Jump to content



ECO-PC: 2x5870 + 8800GTX


Jaco

Recommended Posts

To έριξα στο eco-computing λοιπόν και έβαλα να δοκιμάσω το περιβόητο PhysX με το patch του GenL από τα forums της ngo...

Για την ιστορία, η nvidia με την έλευση της νέας φουρνιάς drivers της απενεργοποιεί το PhysX εάν βρει στο σύστημα μια κάρτα της ATI... Ο κύριος GenL λοιπόν κυκλοφόρησε ένα patch το οποίο πειράζει το dll της nvidia το οποίο είναι υπεύθυνο για τον περιορισμό αυτό, με αποτέλεσμα το PhysX να ενεργοποιείται σε μια κάρτα της nvidia αν αυτή είναι secondary στο σύστημα... Για να συμβεί αυτό πρέπει να ακολουθήσετε την διαδικασία που περιγράφεται στο πιο πάνω link, την οποία θα περιγράψω εν τάχει, αλλά δεν είναι γενικευμένος οδηγός, καθώς δεν εγγυάται ότι θα δουλέψει σε όλους με τον ίδιο τρόπο... πριν περιγράψω όμως την διαδικασία θα σταθώ λίγο στα γεγονότα...

Η ATI έβγαλε τις 5870 οι οποίες αυτή την στιγμή είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί στην αγορά σε κόστος/απόδοση... πολλοί λοιπόν την χρησιμοποίησαν σαν πρώτη κάρτα και τις παλιές τους nvidia τις χρησιμοποίησαν για το PhysX και επομένως σαν δευτερεύουσες κάρτες γραφικών... αυτό πόνεσε όμως την nvidia η οποία ακόμα δεν έχει απαντήσει στην επιδρομή της 5870... αποτέλεσμα ήταν στους νέους drivers της να απενεργοποιεί την κάρτα και συνεπώς το PhysX αν έβλεπε κάποια ATI στο σύστημα... επομένως με απενεργοποιημένη την κάρτα δεν μπορούσε να εκτελεστεί το PhysX, το οποίο είναι γραμμένο σε CUDA... Επίσης για να λειτουργήσει το PhysX χρειάζεται CUDA enabled κάρτες της nvidia, δηλαδή κάρτες από την σειρά 8800 και μετά...

Τέλος θα μείνω σε μια ατάκα του Regeneration, o οποίος είναι διαχειριστής του ngo forum...

Like I said on the news forum, it took me months, but only now I realized that we shouldn't help Nvidia standardize PhysX. We should ignore and boycott it until it either dies or opens up for everyone . If I were GenL, I’d remove the patch and tell everyone to ignore PhysX. A good PC game would remain good with or without PhysX.
Σε αυτό που λέει δεν έχει άδικο και συμμερίζομαι την άποψη του και βασικά συμφωνώ απόλυτα... η περιέργεια όμως με οδήγησε στο να δοκιμάσω το πείραμα, όμως δεν σκοπεύω να μείνω με αυτό το setup, μέχρι να αλλάξει πορεία η nvidia... άποψή μου είναι πως το PhysX πράγματι είναι ιδιοκτησία και μια ακριβο-αγορασμένη πατέντα της nvidia (από την Ageia), οπότε δεν είναι αναγκασμένη να ανοίξει τον κώδικά της και την πλατφόρμα της... από την άλλη όμως είναι απαράδεκτο να κάνει disable την κάρτα της και τις δυνατότητές λόγο μικρότητας... μου θυμίζει ένα μικρό παιδί το οποίο κάνει μούτρα...

Λοιπόν με αυτά πάμε στο ζουμί... Καταρχήν το setup είναι το εξής...:

- Phenom II - 940BE @ 3712

- 4GB Ram DDR2

- M3A79-T Deluxe

- 2x HD5870 (Gigabyte) σε Crossfire (drivers: 9.10)

- 1x 8800GTX (drivers: 191.07)

- Windows 7 Ultimate - 32bit

- PhysX-mod-x86-1.01

Τα windows 7 (όπως και τα υπόλοιπα από τα XP και μετά) υποστηρίζουν την εγκατάσταση δυο διαφορετικών drivers για 2 διαφορετικές κάρτες γραφικών... οπότε στην ήδη εν λειτουργία εγκατάσταση με το cf έτοιμο και με τους drivers της ATI με έκδοση 9.10, τοποθέτησα την 8800GTX... Προσοχή θέλει στο ότι θα πρέπει να συνδέσετε ένα monitor στην nvidia για να δουλέψει ο υπόλοιπος οδηγός σωστά, καθώς ο drivers της nvidia περιμένει να βρει κάποιο monitor για να ενεργοποιήσει το PhysX... Αν το monitor σας (όπως και το δικό μου) έχει και dvi και vga θύρα, τοποθετήστε την έξοδο της nvidia στο vga βύσμα της οθόνης και αφήστε την ATI στο dvi (ή το αντίθετο ανάλογα το setup σας)... στην συνέχεια κάντε εγκατάσταση των drivers και πριν κάνετε restart το σύστημα, προκειμένου να μην ξεκινήσει το service των drivers της nvidia τρέξτε το patch... διαφορετικά το patch δεν θα μπορεί να αλλάξει το dll αρχείο που πρέπει καθώς το κλειδώνει το process του service... Στην περίπτωση αυτή, θα πρέπει χειροκίνητα να σταματήσετε τα services της nvidia και να κλείσετε από το task manager οτιδήποτε σχετικό με αυτήν και στην συνέχεια να τρέξετε το patch... Για περισσότερες λεπτομέρειες ή βοήθεια δείτε το thread του πρώτου link πάνω, που υπάρχει ολόκληρη συζήτηση γύρω από το θέμα...

Στην περίπτωσή μου τουλάχιστον, όλα πήγαν καλά και δούλεψαν με την πρώτη, οπότε το PhysX ενεργοποιήθηκε κανονικά με αποτέλεσμα οι δυο 5870 σε CF να κάνουν το rendering και η 8800GTX να είναι αφιερωμένη μόνο στο PhysX... :)

Έτρεξα δυο benchmarks, το vantage και το PhysX Fluidmark 1.1.0 (και 1.1.1)... τα αποτελέσματα είναι τα παρακάτω...:

Χωρίς O/C στις 5870

2x58708800GTX.jpg

2x58708800GTX_vantage.jpg

Με Ο/C στις 5870 (900/1300)

2x58708800GTX_vantage_ati-oc.jpg

H μεγάλη διαφορά είναι βέβαια στο CPU score το οποίο χωρίς το PhysX ήταν πολύ μικρότερο...

Πριν την 8800GTX - χωρίς PhysX

3dmark_cf_910_x16_HT2400_2800.png

H διαφορά είναι ψιλοτραγική... :fun:

Φυσικά είναι με ενεργοποιημένο το PPU το σκορ είναι κατά τι εικονικό, αλλά το ουσιαστικό είναι ότι στα παιχνίδια που υποστηρίζουν PhysX, δουλεύει κανονικά καθώς το δοκίμασα για να πεισθώ και εγώ...

Και μια φωτό από το eco-pc που φιλοξενεί τα θηρία μέσα...

IMG_3401.jpg

Τελικά το 1500άρι τροφοδοτικό είδε λίγη χαρά στα fet του... :hehe:

Εδιτ: Διόρθωσα λίγο τις φωτογραφίες... (Σημ: Η τελευταία από το vantage πριν τοποθετηθεί η 8800 είναι περισσότερο o/c στον επεξεργαστή απ' ότι οι άλλες [@3800+], αλλά επειδή τώρα είναι τελείως σταθερό δεν τον ανεβάζω άλλο)

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχει από την ageia την αγόρασε, με πούλησε η μνήμη μου...

Πρέπει μάλλον να εγκαταστήσω πάλι τους drivers της ΑΤΙ ή το avantage, γιατί μου έκανε και κάποια artifacts σε αυτό μόνο το bench (gpu1), πράγμα το οποίο είχα ξαναπάθει πριν μια βδομάδα, όταν έπαιζα με το cf και λύθηκε με επανεγκατάσταση... επειδή όμως στα παιχνίδια και στα υπόλοιπα bench δεν μου δημιουργεί κάποιο πρόβλημα δεν το πείραξα... αύριο ίσως το κάνω για δοκιμή...

Link to comment
Share on other sites

Jaco, τι θερμοκρασίες έχουν οι vgas από περιέργεια? :confused:

Την ίδια ακριβώς απορία + μερικές ακόμα:D

Η 8800gtx πως συμπεριφέρεται όταν είσαι στο net ή όταν παίζεις παιχνίδι χωρίς physx ; iddlάρει με τον ανεμιστήρα σε χαμηλές στροφές ;

πως συμπεριφέρεται όταν ''βρίσκει'' physx ; ανεβάζει αισθητά στροφές ο ανεμιστήρας ; τη ζορίζουν την κάρτα τα physx ;

Επίσης θέλω να σε ρωτήσω αν η κάρτα ''φαίνεται'' κάπου. Στο gpu-z ή στο device manager για παράδειγμα. Απ' ότι εχω καταλάβει δε ''φαίνεται'' πουθενά.

Υ.Γ. Με κάτι προσπάθειες σαν και τη δική σου, νομίζω πως μπορούμε να αισιοδοξούμε για το μέλλον αυτού του πλανήτη:p

Link to comment
Share on other sites

Χθες που έκανα τα πειράματα ήταν βράδυ, αλλά σήμερα το πρωϊ που βγήκα έξω είδα αμέσως την διαφορά και πράγματι ο πλανήτης, σε σχέση με χθες, είναι πρασσινότερος...

Λοιπόν, δεν ανεβάζει θερμοκρασίες γενικότερα, όταν οι κάρτες είναι όλες στα default ρολόγια τους... τουλάχιστον για τις ati που τις παρακολουθούσα... για την nvidia δεν ξέρω, αλλά το θεωρώ απίθανο... πάντως όταν έτρεχα το vantage έβαλα το χέρι μου πίσω από τα fins, στο πίσω μέρος του κουτιού που βγαίνει ο αέρας απ' όλες τις κάρτες, αλλά ήταν ελάχιστα ζεστός... υπόψη ότι το δωμάτιο είναι δροσερό και δεν έχει ζέστη...

Αυτή την στιγμή τρέχουν και τα δυο control panels κανονικά (ati cc + nvidia)... βασικά και στο πρώτο screenshot αν δεις, υπάρχει ένα cpu-z και με τις δυο κάρτες... απλά δεν χώραγε και το control panel της nvidia... γενικά τις χειρίζεσαι σα να είναι μόνες τους στο σύστημα, χωρίς καμία διαφορά...

Θα κάνω μερικά τεστ για καμια βδομάδα ακόμα και μετά παίρνει δρόμο η gtx...

Link to comment
Share on other sites

δημητρη,το θεμα ειναι πως θα χωρεσουν ολα αυτα τα τερατα μεσα σε αυτο το κουτακι?:pκαι το κυριοτερο χρειαζομαι και ενα δευτερο τροφοδοτιοκο:dance3:

photo0021z.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.