ δεν δουλευω στο starswars .

θερμοκρασια δωματιου νορμαλ, το κουτι κλειστο . μια χαρα μου φαινεται εμενα . ιδιαιτερα με οvercolck της ταξεως του +31% για πυρηνα παντα .

edit οριστε κ ενα link γιατι δεν την εβαλα σωστα κ δεν φαινεται καλα.

http://img691.imageshack.us/img691/7834/231312.png

Τον ανεμιστηρα τον εχεις στο manual και στο 100%?! Εισαι με την στοκ ψυξη της καρτας?

Εαν ναι, και δεν εχεις προβλημα με τον θορυβο,στο δικο μου setup 2 πραγματα μπορει να συμβαινουν:

Η εγω εχω μηδενικη ανοχη στον παραγομενο θορυβο,η ελλατωματικη καρτα...

Στο κουτι μου (κλειστο αλουμινιου με plexi sidepanel) βαζοντας 100% τον ανεμιστηρα ο παραγομενος θορυβος συγκρινεται με αυτον μιας ηλεκτρικης σκουπας χαμηλης ισχυος.Με τον ανεμιστηρα στο auto, σε idle δεν ακουγεται σχεδον τιποτα, ενω σε load ακουγεται πιο εντονη η ροη του αερα αλλα τιποτα μηχανικο.

Με τον ανεμιστηρα στο auto, ειμαι στο 21% σε idle (41 C) και 30-35% full load (82 C) και παλι ειμαι πολυ ευχαριστημενος γιατι η καρτα ειναι με modded bios που δινει λιγη ταση παραπανω και σε idle (157-300) και σε load (850-1200).

Επισης δεν ξερω το κατα ποσο ειναι σχεδιασμενο το μαμα συστημα ψυξης να παιζει 100% συνεχεια (ο ανεμιστηρας στις 4600 rpm).

Link to comment
Share on other sites

ναι η καρτα δεν εχει αλλαξει συστημα ψυξης κ ο ανεμηστηρας ειναι στο 100% .

ο θορυβος ειναι πολυς αλλα δεν με πειραζει γτ το πισι που ειναι η καρτα ειναι παιχνιδομηχανη κ ανοιγει λιγες φορες την ημερα κ με τα ηχεια στο full . εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την καρτα . εχθες πηγαν οι μνημες μεχρι 1280 σταθερες για ενα τεταρτο furmark , κ ο πυρηνας στα 950 οπως ειδες . με χαλαει πολυ που under load ο fan δεν στροφαρει πανω απο το 30+ % . με ποιο ωριμο bios ειτε driver θα στρωσει βεβαια . κατι ακομα η καρτα ιστευω πως δινει πολυ ρευμα οταν πεφτει στο πιο χαμηλο επιπεδο σε idle . το εχεις moddarei κανεις ?

Link to comment
Share on other sites

ναι η καρτα δεν εχει αλλαξει συστημα ψυξης κ ο ανεμηστηρας ειναι στο 100% .

ο θορυβος ειναι πολυς αλλα δεν με πειραζει γτ το πισι που ειναι η καρτα ειναι παιχνιδομηχανη κ ανοιγει λιγες φορες την ημερα κ με τα ηχεια στο full . εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την καρτα . εχθες πηγαν οι μνημες μεχρι 1280 σταθερες για ενα τεταρτο furmark , κ ο πυρηνας στα 950 οπως ειδες . με χαλαει πολυ που under load ο fan δεν στροφαρει πανω απο το 30+ % . με ποιο ωριμο bios ειτε driver θα στρωσει βεβαια . κατι ακομα η καρτα ιστευω πως δινει πολυ ρευμα οταν πεφτει στο πιο χαμηλο επιπεδο σε idle . το εχεις moddarei κανεις ?

Καλα με 100% ανεμιστηρα παιζεις!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Aias είναι κλασσικό πρόβλημα τον 5800 και μάλλον θέμα driver...Να υποθέσω ότι έχεις 2 οθόνες; Το flickering οφείλεται στο ότι δεν φτάνει αυτή η συχνότητα να σηκώσει και τα δύο μόνιτορ. Οπότε είτε το αφήνεις default sto ccc και παίζεις μόνο με MSI Afterburner, είτε φτιάχνεις custom Profile στο CCC και διορθώνεις το xml.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την 2233rz με 120 Hz και φαινεται πολυ εντονα.Δοκιμασα και μεσα απο ccc και μεσα απο msi afterburner αλλα παλι το ιδιο γινεται.

Οταν λες xml δηλαδη?

Επισης αμα την φλασαρω με της asus αντι της msi θα λυθει με το προγραμμα της Asus?

Δεν με πηραζει να ειναι οι ιδιες συχνοτητες σε 2d/3d αρκει να μην μου το κανει.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την 2233rz με 120 Hz και φαινεται πολυ εντονα.Δοκιμασα και μεσα απο ccc και μεσα απο msi afterburner αλλα παλι το ιδιο γινεται.

Οταν λες xml δηλαδη?

Επισης αμα την φλασαρω με της asus αντι της msi θα λυθει με το προγραμμα της Asus?

Δεν με πηραζει να ειναι οι ιδιες συχνοτητες σε 2d/3d αρκει να μην μου το κανει.

Λοιπόν θα πάς στο CCC και θα τα αφήσεις όλα default δηλαδή ΔΕΝ θα κάνεις enable to ΑΤΙ Overdrive.....

Μετά πάς στο κατάλογο που έχεις εγκαταστήσει το MSI Afterburner και ανοίγεις το MSIAfterburner.cfg και βάζεις EnableUnofficialOverclocking = 1

Μετά τα κάνεις όλα από MSI και είσαι κομπλέ! Ούτε flasharisma ούτε bios ούτε τπτ...

Οδηγίες αναλυτικές εδώ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν θα πάς στο CCC και θα τα αφήσεις όλα default δηλαδή ΔΕΝ θα κάνεις enable to ΑΤΙ Overdrive.....

Μετά πάς στο κατάλογο που έχεις εγκαταστήσει το MSI Afterburner και ανοίγεις το MSIAfterburner.cfg και βάζεις EnableUnofficialOverclocking = 1

Μετά τα κάνεις όλα από MSI και είσαι κομπλέ! Ούτε flasharisma ούτε bios ούτε τπτ...

Οδηγίες αναλυτικές εδώ

Τι να πω ,αψογος! ασε τι ειχα κατεβασει και ειχα δοκιμασει και δεν το εκανε.Τωρα ειναι υπερκομπλε!thx! :pleasantry:

Link to comment
Share on other sites

Χεχε και εγώ μετά από αυτό ησύχασα...!Ούτε bios ούτε flickering ούτε τπτ... Μου κάνει εντύπωση πάντως που σου κάνει το flickering με 1 οθόνη ίσως είναι κάπως απαιτητική λόγω χαρακτηριστικών.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ομως η ατυχια συνεχιζεται παγωσε το συστημα και μετα δεν ανοιγει το msi afterburner βγαζοντας some of msi afterburner components are expired,missings or corrupted.Δοκιμασα ξαναεγκατασταση τους drivers (9.11) και ξαναεγκατασταση και το 1.4.1 και δοκιμασα και με 1.4.0 αλλα τιποτα,παλι το ιδιο.

Διαβασα σε 2-3 μερες θα βγει το 1.5.0 ελπιζω να στρωσει εκτος αν καποιος αλλο εχει κανενα tip.

Link to comment
Share on other sites

2/2 εχεις ,επαιξε...τι να πω 4 φορες το κατεβασα απο το site και απο google 2 το 1.4.0 και εβγαζε corrupt.Tο εκανα εγκατασταση και περασα ολο τον φακελο τον δικο σου πανω και επαιξε τελικα.Thx και παλι! :victory:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λοιπόν,σήμερα έβγαλα το stock cooler της 5850 που έχω και έβαλα ένα Zalman VF1000,το οποίο ήδη είχα και χρησιμοποιούσα σε μια 8800gt.

Μερικές photo:

p1000385r.th.jpg

p1000386f.th.jpg

p1000387f.th.jpg

Σε stock συχνότητες τα πάει αρκετά καλά και φυσικά είναι πολύ πιο αθόρυβο από το cooler της ati.

Μετά από 10 λεπτά furmark η θερμοκρασία του πυρήνα δεν ξεπερνάει τους 58 βαθμούς και οι θερμοκρασίες των vrm δεν ξεπερνούν τους 68 βαθμούς.

Όταν ανεβάσω όμως συχνότητες στα 1000 για τον πυρήνα και 1200 για τη μνήμη,με ανάλογη αύξηση του ρεύματος στα 1,274 τα vrm βράζουν με το furmark.:whip:

90427074.th.png

Ίδια συμπεριφορά και όταν παίζω stalker,οπότε το plate από μόνο του δεν αρκεί για την σωστή ψύξη των vrm.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία δουλίτσα, προβλέπω να γίνεται πανικός σε λίγο καιρό με επεμβάσεις πάνω στις μαμά ψήκτρες των 58ΧΧ!!!....

Ερώτηξις: εντάξει, οι μνήμες καλύπτονται από το plate υποθέτω, τα VRM όμως? Μήπως βρίσκονται ακριβώς εκεί στο κενό στη δεξιά πλευρά όπως βλέπουμε τις φωτό?

Ερώτηξις_ΙΙ: έχω την εντύπωση ότι ο μονός 80άρης ανεμιστήρας δε "φτουράει" για να ψύξει επαρκώς όλα τα τμήματα. Αν έκανες καμία μοντίφα και προσάρμοζες 2 νορμάλ 80άρηδες εν σειρά ώστε να καλύπτουν το δυνατόν μεγαλύτερο τμήμα της κάρτας?

Link to comment
Share on other sites

έχω την εντύπωση ότι ο μονός 80άρης ανεμιστήρας δε "φτουράει" για να ψύξει επαρκώς όλα τα τμήματα
+1, εκεί που βρισκονται τα VRM πολύ λίγος αέρας θα τα χτυπάει με αυτό τον ανεμιστήρα. Δοκίμασε να στερεώσεις με tire-ups (ή "πλαστικοποιημένα" συρματάκια) έναν οχτάρι πάνω στην Ζalman στην μεριά που είναι τα VRMs. Φαντάζομαι ότι θα δείς μεγάλη διαφορά.
Link to comment
Share on other sites

Thx παίδες,θα δοκιμάσω να βάλω τον 80ρι.

Tα vrm δεν ξέρω ποια είναι ακριβώς και αν τα καλύπτει.

Το σημείο που φαίνεται ακάλυπτο βρισκόταν ακριβώς πάνω του το fanάκι της ati στο stock cooler.

Φαίνεται και σε αυτή τη photo εκει που είναι το κενό.

Επίσης για τις θερμοκρασίες που έγραψα πιο πάνω ο ανεμιστήρας της zalman δούλευε σε full στροφές,αλλά και πάλι είναι πιο αθόρυβο από της ati.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.