Jump to content



Ανάμεσα σε τρεις 32άρες. Ποια να (μην) επιλέξω;


yanni

Recommended Posts

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply
Έφυγε παραγγελία για Πλαίσιο μιας και την έχουν ετοιμοπαράδοτη. Αναμένουμε.

Εκανες τηλεφωνο στο πλαισιο και σου ειπανε πως υπαρχει ετοιμοπαραδοτη?

Εγω κοιτουσα σημερα την κατασταση γιατι και μια ελεγε παραδοση σε 24 ωρες...μια σε 72 ωρες..και τωρα αναμενεται..:hmm:

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είχαν 1-2 κομμάτια διότι και εγώ που κοίταξα το απόγευμα που γύρισα από το υποκατάστημα του Πλασίου όπου έκανα την παραγγελία, είδα ότι την είχε ακόμα με παράδοση εντός 24ων ωρών.

Οπότε λάθος το παραπάνω post, την είχαν ετοιμοπαράδοτη.

Link to comment
Share on other sites

Πλαίσιο και ετοιμοπαράδοτο είναι λίγο tricky συνδιασμός.:dance3:

Στην περίπτωσή μου πάντως η οθόνη ήρθε στην ώρα της. Θα μπορούσα να την είχα από εχτές, αλλά προτίμησα να μην πάω εγώ στο κατάστημα, αλλά να την παραλάβω στο σπίτι. Τιμή 452€. Ο λόγος που μου ήρθε ποιο φτηνά είναι ότι είχα προσφορά από το ShopCenter στην τιμή αυτή. Αν δείτε στην αρχική σελίδα του καταστήματος έχουν προσφορές στις τιμές μετρητής των Samsung. Αν ψάχνετε για Samsung μην κοιτάτε τις τιμές στο Skroutz, όσον αφορά το εν λόγω μαγαζί, πάρτε τους τηλέφωνο. Να είναι καλά και το Πλαίσιο προφανώς για την καλύτερη τιμή.

Δοκιμές από το απόγευμα και για HD αύριο, μεθαύριο. Χρειάζομαι ένα PSU πρώτα!

Link to comment
Share on other sites

Thanks. Το εν λόγω PSU πλάκα πλάκα το σκέφτομαι. Το θέμα είναι ότι δεν έχω κάνει ασφάλεια για φωτιά...

Στο εξωτερικό κυκλοφορεί με διάφορα ονόματα ενώ είναι το ίδιο με του e-pop to FORCE 450W PSU. Βέβαια το e-pop το έχει στα 13.95€ και όπως καταλαβαίνετε ο μόνος λόγος που το αναφέρω είναι γιατί λατρεύω το e-pop όταν είναι ποιο ακριβό :p

Άσχετο EDIT. Από ότι βλέπω το εν λόγω PSU έχει max 200W ασχέτως αν πωλείται ως 450άρι. Σε τεστ που βρήκα μόλις το πήγαν στα 225W ψόφησε. Στην σελίδα του κατασκευαστή, πάλι με βάση την σελίδα που βρήκα το τεστ, ξεκαθαρίζεται ότι max αντέχει 200W.

Link to comment
Share on other sites

Σε πρώτη φάση και στα πολύ βιαστικά, στα αναλογικά κανάλια και στα ψηφιακά της ΕΡΤ δεν θα έλεγα ότι ενθουσιάστηκα. Δεν την έχω ψάξει την TV, δεν έχω παίξει με ρυθμίσεις, αλλά νομίζω ότι απλά επιβεβαίωσα αυτό που όλοι πιθανόν ξέρουν. Ότι για τα σημερινά κάκιστης ποιότητας Ελληνικά κανάλια η καλύτερη επιλογή είναι μια καλή 4:3 CRT. Δεν κάθομαι καν να κάνω σύγκριση ανάμεσα στην CRT και την LCD που έχω, διότι δεν νοείται σύγκριση.

Το μόνο σήμα που έχω στείλει μέσω PC αυτή τη στιγμή είναι με composite. Μην βαράτε! Σε καράσυμπιεσμένο 700άρι AVI η εικόνα είναι μέτρια και πάλι χειρότερη από αυτή που βλέπεις σε μια CRT. Καλύτερη από αυτή των καναλιών, αλλά μέτρια. Το πράγμα αλλάζει πλήρως με HD σήμα, πάντα μέσω composite. Μπορεί η ανάλυση να μην ήταν η native, μπορεί να ήταν μόνο 1024Χ768, μπορεί να ήταν μέσω composite αλλά ήταν πάρα, πάρα πολύ καλή. Προφανώς όταν θα γίνει σύνδεση μέσω HDMI τα αποτελέσματα θα είναι ακόμα καλύτερα.

Για την ιστορία, χώρα κατασκευής είναι η Ουγγαρία.

Link to comment
Share on other sites

εγω ενα πραγμα δεν εχω καταλαβει με ολα αυτα που εχω δει...

Γιατι οι παλιες κλασικες οθονες (CRT η αλλιως κουτια οθονες) δειχνουν πολυ καλυτερα σε αδυναμα σηματα.....

πειτε μου εναν λογο.Εχω δει τοσες τηλεορασεις LCD που δειχνουν χιονια ενω κατι μικρες 14αρες απο την ιδια κεραια δειχνουν αψογα...

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό είναι ένα ερώτημα. Ποιο καινούρια τεχνολογία περιμένεις να έχει και καλύτερη λήψη. Παίζει όμως να μην είναι θέμα λήψης, αλλά να είναι πάλι θέμα LCD τεχνολογίας. Στις LCD τα χιόνια είναι ποιο εμφανή διότι τα pixels στην οθόνη είναι ξεκάθαρα. Η εικόνα όμως σε μια CRT είναι σαν να έχεις ενεργοποιήσει στο full hardware antialiasing με ολίγον blur (ή πολύ αν η TV έχει τα χρόνια της). Αυτό ίσως να δημιουργεί την αίσθηση εικόνας με λιγότερα χιόνια.

Υ.Γ. Το μεγάλο πανηγύρι περιμένω να το δω όταν θα στείλω σήμα από κάρτα TV στην LCD τόσο μέσω composite όσο και μέσω HDMI. :dance3:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Για την ιστορία και μόνο, αλλά και όποιον ενδιαφέρεται.

Η samsung έχει μπει σαν monitor εδώ και μισό μήνα και αν και δεν έχω δοκιμάσει ιδιαίτερα gaming, οι εμπειρίες ως monitor είναι πολύ καλές. Πρώτα από όλα να πω ότι η TV έχει διάφορες επιλογές για το input που δέχεται στις υποδοχές της. Μία από αυτές είναι και η "PC". Στην μία από τις τρεις HDMI τα συστήματα της τηλεόρασης φαίνεται να μην επηρεάζουν καθόλου - ή έστω ελάχιστα - τα σήμα από το PC οπότε η τηλεόραση μπορεί να χρησιμοποιηθεί άνετα ως monitor. Ενεργοποιώντας και την επιλογή για εξοικονόμηση ενέργειας η οθόνη είναι ιδιαίτερα ξεκούραστη όταν π.χ. βρισκόμενοι σε σχετικά σκοτεινό δωμάτιο έχουμε μπροστά μας μια λευκή σελίδα με κείμενο. Εντύπωση πάντως μου δημιούργησε το γεγονός ότι στις άλλες δύο HDMI η επιλογή PC δεν έχει επίδραση. Η εικόνα είναι σαφέστατα αλλοιωμένη από την επίδραση των συστημάτων "βελτιστοποίησης" της TV. Αν θέλουμε όσο το δυνατόν ποιο πιστή αναπαραγωγή της εικόνας που στέλνει το PC στην οθόνη η μόνη ενναλακτική επιλογή είναι η VGA υποδοχή στην οποία επίσης δεν φαίνεται να επεμβαίνουν τα όποια συστήματα "βελτιστοποίησης" της εικόνας που διαθέτει η TV. Αν έχετε δύο PC συνδεδεμένα με λίγα λόγια ο βέλτιστος συνδυασμός είναι HDMI1+VGA. Η εικόνα βέβαια δεν είναι στα επίπεδα της HDMI αλλά είναι αρκετά έως πολύ καλή. Το κείμενο διαβάζεται άνετα.

Αν σκέφτεστε την αγορά ενός monitor πολλών ιντσών για καθημερινή χρήση θα σας πρότεινα να λάβετε σοβαρά υπόψιν μια 32άρα TV, χωρίς όμως να παίρνω και όρκο ότι είναι η καλύτερη επιλογή μιας και η μετάβασή μου ήταν απευθείας από 19'' CRT σε 32'' LCD TV. Απλά βεβαιωθείτε ότι η TV θα διαθέτει μια τουλάχιστον υποδοχή/επιλογή που θα αφήνει το σήμα που δέχεται από το PC αμετάβλητο.

Link to comment
Share on other sites

Οι τηλεορασεις, κ δη σαν τη δικη σου δεν κανουν για χρηση καθημερινη σε pc...

Αν θέλεις μπορείς να γίνεις λίγο ποιο συγκεκριμένος? Προσωπικά δεν έχω κάποιο θέμα μέχρι στιγμής - κούρασης/πονοκεφάλου/δυσκολίας χρήσης γενικότερα.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν να έχεις δίκιο για πολλά μοντέλα, αλλά στην περίπτωση της Samsung μάλλον ήμουν τυχερός. Εντάξει δεν χρησιμοποιώ και 8Χ8 pixels fonts, αλλά ειλικρινά δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα ευκρίνειας στο πρώτο HDMI όπου, όπως αναφέρω, η τηλεόραση φαίνεται να περνάει το σήμα χωρίς να το επεξεργάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται περιεργο γιατι την εχω στο υπνοδωματιο και μια φορα που ειχα δοκιμασει με hdmi τα γραμματα μου φαινοντουσαν πολυ χειροτερα απο οτι στη led που εχω στο σαλονι.Οχι οτι και εκει ειναι σαν του monitor που εχω στο serverακι αλλα λεμε...

Link to comment
Share on other sites

Όπως γράφω και ποιο πάνω μόνο στην μία HDMI (αυτή που αναφέρει στην λίστα με τις υποδοχές ως HDMI1/DVI) και μόνο αν βάλεις όνομα υποδοχής PC (και DVI PC απλά εκεί δεν έχεις ήχο) βελτιώνεται αισθητά η ευκρίνεια. Αν συνδέσεις το HDMI σε κάποια άλλη υποδοχή ή αν δεν επιλέξεις PC (ή DVI PC) το αποτέλεσμα πράγματι δεν είναι καλό όσον αφορά την ευκρίνεια.

Μπορεί πάλι να έχουμε και οι δύο δίκιο από διαφορετική οπτική γωνία. Εγώ που πήγα από CRT σε LCD πράγματι να βλέπω μια εικόνα με σαφέστατα καλύτερη ευκρίνεια από αυτή που είχα συνηθίσει στο 19άρι CRT και εσύ που μπορεί να έχεις δουλέψει σε LCD monitors πράγματι να βλέπεις χειρότερη εικόνα στην TV έναντι αυτής που έχεις συνηθίσει.

Υ.Γ. Στον catalyst έχω επιλέξει pixel format YCbCr 4:4:4 το οποίο έχει θετική επίδραση στην ευκρίνεια των γραμμάτων έναντι του RGB.

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνησω οτι μια LCD-TV δεν κανει για καθημερινη χρηση σε pc

Η 32LG5600 (full-hd) που εχω δειχνει αψογα και την χρησιμοποιω 2 χρονια τωρα

Εμενα το κυριως παραπονο μου στην LCD τεχνολογια ειναι το θεμα του lag. Και λογω της φυσης των games που παιζω (fighting - shooters) εχω παρατηρησει οτι σε plasma οθονες παιζω πολυ πιο ανετα αποτι σε LCD οθονες (οι οποιες διαφημιζονται με βαση το μικρο lag)

Το θεμα ειναι να βρεις plasma χωρις input lag

Γενικως ελπιζω σε κανα 1-2 χρονια να δουμε lcd οθονες με σχεδον μηδενικο lag και καλα πανελ...αλλιως με βλεπω να χρησιμοποιω και εγω ακομα την 32αρα panasonic CRT μου (60+ κιλα!)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.