Jump to content



Ποια 19ρα CRT για τον πτωχό......


alex_000

Recommended Posts

Λοιπόν αποφάσισα να πάρω και εγώ μια 19ρια γιατι 1)εχουν ξεφτιλιστεί οι τιμες και 2) εκανα χώρο επιτέλους σπίτι μου. Ειμαι ανάμεσα σε κάποιες (φτηνές) οθόνες. Θελω να δώσω μεχρι 230 τελική (σε οποια και να πάρω θα βάλω και φίλτρο και ειναι +αλλα $$). Ειμαι ανάμεσα σε

1)LG 900B

2)PHILIPS 109S

3)viewsonic E95

4)samsung 957p

και ότι άλλο μου προτείνετε., ειμαι ανοιχτός σε προτάσεις καθώς με τις οθόνες δεν το εχω ψαξει πολυ το θέμα..

Με ενδιαφέρει πολύ να ειναι όσο μικρότερη γίνεται (γι αυτο κοιτάω και τη philips που δεν εχω ακουσει τα καλύτερα) και απαραίτητα να εχει 3 χρόνια εγγυηση καλύτερα on site, (απο τις παραπάνω οι viewsonic και η philips εχουν σίγουρα ενω η LG νομίζω πως εχει). Επίσης θελω να εχει κάλό contrast (στην δικια μου το εχω στο τερμα μόνιμα ) γενικά δεν θεωρώ τον εαυτό μου τον πιο απαιτητικό...

Πληροφοριακά αναφέρω οτι η viewsonic Ε70 που ειχα με απογοήτευσε οικτρά. Ποιοτητα απεικόνησης μέτρια και χαλασε σε 3 μερες όπως χαλασε και αυτη με την οποια αντικαταστάθηκε στην 1η μερα. Επίσης η οθόνη που εχω τωρα ειναι η μόνη οθόνη που εχω δει που δεν γράφει τίποτα μπροστα και δεν γνωρίζω την μάρκα της , αλλά εχω μεινει πλήρως ικανοποιημένος απο ευκρίνεια και γεωμετρία (και ο 11 που την ειδε επίσης :D ),Ετσι ειχα απογοητευτεί περυσι που τα εσκασα για την viewsonic καθως η no name εκανε τα μισά λεφτά.

Αντε να βλεπω replies γιατι βιάζομαι... :D

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ..... Με λίγα παραπάνω θα σου πρότεινα την Samsung 959NF και την Hyundai ImageQuest Q910. Και οι δυο παίζουν στα 290-300 ευρώ. Και οι δύο προσφέρουν 1600x1200x87Hz. Αν είσαι απιτητικός με τα refresh rates και χρησιμοποιείς υψηλές αναλύσεις όπως εγώ. Επίσης υπάρχει και η AOC 9A+ την οποία φέρνει μόνο το Πλαίσιο και έχει καθοδικό Mitsubishi Diamondtron Natual Flat.΄

Από αυτές που λες εσύ, τα καλύτερα τεχνικά χαρακτηριστικά τα έχει η Viewsonic και την καλύτερη φωτεινότητα η PHILIPS. Αλλά και τις δυο παραπάνω εταιρείες δεν τις πάω προσωπικά καθόλου στις οθόνες. Θα προτιμούσα την Samsung λόγω κατασκευής, θωράκισης και εγγύησης και φυσικά γιατί είναι....Samsung -δηλαδή ο μεαγαλύτερος κατασκευαστής καθοδικών σωλήνων παγκοσμίως. Όσο για την LG, αν είναι η επίπεδη, τότε είναι με διαφορά η καλύτερη από όλες. Αλλά η εικόνα από το e-shop δείχνει το αντίθετο......

Συμπερασματικά.......ψάξε για reviews στο Internet! το zdnet έχει αρκετές δοκιμές.

Ελπίζω να βοήθησα.....

Link to comment
Share on other sites

Η σειρά Β και P της Philips μόνο αξίζουν. Η S έχει χαμηλό Refresh Rate.

Δε νομίζω να είναι ακριβή η Β4 για να πάρεις. Η AOC 9A+ είναι πόλυ καλή για τα λεφτά της.

Αυτές τις δύο που σου είπα τις έχω για αυτό στο λέω.

Από κει και πέρα μπορείς να κοιτάξεις και για ελαφρώς μεταχειρισμένες. Μια Ιiyama για παράδειγμα είναι ότι πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά ..

jimy thanks για το site πολυ ενδιαφέρον

τεσπα αποφάσισα να ανεβάσω λιγο budget και ειμαι ανάμεσα σε αυτές

1)LG 995FT+

2)PHILIPS 109P40

3)HITACHI 19 CM 721 FET

4)SAMSUNG 959 NF

αν ειναι παρόμοιες θα πάρω την πιο φτηνή (LG) αλλιώς ειμαι πρός Philips λόγω on site εγγυησης... και πολύ καλων τεχνικών χαρακτηριστικών

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μετα τα χιλιαδες reply , και το αμειωτο ενδιαφέρων σας μέσω u2u :...: :'( παρήγειλα την Samsung 959 NF. Εχω ακοπούσει τα καλύτερα για αυτήν αλλά το μόνο πρόβλημα ειναι οτι απο οτι κατάλαβα δεν εχει on-site αντικατάσταση αλλά απλα 3χρ εγγυηση :( .

(Philips ,την οποια αρχικά ηθελα λόγω των αριστων σχολιων που εχω ακούσει για την τεχνική της υποστήριξη ,δεν ειναι διαθέσιμη)

Γενικά με τα ηλεκτρονικά ειμαι πολύ γκαντέμης και ελπιζω να μην γίνει καμια Μ@.... Οταν την πάρω θα πω εντυπώσεις για το αρχειο...

Link to comment
Share on other sites

Kαλορίζικη ’λεξ. Δυστυχώς δε ξέρω που πάνε τα 4 στις οθόνες και δε είχα τι να σε συμβουλέψω αλλά είμαι σίγουρος ότι θα μείνει ικανοποιημένος από την οθόνη αφού την είδες και από κοντά ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chroma

Βρε αφεντικό, δε ξέρουμε από 19' μη γκρινιάζεις.. :flower: ’ντε και καλοδουλεμένη! :)

Αρχική απάντηση από Enduracell

Kαλορίζικη ’λεξ. Δυστυχώς δε ξέρω που πάνε τα 4 στις οθόνες και δε είχα τι να σε συμβουλέψω αλλά είμαι σίγουρος ότι θα μείνει ικανοποιημένος από την οθόνη αφού την είδες και από κοντά ;)

ΕΙΣΤΕ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΞΑΝΑΜΙΛΑΩ ΟΥΤΕ ΘΑ ΠΑΙΞΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ . ΘΑ ΠΑΙΖΩ ΜΕ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ.. :D:D

πλακα κανω ρε το team βοήθησε ... Endu δεν την ειδα απο κοντά τελικά αλλά δεν πειράζει .

Αρχική απάντηση από Sisman

Σοφη επιλογη κατα τη γνωμη μου Alex, εχω μια SAMSUNG 959NF και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος. Πιστευω πως εκανες τη καλυτερη επιλογη σε αυτα τα λεφτα..

Ευχαριστώ sisman να σαι καλά , το ελπίζω.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν κανω λαθος η samsung ΕΧΕΙ on site εγγυηση..........

απο τις αρχες του ετους ολες οι οθονες της καλυπτονται με 3 χρονια ον σαιτ

(εχω μια 757 DFX απο τον φεβρ)

η 957 NF(natural flat) που διαλεξες ειναι ενα σκαλοπατι καλυτερες απο τις DFX.........

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από makio

αν δεν κανω λαθος η samsung ΕΧΕΙ on site εγγυηση..........

απο τις αρχες του ετους ολες οι οθονες της καλυπτονται με 3 χρονια ον σαιτ

(εχω μια 757 DFX απο τον φεβρ)

η 957 NF(natural flat) που διαλεξες ειναι ενα σκαλοπατι καλυτερες απο τις DFX.........

Mακάρι .. ξερω ότι εχουν on site οι Samsung TFT απο μια εταιρία που νομίζω λέγεται ΑΛΜΑΝ.. όσον αφορα της crt καπου μπλεχτηκε νομίζω η quest με την ευρωηλεκτρονική που είναι η αντιπροσωπία .. Απο τοτε θα αρχισε η On site.. Παντως για να το λές κάτι θα ξές :D

Αρχική απάντηση από eleven

Την δική μου πρόταση στην είπα απο κοντά ,,,,,,

Αντε καλοδούλευτη.....................:)

Thanks . Για την philips πηγαινα αλλά δεν ερχεται Ελλαντα η P40 συχνα και πρεπει να περιμένω οπότε...

Αρχική απάντηση από antonisk7

Καλορίζικη, καλή δουλειά / διασκέδαση με την νεα σου οθονη. Μια χαρά ειναι !

Thanks αντώνη :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εδω και 2 μερες εχω παραγγειλει την 959NF απο το e-shop ....στα τεχνικα χαρακτηριστικα φαινεται αριστη για την τιμη της....μπορεις να μου πεις και εσυ τις εντυπωσεις σου alex?

Και μηπως μπορει αν μου εξηγησει καποιος ποια η διαφορα της on-site εγγυησης απο την απλη?

ΥΓ: υποτιθεται θα μου ερχοταν σημερα η οθονη αλλα ουτε φωνη ουτε ακροαση απο τους μεταφορεις του e-shop....και ανυπομονω ο ατιμος....ειμαι 8 χρονια με την ιδια οθονη...(Eizo F35)

Link to comment
Share on other sites

Εγω τελικά δεν πήρα την 959NF γιατι δεν την βρήκα . Μου πηγαιναν απο αναβολή σε αναβολή και τους ειπα παρτε τα @@ μου. Πηρα μια viewsonic και ειμαι πολυ ευχαριστημένος ειδικά απο την απεικόνηση σε games.

On site σημαινει οτι αν παθει κατι ερχεται στο σπιτι σου courier , παιρνει την οθόνη σου και ΑΦΗΝΕΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ την ιδια στιγμη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.