Jump to content



Το πρόβλημα με τους WD είναι τελικά ένα διακοπτάκι?


enduracell

Recommended Posts

Παίδες οι WD έχει στο site της ένα utility που μπορεί να λύσει το πρόβλημα του τσιριχτού των HD.

Affected drives:
  • WD drives with capacities between 40GB & 120GB
  • WD drives between 120GB and 200GB capacity with manufacturing date codes earlier than 3/25/03

The problem is a result of a feature that reduces idle acoustic noise in desktop drives. This feature may cause a timeout likely (though not exclusively) in an IDE RAID environment. To disable the feature, you can run a simple Western Digital utility to turn off a single bit in the drives run-time configuration. Disabling of this feature will NOT impact normal system operations. No firmware or hardware changes are required.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι το "feature that reduces idle acoustic noise in desktop drives" είναι ήδη ενεργοποιημένο.

Το utility σου δίνει τη δυνατότητα να το απενεργοποιήσεις αν έχεις κάποιο πρόβλημα με το RAID.

Δεν είδα κάπου να λέει ότι υπάρχουν σκληροί που δεν το έχουν ενεργοπιημένο.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου βγάζει ένα μήνυμα ότι δεν είναι απαραίτητο το update για το συγκεκριμένο drive.

(Model string does not begin with WDC)

Και παρακάτω βγάζει αυτά τα στοιχεία:

Model: WDC WD400BB-32CFC0

Serial: WD-WMA931064718

FW-Rev: 02.08B02

Μάλλον επειδή πρόκειται για παλιό drive ε;

Link to comment
Share on other sites

άλλον επειδή πρόκειται για καινούργιο drive. Τέλος πάντων έχετε δίκιο δεν γίνεται να αντιστρέψεις το διακόπτη ώστε να ενεργοποιείς το μηχανισμό μειώσεις του τσιριχτού.

έχω επίσης να δηλώσω ότι τo drive μου πριν αρχίσει να τσιρίζει έκλεινε και ξανά άναβε μέσα στα Win... Tα συμπεράσματα δικά σας.

Link to comment
Share on other sites

Το σβήσιμο - άναμμα μέσα στα Win το έχω παρατηρήσει και εγώ. Σπάνια πάντως.

Τώρα σε μένα απλά έκανε ένα mini update στο firmware.

Η πλάκα είναι ότι στο τέλος μου έβγαλε και το μήνυμα που λέει ο cherryman.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Enduracell [21-10-2003 και 19:50]

έχω επίσης να δηλώσω ότι τo drive μου πριν αρχίσει να τσιρίζει έκλεινε και ξανά άναβε μέσα στα Win... Tα συμπεράσματα δικά σας.

μηπως δεν το ειχες πλυνει καλα με την μανικα; :p :nuke: :inlove::woot:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.