Jump to content



Win Mobile ή Android ή Symbian;


athlon=greek

Recommended Posts

Επειδή το κινητό μου ψόφησε,είχα ένα sharp GX30i για τέσσερα χρόνια περίπου και σκέφτομαι να αγοράσω ένα καινούργιο.Βλέπω κάποια reviews κινητών με αρκετά μειονεκτήματα-πλεονεκτήματα όσον αφορά το software που "φοράνε".Τα βλέπω πάνω κάτω σχεδόν όλα εξοπλισμένα πλήρως,τι προτείνεται να αγοράσω σε σχέση με το λειτουργικό του;Ευχαριστώ....:crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 43
  • Created
  • Last Reply

Εγώ έχω χρησιμοποιήσει την win mobile πλατφόρμα και θα ήθελα να μείνω σε αυτή. Αν εαι να πάρω κάτι αυτόν τον καιρό αυτό θα είναι win mobile με hard keyboard. Όνειρο το touch pro 2 εφικτή ίσως υπό όρους το touch pro, πιο κοντά στις οικονομικές μου δυνατότητες το ΤΥΤΝ ΙΙ. Τελικά μπορεί να μην πάρω κανένα...

Link to comment
Share on other sites

Win mobile για κανέναν λόγο,μάπα το καρπούζι.

To iphone δικαιωματικά είναι το νούμερο 1 λόγω της μεγάλης πληθώρας εφαρμογών και κομψότητας που διαθέτει.(5 αστέρων)

***SYMBIAN***

Έχω το nokia 5800,είναι πολύ καλό κινητό(ίσως το καλύτερο για το κόστος του και τις ανάγκες μου),και σε λίγο καιρό θα ξεκινήσω να γράφω και τις πρώτες εφαρμογές για προσωπική χρήση με την βοήθεια του SDK,αν και δεν έχω παράπανω υπάρχει και γιαυτό μεγάλη γκάμα(όχι βέβαια όση του Iphone αλλά και το κόστος είναι αρκετά διαφορετικό 2*Nokia 5800=Iphone).

Aυτό που βλέπω σαν το κερασάκι στην τούρτα είναι το Android βέβαια ακόμα είναι σε πρώιμο στάδιο,αλλά προβλέπω μεγάλη μάχη αν αναλογιστεί κανείς ότι και αυτό σιγά σιγά μπαίνει στο κόλπο με ποικιλία εφαρμογών.Αν διάλεγα αυτή την στιγμή κινητό θα έπερνα πιθανότατα το HTC touch με Android OS.Αν και τίθεται θέμα συμβατότητας των εφαρμογών με τις διάφορες εκδόσεις του λειτουργικού,πιστεύω θα βρεθεί δυνατότητα για compatibility μεταξύ των εκδόσεων.

Make your choice...:p

Link to comment
Share on other sites

Το μέλλον κατά τη γνώμη μου είναι το Android. Το παρόν???? Εγώ έχω το HTC Diamond (win mobile). Ούτε αυτό με καλύπτει απόλυτα (από πλευράς ευχρηστίας) ούτε το iphone (για τις διάφορες ιδιαιτερότητες που έχει), σίγουρα όχι symbian (δεν έχω επιχειρήματα) και για το android μάλλον είναι λίγο νωρίς - ίσως όμως αποτελεί επένδυση ένα τέτοιο κινητό γιατί το android εξελίσσεται και λογικά οι μελλοντικές εκδόσεις του θα υποστηρίζονται από τις τωρινές συσκευές..

Link to comment
Share on other sites

Ναί γιατί όχι;

Γιατί θα μπλέξεις με C και κακής ποιόητας SDK που και η ίδια η Nokia θέλει να απαλαγεί.

Δεν το λέω εγώ, αλλά δεν έχω και εύκαιρα 1-2 links με μεγάλη συζήτηση στο θέμα από mobile developers.

Ψάξτο λίγο καλύτερα.

Όσο για το μέλλον, κανείς δεν ξέρει τι μας επιφυλλάσει. Τα πράγματα είναι πολύ ρευστά. Οι μόνες σταθερές είναι το ταρακούνημα που έκανε η Apple στους ως τώρα μεγάλους και το ξύπνημα από τον ύπνο του δικαίου μερικών από αυτούς.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί θα μπλέξεις με C και κακής ποιόητας SDK που και η ίδια η Nokia θέλει να απαλαγεί.

Δεν το λέω εγώ, αλλά δεν έχω και εύκαιρα 1-2 links με μεγάλη συζήτηση στο θέμα από mobile developers.

Ψάξτο λίγο καλύτερα.

Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα,θα το δώ στην πράξη και θα δούμε.Έχεις δοκιμάσει να γράψεις και είχες πρόβλημα??Aν βρείς κάποιο link που είχες διαβάσει για συζήτηση των devs,περιμένω pm αλλά θα το κοιτάξω και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που ίσως ξεφαυγει είναι το htc touch hd 2 με 1ghz cpu.

λοιπόν αυτό είναι:

http://www.gsmarena.com/htc_hd2-2957.php αλλά παίζω μεταξύ των: http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone2=2689&idPhone1=2525

Link to comment
Share on other sites

φιλε εγώ ως μεγαλύτερος εχθρός την apple λόγο πολιτικής της και προϊόντων της μετά από σκέψη κατέληξα σε γιοτοφονο...

...ο λόγος ήταν απλός... είναι το πιο realable OS σε κινητό από όλα τα αλλα!

έχει ότι εφαρμογή μπορείς να φανταστείς για ότι μπορείς να φανταστείς.. ότι του λείπει από hardware το υπέρσυμπληρώνει με το OS του... και στην τελική σκέψου πως είναι UNIX το OS του iPhone... μπορείς να κανεις τα πάντα.

επίσης το P.C. εκτος από εργαλείο είναι το χόμπι μου αλλα το κινητό μου θέλω απλά να δουλεύει χωρίς να χρειαστεί να φάω 1 μηνα πάνω του με 5000000 patch που θα διορθώνουν το λειτουργικό του

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.