Jump to content



NEC LCD3090WQXi-BK


angel_f

Recommended Posts

  • Replies 49
  • Created
  • Last Reply

Με 'γειες, πολύ καλή αλλα πολύ ακριβή και η αγορά από εξωτερικό είνει ένα μείον. Αυτά σκέφτεται ένας φίλος μηχανικός (CAD/render etc) και σκέφτεται να πάει σε κάτι τέτοιο : http://skroutz.gr/s/29384/HP-LP3065-30%22.html την οποία το prad.de την βγάζει Very Good αντί για Good που βγάζει στην Nec, http://www.prad.de/en/monitore/review/2007/review-hp-lp3065.html.

Link to comment
Share on other sites

Σε σχεση με την 24 φαινεται τεραστια....

Το σκεφτομαι σοβαρα για 30αρα οθονη αλλα σε αποσταση μισου μετρου

δεν ξερω ποσο ξεκουραστη θα ειναι...

Βεβαια τα ιδια ελεγα για την 24αρα και μεσα σε μια μερα ειχα συνηθισει το μεγεθος...

Καταπληκτικη οθονη πραγματικα...

Περιμενουμε εκτενες review σε games-video κλπ

Και παλι καλοδουλευτη :flower:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ :)

GoMaR δεν έρχεσαι καμια βόλτα απο εδω? Να δουμε εαν θα καταφέρεις να βγάλεις καμια σωστή φωτο την οθονη σε λειτουργία?:hehe:

Δυστυχώς δεν γίνετε να μεταφερθεί η εικόνα που βλέπω απο την οθόνη με φωτογραφίες :(

Στις φωτογραφίες εμφανίζονται χρωματιστές γραμμές και διάφορες αλλοιώσεις που εχουν να κανουν με την φωτογραφική μηχανή.

tifozif1 Μη τα παίρνεις 100% σωστά αυτα που λεει το prad.de, στην συγκεκριμένη περίπτωση η οθόνη αδικείται.

Εαν διαβάσεις το review της NEC αναλυτικά θα δεις οτι η βαθμολογία αυτη (good) μπήκε λόγο του οτι η φωτεινότητα του backlight δεν πέφτει κατω απο 200 cd/m2 χωρίς να πέσει το contrast, σε διαβεβαιώνω οτι εχω βαλει την φωτεινότητα στα 140cd/m2 και το contrast ειναι πραγματικά σε παρα πολυ υψηλά επίπεδα με απίστευτα ζωντανά χρώματα, ειναι εκπληκτική η ποιότητα εικόνας που θα δεις.

Η

HP LP3065 30" απο την αλλη ειναι πολυ παλιά οθόνη, εχει S-PVA πανελ με οτι συνεπάγεται αυτο.... και η εγγύηση για τα καμένα pixel ειναι στα 7 !!! (προσοχή, pixel οχι sub-pixel...).

Με 1200 ευρω σου έρχεται η Dell 3008WFP με 3 χρόνια on site εγγύηση! http://www.pcbuyit.co.uk/product_info.php?manufacturers_id=&products_id=378

μια εξαιρετική οθόνη, την οποία δεν πήρα μόνο για τον λόγο οτι δεν εχει LUT και εχει 8bit χρώμα που ενδεχόμενος θα κλιπαρει gradients οταν θα την δουλεύω για επεξεργασία φωτογραφίας.

knight_77 πήγαινε άφοβα στις 30" (ας το επιβεβαιώσουν και αλλοι κάτοχοι 30")

Κάθομαι στα 50cm περίπου , σε καμιά ωρίτσα συνηθίζεις το μέγεθος... πλεων η 24" μου φαίνονται μικρές , με τις 30" εχεις πολύ περισσότερο χώρο και ειναι χορταστική χωρίς να ειναι υπερβολικό το μέγεθος της.

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι σοβαρα για την Dell 3008 wfp

Ειμαι με την 2407wfp εδω και 3 χρονια και μονο τα καλυτερα εχω να πω

Καταπληκτικη οθονη ακομα και με τα σημερινα δεδομενα...

Εκτος απο το μεγεθος και επειδη παιζω και τα games μου θα θελει καρτα η μαλλον καρτες θηρια

στη native αναλυση

Μου αρεσει και η Nec αλλα δεν θελω να μπλεκω με εξωτερικο..

Εδω πωλειται?

Link to comment
Share on other sites

Και εγω 3 χρόνια ειχα την ΕΙΖΟ, έβγαλε τα λεφτά της....

Αξίζει η αναβάθμιση σε 30"

Παίζω το COD4 και εχω να σου πω, οτι παει σε άλλο επίπεδο το gaming... ειναι και πολυ γρήγορο το πανελ... θα δεις μεγάλη διαφορά απο το S-PVA...

Οσο για καρτα, πιστεύω οτι με 1 5870 ή καλύτερα 2 5850 παίζεις τα παντα!

Εδω δεν θα βρεις την NEC... Αλλα ουτε την Dell με 1200 ευρω...

Μη σε φοβιζει η αγορα απο εξω, οι εγγυήσεις ειναι πανευρωπαϊκές, μονο η αγορά ειναι απο εξω , μετα το service γίνετε Ελλάδα.

Το μαγαζί που την πηρα ειναι εξαιρετικό ! μεσω ebay για την εξτρα αφέλεια του paypal, και την μερα που την παραγγέλνεις την στέλνουν με courier! σε 6 μερες ειναι στην πορτα σου. ( το ιδιο γίνετε και για τις Dell , πήρα και μια 2709W απο εκει για τον αδερφό μου)

Link to comment
Share on other sites

Ναι η Dell νομίζω ότι είναι εξίσου καλή :T: άλλωστε εχει Multimedea προσανατολισμό, ενω η NEC ειναι κατάλληλη και για επαγγελματίες που ασχολούνται με την φωτογραφία, μια επιπλέον διαφορά τους ειναι οτι η NEC επο την LG πάνελ "Α" διαλογής.

Το input lag εαν σου πω οτι το αντιλαμβάνομαι θα ειναι ψέμα... εδω δεν το ειχα καταλάβει με την ΕΙΖΟ που εχει +50ms. Η NEC εχει αρκετά χαμηλότερο input lag αλλά στην πράξη δεν το καταλαβαίνω την διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

εχω καλομαθει με τα 20ms της 2407 βλεπεις...

και επειδη παιζω αρκετα και οnline ειναι σημαντικο

τηλεφωνω στη Dell Hellas απο χθες αλλα ειμαι συνεχεια στην αναμονη...

μα τοσο δουλεια επεσε ξαφνικα???

περιεργο

Link to comment
Share on other sites

Και εγω καθε μέρα λιώνω στο COD4 online.

Μην ασχολείσαι με την dell Ελλαδας... εχα πάρει προσφορά πριν μερικούς μηνες απο το τμήμα επαγγελματιών , για να αγοραστεί με τιμολόγιο σε καλύτερη τιμή... μου απάντησαν μετα απο καμια βδομάδα... προσφορά περίπου 1650 ευρώ!:suicide:

Link to comment
Share on other sites

Ρε 'συ Άγγελε, άσχετο.. Θυμάμαι που σε κάποιο σου thread είχες ανεβάσει την Eizo σε 30άρα μέσω PS ή κάτι τέτοιο, και ο gznp μου φαίνεται είχε βάλει άλλη μια από δίπλα.. :hehe: Ψάχνω τις εικόνες και δεν τις βρίσκω, μήπως τις έχεις; (να δούμε αν είχατε πετύχει το μέγεθος :whistle2: )

Link to comment
Share on other sites

Πωωω !! ρε συ racer τι θυμήθηκες!!!! :hehe::hehe::hehe::hehe:

Να το!! Δυσκολεύτηκα βεβαία να βρω :phttp://www.thelab.gr/showthread.php?t=44935&highlight=eizo+2431&page=4

Και η αντιπαράθεση, μαλλoν το ειχα παρακάνει στο ps :hehe:

http://i474.photobucket.com/albums/rr104/angel_fot/198copy.jpg

http://i474.photobucket.com/albums/rr104/angel_fot/_MG_5408.jpg

Link to comment
Share on other sites

tifozif1 Μη τα παίρνεις 100% σωστά αυτα που λεει το prad.de, στην συγκεκριμένη περίπτωση η οθόνη αδικείται.

Εαν διαβάσεις το review της NEC αναλυτικά θα δεις οτι η βαθμολογία αυτη (good) μπήκε λόγο του οτι η φωτεινότητα του backlight δεν πέφτει κατω απο 200 cd/m2 χωρίς να πέσει το contrast, σε διαβεβαιώνω οτι εχω βαλει την φωτεινότητα στα 140cd/m2 και το contrast ειναι πραγματικά σε παρα πολυ υψηλά επίπεδα με απίστευτα ζωντανά χρώματα, ειναι εκπληκτική η ποιότητα εικόνας που θα δεις.

Η

HP LP3065 30" απο την αλλη ειναι πολυ παλιά οθόνη, εχει S-PVA πανελ με οτι συνεπάγεται αυτο.... και η εγγύηση για τα καμένα pixel ειναι στα 7 !!! (προσοχή, pixel οχι sub-pixel...).

Από την στιγμή που δεν ψάχνομαι εγώ για οθόνη (αλλά φίλος μηχανικός λόγω εσπα) όπως καταλαβαίνεις το "αγγιζω" επιφανειακά το θέμα. Θα μπορούσες να με βοηθήσεις λίγο με το θέμα S-PVA ? Τι σημαίνει αυτό ? 30άρα στα 1000-1200 από ελλάδα (λόγω εσπα) παίρνει καλύτερη από την HP ? Sorry gia to off-topic αλλά μπορέι να βοηθήσει κάποιον που "βρισκεται" ανάμεσα στην NEC/HP/Dell και ψάχνει για 30άρα.
Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που δεν ψάχνομαι εγώ για οθόνη (αλλά φίλος μηχανικός λόγω εσπα) όπως καταλαβαίνεις το "αγγιζω" επιφανειακά το θέμα. Θα μπορούσες να με βοηθήσεις λίγο με το θέμα S-PVA ? Τι σημαίνει αυτό ? 30άρα στα 1000-1200 από ελλάδα (λόγω εσπα) παίρνει καλύτερη από την HP ? Sorry gia to off-topic αλλά μπορέι να βοηθήσει κάποιον που "βρισκεται" ανάμεσα στην NEC/HP/Dell και ψάχνει για 30άρα.

Κοίταξε... όπως το θέτεις, θα μπορούσε να κοιτάξει την Samsung SyncMaster 305T http://www.skroutz.gr/s/10750/Samsung-SyncMaster-305T-30%2522.html?keyphrase=Samsung+SyncMaster+305T .

Την έχει και ο gznp και μου είπε πολυ καλα λόγια για την συγκεκριμένη οθόνη.

To S-PVA δεν το ήθελα λογο του οτι ειναι ποιο αργό απο το IPS με μεγαλύτερο inpu lag , εχει μικρότερη χρωματική ακρίβεια, λιγο χειρότερες γωνίες θέασης, απο την άλλη εχει ποιο "σκοτεινό" μαύρο.

Την NEC δεν θα την βρεις Ελλάδα, την DELL θα την βρεις στα +1600 (εκτός εαν εχει αλλάξει κατι απο την τελευταία φορά που πηρα προσφορά, πριν μερικούς μηνες)

Οπότε μένει η Samsung και η HP.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.