Jump to content



5870 & 5850 Bench και Εντυπώσεις


The_Blade

Recommended Posts

  • Replies 168
  • Created
  • Last Reply

Δεν άντεξα. Παρότι η 4870 μου ήταν αρκετή, χτύπησα μια 5850 μιας και είναι είναι πιο "φιλική" προς το HTPC και το τροφοδοτικό (για τον ήχο δεν έχω ακόμα κατασταλάξει πως θα το διαμορφώσω το home theatre)

Link to comment
Share on other sites

Δεν άντεξα. Παρότι η 4870 μου ήταν αρκετή, χτύπησα μια 5850 μιας και είναι είναι πιο "φιλική" προς το HTPC και το τροφοδοτικό (για τον ήχο δεν έχω ακόμα κατασταλάξει πως θα το διαμορφώσω το home theatre)

καλα που τις βρισκεται και τις περνεται θα μας πειτε και μας

οταν στα γνωστα στεκια δεν.....:mad:

Link to comment
Share on other sites

αντε με γειες και αναμενουμε εντυπωσεις (και κανα bench!!!)

υγ: απο που την πηρες?

καλα που τις βρισκεται και τις περνεται θα μας πητε και μας

οταν στα γνωστα στεκια δεν.....:mad:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.510728

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους,

Μολης σημερα πηρα την 5870 και για να πω την αληθεια δεν ειδα διαφορες απο την 4870 που ειχα πριν.

Στο need for speed undercover εχω 30fps με τα βιας. και στο΅WoW σε πολης οπως το dalaran 19fps. Εχω 24" μονιτορ και παιζω σε 1900χ1200 αναλυση.

Μιπως πρεπει να κανω φορματ το PC μου? εχω καπου 2 χρονια να κανω φορματ?

Η να αλλαξω επεξεραγστη? εχω εναν Q6600 στα 2400. ραμ εχω 4gb και λειτουργηκο Vista 32.

Αν μπορει καποιος ας με βοηθησει γιατι δεν ξερω τη να κανω.

Link to comment
Share on other sites

UPDATE 1680*1050

@ George35 . έκανες καλή απεγκατάσταση των driver ? έτρεξες driver sweeper και driver cleaner σε safe mode?? πριν την νέα εγκατάσταση? πάντως μπορεί να φταίε λίγο και ο 6600. στα 2.4 σερνεται αν το game δεν είναι quad core optimised.

Link to comment
Share on other sites

5870=4870x2

Οποτε σιγουρα κατι παιζει. Δεν γινεται να μην βλεπεις διαφορα.

Κανε αυτα που λεει ο blade.

Παντως σιγουρα θα σε κοβει λιγο 6600 αφου δεν τον εχεις ανεβασει αλλα οχι τοσο ωστε να βλεπεις τετοια νουμερα.

Δοκιμασε να τον πας στα 3-3.2 (αν ξερεις απο o/c) και κανε δοκιμη.

Γενικα ομως θα σου προτεινα να κανεις ενα φορματακι και να βαλεις φρεσκα vista x64 η ακομα καλυτερα 7 x64.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τα παιδιά και για το o/c(σε πρώτη φάση) και για το format (σε δεύτερη).

Τουλάχιστον βάλτο στο πρόγραμμα το format και όταν βρείς ευκαιρία το κάνεις. Η ψήφος μου και εμένα σε Vista 64bit ή Seven 64bit.

Για το WOW δε ξέρω, αλλά το undercover μην το παίρνεις σαν κριτήριο. Το game είναι τραγικό και με τις ΑΤΙ=no go γενικότερα.

Άλλα παιχνίδια δοκίμασες ;

Link to comment
Share on other sites

1) Τους drivers τους εχω βγαλει με το sweeper σε save mode.

2) Απο O/C ειμαι ασχετος οποτε θα παω στην λυση του φορματ. Αλλα θα βαλω τα vista x32 δεν εχω τα 64αρια.

Τωρα το μονο αλλο που δοκημασα ειναι το 3d mark και πηρα σκορ 12770 σε αναλυση 1920*1280.

Μεσα στον μηνα λεω να παρω αλλο επεξεργαστη πιον απο τους 2να διαλεξω? Q9550S 2.83 GHZ η Q9550 2.83 GHZ ?

Link to comment
Share on other sites

1) Τους drivers τους εχω βγαλει με το sweeper σε save mode.

2) Απο O/C ειμαι ασχετος οποτε θα παω στην λυση του φορματ. Αλλα θα βαλω τα vista x32 δεν εχω τα 64αρια.

Τωρα το μονο αλλο που δοκημασα ειναι το 3d mark και πηρα σκορ 12770 σε αναλυση 1920*1280.

Μεσα στον μηνα λεω να παρω αλλο επεξεργαστη πιον απο τους 2να διαλεξω? Q9550S 2.83 GHZ η Q9550 2.83 GHZ ?

3dmark 06+5870 και 12770 κατι ΔΕΝ παει καλα σιγουρα... Το καλυτερο για μενα ειναι ενα format οπως ειπαν και τα παιδια πιο πανω (δεν πειραζει που δεν εχεις 64μπιτα-βαλε τα 32μπιτ που εχεις, απλα θα εχεις 3.15gb μνημη)...

Τωρα για αλλαγη cpu θα δεις λιγη διαφορα απο q6600 σε q9550 ολα στοκ στα παιχνιδια αλλα για μενα δεν αξιζει η μεταβαση...καλυτερα ψαξε λιγο στο φορουμ και κανε ενα μικρο o/c (~3ghz) ...θα δεις πως δεν ειναι καθολου δυσκολο και τα 3 τα εχεις λογικα χωρις να πειραξεις τασεις-αλλαγες ψυκτρας κτλ(μπαινει και χειμωνας:yes2:)

δες και εδω-μια παρουσιαση απο τον Gomar, εχει τον επεξεργαστη σου στα 2 και στα 3ghz και συγκρινει διαφορα παιχνιδια

Link to comment
Share on other sites

αφηστε ρε τα 3dmarks και πιαστε τα παιχνιδια....

Το αυτο

Δοκιμασε stalker SoC με το stalker complete 2009 http://www.moddb.com/mods/stalker-complete-2009

Το crysis με το cuban lvl 5 config + το ToD plugin http://www.incrysis.com/forums/viewtopic.php?id=18999 http://www.filefront.com/9647028/Cuban-Ultima-Doom-Sword-CCC-v1.31/

Και το warhead με το C.U.D.A.A.T.S [CCC] v2.21 http://www.incrysis.com/forums/viewtopic.php?id=23117

Το κατεβασμα αυτων των graphics mods αξιζει μεχρι και το τελευταιο mb trust me, ειναι αμαρτια να εχεις τοση ισχυ και να μην την εκμεταλευεσαι σωστα

Αμα τα βρεις σκουρα με το stalker τσεκαρε και αυτο το thread στο [H] εχει πολυ πραμα

http://www.hardforum.com/showthread.php?t=1445755

για clear sky ντεν ξερει :p

Αντε πειτε καμια γνωμη ρε παιδια, ειδικα το stalker complete ειναι αρκετα απαιτητικο θυμαμαι με την gtx260 στα 1280*960 με forced 2x AA 8x AF απτους drivers ειμουνα σε καποιες περιοχες μονιμως στα 35-45fps και αναγκαστικα να βγαλω το SSAO απτο αρχειακι του sky4CE, btw μπαινει antialiasing στο game απτο CCC κανονικα ? ΜΗΝ μου πειτε για την ingame ρυθμιση, αυτη το μονο που κανει ειναι να θολωνει την εικονα οποτε εχω το αντοιστοιχο slider τερμα αριστερα. Πειτε αν εφαρμοζεται και AA στο ut3 στο gears of war και στο bioshock με αυτον τον τροπο ή αν θελει κανα rename το .exe ξερω γω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

Μετα απο το φορματ που εκανα τα πραγματα ειναι καλητερα.

Στο 3dmark εχω σκορ 13500. Και στο need for speel undercover που προλαβα να τρεξω εχω 50-60 fps ολα στο full.

Ακομα και στο WoW μετα απο μερικα addons που πεταξα τρεχω σε full αναλυση χωρις το προβλημμα που ειχα πριν.

Τωρα για το Ο/C ειμαι ασχετος οποτε μαλλον θα κοιταξω για αγορα επεξεργαστη (Ο i7 ειναι πανακρηβος για τη ωρα οποτε δεν με περνει για αλαγη πλατφορμας:bad: )

Link to comment
Share on other sites

Το αυτο

Αντε πειτε καμια γνωμη ρε παιδια, ειδικα το stalker complete ειναι αρκετα απαιτητικο θυμαμαι με την gtx260 στα 1280*960 με forced 2x AA 8x AF απτους drivers ειμουνα σε καποιες περιοχες μονιμως στα 35-45fps και αναγκαστικα να βγαλω το SSAO απτο αρχειακι του sky4CE, btw μπαινει antialiasing στο game απτο CCC κανονικα ? ΜΗΝ μου πειτε για την ingame ρυθμιση, αυτη το μονο που κανει ειναι να θολωνει την εικονα οποτε εχω το αντοιστοιχο slider τερμα αριστερα. Πειτε αν εφαρμοζεται και AA στο ut3 στο gears of war και στο bioshock με αυτον τον τροπο ή αν θελει κανα rename το .exe ξερω γω.

Αν αναφερεσε στο clear sky το τρεχω ολα στο maximum με dynamic lightning και 8χ ΑΑ μεσα απο το CCC και εχει γυρω στα 70fps στη φωτια εκει που αρχιζεις. Οταν βαλω 4χ ΑΑ μεσα απο το game κρασαρει μετα απο λιγο, μαλλον λογω driver.

Στο re5 μια χαρα δουλευει το ΑΑ απο CCC.

Link to comment
Share on other sites

Το αυτο

Αντε πειτε καμια γνωμη ρε παιδια, ειδικα το stalker complete ειναι αρκετα απαιτητικο θυμαμαι με την gtx260 στα 1280*960 με forced 2x AA 8x AF απτους drivers ειμουνα σε καποιες περιοχες μονιμως στα 35-45fps και αναγκαστικα να βγαλω το SSAO απτο αρχειακι του sky4CE, btw μπαινει antialiasing στο game απτο CCC κανονικα ? ΜΗΝ μου πειτε για την ingame ρυθμιση, αυτη το μονο που κανει ειναι να θολωνει την εικονα οποτε εχω το αντοιστοιχο slider τερμα αριστερα. Πειτε αν εφαρμοζεται και AA στο ut3 στο gears of war και στο bioshock με αυτον τον τροπο ή αν θελει κανα rename το .exe ξερω γω.

Περασα το mod που λες και πραγματικα αξιζει.... Τα εχω ρυθμισει ολα στο max αλλα ΑΑ δεν μπορω να βαλω με τπτ, ουτε απο το CCC ουτε απο το game. Ειτε το βαζω τερμα δεξια ειτε τερμα αριστερα μου φαινεται το ιδιο. Καπου ειδα οτι ΑΑ στην xrengine μπαινει μονο στο static lightning. Τελικα το ιδιο συμβαινει και με το clear sky... AA με τπτ.

Τα frames στην παρακατω screenshot ειναι γυρω στα 130!

post-10015-1416074160,632_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.