Jump to content



hd 4550 vs 7800gtx


Goklagie

Recommended Posts

Χαιρετώ σας labites,

αλήθεια είναι πως τον τελευταίο καιρό το, άλλοτε κραταιό, μηχάνημά μου έχει αρχίσει να δείχνει τα χρόνια του, ειδικά στα παιχνίδια. Δεν είμαι διατεθημένος να δαπανήσω πολλά χρήματα καθώς δεν έχω και πολλές απαιτήσεις, αλλά εντόπισα την sapphire 4550 512 στα 40 έουρος. Σε πρώτη φάση με βολεύει η ύπαρξη hdmi και o hd decoder καθώς η 7800 ζοριζόταν στο hd. Κατά τ' άλλα είναι όντως καλύτερη κάρτα από το τέως "κτηνάκι" μου; Στα παιχνίδια θα δω καμια βελτίωση;

Το σύστημά μου είναι το εξής: asus A8N-E deluxe, athlon x2 3800+, 2 gb ram

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ σας labites,

αλήθεια είναι πως τον τελευταίο καιρό το, άλλοτε κραταιό, μηχάνημά μου έχει αρχίσει να δείχνει τα χρόνια του, ειδικά στα παιχνίδια. Δεν είμαι διατεθημένος να δαπανήσω πολλά χρήματα καθώς δεν έχω και πολλές απαιτήσεις, αλλά εντόπισα την sapphire 4550 512 στα 40 έουρος. Σε πρώτη φάση με βολεύει η ύπαρξη hdmi και o hd decoder καθώς η 7800 ζοριζόταν στο hd. Κατά τ' άλλα είναι όντως καλύτερη κάρτα από το τέως "κτηνάκι" μου; Στα παιχνίδια θα δω καμια βελτίωση;

Το σύστημά μου είναι το εξής: asus A8N-E deluxe, athlon x2 3800+, 2 gb ram

Η φθηνότερη επιλογή που παίζει τα πάντα είναι η 9600gt

Όλες οι υπόλοιπες δυσκολεύονται να αντεπεξέλθουν ;)

Link to comment
Share on other sites

στα λεφτα της 9600GT παιζει η ΑΤΙ με την 4670!!! σημερα πηρα την 4650 για ενα φιλο και τη βαλαμε πανω στο μηχανημα του, προηγουμενη καρτα 7600GS, και η αιτια ηταν οτι εβαλε το Section 8 να το παιξει και η 7600 ουτε που ανοιγε το παιχνιδι. τωρα με την 4650 πιανει 40+ fps σε μεσαιες ρυθμισεις και αναλυση 1280χ1024. η καρτα ειναι αυτη http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.514316.

απο την 4550 παντως ειναι αρκετα καλυτερη!

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Η 4650 φαντάζει καλή επιλογή καθώς δεν διατίθεμαι να δώσω περισσότερα χρήματα. Την 4770 δε την βρήκα.

Αξίζει να προχωρήσω σε αγορά η θα δημιουργήσω κανα τρελό bottleneck;

Link to comment
Share on other sites

στα λεφτα της 9600GT παιζει η ΑΤΙ με την 4670!!!

απο την 4550 παντως ειναι αρκετα καλυτερη!

Mόνο που η 9600gt εξολοθρεύει κυριολεκτικά την 4670

Kαι λίγο πιο ακριβή να είναι, συμφέρει και πάλι

http://techpowerup.com/reviews/Inno3D/GeForce_210/6.html

Είναι πρόσφατο review (της GT210) που έχει μέσα και την 4670 και την 9600gt

Aν εξαιρέσεις το call of juarez που υπάρχει ισοπαλία, σε όλα τα άλλα.. (έχει καμμιά 20αριά games)

Στο δεύτερο συμφωνώ

Link to comment
Share on other sites

Παίζει η 9500GT, που όπως φαίνεται και στο παραπάνω link που έδωσα, είναι ΠΟΛΥ ανώτερη της 4550

Και όπως φάινεται και εδώ..

http://www.xbitlabs.com/articles/video/display/ati-radeon-hd4650_14.html#sect0

Είναι ανώτερη ΚΑΙ από την 4650

Δεν ξέρω γιατί προτείνετε τις ΑΤΙ στην χαμηλή κατηγορία τιμής

Αφού 4550<4650<9500GT

Και 4670<9600GT

Link to comment
Share on other sites

πάρε μεταχειρισμένη 8800 gts 320 και άνω ή 4770 και άνω , αλλιώς δεν θα δεις διαφορά. στο τρίτο μηχάνημα της υπογραφής με 8800 τα πάιζω όλα high detail σε 1280*1024 no AA. 4670 και κάτω είναι πάνω κάτω τα ίδια με την κάρτα που έχεις και χειρότερα, με την 9600 θα δεις κάτι αλλά πάλι δεν αξίζει (Η 9500 είναι πάνω κάτω τα ίδια με αυτήν που έχεις η 4670 πάιζει να είναι και χειρότερη (σε χαμηλές αναλύσεις χωρίς AA))... καμιά 4830 με 60 ευρώ αν βρείς (έχει το πλαίσιο πάρε ρώτα στα κεντρικά) αξίζει. αλλιώς κράτα την κάρτα που έχεις. Στο λέω υπεύθυνα γιατί είχα 7900gt και έχω δοκιμάσει 9500 και 3650 σο ίδιο μηχάνημα....

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Άλλο ένα review που επιβεβαιωνει τα λεγόμενα μου..

http://www.tomshardware.com/reviews/geforce-gt-220,2445-7.html

Εχει και μπόλικα games

Τι να πω?

Τα review που έδωσες είναι παλιά - εγώ δίνω καινούρια, να είναι εκεί η διαφορά?

Να έχουν "εξελιχτεί" τόσο πολύ οι drivers της nvidia? Πως αλλιώς να το εξηγήσω..

Link to comment
Share on other sites

Μια και έχω 4650 (στο 2o pc) να δηλώσω πως η κάρτα είναι πολύ μέτρια για gaming. Κατά την γνώμη μου (και όχι μόνο δική μου) η φτηνότερη κάρτα για ανεκτό gaming είναι η 9600gt.

Link to comment
Share on other sites

καλα ρε φιλε, ακομα και στο λινκ που εδωσες, η 4650 με την 9500 ειναι κατα 95% ισοδυναμη με μεγιστη διαφορα 1 FPS!!! που την ειδες THN διαφορα?

δεν θα κατσω να ασχοληθω για 2 καρτες των 40-45€ που η μονη διαφορα ειναι μισο FPS σε καποια παιχνιδια! οποια θελει ας παρει!!

Link to comment
Share on other sites

Έδωσα 3 links

Η απάντηση αναφερόταν στη σύγκριση (που δεν υπάρχει σύγκριση δηλαδή) της HD4550 (που είπες αρχικά ότι παίζει μόνη της στα 40-45 ευρώ..) vs 9500GT

Τυγχάνει απλώς να είναι καλύτερη (με μικρή διαφορά, δεν είπα το αντίθετο) και από την 4650

Δεν υπάρχει λόγος προστριβής

Το θέμα είναι ,όπως είπε και ο candyman, ότι οι 9600GT (εγώ λέω και οι 4670) είναι πολύ ανώτερες από τις προαναφερθείσες, και αν θέλει κάποιος να παίξει έστω αξιοπρεπώς πάει για μία από αυτές τις 2 τουλάχιστον..

Kαι για να αξίζει και για τον ανθρωπο η αναβάθμιση από 7800gtx ε?

9600GT για επιδόσεις, ή 4670 αν συμφέρει αρκετά σε τιμή

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί προτείνετε τις ΑΤΙ στην χαμηλή κατηγορία τιμής

στο ερωτημα σου αυτο, η απαντηση ειναι σχετικα απλη. η ατι παντα ειχε ποιο raw power απο την nvidia. απλα η nvidia ειναι πιο συμβατη με τα περισσοτερα παιχνιδια, λογω συνεργασιων..! δεν ειναι τυχαιο που παλιοτερες καρτες ΑΤΙ ακομα και σημερα παιζουν τα παιχνιδια (Χ1650, Χ1900), ενω αν βαλεις μια 6600-6800-7600-7800 δεν ειναι σιγουρο οτι θα σου τρεξουν ολα τα σημερινα παιχνιδια!!

πιο συγκεκριμενα το παιχνιδι που ανεφερα πιο πανω (SECTION 8), το δοκιμασα και στο HTPC μου με την 3450, και παιζει ακομα κι εκει!!!!

κατα τα αλλα δεν εχουμε εμεις καμμια προστριβη, γιατι ουτως η αλλως, αλλος θα επιλεξει τι θα παρει! μακαρι να παρει μια 9600GT που ειναι η ποιο δυνατη απο 4550-4650-4670. αλλα με 40 €..........!!!!

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ πολλές και διαφορετικές απόψεις. Προσανατολίζομαι τελικά στο να κρατήσω την 7800. Απ' ότι κατάλαβα για να δω αισθητή διαφορά θα πρέπει να περάσω το 60άρι και δεν πιστεύω ότι το μηχάνημά μου μπορεί να το στηρίξει. Αν είναι για 4-5 frames δεν μπαίνω καν στον κόπο. Πάνε οι καιροί που ήμουν hardcore:dance3:.

Στην τελική κάνω κράτει για μια ολοκληρωμένη και προσεγμένη αγορά στο μέλλον.

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

με το σύστημα της υπογραφής μου παίζει τρελό bottleneck μιας και δεν βλέπω καμία διαφορά με την 7800gtx που είχα πριν 2 μήνες. τώρα έχω 4850

γιατι δεν clockαρεις λιγο τον επεξεργαστη? να ανασανει λιγο? 2,8-2,9 πρεπει να πηγαινει σχετικα ευκολα, ισως και 3,0..!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.