Jump to content



Ανάμεσα σε τρεις 32άρες. Ποια να (μην) επιλέξω;


yanni

Recommended Posts

Έχω στα υπόψιν μου τρεις τηλεοράσεις 32''. Η αγορά θα γίνει μέσα στις επόμενες 5-10 μέρες.

Οι τηλεοράσεις είναι οι εξής

Samsung LE32B530 από 470€

Philips 32PFL5604H από 460€

και

LG 32LH3000 από 425€

Ποια θα επιλέγατε εσείς; Ποιος λόγος υπάρχει για να μην επιλέξω κάποια από αυτές;

Να ξεκαθαρίσω λίγο την κατάσταση.

Προφανώς τα ονόματα Samsung και Philips έχουν μεγαλύτερο ειδικό βάρος για μένα, κυρίως αυτό της Samsung στις LCD, αλλά και το zero pixel της LG, που αν δεν κάνω λάθος έχει και τα περίπου -40€ στην τιμή σε σχέση με τις άλλες δύο δεν τα αγνοώ.

Η TV θα μπει στο σαλόνι για παρακολούθηση ταινιών (SD/DVD/HD) με χρήση PC καθώς και αθλητικών προγραμμάτων (ποδόσφαιρο κυρίως). Η χρήση της ως TV για τηλεοπτικό πρόγραμμα αναμένεται να είναι περιορισμένη και σε βραδυνές ώρες. Ο λόγος είναι η ύπαρξη μιας CRT Philips 29PT9415 η οποία θα συνεχίσει κατά 99% να είναι η βασική TV για τηλεοπτικό πρόγραμμα.

Να πω ότι δεν με ενδιαφέρει να πάω σε περισσότερες ίντσες. Αν ήθελα να το κάνω cinema οι 42'' ίντσες θα ήταν το απόλυτο minimum. Επίσης δεν θέλω να υπερβώ τα 500€ παρά μόνο αν υπάρχει κάποια άλλη επιλογή που να προσφέρει κάτι το ουσιαστικό.

Τέλος για τις παραπάνω θεωρώ ότι όλες είναι mpeg4 και 1080p. Αν κάνω λάθος η TV που δεν πληρεί και τα δύο αυτά κριτήρια παίρνει δρόμο!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply

ναι ξερω οχι πανω απο 500Ε αλλα ειπες μονο αν προσφερει κατι ουσιαστικο.και σου κανω quote αυτο το ποστ απο το θεμα με τις 42"

Τη πήρα κι' εγώ σήμερα από Media Markt στα 558 ευρώ και μπορώ να πώ ότι είναι φοβερή για τα λεφτά της:T:
Link to comment
Share on other sites

Ναι την είχα δει αυτή τη προσφορά. Απλά 42+ ίντσες αν αγοραστούν θα αγοραστούν μετά από 1-2 χρόνια και θα είναι με LED backlight. Για την ώρα ψάχνω αποκλειστικά για 32 full HD.

Link to comment
Share on other sites

χωρις να ξερω τον χωρο σου , πηρα και εγω για αρχη 32αρα και μετα πηγα αμεσως σε 42αρα..θα σου προτεινα να μεταβεις αμεσως σε αυτο το σταδιο..

ενα αλλο που θα πω , οτι και οι 2 ηταν LG..ικανοποιημενος αλλα οι απαιτησεις του καθενα διαφερουν

Link to comment
Share on other sites

Χώρος υπάρχει και για 100'' αν χρειαζόταν. Απλά αυτή τη στιγμή κοιτάω αποκλειστικά στις 32''. Αν πήγαινα ποιο ψηλά ίσως να κοίταγα ποιο ακριβές TV από την 42άρα της LG που είχε η Mediamarkt, διότι στις 42 ίντσες οι όποιες ατέλειες μιας LCD TV υποθέτω ότι θα ήταν εμφανείς.

Link to comment
Share on other sites

Μπήκε και η Sony Bravia KDL-32S5600 στην λίστα με τις επιλογές αν και πάει ποιο πάνω από τα 500€ μου αρέσει που έχει χαμηλή κατανάλωση.

Βασικά φαίνεται να είμαι ανάμεσα σε Sony και Samsung...

Link to comment
Share on other sites

Αν και θα σου φανει κουραστικό, να σου πω ότι οτιδήποτε κάτω από 42'' θα το μετανοιωσεις πολυ πιο συντομα απ οτι μπορεις να φανταστεις.

Μια Panny 42'' plasma είναι ότι πρεπει για αρχή.

:)

Link to comment
Share on other sites

Αν και θα σου φανει κουραστικό, να σου πω ότι οτιδήποτε κάτω από 42'' θα το μετανοιωσεις πολυ πιο συντομα απ οτι μπορεις να φανταστεις.

Μια Panny 42'' plasma είναι ότι πρεπει για αρχή.

:)

Το ξέρω ότι είναι λίγες οι ίντσες. Μάλιστα στο ψάξιμο βρήκα σε ένα manual ότι σε 32'' οθόνη αν επιμείνεις σε 4:3 αναλογία και δεν επιλέξεις κάποιο... ξεχείλωμα μιλάμε για μόλις 26''. Αλλά έχω βάλει σταθερή πορεία για τις 32. Είναι προγραμματισμένο στο brain και δεν αλλάζει. Καλώς ή κακώς. Για περισσότερες ίντσες και χρήματα θα πρέπει πρώτα να γεμίσει η αγορά με Led backlight TVs. Μελλοντικά επίσης μπορεί να παίξει τον ρόλο του monitor στο PC η 32άρα, όταν και εφόσον αντικατασταθεί από κάποια μεγαλύτερη - αν και πολλές φορές τέτοιου είδους σκέψεις κάπου στην πορεία εγκαταλείπονται.

Link to comment
Share on other sites

E τότε πήγαινε κάπου στη μέση, στις 37" :p. Έχει κάποιες προσφορές ο Κωτσόβολος στο αεροδρόμιο. Πάρε ένα τηλέφωνο να δεις τα μοντέλα και την διαθεσιμότητα. Π.χ. LF2500 32'', Samsung LE37B530.

Link to comment
Share on other sites

Παραγγέλθηκε η Samsung. Μένει να δούμε τώρα αν θα έρθει κιόλας διότι μου είπαν ότι πρώτα θα πρέπει να ελέγξουν διαθεσιμότητα με την αντιπροσωπεία, αν κατάλαβα καλά.

Εφόσον την παραλάβω θα σας πω και εντυπώσεις.

Ευχαριστώ όσους απάντησαν.

Link to comment
Share on other sites

Παραγγέλθηκε η Samsung. Μένει να δούμε τώρα αν θα έρθει κιόλας διότι μου είπαν ότι πρώτα θα πρέπει να ελέγξουν διαθεσιμότητα με την αντιπροσωπεία, αν κατάλαβα καλά.

Εφόσον την παραλάβω θα σας πω και εντυπώσεις.

Ευχαριστώ όσους απάντησαν.

Αναμενουμε εντυπωσεις γιατι την ζαχαρωνω και εγω...:man_in_love:

Σε ποση αποσταση θα ειναι η τηλεοραση απο τον καναπε/κρεββατι στο περιπου?

Καλοριζικη εκ των προτερων..

Link to comment
Share on other sites

Απόσταση κάπου στα 2, 2,5 μέτρα. (ξέρω, ξέρω, είναι μικρή :p)

Δεν έχω εμπειρίες από LCD μιας και ακόμα είμαι με CRT στο PC, αλλά ότι μπορώ να σας το απαντήσω θα κοιτάξω να το απαντήσω.

Δευτέρα θα μου πουν πως πάει το πράγμα από διαθεσιμότητα. Αν δεν υπάρξει θέμα, λογικά Τετάρτη, Πέμπτη θα την έχω στον.... τοίχο μου.

Link to comment
Share on other sites

Απόσταση κάπου στα 2, 2,5 μέτρα. (ξέρω, ξέρω, είναι μικρή :p)

Δεν έχω εμπειρίες από LCD μιας και ακόμα είμαι με CRT στο PC, αλλά ότι μπορώ να σας το απαντήσω θα κοιτάξω να το απαντήσω.

Δευτέρα θα μου πουν πως πάει το πράγμα από διαθεσιμότητα. Αν δεν υπάρξει θέμα, λογικά Τετάρτη, Πέμπτη θα την έχω στον.... τοίχο μου.

Δεν ξερω αν ειναι μικρη γιατι δεν εχω ψαξει βασικα ποια ειναι η καταλληλη αποσταση για 32αρα αλλα ενταξει αν βλεπεις ανετα και ξεκουραστα δεν υπαρχει προβλημα..

Οποτε περιμενουμε να μας πεις και πως ειναι η θεαση στα 2/2,5 μετρα...

Link to comment
Share on other sites

full HD στις 32" δε νομίζω να έχει κ νόημα... ειδικά αν σε νοιάζει το SD/DVD κομμάτι όπω το scaling των φτηνών tv που κοιτάς δε νομίζω να είναι ικανοποιητικό... άσε που από τα 2 μέτρα που λες έτσι κ αλλιώς δεν πιάνεις την έξτρα πληροφοριά από το SD->HD...

ανέβα σε ίντσες για μένα, ή πέσε σε τιμή σε HD Ready αν μείνεις στις 32...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά θέλω να είναι HD μιας και θα χρησιμοποιηθεί και για HD movies, ενώ μελλοντικά ενδέχεται, εφόσον πάω σε πολύ μεγαλύτερη, η εν λόγω οθόνη να χρησιμοποιηθεί ως PC monitor (πρωτεύον ή δευτερεύον μόνο για ταινίες). Αν πάω σε 720p ναι μεν θα γλιτώσω πάνω από 100€, αλλά μπορεί να μην με ικανοποιήσει. Αν πάω σε μεγαλύτερη, ακόμα και μόλις 37'', δεν υπάρχει περίπτωση να χρησιμοποιηθεί μελλοντικά στον χώρο που είναι ο Η/Υ μιας και για εκεί θα είναι απλά υπερβολική. Οπότε και στην περίπτωση της αγοράς 720p και στην περίπτωση αγοράς 37''+ είναι πολύ πιθανόν μελλοντικά, σε 2-3 χρόνια, να μπω σε μια διαδικασία πώλησης/αντικατάστασης της TV που προτιμώ να αποφύγω.

Υ.Γ. ΖΗΤΩ ΟΙ CRT!!!! :p

Link to comment
Share on other sites

Μένει να δούμε τώρα αν θα έρθει κιόλας διότι μου είπαν ότι πρώτα θα πρέπει να ελέγξουν διαθεσιμότητα με την αντιπροσωπεία, αν κατάλαβα καλά.

Φάγαμε άκυρο. 10 μέρες+ διότι φεύγει το συγκεκριμένο μοντέλο ποιο γρήγορα από ότι φέρνουν, ίσως και λόγω της απεργίας των λιμενεργατών. Δεν ακύρωσα, αλλά παίζει να κοιτάξω ξανά τις επιλογές μου και αν δω κάποια ετοιμοπαράδοτη να προχωρήσω σε αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Α καλα, εμπεξε με Φουρλήδες και ΣΙΑ τώρα...

Καλά ξεμπερδέματα.

ΥΓ Μην εχεις την παραμικρή εμπιστοσύνη σε όσα σου λενε για στοκ, η/μ κλπ. Το παρελθόν τους είναι χειρότερο και από το rma του eshop :p

Link to comment
Share on other sites

χειρότερο και από το rma του eshop :p

Απο και κλείεται! :p

Μέχρι αύριο θα έχω αποφασίσει αν θα ακυρώσω την παραγγελία. Να δούμε πρώτα αν υπάρχει και τίποτα που να είναι ετοιμοπαράδοτο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.